14/1969. (XI. 6.) MÉM-EüM-BkM együttes rendelet

a természetes jég kitermeléséről, forgalomba hozataláról és felhasználásáról

A természetes jég kitermelése

1. §

Természetes jeget csak a kijelölt helyen (jégnyerőhely) szabad kitermelni.

A jégnyerőhely kijelölése

2. §

(1) A jégnyerőhelyet a községi (városi kerületi) szakigazgatási szerv javaslatára - a területileg illetékes Állami Közegészségügyi-Járványügyi Felügyelőség véleménye alapján - a járási (megyei jogú városi), illetőleg a járási jogú városi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerve évenként jelöli ki.

(2) Jégnyerőhelyet csak helyszíni szemle alapján, a rendelkezésre álló legtisztább területen szabad kijelölni. Nem szabad azonban kijelölni:

a) állóvíz olyan részét, amelytől számított 500 méteres sugarú körön belül tisztított vagy tisztítatlan szennyvizet vezetnek be;

b) folyóvíz olyan részét, amely fölött

- 500-szorosnál kisebb hígítás esetén 5 km-en,

- 500-1000-szeres hígítás esetén 3 km-en,

- 1000-szeresnél nagyobb hígítás esetén 1 km-en

belül tisztított vagy tisztítatlan szennyvizet vezetnek be;

c) folyóvíz olyan részét, amely alatt 500 méteren belül szennyvíz ömlik be;

d) olyan helyet, amely érzékszervileg megállapítható mértékben szennyezett, vagy ahol laboratóriumi módszerekkel pathogen kórokozók, illetőleg az egészségre ártalmai mennyiségben vegyi anyagok mutathatók ki;

e) álló- és folyóvizek széli részeit a parttól számított 2 méter távolságig.

(3) A jégnyerőhely kijelölésénél figyelembe kell venni a szállítási lehetőségeket is.

3. §

(1) A jégnyerőhely vizát a jégkitermelés előtt egészségügyi szempontból meg kell vizsgálni.

(2) Ha a víz fertőzött, vagy egészségre egyébként ártalmas, a jégnyerőhely kijelölését haladéktalanul vissza kell vonni és - ha erre lehetőség van - új jégnyerőhelyet kell kijelölni.

A természetes jég forgalomba hozatala és felhasználása

4. §

(1) Természetes jeget úgy kell tárolni, hogy a jég a tárolás ideje alatt ne fertőződhessék és ne szennyeződhessék.

(2) Természetes jeget csak olyan járművön szabad szállítani, amelyet szennyes, vagy fertőzőanyagok szállítására nem használnak. A szállítás alatt a jeget le kell takarni.

5. §

(1) Természetes jeget Budapest területén nem szabad forgalomba hozni. A járási, a megyei jogú városi, illetve a járási jogú városi tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerve - a kereskedelmi szakigazgatási szervvel egyetértésben - ezt a korlátozást kiterjesztheti más olyan helységre is, ahol az élelmiszeripari feldolgozó tevékenység és forgalomba hozatal területén mutatkozó hűtési szükséglet kielégítésére megfelelő hűtőszekrény és hűtőpulthálózat, illetőleg a szükséges mennyiségű műjég rendelkezésre áll.

(2) Természetes jeget háztartási célokra Budapest területén kívül sem szabad árusítani.

6. §

(1) Természetes jeget élelmiszer és ital hűtésére vagy más olyan célra, ahol a fertőzés veszélye fennáll, csak akkor szabad felhasználni, ha a jég vagy olvadéka a hűtött anyaggal nem kerülhet közvetlen érintkezésbe.

(2) Élelmiszert, vagy italt nem szabad abban a burkolatban forgalomba hozni, amely a természetes jéggel közvetlenül érintkezett.

Vegyes rendelkezések

7. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 17.233/1934. KM, a 17.567/1936. KKM, a 48.179/1936. KKM és a 10.100/1950. (I. 7.) BkM rendelet hatályát veszti.

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter első helyettese

Dr. Szabó Zoltán s. k.,

egészségügyi miniszter

Sebes Sándor s. k.,

a belkereskedelmi miniszter első helyettese

Tartalomjegyzék