2/1969. (VI. 20.) KGM-NIM együttes rendelet
egyes villamoskészülékek és szerelési anyagok ellenőrzéséről
A könnyűipari miniszterrel, a belkereskedelmi miniszterrel, a külkereskedelmi miniszterrel, a Magyar Szabványügyi Hivatal elnökével és a Szakszervezetek Országos Tanácsa elnökével egyetértésben a Gazdasági Bizottság 43/1967. (XI. 14.) GB számú határozata értelmében a következőket rendeljük.
1. §
(1) A rendelet mellékletében felsorolt villamossági termékeket (a továbbiakban: villamossági termékek) belföldön gyártani, illetve külföldről behozni csak az élet- és vagyonbiztonsági szempontból történő ellenőrzés után szabad.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a kivitelre szánt villamossági termékekre; ha azonban az ilyen termékeket belföldön értékesítik, a vizsgálatot el kell végezni.
2. §
(1) A villamossági termékek ellenőrzése a rendelet szerint a Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézet (a továbbiakban röviden: MEEI) feladata; a kohó- és gépipari miniszter és a nehézipari miniszter a rendelet bevezetőjében feltüntetett szervekkel egyetértésben a vizsgálatok elvégzésére más szakmailag alkalmas szervet is kijelölhet.
(2) Ha valamely rész-vizsgálat elvégzésére a MEEI nincs felkészülve, ezt megbízása alapján más szerv is elvégezheti, de a vizsgálatról készült minősítő iratot ez esetben is a MEEI adja ki és ezért felelősséggel tartozik.
(3) A MEEI a villamossági termékeket kötelező hatályú állami szabvány vagy egyéb kötelező hatósági előírás alapján vizsgálja, minősítése azonban csak arra terjed ki, hogy az megfelel-e azok élet- és vagyonbiztonsági előírásainak. Kötelező szabvány vagy előírás hiányában a vizsgálatokat az általános élet- és vagyonbiztonság szempontjából kell elvégezni.
3. §
(1) A villamossági termékeket előállító vállalatok, szövetkezetek és kisiparosok (a továbbiakban: gyártó vállalatok) kötelesek forgalombahozatal céljára történő gyártás előtt a termékből megfelelő számú mintát a MEEI-nek vizsgálatra megküldeni. A MEEI a gyártási rajzokat is bekérheti.
(2) Külföldről származó villamossági tennék esetén saját számlás forgalomban a külkereskedelmi vállalat, egyéb típusú szerződéses kapcsolat esetén a vele szerződéses kapcsolatban álló megrendelő (a továbbiakban: importáló vállalat) a külkereskedelmi szerződés megkötése előtt köteles a MEEI-nek írásban bejelenteni, hogy milyen villamossági terméket, milyen szabvány (hazai, külföldi vagy nemzetközi) előírásai alapján, illetve műszaki jellemzőkkel kíván behozni. A MEEI indokolt esetben mintát kérhet be.
(3) Hőfejlesztő készülékek (berendezések) vonatkozásában az (1) és (2) bekezdésekben foglaltak teljesítése nem mentesíti a gyártó, illetve a belföldi értékesítő vállalatokat a 9/1967. (XII. 3.) NIM rendelet 4. §-ában foglaltak végrehajtása alól.
4. §
A MEEI a vizsgálat eredményéről minősítő iratot készít. A minősítő iratnak a következőket kell tartalmaznia:
a) a vizsgált termék megnevezését,
b) a vizsgálat alapjául szolgáló szabványt, illetve előírást, továbbá az alkalmazott mérési módszereket,
c) annak megállapítását, hogy a termék megfelel-e az élet- és vagyonbiztonság követelményeinek.
5. §
(1) Ha a MEEI minősítő irata szerint a villamossági termék az élet- és vagyonbiztonság követelményeinek megfelel, a gyártó vállalat a terméken köteles feltüntetni a biztonsági vizsgálati jelet, kábelek és vezetékek esetében a biztonsági jelző-fonalat alkalmazni. Ez a rendelkezés az import termékekre nem vonatkozik.
(2) A biztonsági jel alaki kellékeit ágazati szabvány írja elő.
(3) Ha a MEEI minősítő irata szerint a villamossági termék az élet- és vagyonbiztonság követelményeinek nem felel meg, a villamossági termék sorozatgyártásba nem vehető, illetve az nem értékesíthető.
6. §
(1) Ha a gyártó vállalat a villamossági termék gyártása során a minősített mintától akár szerkezetileg, akár a felhasznált anyagok minősége tekintetében el kíván térni, újabb minősítő irat készítését kell a MEEI-nél kezdeményeznie. A minősítő irat kiadásáig a változást végrehajtani nem szabad.
(2) A minősítő irat érvényességének időtartamát a melléklet határozza meg. A megjelölt időtartam lejárta előtt 30 nappal a vállalat köteles a MEEI-től újabb vizsgálatot kérni; a vizsgálatra egyébként a rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.
(3) A gyártó vállalat a villamos fogyasztói berendezések biztonságát ellenőrző hatóság: Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet utasítására és a szakszervezeti munkavédelmi felügyelő megkeresésére is köteles a termék újabb vizsgálatát, illetve minősítő irat készítését kezdeményezni.
7. §
(1) A vizsgálatra megküldött termékek szállítási költsége, valamint a vizsgálat során a terméken bekövetkezett rongálódásból, esetleg a termék megsemmisítéséből származó kár az átadó gyártó, külkereskedelmi vagy importáló vállalatot terheli.
(2) A megjelölt lepecsételt darabokat (etalon) a gyártó-, külkereskedelmi, illetve importáló vállalat köteles 3 évig sértetlenül megőrizni. A mintadarabot a MEEI is őrizheti.
8. §
A MEEI a vizsgálatokért az árszabályok szerinti díjat számítja fel.
9. §
(1) A rendeletben foglaltak nem érintik a 4/1966. (V. 31.) NIM rendelet előírásait, az Országos Mérésügyi Hivatalnak a mérőeszközök vizsgálatára vonatkozó, valamint a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézetnek a minőségvédelem egyes kérdéseiről szóló 5/1968. (III. 25.) BkM rendeletben biztosított jogkörét, továbbá a Bányászati Kutató Intézetnek a sújtólég vagy robbanásbiztos villamosgyártmányok biztonsági ellenőrzéséről szóló 4/1967. (VI. 29.) NIM rendeletben foglalt feladatkörét.
(2) Ha a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézet, vagy egyéb vizsgálatra jogosult szerv azt állapítja meg, hogy a gyártó vállalat, külkereskedelmi vagy importáló vállalat a MEEI, vagy a rendelet 2. § (1) bekezdése szerint kijelölt vizsgáló szerv megfelelő minősítésű szakvéleményével (minősítő iratával) nem rendelkezik, vagy a biztonsági jelet jogtalanul használja, köteles a forgalombahozatalt letiltani.
10. §
(1) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az 1/1959. (I. 21.) KGM-KipM-BkM, illetve az 1/1961. (II. 10.) KGM-KipM-BkM együttes rendeletek hatályukat vesztik.
(2) A rendelet a hatályba lépéséig már kiadott jogosítványok hatályát nem érinti, a folyamatban levő ügyekben azonban már a rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.
Dr. Horgos Gyula s. k.,
kohó- és gépipari miniszter
Dr. Lévárdi Ferenc s. k.,
nehézipari miniszter