Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7/1969. (VIII. 17.) KPM rendelet

egyes hajókon orvosi szolgálat rendszeresítéséről, valamint az úszóegységeknek gyógyszer- és mentőszekrénnyel való felszereléséről[1]

A népjóléti miniszterrel egyetértésben az alábbiakat rendelem:

1. § (1) Orvost kell beosztani az olyan tengeri kereskedelmi hajóra, amelyen a beosztott személyzet létszáma az 50 főt meghaladja, továbbá a legalább 6 nap időtartamú üdülő- vagy turistajáratban az országhatáron kívül is közlekedő olyan személyszállító hajóra, amelynek utaslétszáma a 150 főt meghaladja.

(2) Olyan hajón, amelyen orvosi szolgálat rendszeresítve nincs, a hajó vezetője a személyzettel és az utasokkal kapcsolatban felmerülő egészségügyi feladatok ellátására a személyzet egy tagját jelöli ki, aki a hajóvezetői, a tengerész fedélzeti tiszti vagy a belvízi fedélzeti tiszti képesítéshez szükséges egészségügyi ismeretekből a vizsgát sikeresen letette.

2. § (1) A hajóparancsnok, illetőleg a hajóvezető (a továbbiakban: a hajó vezetője), továbbá a személyzetnek általa kijelölt tagja, illetőleg ha a hajón orvos teljesít szolgálatot, a hajóorvos kötelesek gondoskodni arról, hogy a hajó személyzete és utasai betegség vagy sérülés esetén egészségügyi ellátásban részesüljenek.

(2) Ha a betegség vagy a sérülés olyan természetű, hogy az a betegnek, illetőleg a sérültnek (a továbbiakban együtt: beteg) a hajóról való elszállítását nem teszi feltétlenül szükségessé vagy az elszállítás lehetetlen és hajóorvos hiányában állandó orvosi felügyelet a hajón nem biztosítható, a hajó vezetője vagy a személyzetnek általa kijelölt tagja köteles a betegnek a hajóra hívott orvos által történő orvosi ellátása alkalmával jelen lenni és a betegség várható lefolyásáról olyan részletes tájékoztatást kérni, hogy annak alapján az újabb orvosi beavatkozásig a beteg gyógyítása érdekében hasznos segítséget tudjon nyújtani.

(3) Ha nincs lehetőség arra, hogy a beteget orvos részesítse gyógykezelésben, a hajó vezetője vagy a személyzetnek általa kijelölt tagja szükség esetén köteles a beteget - a fertőző betegségekre vontakozó előírások megtartása mellett - a rendelkezésre álló gyógyító eszközök igénybevételével, legjobb tudása és belátása szerint mindaddig ellátásban részesíteni, amíg orvosi beavatkozásra alkalom nyílik.

3. § (1)[2] A tengeri és belvízi hajókat gyógyszer- és mentőszekrénnyel vagy mentőládával (a továbbiakban: gyógyszer- és mentőszekrény) kell ellátni. A tengeri és belvízi hajókon készletben tartandó gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök és egészségügyi felszerelések fajtáit - a mellékletben foglalt irányelvek figyelembevételével - a közlekedési miniszter által az egészségügyi miniszterrel egyetértésben kiadott jegyzék tartalmazza.

(2) A gyógyszerek, a gyógyászati segédeszközök és az egészségügyi felszerelések fajtáit tartalmazó jegyzéket a Közlekedésügyi Értesítőben kell közzétenni.

(3)[3] A gyógyszer- és mentőszekrényt kellő számú rekeszre osztva kell elkészíteni, azt vöröskereszt jelzéssel kell ellátni és jól működő biztonsági zárral kell felszerelni.

(4) A gyógyszer- és mentőszekrényt könnyen hozzáférhető, kellően megvilágított, száraz helyen kell elhelyezni és a hozzá vezető utat szabadon kell hagyni.

(5) A gyógyszer- és mentőszekrény egyik kulcsát a hajóorvosnak, illetőleg az egészségügyi ellátással megbízott személynek kell átadni, a másikat a hajó vezetője az erre a célra kijelölt és feltűnően megjelölt helyen őrzi.

4. § (1) A gyógyszer és mentőszekrényt a hajó üzemben tartója köteles beszerezni és a jelen rendelet rendelkezései szerint felszerelni, a hajó vezetője pedig a felhasznált gyógyszer és kötszer pótlásáról a legrövidebb időn belül gondoskodni.

(2) A felhasználási határidővel megjelölt gyógyszerek pótlásáról a hajó vezetője kellő időben gondoskodni köteles, a lejárt gyógyszerek jegyzőkönyvileg történő kiselejtezése mellett.

5. § (1) A gyógyszer- és mentőszekrény ajtajának belső oldalán el kell helyezni a rendeletnek és vonatkozó mellékletének szövegét.

(2) A hajó üzemben tartója köteles a gyógyszerek felhasználásáról és adagolásáról orvos által összeállított és aláírt használati utasításnak a gyógyszer- és mentőszekrényben történő elhelyezéséről is gondoskodni.

6. § (1) A gyógyszer és mentőszekrény kezelése a hajóorvos, illetőleg az egészségügyi ellátással megbízott személy feladata.

(2) A hajóorvos, illetőleg az egészségügyi ellátással megbízott személy a gyógyszer- és mentőszekrény készletének felhasználásáról napló formájában nyilvántartást köteles vezetni.

(3) A nyilvántartásban fel kell tüntetni:

a) a beteg, vagy sérült nevét és lakcímét,

b) a felhasznált gyógyszer, kötszer megnevezését és mennyiségét,

c) a gyógyszer, kötszer felhasználásának idejét,

d) a betegséget vagy a balesetet (üzemi balesetet) és annak részletes körülményeit, megjelölve a kórelőzményt is.

7. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 3142-54/1950. (XII. 5.) KPM rendelet hatályát veszti.

Melléklet a 7/1969. (VIII. 17.) KPM rendelethez[4]

Általános szempontok a hajók gyógyszerkészletének összeállításához

1. A tengeri hajókon a korszerű orvosi elsősegélynyújtáshoz és a betegkezeléshez szükséges gyógyszereket, kötszereket és gyógyászati eszközöket a dolgozók létszámának és a hajóút várható időtartamának megfelelő mennyiségben készletben kell tartani.

2. A tengeri hajó gyógyszerkészletében feltétlenül lennie kell fájdalomcsillapítónak, simaizom-görcsoldónak, légzés- és vérkeringésre ható gyógyszereknek, digitalis-strophantin hatású gyógyszereknek, értágítóknak, schock elleni szereknek, antiallergiás szereknek, a szív heveny rhytmuszavarait befolyásoló gyógyszereknek, malária elleni gyógyszereknek, gyomor-bél infekció elleni szereknek, bőrgyógyászati szereknek, rühösség, tetvesség elleni gyógyszereknek, valamint a hajó által érintett földrajzi terület kígyófajtáinak megfelelő kígyóméreg elleni immunsavónak.

3. A fentieken túl a tengeri hajó gyógyszerkészletét - a hajó esetleges toxikus rakományától függően - ki kell egészíteni a speciálisan szükséges gyógyszerekkel.

4. A belvízi hajón - típusa és funkciója szerint - kell gyógyszereket, kötszereket és gyógyászati eszközöket megfelelő minőségben és mennyiségben készletben tartani.

Lábjegyzetek:

[1] A 3. § (1)-(2) bekezdése a 12/1979. (VI. 20.) KPM rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

[2] A 3. § (1)-(2) bekezdése a 12/1979. (VI. 20.) KPM rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

[3] A 3. § (3)-(4) bekezdését hatályon kívül helyezte, az eredeti (5)-(7) bekezdés számozását (3)-(5) bekezdésre módosította a 12/1979. (VI. 20.) KPM rendelet 1. § (2) bekezdése.

[4] A melléklet a 12/1979. (VI. 20.) KPM rendelet iktatta a rendelet szövegébe.

Tartalomjegyzék