1969. évi 37. törvényerejű rendelet
a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Bolgár Népköztársaság Kormánya között az idegenforgalmi együttműködés tárgyában, Szófiában, 1969. évi január 22-én aláírt megállapodás kihirdetéséről
1. § A Népköztársaság Elnöki Tanácsa a Magyar Népköztársaság Kormánya és a Bolgár Népköztársaság Kormánya között az idegenforgalmi együttműködés tárgyában Szófiában 1969. évi január hó 22. napján aláírt megállapodást e törvény erejű rendelettel kihirdeti,
2. § A megállapodás eredeti magyar nyelvű szövege a következő:
MEGÁLLAPODÁS
A BOLGÁR NÉPKÖZTÁRSASÁG KORMÁNYA ÉS A MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁG KORMÁNYA KÖZÖTT AZ IDEGENFORGALMI EGYÜTTMŰKÖDÉS TERÜLETÉN
A Bolgár Népköztársaság Kormánya és a Magyar Népköztársaság Kormánya
- a két nép közötti baráti kapcsolatok további kiszélesítése óhajától vezérelve,
- törekedvén, hogy a két ország népeinek a lehető legjobb feltételeket biztosítsák a szocialista építőmunka eredményeinek megismeréséhez, országaik történelmi, kulturális emlékeinek és természeti szépségeinek megismeréséhez,
- abból a célból, hogy erősítsék és bővítsék a minden irányú együttműködést az idegenforgalom területén
megállapodtak a jelen Megállapodás megkötésében és meghatalmazták, a Bolgár Népköztársaság Kormánya
Petko Todorovot,
a Bolgár Népköztársaság Minisztertanácsa mellett működő Idegenforgalmi Bizottság elnökét és a Magyar Népköztársaság Kormánya
Szurdi Istvánt,
belkereskedelmi minisztert, az Országos Idegenforgalmi Tanács elnökét,
akik kicserélték meghatalmazásaikat, elismerték azok hitelességét és a szabályok szerinti kiállítását, a következőkben állapodtak meg:
1. §
A Szerződő Felek különös figyelmet fordítanak a Bolgár Népköztársaság és a Magyar Népköztársaság közötti idegenforgalmi kapcsolatok fejlődésére és bővítésére.
2. §
A Szerződő Felek a két ország közötti jelenlegi helyzetből, valamint annak fejlődése perspektíváiból kiindulva erőfeszítéseket tesznek a turista csere lehető legnagyobb méretű olyan irányú kiszélesítésére, hogy az idegenforgalomból eredő évi egyenleg Bulgária javára jelentkezzen és ezzel elősegítse a fizetési forgalom kiegyensúlyozását.
3. §
A Szerződő Felek ösztönzik és támogatják a Bolgár Népköztársaság és a Magyar Népköztársaság közötti egyéni turizmust, a szolgáltatásokat állandóan szélesítve és tökéletesítve.
A Szerződő Felek javítják és bővítik az autós turistáknak nyújtandó szolgáltatásokat, bővítik a főútvonalakon a benzinkutak, autószervizek és Javítóműhelyek hálózatát kölcsönösen, műszaki és jogi segítséget biztosítanak az autó- és turingklubok tagjainak.
4. §
A Szerződő Felek különös figyelmet fordítanak a Bolgár Népköztársaság és a Magyar Népköztársaság közötti ifjúsági idegenforgalom fejlődésére, e célra maximális könnyítéseket léptetnek életbe.
5. §
A Szerződő Felek intézkedéseket tesznek az egymás közötti közlekedés bővítésére és megjavítására
- elegendő háló, fekvő és étkezőkocsi biztosításával, valamint külön turista- és expressvonatok beállításával;
- menetrendszerinti és bérelt repülőjáratok kiszélesítése által;
- kölcsönösségi alapon egész évi és idény alatti autóbusz vonalak megnyitásával.
6. §
A Szerződő Felek az állami idegenforgalmi szervek által:
- tájékoztatják egymást az idegenforgalom fejlődéséről, valamint a turisztikai építkezések és idegenforgalmi újdonságok felől;
- tapasztalatot cserélnek a nemzetközi idegenforgalmi szervezetek együttműködéséről és a külföldi turistapiac tanulmányozása eredményeiről
- a külföldi turisták tájékoztatásának megkönnyítésére reklám- és propaganda anyagokat cserélnek;
- a két ország egyéni turistái - a mindenirányú tájékoztatás további kiszélesítésére és tökéletesítésére - bolgár és magyar nyelven propaganda- és reklámanyagokat bocsátanak egymás rendelkezésére.
7. §
A Szerződő Felek megállapodtak abban, hogy a pihenés alapvető funkcióinak figyelembevételével erőfeszítéseket tesznek a turisták kölcsönös látogatásának elősegítésére, hogy ezzel hozzájáruljanak népeik élete és eredményei szélesebb körű megismeréséhez a gazdasági, a tudományos és kulturális élet területén. E célból mindkét fél lehetővé teszi; hogy a másik ország turistái ipari és mezőgazdasági vállalatokat, tanintézményeket, szociális szolgálta; tási objektumokat látogassanak meg, hogy megismerkedjenek a termelés folyamatával és szakmai tapasztalatcseréket folytassanak, valamint, hogy kulturális és sport-rendezvényeken vegyenek részt.
8. §
A Szerződő Felek bővítik együttműködésüket az Idegenforgalom minden szektorában tapasztalatcsere céljából, mégpedig:
- tartós és rendszeres tapasztalatcsere biztosítása az Idegenforgalmi Bizottság és az Országos Idegenforgalmi Tanács, valamint a megfelelő idegenforgalmi vállalatok és intézmények között;
- alkalmazottakat cserélnek, az idegenforgalom területén továbbképzés és oktatás céljából;
- a tudományos kutató intézetek tovább folytatják együttműködésüket az idegenforgalom területén;
- támogatják az idegenforgalmi oktatási intézmények oktatói kádereinek cseréjé
9. §
A Szerződő Felek támogatják a közvetlen együttműködés minden formáját az idegenforgalmi vállalatok, szervezetek, irodák, valamint azon társadalmi szervezetek között, amelyek az idegenforgalom területén tevékenységet fejtenek ki.
10. §
A Szerződő Felek a harmadik piac számára közös turista programokat dolgoznak ki és ajánlanak a Szerződő Felek országai turista lehetősége jellegének megfelelően és e célból közös reklám propaganda tevékenységet fejtenek ki.
11. §
A Szerződő Felek közös rendezvényeket dolgoznak ki, együttműködve más dunai országokkal, a Duna kihasználására, amely megfelelő víziút és érdekes turista objektum mind a Bolgár Népköztársaság és a Magyar Népköztársaság, valamint harmadik ország turistái részére.
12. §
A Szerződő Felek kifejezik azon óhajukat, hogy a Bolgár Népköztársaság és a Magyar Népköztársaság pénzügyi szervei állapodjanak meg az idegenforgalmi fizetések elszámolásának olyan rendezésében, amely hozzájárulna a két ország közötti turistaforgalom szélesítéséhez.
13. §
A Szerződő Felek a másik fél területén Baját idegenforgalmi képviseletet tarthatnak fenn.
14. §
A jelen Megállapodás végrehajtására Szófiában és Budapesten felváltva évente az idegenforgalmi állami szervek jegyzőkönyvet írnak alá, amelyek meghatározzák a Szerződő Felek közötti együttműködés terveit a következő évre.
15. §
A jelen Megállapodást a Szerződő Felek kormányainak meg kell erősíteni és az a megerősítésről szóló utolsó jegyzék kézhezvétele napján lép hatályba.
16. §
A jelen Megállapodás 1975-ig érvényes. Az érvényesség automatikusan újabb öt évre meghosszabbodik, ha a Szerződő Felek egyike azt a szerződés lejárta előtt hat hónappal, diplomáciai úton fel nem mondja.
A jelen Megállapodás Szófiában 1969. év január 22-én kelt két példányban, bolgár és magyar nyelven és mindkét szöveg egyaránt hiteles.
a Bolgár Népköztársaság Kormánya nevében:
Petko Todorov s. k.
a Magyar Népköztársaság Kormánya nevében:
Szurdi István s. k.
3. § Ez a törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1969. évi július 12. napjától kell alkalmazni. A törvényerejű rendelet végrehajtásáról a gazdasági miniszter gondoskodik.
Losonczi Pál s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Cseterki Lajos s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára