Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

42/1968. (XII. 28.) PM rendelet

az építési-szerelési adóról

A 46/1968. (XII. 14.) Korm. rendelet 4. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem.

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed az építőipari szervezetek (állami és szövetkezeti építőipari vállalatok és az építőipari szövetkezetek) és építőipari részlegek (az állami szervek, a társadalmi szervezetek és a szövetkezetek szervezetében működő építőipari részlegek, illetőleg több szövetkezet közös vállalkozása) mint kivitelezők által végzett, továbbá az állami vállalatok és trösztök, az egyéb állami gazdálkodó szervek, a társadalmi szervezetek vállalatai, a szövetkezetek, a szövetkezeti vállalatok, több szövetkezet közös vállalkozása, valamint a vízgazdálkodási társulatok, mint megrendelők részére az építőipari kisiparosok által végzett építési-szerelési munkákra.

(2) A rendelet alkalmazása szempontjából építési-szerelési munkának kell tekinteni

a) a 44/1967. (ÁT. 1968. 1.) ÉVM-ÁH. utasítás hatálya alá tartozó építési-szerelési munkákat,

b) a 3/1968. (ÁT. 1968. 4.) NIM-ÁH. utasítás hatálya alá tartozó villamoshálózati-szerelési és térvilágítás építési munkákat,

c) az a)-b) pontokban megjelölt munkák saját vállalkozásban történő elvégzését, valamint

d) a 8/1967. (XII. 31.) ÉVM-ÁH rendelet hatálya alá tartozó, a kisiparosok által végzett építőipari munkákat.

2. §

(1) Az 1. § (1) bekezdésben meghatározott kivitelezők által a szabad árformában végzett építésiszerelési munka építési-szerelési adó fizetési kötelezettség alá esik. A szabad árforma jellegét nem a szerződésben rögzített megállapodás, hanem a vonatkozó árszabályozó rendelkezések határozzák meg.

(2) Nem esnek az építési-szerelési adó fizetési kötelezettség alá:

a) a költségvetési szervek és a társadalmi szervezetek, a mezőgazdasági termelőszövetkezetek, a halászati termelőszövetkezetek, az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek, a termelőszövetkezeti társulások és a vízgazdálkodási társulatok saját részükre végzett állóeszközfenntartási (karbantartási, felújítási) munkái;

b) a 108/1968. (P K 4.) PM számú utasítás alapján szervezett költségvetési üzemek által és

c) a lakosság részére végzett építési-szerelési munkák, valamint

d) a mezőgazdasági üzemek részére végzett azon építési-szerelési munkák, amelyek a 2/1967. (XII. 22.) PM-MÉM és ezt módosító rendelet értelmében ártámogatásban részesülnek,

3. §

(1) Az építési-szerelési adó alapja az építési-szerelési munkáról készített számla (részszámla) alapján elszámolt árbevétel - alvállalkozói járandóságokkal csökkentett - összege.

(2) A saját vállalkozásban végzett beruházásoknál az adó alapja a 12/1968. (III. 25.) PM rendelet szerint megállapított teljesítményérték. A teljesítményérték meghatározásánál az építési-szerelési adó összegét is figyelembe kell venni.

(3) A saját vállalkozásban végzett építési-szerelési jellegű állóeszközfenntartási munkáknál az adó alapja e tevékenység tényleges önköltsége.

4. §

(1) Az építési-szerelési adó kulcsa 6%.

(2) Az építési-szerelési adó alanya kivitelező szervezet esetében a kivitelező, építőipari kisiparos kivitelezése esetén pedig a munka megrendelője.

(3) Az építési-szerelési adót a kivitelező szervezetek

a) a megrendelés alapján végzett munkák és a saját vállalkozásban végzett beruházás esetén a különféle ráfordítások,

b) a saját vállalkozásban végzett állóeszközfenntartási munkák esetén az elkülönített költségek között kötelesek elszámolni.

(4) Az építési-szerelési adót építőipari kisiparos kivitelezése esetén a munka megrendelőinek a végzett munka ellenértéke címén kell elszámolniok.

5. §

(1) Az építési-szerelési adót a kivitelező szervezetek - az építő kisiparosok által végzett munkáknál a megrendelők - önadóztatás formájában kötelesek bevallani és befizetni.

(2) Az építési-szerelési adó bevallásánál és befizetésénél a mellékletben foglaltak szerint kell eljárni.

(3) Az építési-szerelési adóval kapcsolatos eljárásnál, kezelésnél, ellenőrzésnél és a szabálytalanságoknál a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjéről, továbbá az adóigazgatásra, a költségvetési kapcsolatok lebonyolítására és a pénzügyi revízióra vonatkozó általános jogszabályok érvényesek.

6. §

Ez a rendelet 1969. január 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit - a szerződéskötés időpontjától függetlenül - a hatálybalépést követő időszakban végzett - árbevételként elszámolt - építési-szerelési teljesítményeknél, illetve az építésiszerelési jellegű állóeszközfenntartási munkáknál kell alkalmazni.

Vályi Péter s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 42/1968. (XII. 28.) PM rendelethez

1. Az építési-szerelési adó bevallását és befizetését

a) a miniszter és az országos hatáskörű szerv vezetőjének felügyelete alá tartozó vállalatok és szervek, valamint a társadalmi szervezetek vállalatai a Pénzügyminisztérium Bevételi Főigazgatósága területi igazgatóságainak;

b) a tanácsok végrehajtó bizottságainak felügyelete alatt működő vállalatok, a társadalmi szervezetek, a kisipari és háziipari termelőszövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, az egyéb nem mezőgazdasági szövetkezetek és a szövetkezeti vállalatok, a fővárosi, a megyei vállalati és szövetkezeti adóhivatalok, illetve a megyei jogú városi illetékkiszabási, vállalati és forgalmiadó hivatalok vállalati csoportjainak;

c) a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, ezek közös vállalkozásai, valamint az a) és b) pontban nem érintett szervezetek a járási tanácsok végrehajtó bizottsága pénzügyi osztályainak, a megyei jogú városokban a városi illetékkiszabási, vállalati és forgalmiadó hivatal vállalati csoportjainak, a fővárosban a vállalati és szövetkezeti adóhivatalnak

kötelesek teljesíteni.

2. E rendelet hatálya alá tartozó adóalanyok az építési-szerelési adót

a) a 3. § (1) és (2) bekezdésekben meghatározott adó alapok után havonta maguk számítják ki és negyedévenként egyszer, a negyedévet követő hónap 20. napjáig kötelesek bevallani, az adó havonkénti összegét pedig havonta, a tárgyhónapot követő hónap 20. napjáig kötelesek befizetni;

b) a 3. § (3) bekezdésben meghatározott adóalapok után negyedévenként egyszer, a tárgynegyedévet követő hónap 20. napjáig kötelesek bevallani és befizetni.

Tartalomjegyzék