Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

29/1968. (X. 25.) PM-MÉM együttes rendelet

a veszteséges mezőgazdasági termelőszövetkezetek gazdaságos működési feltételeinek megteremtéséről, a veszteségek rendezéséről

A Kormánytól kapott felhatalmazás alapján - a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendeljük:

1. §

A rendelet hatálya

(1) E rendelet hatálya a veszteséges mezőgazdasági termelőszövetkezetekre és halászati termelőszövetkezetekre (a továbbiakban: termelőszövetkezet) terjed ki.

(2) Veszteséges az a termelőszövetkezet, amely zárszámadásában (éves mérlegében) veszteséget mutat ki.

(3) Szanálási eljárás alá lehet vonni azokat a termelőszövetkezeteket is, amelyek nem mutatnak ki veszteséget, de az esedékes kötelezettségek teljesítésére felhasználható eszközök egy éven belül nem értékesíthetők, illetve nem használhatók fel.

2. §

A veszteségek szanálási eljáráson kívüli rendezése

(1) A veszteséget a termelőszövetkezet jövedelembiztonsági alapja terhére kell rendezni.

(2) Ha a jövedelembiztonsági alap a veszteség megszüntetésére nem nyújt teljes fedezetet, de az eredményes gazdálkodás - a fennmaradt veszteség következő évi kigazdálkodása mellett - biztosítható, a pénzügyi rendezés fedezetére a termelőszövetkezet - szükség esetén 12 hónapon belüli lejáratú - bankhitelt kérhet.

3. §

A szanálási eljárás

(1) A szanálási eljárás a 2. §-ban említett forrásokból nem fedezhető veszteség rendezésére terjed ki.

(2) A szanálási eljárást a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága (a továbbiakban: végrehajtó bizottság) rendeli el. A szanálási eljárást el kell rendelni akkor is, ha azt a pénzügyminiszter, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnöke, vagy a Magyar Nemzeti Bank elnöke javasolja. A szanálási eljárás megindítását a termelőszövetkezet (közgyűlés, vezetőség) is kérheti.

(3) A szanálási eljárás megindításáról

a) a pénzügyminisztert,

b) a mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztert,

c) a Magyar Nemzeti Bank elnökét,

d) a termelőszövetkezet vezetőségét,

e) a termelőszövetkezet illetékes területi szövetségét,

f) a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságát

a szanálást elrendelő szerv értesíti.

(4) A szanálási eljárás lefolytatására 3-5 tagú szanálási bizottságot (a továbbiakban: Bizottság) kell létrehozni.

(5) A Bizottság vezetőjét és tagjait - a termelőszövetkezettől független szakemberekből - a szanálást elrendelő szerv vezetője jelöli ki. A Bizottságban részt vesz a végrehajtó bizottság, valamint a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: Bank) képviselője is. A Bizottságba a pénzügyminiszter, illetve a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter kívánságára az általa javasolt személyt is ki kell jelölni.

(6) Ha a szanálási eljárás során a vezetőség tevékenységének felfüggesztése válik szükségessé, az erre vonatkozó eljárásra a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 165-166. §-aiban foglalt rendelkezések az irányadók.

4. §

A Bizottság eljárása

(1) A szanálási eljárás során a veszteség okainak feltárása és a felelősség megállapítása céljából a Bizottságnak átfogóan kell vizsgálnia a termelőszövetkezet előző évi, szükség esetén több évi gazdálkodását és számadásait.

(2) A Bizottság a termelőszövetkezet gazdálkodásának vizsgálatánál felhasználhatja

- a termelőszövetkezet teljes számviteli anyagát,

- a termelőszövetkezeti ellenőrző bizottság korábbi értékelő jelentéseit, valamint az ellenőrző bizottság elnökének és tagjainak személyes tapasztalatait,

- a pénzügyi szervek pénzügyi revízióra vonatkozó anyagát,

- a népi ellenőrzési bizottságok vizsgálati anyagait,

- a Bank által végzett elemzéseket, valamint a termelőszövetkezet gazdálkodásával kapcsolatban rendelkezésre álló egyéb ellenőrzési és elemző anyagokat,

- a közgyűlések és vezetőségi ülések jegyzőkönyveit, okmányait.

(3) A Bizottság a vizsgálat során az illetékes területi szövetség véleményét is kikéri.

(4) A vizsgálat során a szövetkezet minden tagja és alkalmazottja köteles a szükséges felvilágosításokat és adatokat megadni. Szükség esetén a Bizottság jogosult a végrehajtó bizottság pénzügyi osztálya vezetőjének hozzájárulásával szakértőt igénybe venni, szakértői vizsgálatokat végeztetni.

(5) A szanálási eljárás megkezdésének és befejezésének időpontját a végrehajtó bizottság határozza meg; ezen belül a helyszíni vizsgálat 30 napnál hosszabb ideig nem tarthat.

5. §

A Bizottság javaslatai

(1) A Bizottság a szanálási eljárás befejezése után értékelő jelentést ad a végrehajtó bizottságnak. A jelentésben javaslatokat tesz a gazdálkodás megjavításához szükséges intézkedésekre és a veszteség pénzügyi rendezésére.

(2) Az értékelő jelentést a Bizottság tájékoztatásul a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának is köteles megküldeni.

(3) A javaslatok felől a közgyűlés állásfoglalásának ismeretében - a 6. § (1) bekezdésében foglalt kivétellel - a végrehajtó bizottság dönt. A közgyűlés összehívását, a javaslatok előterjesztése céljából, a végrehajtó bizottság az illetékes járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága útján kezdeményezi.

(4) Ha a Bizottság a vizsgálat során személyi felelősséget állapít meg, a felelősségrevonásra, illetve a kár megtérítésére a végrehajtó bizottság tesz javaslatot a közgyűlésnek. Bűntett gyanúja esetén a Bizottság javaslata alapján a végrehajtó bizottság teszi meg a szükséges intézkedéseket,

6. §

A termelőszövetkezet gazdálkodását érintő javaslatok

(1) Ha a termelőszövetkezetnél az eredményes gazdálkodás feltételei saját hatáskörben is megteremthetők - és ezt a Bizottság az eljárás során állapítja meg -, a Bizottság a különböző üzemgazdasági (termelési, szervezési, technológiai stb.), valamint egyéb gazdasági (pénzügyi, jövedelemelosztási stb.) intézkedésekre közvetlenül tehet javaslatot a termelőszövetkezetnek. Ebben az esetben a javaslat elfogadása az 5. § (3) bekezdése szerint összehívandó közgyűlés hatáskörébe tartozik.

(2) A veszteséget - amennyiben fedezete az (1) bekezdés szerint nem teremthető meg - a termelőszövetkezet elsősorban fejlesztési alapjából rendezheti. A rendezés a fejlesztési alap szabad pénzeszközei mértékéig terjedhet. A termelőszövetkezet gazdálkodásának biztonsága érdekében - a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 65. §-ának megfelelően - a fejlesztési alapból nem fedezhető veszteséget a részesedési alapnak a folyamatos munkadíjazásra szolgáló 80%-os hányadot meghaladó része [1028/1967. (IX. 8.) Korm. határozat I./1. pontja] terhére kell fedezni, és csak az ezek után fennmaradó veszteség rendezhető - a Bank egyetértésével - a forgóalap, illetve az állatállomány értékének tehermentes része terhére. A veszteségrendezés céljából felhasznált fejlesztési és forgóalap pótlását - a végrehajtó bizottság megállapítása szerint több évre ütemezve - kötelezettségként elő kell írni. A pótlási idő alatt a részesedési alapot csak az éves ütemezés szerinti pótlást követően lehet kiegészíteni.

(3) Ha a Bizottság szerint a termelőszövetkezet gazdálkodása csak a lehetőségeit meghaladó termelési, termelésszerkezeti változtatásokkal válhat eredményessé, erre irányuló javaslata felől a végrehajtó bizottság döntése előtt a járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága állást foglal. A pénzügyi rendezésre vonatkozóan a külön kiadott szabályok irányadók.

7. §

Vegyes rendelkezések

(1) A rendezésre, amennyiben az a fejlesztési alap, illetve a forgóalap terhére valósul meg - az utóbbi esetben a Bank egyetértésével - a közgyűlés hatalmazza fel a vezetőséget.

(2) Ha a veszteséges termelőszövetkezet eredményesen gazdálkodó más termelőszövetkezettel egyesül, a szanálási eljárás alapján tett intézkedésekből származó jogok és kötelezettségek az egyesült termelőszövetkezetet illetik meg, illetve terhelik.

(3) Ha a végrehajtó bizottság megállapítása szerint a termelőszövetkezet eredményes gazdálkodásának feltételei nem biztosíthatók, a termelőszövetkezet tartósan veszteséges vagy a jövőbeni eredményes gazdálkodás megteremtésére hozott intézkedéseket a termelőszövetkezet nem hajtja végre, a 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 167. §-ában foglaltakat kell alkalmazni.

8. §

Szanáláskor tett javaslatok díjazása

(1) A szanálási eljárás során tett üzemgazdasági és egyéb gazdasági javaslatok kidolgozásáért a Bizottság tagjai a szanálás időpontjában jutalmat, tiszteletdíjat vagy egyéb juttatást nem vehetnek át a termelőszövetkezettől.

(2) A termelőszövetkezet közgyűlése utólagosan meghatározott jutalmat vagy tiszteletdíjat állapíthat meg a Bizottság egyes tagjainak akkor, ha a kidolgozott javaslatok eredményeképpen a veszteséges gazdálkodás okai megszűntek. Erre azonban csak az intézkedések eredményeinek ismeretében, a szanált időszak után következő naptári év végén kerülhet sor.

9. §

Hatálybalépés

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Garamvölgyi Károly s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese

Kazareczki Kálmán s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhelyettes