3/1968. (V. 26.) MM rendelet
a felsőoktatási intézményekbe való felvétel szabályozásáról
A felsőoktatási intézmények felvételi rendjét a 35/1962. (IX. 16.) Korm. rendelet 2. §-ának e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a felsőoktatási intézmények felett felügyeletet gyakorló miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, az igazságügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben az alábbiak szerint szabályozom.
Jelentkezés
1. §
Felsőoktatási intézmény nappali, esti vagy levelező tagozatára az a magyar állampolgár kérheti felvételét, akinek a szükséges előképzettsége (2. §) megvan, és a tagozatra vonatkozó általános feltételeknek (3. §) megfelel.
2. §
(1) A felsőfokú tanulmányokhoz szükséges előképzettség
a) az érettségi bizonyítvánnyal, illetőleg képesítő oklevéllel tanúsított középiskolai végzettség;
b) felsőoktatási intézményben szerzett oklevél.
(2) Felsőfokú technikumba és felsőfokú szakiskolába azok is jelentkezhetnek felvételre, akik a képzés szakirányával egyező szakmunkásképesítést szereztek.
(3) A külföldön befejezett középfokú vagy felsőfokú tanulmányokról szóló oklevél csak honosítás után fogadható el az előképzettség igazolásául.
(4) A szükséges előképzettség alól kivételes esetben a művelődésügyi miniszter felmentést adhat.
3. §
(1) Nappali tagozatra a 35. életév betöltéséig lehet jelentkezni. E korhatár alól katonai szolgálattal összefüggő esetekben - a honvédelmi miniszter javaslatára - a művelődésügyi miniszter felmentést adhat.
(2) Akinek felsőoktatási intézményben szerzett oklevele van, felsőoktatási intézmény nappali tagozatára csak az intézmény felett felügyeletet gyakorló miniszter, illetőleg országos hatáskörű szerv vezetőjének (a továbbiakban: illetékes miniszter) engedélyével jelentkezhet.
(3) Esti és levelező tagozatra - korhatárra tekintet nélkül - az jelentkezhet, aki munkaviszonyban, szövetkezettel tagsági viszonyban áll vagy sorkatonai szolgálatot teljesít feltéve, hogy a szükséges előképzettséget a jelentkezés évét megelőző évben vagy korábban szerezte.
(4) Aki a szükséges előképzettséget esti vagy levelező tagozaton szerzi meg, felsőoktatási intézmény esti vagy levelező tagozatára az előképzettség megszerzésének évében is jelentkezhet.
(5) Esti vagy levelező tagozatra az illetékes miniszter engedélyével az is jelentkezhet, aki munkaviszonyban vagy szövetkezettel tagsági viszonyban nem áll, illetőleg nem teljesít sorkatonai szolgálatot.
(6) Az illetékes miniszter az esti vagy a levelező tagozatra jelentkezést meghatározott munkakör betöltéséhez kötheti.
4. §
(1) A belügyminiszter, a honvédelmi miniszter és az igazságügyminiszter felügyelete alá tartozó fegyveres erők, fegyveres testületek és rendészeti szervek hivatásos és továbbszolgáló állományának tagjai és polgári alkalmazottai, továbbá az ügyészek felsőoktatási intézménybe a belügyminiszter, a honvédelmi miniszter, az igazságügyminiszter, illetőleg a legfőbb ügyész engedélyével kérhetik felvételüket.
(2) A sorkatonai szolgálatot teljesítők nappali tagozatra az illetékes parancsnokság engedélyével jelentkezhetnek.
(3) A szakmunkásképző intézmények tanulói felsőfokú technikumba vagy felsőfokú szakiskolába, illetőleg, ha középiskolai végzettségük van, bármely felsőoktatási intézménybe abban az évben jelentkezhetnek felvételre, amelyben a szakmunkásképesítést legkésőbb augusztus 31-ig megszerezhetik.
5. §
(1) A felvételi kérelmet az erre a célra rendszeresített nyomtatványon (a továbbiakban; jelentkezési lap) kell előterjeszteni. Az egészségi alkalmasságra vonatkozó orvosi véleményt a jelentkezési lapra rá kell vezettetni.
