Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/1969. (VII. 29.) KGM rendelet

a hegesztő szakmunkások minősítéséről és a hegesztő szakemberek továbbképzéséről

Az érdekelt miniszterekkel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a Minisztertanács Tanácsszervek Osztálya vezetőjével, az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

A hegesztett szerkezeteket anyaguk, igénybevételük és rendeltetésük szerint osztályokba kell sorolni. Az osztálybasorolás feltételeit a rendelet melléklete tartalmazza.

2. §

(1) Ha a megrendelő kiköti, jogszabály vagy egyéb kötelező rendelkezés előírja, hogy az osztálybasorolt munkát minősített hegesztő szakmunkás végezze, a vállalkozó (szállító) köteles azt e rendelet szerinti minősítéssel rendelkező hegesztővel végeztetni.

(2) Az (1) bekezdés esetében a minősített hegesztő szakmunkások munkájának műszaki előkészítésére és ellenőrzésére műszaki hegesztő szakembert kell alkalmazni.

I.

Hegesztő szakmunkások minősítése

3. §

(1) A magasabb technológiai követelményeket igénylő - I-III. osztályú - hegesztett szerkezetek előállításában részt vevő hegesztő szakmunkásokat hegesztési eljárásonként (pl. kézi ívhegesztés, gázlánghegesztés, CO2 védőgázas hegesztés stb.) gyakorlati és elméleti tudásuktól függően három minősítési fokozatba kell sorolni a következők szerint: 1. (első), 2. (második), 3. (harmadik) fokozatú hegesztő.

(2) Az 1. és 2. fokozat szerint kell minősíteni azokat a hegesztőket, akik az előírt továbbképző tanfolyamot elvégezték és az elméleti és gyakorlati anyagból vizsgát tettek, valamint az előírt minősítési osztályokban megkövetelt hegesztő vizsgamunkát megfelelő minőségben elkészítették.

(3) A 3. fokozat szerint kell minősíteni azt a hegesztőt, aki az előírt továbbképző tanfolyamot elvégezte, az elméleti követelményekből eredményesen vizsgázott és a próbahegesztéseket megfelelő minőségben elkészítette.

4. §

(1) Továbbképző és minősítő vizsgára az jelentkezhet

a) akinek hegesztő szakmunkásbizonyítványa, vagy hegesztésre is jogosító egyéb vasipari szakképesítése van és

b) a jelentkezést megelőző két év alatt legalább egy évig hegesztőmunkákon dolgozott.

(2) A minősítési szintek általában csak egymás után (3-2-1) szerezhetők meg. A munkáltató részéről történő első igénybejelentés alkalmával ettől átmenetileg el lehet tekinteni.

5. §

(1) A hegesztő szakmunkások minősítését a Hegesztőszakmunkás Minősítő Bizottság (továbbiakban: Minősítő Bizottság) végzi.

(2) A Minősítő Bizottság elnökét a kohó- és gépipari miniszter nevezi ki.

(3) Tagjait megfelelő arányban az érdekelt minisztériumok és országos hatáskörű szervek jelölik ki.

(4) A Minősítő Bizottság titkársági teendőit a Gépipari Technológiai Intézet látja el. A vizsgaszabályzatot és a Minősítő Bizottság ügyrendjét a kohó- és gépipari miniszter jóváhagyásával a Gépipari Technológiai Intézet állapítja meg.

6. §

(1) A hegesztő szakmunkások minősítését a munkáltató vagy a dolgozó kérheti a Gépipari Technológiai Intézettől.

(2) A minősített hegesztők minősítési igazolványt kapnak, melyet a munkáltatónak a munkakönyvvel együtt kell kezelnie,

(3) A hegesztő szakmunkások minősítését az 1-3. minősítési fokozatban az adott minősítési fokozatra előírt próbahegesztések teljesítésével, három évenként meg kell újítani.

(4) Ha a dolgozó a minősítést az előírt határidőn belül nem újítja meg, a minősítés érvényességének határideje után azt elveszíti, és minősítés nélküli hegesztő szakmunkássá válik.

(5) Ha a hegesztő szakmunkás munkahelyet változtat, minősítése - az érvényességi időn belül - változatlan marad.

7. §

A Magyar Államvasutak területén dolgozó hegesztő szakmunkások továbbképzését és minősítését - a rendeletben foglalt előírások figyelembevételével - a Minősítő Bizottság hozzájárulásával a Magyar Államvasutak külön szabályozza.

Hegesztő szakmunkás-továbbképző tanfolyamok

8. §

(1) A hegesztő szakmunkások minősítésének előkészítését a minősítő osztályoknak megfelelő szintű továbbképző tanfolyamok útján kell biztosítani.

(2) A hegesztő szakmunkás-továbbképző tanfolyamok szervezése, lebonyolítása, tárgyi és személyi feltételeinek ügyrend szerinti biztosítása a Gépipari Technológiai Intézet feladata.

(3) A továbbképző tanfolyamok elméleti oktatásának, valamint a gyakorlatok folyamán felmerült alap- és segédanyagoknak, továbbá a Minősítő Bizottság tevékenységének költségeit a Gépipari Technológiai Intézet állapítja meg és közli az érdekeltekkel. A minősítéssel kapcsolatos költségek a minősítést kérő vállalatot terhelik. Ha a minősítést a dolgozó kéri, a felmerülő költségeket viseli.

II.

A vezető és ellenőrző munkakörben foglalkoztatott műszaki hegesztő szakemberek

9. §

(1) Az alábbi munkakörökben:

- hegesztő művezető,

- hegesztő üzemmérnök (műhelymérnök),

- hegesztő üzemtechnikus (műhelytechnikus),

- hegesztő technológus (technológus csoportvezető),

- hegesztési osztály vezetője,

- műszaki fejlesztési előadó,

- műszaki ellenőr foglalkoztatott hegesztő szakembereknek hegesztőmérnöki vagy egyéb, a (3) bekezdés szerinti hegesztő szakképesítéssel kell rendelkezniük.

(2) Hegesztőmérnököknek minősülnek:

- mérnökök, akik hazai egyetemeken gépészmérnöki (mérnöki) oklevelet kaptak és hegesztő szakmérnöki képesítéssel is rendelkeznek,

- mérnökök, akik valamely külföldi egyetemen vagy főiskolán hegesztőmérnöki képesítést szereztek.

(3) Egyéb hegesztő szakképesítéssel rendelkező műszaki hegesztő szakembereknek minősülnek:

- mérnökök, akik a Budapesti Műszaki Egyetem, vagy a Nehézipari Műszaki Egyetem gépgyártástechnológiai tagozatát elvégezték,

- szaktechnikusok, akik a felsőfokú szaktechnikumok gépgyártástechnológiai tagozatát elvégezték,

- hegesztő szaktechnikusok, akik a 60.180/1960. (KGK VIII. 26.) KGM utasítás alapján létrehozott szaktechnikusi tanfolyamot elvégezték,

- a fentiektől eltérő mérnöki, szaktechnikusi és technikusi végzettségű dolgozók, akik a Gépipari Technológiai Intézet által jelen rendelet alapján szervezett tanfolyamot elvégezték és eredményesen vizsgáztak,

- hosszú üzemi gyakorlattal rendelkező hegesztő szakmunkások, akik művezetői vagy egyéb beosztásban dolgoznak és a jelen rendelet alapján a Gépipari Technológiai Intézet által szervezett tanfolyamokat elvégezték és eredményesen vizsgáztak.

10. §

(1) A hegesztésben jártas műszaki szakemberek [2. § (2) bek.] tanfolyamok útján történő képzése a Gépipari Technológiai Intézet feladata. A Gépipari Technológiai Intézet a hegesztő szakemberek oktatását az oktatással eddig is foglalkozó szervek közreműködésével végzi. A hegesztésben jártas műszaki szakemberek képzésének és továbbképzésének tárgyi és személyi feltételeit a 8. §-ban foglaltak szerint kell biztosítani.

(2) Az érdekelt vállalatok (intézmények) a Gépipari Technológiai Intézethez történő bejelentés után a hegesztésben jártas műszaki szakemberek képzését saját dolgozóikkal is lebonyolíthatják. A tanfolyamok egységes színvonalának biztosítása érdekében a Gépipari Technológiai Intézet ellenőrzi az oktatást.

(3) A tanfolyamot elvégző dolgozók vizsgát tesznek és arról bizonyítványt kapnak. A bizonyítvány jogosít arra, hogy a rendelet 9. § (1) bekezdésében feltüntetett munkaköröket - a munkakör ellátásához megkövetelt alapszakképzettség igazolása esetén - a dolgozó betölthesse.

(4) A vizsgát vizsgabizottság előtt kell letenni, a bizonyítványt a vizsgabizottság adja ki. A vizsgabizottságra és működésére az 5. § rendelkezéseit kell alkalmazni.

Záró és átmeneti rendelkezések

11. §

(1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Végrehajtását úgy kell megszervezni, hogy a képzés folyamatosságának biztosítása mellett, a hegesztő szakmunkások első minősítését és a műszaki hegesztő szakemberek első továbbképzését legkésőbb 1972. június 30-ig fejezzék be.

(3) Nemzetközileg elfogadott minősítési rendszert alkalmazó vállalatok további intézkedésig ahegesztő szakemberek minősítését az eddigi gyakorlatnak megfelelően végezhetik.

Dr. Horgos Gyula s. k.,

kohó- és gépipari miniszter

Melléklet a 3/1969. (VII. 29.) KGM rendelethez

Tartalomjegyzék