Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

12/1970. (X. 21.) EüM rendelet

a mérgező hatású anyagok és készítmények bejelentéséről kiadott 39/1970. (X. 17.) Korm. számú rendelet végrehajtásáról és a Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat megszervezéséről

A 39/1970. (X. 17.) Korm. számú rendelet 4. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

Az emberre mérgező hatású anyagok és készítmények bejelentésével, nyilvántartásával, valamint az adatszolgáltatással kapcsolatos feladatokat a Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat (a továbbiakban: TTSZ) teljesíti. A TTSZ központi szerve az Országos Munkaegészségügyi Intézet (a továbbiakban: OMI), amely feladatait a kijelölt egészségügyi intézmények (intézetek) bevonásával látja el.

2. §

(1) A mérgező hatású anyagok és készítmények jegyzékét az 1. számú melléklet tartalmazza. Az 1. számú mellékletben meghatározott anyagokat és készítményeket e rendelet hatálybalépését követő hat hónapon belül, az azt követően előállított (forgalomba hozott) anyagokat és készítményeket az előállítást (forgalombahozatal) követő 30 napon belül az OMI-hoz (Budapest, IX., Nagyvárad tér 2.) be kell jelenteni.

(2) Nem terjed ki a bejelentési kötelezettség a kutató- és vizsgáló-intézetekben, vállalati kutatólaboratóriumokban vizsgálati, vagy tudományos kutatási célt szolgáló anyagokra és készítményekre.

(3) A bejelentési kötelezettség a jelen rendelet hatálybalépésekor már gyártott, illetve forgalomban levő anyagokra és készítményekre is kiterjed.

3. §

(1) A bejelentési kötelezettség a belföldön előállított, illetve külföldről behozott anyagoknál és készítményeknél a 2. számú mellékletben meghatározott tájékoztató adatok közlésére terjed ki. A bejelentést erre a célra rendszeresített űrlapon kell megtenni. A gyártás közben keletkező anyagokat akkor kell bejelenteni, ha azok a velük foglalkozó dolgozóknál mérgezést, illetőleg egészségkárosodást okozhatnak.

(2) Készítményeknél a bejelentéshez az egészségvédelmi előírásokat is tartalmazó használati utasítást, vagy tervezetét - külföldi készítményeknél az eredeti (idegen nyelvű) utasítást is - csatolni kell.

(3) Azokat az anyagokat és készítményeket, amelyek egészségügyi engedélyhez, törzskönyvezéshez kötöttek, továbbá a növényvédőszereket bejelenteni nem kell, hanem csupán az engedélyezési (törzskönyvezési) eljárás során teljesített adatszolgáltatást köteles a bejelentésre kötelezett a 2. számú mellékletben foglaltak szerint kiegészíteni.

(4) A bejelentési kötelezettség alá eső anyagokból és készítményekből a toxikológiai vizsgálatok elvégzéséhez a bejelentő köteles az OMI felhívására vizsgálati mintát rendelkezésre bocsátani.

4. §

(1) A bejelentést belföldi előállítás esetén a gyártó, külföldről történő behozatal esetén az importáló külkereskedelmi vállalat belföldi megrendelője, illetve az importjoggal rendelkező kereskedelmi vagy iparvállalat köteles megtenni.

(2) A bejelentett adatokban bekövetkezett minden változást, valamint a gyártás (feldolgozás), illetőleg forgalombahozatal megszűnését 30 napon belül be kell jelenteni.

5. §

(1) A mérgezések megelőzése, illetőleg a bekövetkezett mérgezések felismerése és szakszerű ellátása érdekében a TTSZ keretében tájékoztató, felvilágosító szolgálatot kell szervezni.

(2) A TTSZ a bejelentett anyagokra és készítményekre vonatkozóan csak

- a közegészségügyi-járványügyi szervek részére a közegészségügyi feladataik ellátásához,

- a SZOT Munkavédelmi Felügyelete és a növényvédelmi szakigazgatási szervek részére a foglalkozási mérgezések megelőzéséhez,

- a bíróságok, az ügyészségek, a nyomozóhatóságok és az igazságügyi szakértői irodák részére megkeresés esetén, valamint

- a mérgezettek elsősegélynyújtását és egészségügyi ellátását végzők részére a betegellátáshoz ad felvilágosítást.

(3) A bejelentett és találmány tárgyát képező anyagokra és készítményekre vonatkozó adatokról a TTSZ a (2) bekezdésben foglaltakon túlmenően felvilágosítást nem adhat.

(4) A tájékoztatás rendszerét és szabályait az egészségügyi miniszter határozza meg.

6. §

(1) A Magyar Népköztársaság területén előforduló bármilyen eredetű emberi mérgezési eseteket az erre a célra egyidejűleg rendszeresített "mérgezési eset bejelentőlap" elnevezésű űrlapon az OMI-hoz be kell jelenteni.*

(2) A bejelentőlap I. részét a mérgezést elsőként észlelő orvos tölti ki és a beteggel együtt eljuttatja a végleges kórismét megállapító orvoshoz, illetőleg egészségügyi intézményhez.

(3) A bejelentőlap II. részét a végleges kórismét megállapító orvos, illetőleg egészségügyi intézmény tölti ki és a végleges kórisme megállapítását követő 48 órán belül köteles az OMI-nak megküldeni.

(4) A bejelentett mérgezési esetről megkeresés esetén a bíróságok, az ügyészségek a nyomozóhatóságok és az igazságügyi szakértői irodák részére a szükséges adatszolgáltatást meg kell adni.

7. §

(1) Ez a rendelet az 1971. évi március hó 1. napján lép hatályba. A tájékoztató szolgálat az egészségügyi miniszter által megállapított időben kezdi meg működését.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a Magyar Néphadseregre, a Belügyminisztérium, valamint a büntetésvégrehajtás szerveire. A Magyar Néphadseregre, a Belügyminisztérium és büntetésvégrehajtás szerveire vonatkozó előírásokat - az egészségügyi miniszterrel egyetértésben - az illetékes miniszterek állapítják meg.

(3) A 6. § (1) bekezdésében foglalt bejelentési kötelezettség azonban kiterjed a Belügyminisztérium hatósági boncolást végző szakértőire is.

Dr. Szabó Zoltán s. k.,

egészségügyi miniszter

1. számú melléklet a 12/1970. (X. 21.) EüM számú rendelethez

Az OMI-hoz bejelentendő anyagok és készítmények

Az OMI-hoz az alábbi anyagokat és készítményeket kell bejelenteni:

a) A különböző termelési ágakban (ágazatokban) használatos szerves és szervetlen vegyianyagok (alapanyagok, adalék- és segédanyagok, pl. oldószerek, lágyítók, hígítók, töltőanyagok, kencék, színezékek stb.);

b) ember- és állatgyógyászati célra használatos gyógyszerek, kivéve a külön engedéllyel behozott egyedi külföldi készítményeket és az oltóanyagokat;

c) fertőtlenítőszerek;

d) rovar- és rágcsálóirtó, valamint riasztószerek;

e) mérgező, illetőleg egészségkárosító hatású vegyianyagot tartalmazó kozmetikai szerek;

f) élelmiszeradalékok (kiegészítő és segédanyagok);

g) élelmiszer csomagolóanyagok, tartályok (edények);

h) növényvédőszerek;

i) műtrágyák, talajkezelő és egyéb mező- és erdőgazdasági célra használt vegyianyagok, amennyiben azokat növényvédő- vagy talajfertőtlenítő szerekkel kezelték;

j) takarmánykiegészítő vegyianyagok;

k) háztartási szerek (mosó-, mosogató-, tisztító-, festő- és fényezőszerek, lakkok, bevonóanyagok, ragasztók stb.);

l) gépek és gépjárművek üzemeltetésére és karbantartására használt vegyi anyagok;

m) ipari rendeltetésű műanyagok;

n) gyermekjátékok előállításához használt vegyianyagok;

o) mindazok az a)-n) pontokban fel nem sorolt anyagok és készítmények, amelyeknek 1 grammja, vagy annál kisebb mennyisége az emberi szervezetbe jutva mérgezést, illetőleg egészségkárosodást okozhat.

2. számú melléklet a 12/1970. (X. 21.) EüM számú rendelethez

Az OMI-hoz bejelentendő adatok

Az OMI-hoz az alábbi adatokat kell bejelenteni:

1. Belföldön előállított anyagoknál és készítményeknél*

a) az előállításhoz felhasznált anyagok neve (szinonim elnevezések);

b) a gyártás közben keletkező anyagok (közbenső termékek) neve (szinonim elnevezések), szerkezeti képlete, molekulasúlya, halmazállapota.

(Ha a közbenső termék, illetve melléktermék belföldön közvetlen felhasználás, vagy további feldolgozás céljából kerül forgalomba, úgy végterméknek minősül);

c) a végtermék neve (szinonim elnevezések), megjelenési formája, fizikai-kémiai sajátosságai, rendeltetése, illetve felhasználása, a hatóanyagok, illetve adalékanyag(ok), vivőanyagok megnevezése;

d) be kell jelenteni továbbá az anyagokkal és készítményekkel kapcsolatban az előállító által végzett, vagy végeztetett toxikológiai vizsgálatok eredményét.

2. Külföldön előállított és importált anyagoknál és készítményeknél*

a) az anyag neve (szinonim elnevezések), megjelenési formája, fizikai-kémiai sajátosságai, rendeltetése, illetve felhasználása, a hatóanyagok, illetve adalékanyagok (vivőanyagok) megnevezése. Növényvédőszerek esetében az adalékanyagokat (vivőanyagokat) csak abban az esetben kell megnevezni, ha azok mérgező hatásúak;

b) a mérgező hatásra vonatkozó adatok (többalkatrészű szernél a készítmény összhatása);

- az anyag, illetve készítmény által okozott heveny, félheveny és idült mérgezés, illetve egészségkárosodás tünetei;

- a mérgező adag;

- a halálos adag;

- lappangási idő;

- MAK értékek (levegő, víz, talaj, élelmiszerek).

Tartalomjegyzék