(2) A jelentkezési laphoz - ha a jelentkező a szükséges előképzettséget a jelentkezés évét megelőzően szerezte - az alábbi iratokat kell csatolni:
a) önéletrajzot,
b) a szükséges előképzettséget tanúsító iskolai bizonyítványt (oklevelet),
c) a munkaviszonyban állóknak a munkáltató véleményét tartalmazó iratot,
d) hatósági erkölcsi bizonyítványt,
e) a nappali tagozatra jelentkezőknek - az a)-d) pontokban megjelölt iratokon felül - az iskolai tanulmányi értesítőt.
(3) Nem kell erkölcsi bizonyítványt csatolnia
a) a munkaviszonyban álló jelentkezőnek, ha olyan munkakört tölt be, amelynél az alkalmazáshoz erkölcsi bizonyítvány szükséges, és ezt a körülményt a munkáltató írásbeli tanúsítványával igazolja,
b) a 4. § (1) bekezdésében megjelölt jelentkezőknek.
(4) Ha a jelentkező a 4. § (1) vagy (2) bekezdésének hatálya alá tartozik, a jelentkezési laphoz a belügyminiszter, a honvédelmi miniszter, az igazságügyminiszter, a legfőbb ügyész, illetőleg a katonai parancsnokság engedélyét is csatolni kell.
(5) Aki a szükséges előképzettséget középiskola nappali tagozatán vagy szakmunkásképző intézményben a jelentkezés évében szerzi meg, a jelentkezési lapjához csak önéletrajzot csatol, eredeti bizonyítványát (oklevelét) és a tanulmányi értesítőjét pedig a felvételi vizsgán köteles bemutatni,
6. §
(1) A jelentkezési lapot
a) azok, akik végzettségüket a középiskola nappali tagozatán, illetőleg szakmunkásképző intézményben a jelentkezés évében szerzik vagy a közvetlenül megelőző évben szerezték meg - a felsőoktatási intézmény nappali tagozatára való jelentkezés esetén - a középiskolánál, illetőleg a szakmunkásképző intézménynél,
b) a sorkatonai szolgálatot teljesítők - nappali tagozatra jelentkezés esetén - az illetékes parancsnokságnál
nyújtják be.
(2) Az a)-b) pont alá nem tartozó esetekben a jelentkezési lapot közvetlenül a felsőoktatási intézménynél kell benyújtani.
(3) Az erkölcsi bizonyítvány beszerzéséhez szükséges igazolást a jelentkező kérelmére az a szerv állítja ki, amelyhez az (1)-(2) bekezdésben foglalt rendelkezés szerint a jelentkezési lapot be kell nyújtani.
7. §
(1) A középiskola (szakmunkásképző intézmény) a felvételi kérelmet köteles véleményezni, a jelentkezési lapot az illetékes felsőoktatási intézményhez továbbítani, és a felsőoktatási intézménnyel közölt véleményéről a jelentkezőt írásban értesíteni.
(2) A munkaviszonyban álló jelentkező felvételi kérelmét a munkáltató köteles véleményezni, és a jelentkezési lapot - az esetleg külön írásba foglalt véleményével együtt - a jelentkező részére visszaadni.
8. §
Ha a jelentkezési lapra az iskola javaslatát nem vezették rá, illetőleg a munkáltató véleményét nem csatolták, annak pótlására a felsőoktatási intézmény az iskolát, illetőleg a munkáltatót felhívja. Egyébként a nem megfelelően kitöltött jelentkezési lapot hiány pótlás végett a jelentkezőnek kell visszaadni.
Felvétel
9. §
Felsőoktatási intézménybe olyan jelentkező vehető fel, aki hűséges állampolgára szocialista hazánknak, és akiről tehetsége, felkészültsége, magatartása és egészségi állapota alapján feltételezhető, hogy a választott életpályán eredményesen képes majd dolgozni.
10. §
(1) A szabályszerűen előterjesztett felvételi kérelem alapján a felsőoktatási intézmény a jelentkezőt felvételi vizsgára hívja be.
(2) A felvételi vizsga időpontjáról a jelentkezőt legalább 8 nappal a kitűzött vizsgaidőpont előtt írásban kell értesíteni.
(3) A felvételi vizsgáért vizsgadíjat kell fizetni.
11. §
(1) Ha a jelentkező kellő időben történt értesítése ellenére a felvételi vizsgán nem jelent meg, és távolmaradását hitelt érdemlő módon nem menti ki, őt a jelentkezéstől visszalépettnek kell tenkinteni.
(2) Az igazolás kérdésében a felsőoktatási intézmény vezetője, több karra tagozódó egyetemen a dékán határoz. Ha a távolmaradást igazoltnak fogadja el, a vizsgáztatások lezárására kitűzött határidőn belül a jelentkezőt - új határidő kitűzésével - felvételi vizsgára hívja be. Ismételt távolmaradás esetén igazolásnak nincs helye.
12. §
(1) A felvételi vizsga szóbeli és írásbeli vagy gyakorlati részből áll.
(2) A felvételi vizsgán a jelentkező rátermettségét, tehetségét, felkészültségét a képzés szempontjából alapvető fontosságú tantárgyakból kell megvizsgálni. A tantárgyakat karonként, illetőleg szakonként - az illetékes miniszterrel egyetértésben - a művelődésügyi miniszter állapítja meg.
(3) A felvételi vizsgán az egyes tantárgyakból támasztott követelmények a gimnáziumi tananyaghoz igazodnak, de figyelembe veszik a más középiskolatípusok tananyagát is.
(4) A művészeti főiskolákon a felvételi vizsgát a vonatkozó miniszteri utasítás szerint kell lefolytatni.
13. §
(1) A felvételi vizsga eredményét pontszámban kell kifejezni.
(2) A pontszámot a nappali tagozatra jelentkezőknél a felvételi vizsga osztályzataiból, valamint a felvételi vizsgatárgyakból a középiskola II., III. és IV. osztályában elért átlageredményből, az esti és a levelező tagozatra jelentkezőknél pedig a felvételi vizsga osztályzataiból kell kialakítani. Az osztályozást és a pontszám kiszámításának módját - az illetékes miniszterekkel egyetértésben - a művelődésügyi miniszter állapítja meg.
14. §
(1) Nem kell felvételi vizsgát tenni abból a tantárgyból, amelyből a jelentkező
a) az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen, a Kürschák József matematikai versenyen, illetőleg az Eötvös Loránd fizikai versenyen az I-X. helyezés egyikét,
b) a Televízió "ki miben tudós" elnevezésű szellemi vetélkedőjén az első vagy a második helyezést
érte el.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja alapján nem mentesül a vizsga alól az, aki középiskolai tanulmányait 3 évnél régebben fejezte be, a b) pontja alapján pedig az, aki a helyezést 3 évnél régebben érte el.
(3) Ha a jelentkező által választott szakon a felvételi vizsga tárgyai matematika és fizika, ezek bármelyikéből az (1) bekezdésben megjelölt helyezés a felvételi vizsga másik tárgyából is mentesít a vizsgakötelezettség alól, ha a mentesítést a (2) bekezdésben foglalt rendelkezés nem zárja ki.
(4) Kérelmére nem kell felvételi vizsgát tennie annak a jelentkezőnek, aki az előző tanévben tett felvételi vizsgán megfelelt, ha ismét ugyanazon felsőoktatási intézménybe és szakra jelentkezik.
(5) Az esti, illetőleg a levelező tagozatra jelentkezők közül mentesül a felvételi vizsga alól az, aki felsőoktatási intézményben szerzett oklevél alapján kéri felvételét.
15. §
Magyar nyelvből minden esetben felvételi vizsgát kell tenniük azoknak a jelentkezőknek, akik a 2. § (2) bekezdésében megjelölt előképzettséggel rendelkeznek.
16. §
(1) A felvételek lebonyolítására karonként, illetőleg intézményenként minden évben megfelelő számú vizsgabizottságot és egy-egy felvételi bizottságot kell alakítani.
(2) A vizsgabizottság feladata a jelentkezők vizsgáztatása és javaslattétel a felvétel kérdésében. A felvételi bizottság feladata a felvételről való döntés.
(3) A vizsgabizottság javaslatot tesz a jelentkező felvételére vagy a kérelem elutasítására. Véleményének kialakítása során a 9. §-ban előírt feltételeket gondosan kell vizsgálni Az indokolt javaslatban a felvételi vizsgán elért osztályzatokat és pontszámot egyaránt fel kell tünteni.
(4) A vizsgabizottság és a felvételi bizottság szervezetét, valamint a vizsgabizottság működésének szabályait - az illetékes miniszterekkel egyetértésben - a művelődésügyi miniszter állapítja meg.
17. §
(1) A felvételi bizottság a jelentkezőket - a megadott felvételi keretszámok figyelembevételével - az illetékes miniszter által megállapított pontszámot elért jelentkezők (megfeleltek) köréből veheti fel.
(2) A felvételi keretszámon belül - a megfeleltek köréből - minden más jelentkező előtt fel kell venni
- a munkásmozgalom mártírjainak gyermekeit,
- a Magyar Népköztársaság fegyveres testületei hősi halottainak gyermekeit,
- a Szocialista Hazáért Érdemrend,
- a Magyar Szabadság Érdemrend,
- a "Munkás-Paraszt hatalomért" emlékérem tulajdonosait és gyermekeit,
- a nemzeti gondozottakat és gyermekeit,
- az internacionalista, illetőleg antifasiszta fegyveres harcokban résztvett személyeket és gyermekeiket.
A kedvezményezettséget biztosító tény igazolásának módját a művelődésügyi miniszter szabályozza.
(3) A nappali tagozaton a megfeleltek köréből történő kiválogatás során különös figyelmet kell fordítani:
a) a fizikai dolgozók gyermekeire,
b) a sorkatonai szolgálatot teljesített fiatalokra, továbbá
c) azokra, akik a középiskola elvégzése után legalább egy évet gyakorlati munkában töltöttek.
(4) Az esti vagy levelező tagozatra felvételre jelentkezők közül elsőbbségben kell részesíteni azokat, akiknek munkakörük ellátásához a felsőoktatási intézményben megszerezhető képesítésre szükségük van.
18. §
(1) A jelentkezőt a felvételi bizottság határozatáról írásban kell értesíteni.
(2) Az elutasító határozatot indokolni, s abban az elért osztályzatokat és pontszámot közölni kell.
19. §
A felvételi bizottság elutasító határozata ellen a határozat kézbesítésétől számított 8 nap alatt az illetékes miniszterhez fellebbezhetnek azok a jelentkezők, akik a felvételhez szükséges pontszámot elérték, és így eredményes felvételi vizsgát tettek, de felvételi kérelmüket a bizottság egyéb okból nem találta teljesíthetőnek. A határozat kézbesítésének napja a határidőbe nem számít be.
20. §
(1) A felvételi határozat hatályát veszti, ha a felvételt nyert jelentkező az előírt határidő alatt nem iratkozik be. A felsőoktatási intézmény vezetője engedélyt adhat a határidő után történő beiratkozásra.
(2) A felvételt nyert sorkatonai szolgálatot teljesítő jelentkező csak leszerelését követően iratkozhat be.
Vegyes rendelkezések
21. §
Külföldi állampolgárt felsőoktatási intézménybe a művelődésügyi miniszter engedélyével és az általa meghatározott feltételekkel lehet felvenni.
22. §
A katonai főiskolákra való jelentkezés és felvétel rendjét a honvédelmi miniszter szabályozza.
23. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a művelődésügyi miniszter, illetőleg a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben az illetékes miniszterek gondoskodnak.
(2) A felsőoktatási intézményekbe való felvétel szabályozásáról szóló, a 3/1964. (VI. 28.) MM rendelettel módosított 3/1963. (V. 19.) MM rendelet hatályát veszti.
Lugossy Jenő s. k.,
művelődésügyi miniszterhelyettes