Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1968. (I. 27.) PM rendelet

a jótállási alap képzéséről és a jótállási költségek elszámolásáról

A jótállási kötelezettségek finanszírozására - az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

A rendelet hatálya kiterjed minden olyan állami vállalatra, trösztre, kisipari és háziipari szövetkezetre, szövetkezeti vállalatra, közös vállalatra (a továbbiakban együtt: vállalat) amely ipari és építőipari tevékenységet folytat vagy szolgáltatást nyújt.

2. §

(1) A jótállási kötelezettséget vállaló vállalatok a várható jótállási kötelezettségek költségfedezetét az árban - az érvényes árhatósági rendelkezések keretein belül - a megrendelővel szemben érvényesíthetik.

(2) A jótállási kötelezettség formáit, illetve az abba kötelezően bevont termékek körét és a megrendelővel szemben felszámítható jótállási kulcsokat a rendelet melléklete tartalmazza.

3. §

(1) A felmerült jótállási kötelezettség költségeit a vállalatok - az ágazati számlakeretek előírásainak figyelembevételével - költségeik között számolják el.

(2) Jótállási kötelezettség költsége címén a vállalatok a jótállási idő lejárta előtt meghibásodott (terméknek (hibás szolgáltatásnak) a jótállás alapján szükséges tényleges javítási költségeit - ideértve a 4. § (1) bekezdésének c) pontjában foglalt megtérítést is - számolhatják el.

(3) Mind a jogszabályban elrendelt, mind a szállítási (vállalkozási) szerződés alapján vállalt jótállási kötelezettségek körét és időtartamát a szállítási (vállalkozási) szerződésben kell rögzíteni.

(4) A vállalatoknak megfelelő nyilvántartás vezetésével kell gondoskodniuk arról, hogy a kibocsátott termékekre (szolgáltatásokra) vállalt jótállási kötelezettség időtartamának lejárata megállapítható legyen.

4. §

(1) A termelő (szolgáltató) és megrendelő vállalatok a szállítási (vállalkozási) szerződésben állapodnak meg abban, hogy jótállási kötelezettségüket hogyan teljesítik; így különösen, hogy azt

a) saját vállalkozásban,

b) más vállalatnak adott megbízás alapján,

c) a jótállási kötelezettség fedezetére az árban érvényesített összegnek a megrendelő részére való megtérítésével vagy az ennek megfelelő árengedménnyel (ún. jótállási kötelezettség megváltásával)

végzik.

(2) A saját vállalkozásban végzett javítási munkák költségeit szűkített önköltségen, a más vállalatnak adott megbízás javítási költségeit a számla szerinti összegben, a jótállási kötelezettség megváltását pedig az ilyen címen visszatérített összeggel egyezően kell a jótállási költségek között számításba venni.

5. §

A vállalatok a 2. § (1) bekezdésében foglalt fedezet mértékétől és összegszerűségétől függetlenül kötelesek eleget tenni a jótállás alapján valialt kötelezettségüknek.

6. §

(1) A vállalatok a megrendelővel szemben a jótállási kötelezettség árban érvényesített költségfedeztét (2. §) árbevételként számolják el. Az árban érvényesített költségfedezet - elsősorban nagyberendezések esetén - a vállalat eredménye terhére jótállási (garanciális javítási) alapban tartalékolható.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tartalékolás előfeltétele, hogy a vállalat tételes számítással igazolja a jótállási (garanciális javítási) alapnak a mérlegben feltüntetett összegszerűségét. A számításnál a termék (szolgáltatás) megjelölésén kívül a kibocsátás (számlázás) időpontját is fel kell tüntetni; az egyes termékeknél (szolgáltatásoknál) csak az árban a jótállási kötelezettség fedezetére érvényesített összegek vehetők figyelembe.

(3) A jótállási (garanciális javítási) alapban tartalékolt összeggel a jótállási idő eltelte után a vállalatok kötelesek eredményüket növelni.

(4) Ha a vállalat jótállási (garanciális javítási) alapot nem képez, akkor a 2. § (1) bekezdésében meghatározott árbevétel és a 3. §-ban meghatározott költségek különbözete a vállalati eredmény részét képezi.

7. §

A vállalatok a 6. § (1) vagy (4) bekezdésében foglaltak alapján 1968. január 1-ével választott elszámolási módot csak a Pénzügyminisztérium engedélyével változtathatják meg.

8. §

Az 1967. évi évzáró mérlegbe felvett jótállási (garanciális javítási) alap összegével 1968. évben a 6. §-ban foglaltak szerint kell a vállalat eredményét növelni.

9. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1968. január 1. napjától kell alkalmazni.

(2) A 204/1958. (P K 37.) PM, a 102/1961. (P K 1.) PM és a 119/1962. (P K 8.) PM utasítás 1968. január 1. napjával hatályát veszti.

Dr. Kardos Géza s. k.,

pénzügyminiszterhelyettes

Melléklet az 5/1968. (I. 27.) PM rendelethez

Jótállási (garanciális) termékek köre és kulcsai

Az alább felsorolt termékcsoportokhoz tartozó termékek áraiban a szakmai szállítási feltételekben meghatározott - ilyen hiányában a szakmailag szokásos jótállási időtartamnak megfelelően - az alábbi kulcsok alkalmazásával lehet jótállási (garanciális javítási) alapot képezni:

Ha a termék termelői, illetve fogyasztói ára a hatósági árak körébe tartozik, a kulcsok maximáltnak tekintendők. Egyéb árformákban a megrendelővel történt megegyezés alapján a termelő vállalat a kulcsok mértékétől eltérhet, azonos terjedelmű jótállás vállalása esetén azonban azonos kulcsot kell alkalmazni.

Ha az exportra szánt termék belföldön is forgalomba kerül, az exportra nézve is a belföldi értékesítéssel kapcsolatos jótállási alapképzési módon kell eljárni.

Ha a termék kizárólag export rendeltetésű, a jótállási alapot a megjelölt kulcsokkal az állami visszatérítés arányos részével növelt export árbevétel után kell számítani.

Tartalomjegyzék