Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

38/1968. (XII. 27.) PM-ÉVM együttes rendelet

a bauxitcement felhasználásával készült építmények helyreállítási munkáinak elszámolásáról

A Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben a következőket rendeljük:

1. §

A rendelet hatálya - a tulajdonjogi viszonyoktól függetlenül - valamennyi bauxitcement felhasználásával készült épületnek, építménynek (a továbbiakban: építmény) a beton szilárduláscsökkenése miatti teljes, illetve részleges helyreállítására és ezzel egyidejűleg végrehajtott korszerűsítésére, illetve a szükségessé váló megerősítési munkákra (a továbbiakban: helyreállítás) terjed ki.

2. §

(1) Az állami vállalatok - a 4. §-ban foglaltak kivételével - a kezelésükben, a szövetkezetek a tulajdonukban levő építmények helyreállítási költségeit állóeszközfenntartási költségként kötelesek elszámolni.

(2) Az (1) bekezdésben említett helyreállítási költséget - a vállalat, szövetkezet elhatározásától függően - 3 évre, egyéb eredményhelyesbítés címén időbelileg elhatárolhatók.

(3) Azoknál a vállalatoknál, szövetkezeteknél, ahol az építmények túlnyomó többségben bauxitcement felhasználásával készültek, a (2) bekezdésben foglaltaktól a Pénzügyminisztérium - a felügyeleti szerv javaslatára, egyedi elbírálás alapján - eltérhet.

3. §

(1) A költségvetési szerveknek és intézményeknek a kezelésükben levő építmények helyreállítási költségeit költségvetési felújítási alapból kell fedezniük.

(2) Abban az esetben, ha a felújítási alap fejezetszinten nem nyújt fedezetet a helyreállítás költségeire, a felügyeleti szerv előterjesztése alapján a Pénzügyminisztérium felújítási alapkiegészítést biztosít.

4. §

(1) Az ingatlankezelő vállalatok kezelésében levő építmények helyreállítási költségeit az évenként megállapításra kerülő lakóházjavítási előirányzat terhére kell elszámolni.

(2) Az (1) bekezdésben említett lakóházjavítási előirányzaton belül az Ingatlankezelő Vállalat elsősorban a bauxitcement felhasználásával készült építmények helyreállítását köteles elvégezni.

5. §

(1) A személyi tulajdonban levő építmények (családi ház és öröklakás) tulajdonosa (tulajdonosai) részére a helyreállítás elvégzésére az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban: Takarékpénztár) kölcsönt folyósít.

(2) A kölcsön összege általában a helyreállítási költségek 90%-áig terjedhet. Indokolt esetben - egyéni elbírálás alapján - a kölcsön mértéke kivételesen a 100%-ot is elérheti.

(3) A kölcsön egyéb feltételei tekintetében a 8/1967. (X. 17.) PM rendeletben foglaltak az irányadók.

(4) Az építményt a helyreállítással kapcsolatban megilleti a házadóról szóló 49/1962. (XII. 31.) Korm. rendelet 4. §-ának (1) bekezdésében biztosított adómentesség, illetve adókedvezmény.

6. §

(1) A Takarékpénztár által - a jelen rendelet hatálybalépése előtt - a 27/1959. (V. 7.) Korm. rendelet, illetve az ennek végrehajtása tárgyában megjelent 3/1959. (VIII. 12.) PM-ÉM számú együttes rendelet alapján értékesített, bauxitcement felhasználásával épült építmények értékelésekor azok megállapított ún. beköltözhető árát a helyreállítási költségek összegével csökkenteni és ezzel arányosan az eladási árat is mérsékelni kell.

(2) Az eredeti eladási ár és az (1) bekezdés szerint mérsékelt eladási ár különbözetével - mint állami támogatással - a vevő vételár-hátralékát csökkenteni kell. Ha a vevő a vételárat időközben már kiegyenlítette, vagy a vételár-hátraléka kisebb mint az állami támogatás összege, akkor a különbözetet az igénybe vett helyreállítási kölcsön törlesztésére kell fordítani.

(3) Ha a vevő a helyreállításhoz nem igényel kölcsönt, úgy az állami támogatást részére meg kell téríteni, illetőleg az építésügyi hatóság által a vevő terhére elvégeztetett helyreállítási munkák esetén a hatósági határozattal megállapított költségeket kell csökkenteni az állami támogatás összegével.

(4) A vevő kérheti az állami támogatás helyett a Takarékpénztárral kötött korábbi adásvételi szerződés felbontását.

7. §

(1) A közös tulajdonban levő építmények helyreállítási költségeit a tulajdonosok tulajdoni hányaduk arányában kötelesek viselni.

(2) A közös tulajdonú építmények állami tulajdont képező része vonatkozásában a 2.-4. §-okban, a személyi tulajdont képező rész tekintetében pedig az 5. és 6. §-ban foglaltak az irányadók.

8. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Vályi Péter s. k.,

pénzügyminiszter

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter