Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1970. évi 11. törvényerejű rendelet

a Bolgár Népköztársaság, a Magyar Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Mongol Népköztársaság, a Lengyel Népköztársaság, a Román Szocialista Köztársaság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság kormánya között Moszkvában, 1969. február 27-én aláírt, a Nemzetközi Tudományos és Műszaki Tájékoztatási Központ alapításáról szóló egyezmény kihirdetéséről

(Az egyezménynek a Magyar Népköztársaság által történt jóváhagyásáról szóló értesítés kelte: 1969. július 8.)

1. § A Népköztársaság Elnöki Tanácsa a Bolgár Népköztársaság, a Magyar Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Mongol Népköztársaság, a Lengyel Népköztársaság, a Román Szocialista Köztársaság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság kormánya között Moszkvában 1969. február 27-én aláírt, a Nemzetközi Tudományos és Műszaki Tájékoztatási Központ alapításáról szóló egyezményt e törvényerejű rendelettel kihirdeti.

2. § Az egyezmény magyar nyelvű szövege a következő:

EGYEZMÉNY

Nemzetközi Tudományos és Műszaki Tájékoztatási Központ alapításáról

A Bolgár Népköztársaság, a Magyar Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Mongol Népköztársaság, a Lengyel Népköztársaság, a Román Szocialista Köztársaság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság Kormánya

irányadónak tekintve az egyenjogúság, a függetlenség és szuverenitás kölcsönös tiszteletbentartásának, a belügyekbe való be nem avatkozás és a kölcsönös előnyök és elvtársi kölcsönös segítségnyújtás elveit, valamint a tudományos-műszaki együttműködés további kiszélesítésének és elmélyítésének érdekeit,

biztosítani kívánva az országok tudományosműszaki fejlesztésének minden eszközzel való meggyorsításához és tudományos-kutatási tevékenységük hatékonyságának növeléséhez szükséges feltételeket,

figyelembe véve, hogy a tudományos és műszaki tájékoztatás tökéletesítése a tudomány és technika fejlődésének szükséges előfeltétele,

elhatározták az alábbi egyezmény megkötését:

I. cikk

A Szerződő Felek Nemzetközi Tudományos és Műszaki Tájékoztatási Központot (továbbiakban: "Központ") alapítanak. A Központ tagjai a Szerződő Felek.

II. cikk

A Központ fő feladatai:

(1) Javaslatok kidolgozása az Egyezményben résztvevő országok részére szükséges tudományosműszaki tájékoztatás módszereire és technikai eszközeire (nemzetközi tudományos-műszaki tájékoztatási rendszer). A kidolgozásra kerülő javaslatoknak a nemzeti tudományos-műszaki tájékoztatási rendszerekre kell épülniük és a Szerződő Felek szerveinek tájékoztatással való ellátására, továbbá a nemzeti rendszerek együttműködésének tökéletesítésére kell irányulniuk.

(2) A Szerződő Felek szerveinek - az új technika széles körű alkalmazásán alapuló - tájékoztatással való ellátása, elsősorban a tudományosműszaki haladást biztosító fontos népgazdasági jelentőségű problémákkal kapcsolatban.

(3) A szükséges tájékoztatási anyagok kiadása és a tudományos-műszaki vívmányok egyéb terjesztési formáinak alkalmazása.

(4) Tudományos kutatási munkák végzése a tudományos és műszaki tájékoztatás elmélete és gyakorlata területén, nevezetesen, módszertani anyagok kidolgozása a tudományos és műszaki tájékoztatás korszerű műszaki szintű formáira, módszereire és szervezésére, valamint a Szerződő Feleket érdeklő - a tudományos-műszaki tájékoztatás problémáira vonatkozó - elemző szemlék készítése.

(5) Az érdekelt felek kérésére szervezési, módszertani és tudományos-műszaki közreműködés biztosítása a tudományos-műszaki információk kérdéseiben.

(6) A Szerződő Felek tudományos és műszaki tájékoztatási dolgozói képzésének és továbbképzésének elősegítése, valamint tapasztalatcsere a tudományos és műszaki tájékoztatási szervek kádereinek képzése és továbbképzése területén.

III. cikk

Feladatait a Központ

a) saját erőből, anélkül, hogy a nemzeti tájékoztató szervekkel párhuzamos munkát végezne;

b) a nemzeti rendszerek tájékoztatási szerveivel együttműködve - megfelelő megállapodások alapján - azok tájékoztatás és felvilágosítás célját szolgáló adattárainak és anyagi-műszaki bázisának a felhasználásával;

c) továbbá a Szerződő Felek vagy harmadik országok megfelelő szerveivel kötött szerződések keretei között látja el.

IV. cikk

(1) A Központ nemzetközi szerv.

(2) A Központ székhelye Moszkva.

(3) A Központ tevékenysége a jelen Egyezményen alapszik, és a Nemzetközi Tudományos és Műszaki Tájékoztatási Központ Ügyrendjének megfelelően valósul meg.

V. cikk

(1) A Központ jogi személy, amely a Szerződő Felek országainak területén feladatainak ellátásához szükséges jogképességgel rendelkezik. Azokra a kérdésekre, amelyeket a jelen Egyezmény, a Központ Ügyrendje vagy a Központnak a székhely országával kötött megállapodásai nem szabályoznak, a Központ jogképességét a Központ, illetőleg a fiókjai székhelye szerinti ország törvényei határozzák meg.

(2) Feladatai ellátásához a Központ jogosult

a) szerződéseket kötni,

b) vagyontárgyakat szerezni, bérbe venni, elidegeníteni,

c) az illető országokkal kötött megállapodások alapján a Szerződő Felek területén fiókokat nyitni,

d) bíróság és választottbíróság előtt felperesként és alperesként eljárni.

VI. cikk

(1) A Központ tevékenységének felső irányító szerve a Meghatalmazott Képviselők Bizottsága, amely a Szerződő Felek által kinevezett állandó képviselőkből áll.

A Szerződő Felek képviselői a Meghatalmazott Képviselők Bizottságában egy-egy szavazattal rendelkeznek.

(2) A Meghatalmazott Képviselők Bizottsága évente legalább egyszer tart ülést.

(3) A Meghatalmazott Képviselők Bizottsága ülésein a Szerződő Felek képviselői az orosz ABC sorrendjében elnökölnek.

(4) A Meghatalmazott Képviselők Bizottsága:

a) jóváhagyja, illetőleg módosítja a Központ Ügyrendjét;

b) jóváhagyja a Központ fejlesztési tervét, az évi munkaterveket és a tevékenységéről szóló beszámolókat, az évi költségvetést és az erre vonatkozó jelentést;

c) kinevezi a Központ igazgatóját és helyetteseit;

d) kinevezi az Ellenőrző Bizottság tagjait és meghatározza tevékenységének rendjét;

e) jóváhagyja a Központ szervezeti felépítését és összlétszámát;

f) megvizsgálja az új tagok felvételének kérdését és ebben megfelelő ajánlásokat fogad el;

g) a Központ tevékenységével kapcsolatos egyéb kérdéseket vizsgál meg.

(5) A Központ tevékenységével kapcsolatos kérdésekben a Meghatalmazott Képviselők Bizottsága határozatokat fogad el, melyek a Bizottság értekezlete jegyzőkönyvének aláírása napján lépnek hatályba.

(6) A Meghatalmazott Képviselők Bizottsága a Szerződő Felek nemzeti tudományos és műszaki tájékoztatási rendszerei együttműködésével kapcsolatos kérdésekben a jelen Egyezmény és a Központ Ügyrendje által meghatározott keretekben ajánlásokat fogad el, melyek a Szerződő Felek illetékes szerveinek jóváhagyása után lépnek hatályba.

(7) A Központ Ügyrendje jóváhagyásának és módosításának, a Központ fejlesztési tervének, az évi költségvetés teljes összegének, a Központ igazgatója és helyettesei kinevezésének, az Ellenőrző Bizottság tagjai kinevezésének, a Tudományos Tanács összetétele jóváhagyásának, a Központ szervezeti felépítése és összlétszáma megállapításának, az országok hozzájárulási részesedési kulcsa megváltoztatására, új tagok felvételére vonatkozó javaslatok, és fiókok létrehozásának kérdéseiben egyhangúság szükséges. A szavazástól való tartózkodás a határozat egyhangúságát nem érinti. Az egyhangúságot nem igénylő kérdésekkel kapcsolatos határozatok és ajánlások meghozatalának rendjét a Központ Ügyrendje határozza meg.

Mindegyik Szerződő Félnek joga van bejelenteni, hogy valamely tárgyalt kérdésben érdektelen. Az ilyen kérdéssel kapcsolatban hozott ajánlások és határozatok nem terjednek ki arra a Szerződő Félre, amely érdektelenségét bejelentette. Az érdektelenségét bejelentő Szerződő Fél a későbbiekben csatlakozhat a Meghatalmazott Képviselők Bizottsága által hozott ajánlásokhoz és határozatokhoz.

VII. cikk

A Központ pénzügyi tevékenységét az Ellenőrző Bizottság ellenőrzi.

VIII. cikk

(1) A Központ operatív tevékenységét a Központ igazgatója irányítja; az igazgatónak helyettesei vannak. Az igazgatót és helyetteseit a Meghatalmazott Képviselők Bizottsága nevezi ki: az igazgatót 5 évre, helyetteseit 3 évre. Az igazgatót a Központ székhelye szerinti ország javaslatára nevezik ki. Az igazgató helyettesei sorrendben - feltéve, hogy a soron levő Felek érdekeltnek jelentik ki magukat -, a Szerződő Felek állampolgárai közül nevezik ki. Megengedhető az újraválasztás egy további időszakra. A Meghatalmazott Képviselők Bizottsága az igazgatót és helyetteseit tisztségükből megbízatásuk lejárta előtt is felmentheti.

(2) A Központ igazgatója munkájában a jelen Egyezmény, a Központ Ügyrendje és a Meghatalmazott Képviselők Bizottságának határozatai szerint jár el. A Központ tevékenységének kérdéseiről a Meghatalmazott Képviselők Bizottságának számol be, és a Központ képviselőjeként szerepel más szervekkel és intézményekkel szemben.

(3) Az igazgató jogait és kötelezettségeit a Központ Ügyrendje határozza meg.

IX. cikk

Az igazgató mellett Tudományos Tanács létesül, amely tanácsadó testület és a Szerződő Felek szakértőiből és tudósaiból áll. A Tudományos Tanács feladatait és munkarendjét a Központ Ügyrendje határozza meg.

X. cikk

A Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségének Kormánya bérbeadja a Központnak a szükséges helyiségeket.

XI. cikk

(1) A Központ tevékenységének finanszírozása az egy naptári évre készülő költségvetés alapján történik. A Központ és a fiókjainak költségvetése a székhelyek szerinti országok valutájában készül. A költségvetés a Központ anyagi értékeinek vásárlására és más költségekre szükséges összegeket transzferabilis rubelekben és szabadon konvertálható valutában is előirányozhat.

A költségvetésben szerepelnek a Központ által teljesített szolgáltatásokból származó bevételek, a Szerződő Felek hozzájárulásai a részarányosságnak megfelelően, valamint a Központ fenntartásával és a megfelelő évre jóváhagyott programban szereplő munkák teljesítésével kapcsolatos költségek is.

(2) A Szerződő Felek részarányos hozzájárulásának mértékét a jelen Egyezményhez csatolt jegyzőkönyv állapítja meg.

(3) A Szerződő Felek részarányos hozzájárulása javára be lehet számítani a Szerződő Felek által szállított berendezések, készülékek, anyagok, valamint a Központ részére szerződéses alapon nyújtott szolgáltatások értékét transzferábilis rubelben kifejezett, a Szerződő Felek között érvényes külkereskedelmi árak szerint.

(4) A Központ feladatainak teljesítésével kapcsolatos értekezletek és ülések - beleértve a Meghatalmazott Képviselők Bizottságának, az Ellenőrző Bizottságnak és a Tudományos Tanácsnak üléseit - résztvevőinek ellátási költségeit az az ország viseli, amely a képviselőket ezekre az ülésekre és értekezletekre kiküldte.

(5) Az ülésekhez és értekezletekhez szükséges helyiségek és technikai felszerelések rendelkezésre bocsátásának költségeit az az ország viseli, ahol ezeket az értekezleteket és üléseket tartják, kivéve azokat az eseteket, amikor az értekezleteket és üléseket a Központ helyiségeiben tartják, ilyen esetekben az említett költségek a Központ költségvetését terhelik.

(6) A Központ által végzett tudományos-kutatási, módszertani, valamint más hasonló olyan munkák eredményei, amelyek a jóváhagyott és közösen finanszírozott munkaprogram szerint készülnek, a Központ tagországai részére térítésmentesen kerülnek átadásra.

Minden egyéb szolgáltatást a Központ térítés ellenében nyújt a Meghatalmazott Képviselők Bizottsága által megállapított árakon, a Központ lehetséges rentabilitása biztosításának figyelembevételével.

XII. cikk

A Központ hivatalos nyelvei a Szerződő Felek nyelvei. A Központ munkanyelve az orosz nyelv.

XIII. cikk

A Központhoz más országok is csatlakozhatnak, ha a jelen Egyezmény elveivel való egyetértésüket bejelentik.

Új tagok felvétele az összes Szerződő Fél beleegyezésével történik és azon a napon lép hatályba, amikor a hozzájárulásáról szóló okiratot a jelen Egyezmény letéteményeséhez az utolsó Szerződő Fél is eljuttatja.

XIV. cikk

Jelen Egyezmény szabályai nem érintik a Szerződő Feleknek az általuk kötött más nemzetközi megállapodásokból eredő jogait és kötelezettségeit.

XV. cikk

(1) Jelen Egyezmény határozatlan időre szól, és az összes Szerződő Fél által, a törvényeiknek megfelelően történő jóváhagyása és a jelen Egyezmény letéteményesének értesítése után lép hatályba.

(2) Az Egyezményt csak az összes Szerződő Fél beleegyezésével lehet kiegészíteni vagy módosítani.

(3) A jelen Egyezményt bármelyik Szerződő Fél bármikor felmondhatja, ha erről az Egyezmény letéteményesét értesíti. Az Egyezmény felmondásáról szóló értesítést a letéteményeshez legkésőbb három hónappal a folyó pénzügyi év vége előtt kell benyújtani. A felmondás annak a pénzügyi évnek a befejezésével lép hatályba, amelynek folyamán a felmondásról szóló értesítés megtörtént.

(4) A Központból kilépő Szerződő Fél pénzügyi kielégítésének mértékét és rendjét a fél által a hozzájárulási részesedés terhére szállított vagy beszerzett műszerek, berendezések és egyéb javak amortizációjának figyelembevételével a Meghatalmazott Képviselők Bizottsága állapítja meg.

(5) A Központ (fiókok) felszámolása esetén az összes berendezés és vagyontárgy a Központ (fiókok) székhelye szerinti ország tulajdonába megy át.

A Központ többi tagállama - az egyes országoknak a Központ beruházásaiban való részarányos hozzájárulásnak megfelelően, az állóeszközök fizikai és erkölcsi kopásának figyelembevételével - pénzbeli kielégítést kap.

A pénzeszközök (passzívák és aktívák) a Szerződő Felek között az általuk részvételük ideje alatt befizetett tényleges pénzösszegek arányában kerülnek felosztásra.

XVI. cikk

Mind a Központ, mind az országok képviselői a Meghatalmazott Képviselők Bizottságában és a Központ vezető beosztású személyei a Szerződő Felek országai területén élvezik mindazokat a kiváltságokat és mentességeket, amelyek a jelen Egyezményben és a Központ Ügyrendjében meghatározott funkciók és feladatok ellátásához szükségesek.

A Központ munkatársai nemzetközi szerv alkalmazottai és tevékenységükkel annak céljait és feladatait kötelesek elősegíteni. A munkatársak a Központnak tartoznak felelősséggel és nem kaphatnak utasításokat nemzeti szerveiktől.

A jelen cikkben említett kiváltságok és mentességek külön Egyezményben kerülnek meghatározásra.

XVII. cikk

A jelen Egyezményt a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége Kormányánál helyezik letétbe, amely a letéteményes funkcióját ellátja.

Az Egyezmény 1969. február 27-én Moszkvában került aláírásra.

Az Egyezmény egy orosz nyelvű példányban készült.

Az Egyezmény hiteles másolatait a letéteményes elküldi valamennyi Szerződő Félnek.

A fentiek igazolásaként a Szerződő Felek meghatalmazott képviselői jelen Egyezményt aláírták.

A Bolgár Népköztársaság Kormányának meghatalmazásából

I. Popov

A Magyar Népköztársaság Kormányának meghatalmazásából

Kiss Á.

A Német Demokratikus Köztársaság Kormányának meghatalmazásából

G. Prey

A Mongol Népköztársaság Kormányának meghatalmazásából

C. Puncagnorov

A Lengyel Népköztársaság Kormányának meghatalmazásából

E. Szyr

A Román Szocialista Köztársaság Kormányának meghatalmazásából

N. Murgulet

A Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége Kormányának meghatalmazásából

V. Kirillin

A Csehszlovák Szocialista Köztársaság Kormányának meghatalmazásából

M. Hruskovic

Jegyzőkönyv

a Nemzetközi Tudományos és Műszaki Tájékoztatási Központ alapításáról szóló Egyezményhez

A Szerződő Felek: a Bolgár Népköztársaság, a Magyar Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Mongol Népköztársaság, a Lengyel Népköztársaság, a Román Szocialista Köztársaság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság az Egyezmény XI. cikk (2) pontjának megfelelően az alábbiakban állapodtak meg:

1. A Szerződő Felek részarányos hozzájárulásának mértéke a Nemzetközi Tudományos és Műszaki Tájékoztatási Központ szervezésével és tevékenységével összefüggő költségek fedezésére az alábbi arány szerint kerül meghatározásra:

Bolgár Népköztársaság - 1,13%

Magyar Népköztársaság - 2,65%

Német Demokratikus Köztársaság - 9,30%

Mongol Népköztársaság - 0,05%

Lengyel Népköztársaság - 6,20%

Román Szocialista Köztársaság - 2,45%

Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége 74,00%

Csehszlovák Szocialista Köztársaság - 4,22%

2. A részarányos hozzájárulás javára történő hozzájárulásokat a Szerződő Felek nem kereskedelmi fizetésekként eszközlik, kivéve azokat az eseteket, amelyeket a jelen Egyezmény XI. cikkének 1. pontja előirányoz.

3. E Jegyzőkönyvet a Szerződő Felek írják alá és az Egyezménnyel egyidejűleg lép érvénybe.

A Bolgár Népköztársaság Kormányának meghatalmazásából

I. Popov

A Magyar Népköztársaság Kormányának meghatalmazásából

Kiss Á.

A Német Demokratikus Köztársaság Kormányának meghatalmazásából

G. Prey

A Mongol Népköztársaság Kormányának meghatalmazásából

C. Puncagnorov

A Lengyel Népköztársaság Kormányának meghatalmazásából

E. Szyr

A Román Szocialista Köztársaság Kormányának meghatalmazásából

N. Murgulet

A Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége Kormányának meghatalmazásából

V. Kirillin

A Csehszlovák Szocialista Köztársaság Kormányának meghatalmazásából

M. Hruskovic

3. § Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Végrehajtásáról az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke gondoskodik.

Losonczi Pál s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára