Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

13/1970. (X. 28.) EüM rendelet

a Magyarországon tartózkodó külföldi állampolgárok betegellátásáról, valamint a fizetendő betegellátási és mentőszállítási díjakról

A pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

A külföldi állampolgárok fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolása

1. §

A magyar társadalombiztosítás szolgáltatásaira jogosult külföldi állampolgárok fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolása

(1) A magyar betegségi biztosítási jogszabályok alapján betegség esetére kötelezően vagy önkéntesen biztosított külföldi állampolgárok és igényjogosult családtagjaik a magyar betegségi biztosításra vonatkozó rendelkezések szerint fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolásra jogosultak.

(2) A hazai üzemekben szakmai kiképzésben részesülő vagy tanácsadói, szakértői, szerelői stb. tevékenységet folytató külföldi állampolgárok a fogadó szerv és a SZOT Társadalombiztosítási Főigazgatóság illetékes igazgatóságával kötött megállapodás alapján, a biztosított dolgozókra irányadó szabályok szerint jogosultak fekvőbeteggyógyintézeti ápolásra. A fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolásra jogosultságot igazoló iratot az a fogadó szerv állítja ki, amely a társadalombiztosítási szervvel a megállapodást kötötte.

2. §

Fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolás nemzetközi egyezmények és egyéb megállapodások alapján

(1) Azok a külföldi állampolgárok, akiknek államával a Magyar Népköztársaságnak egészségügyi vagy szociálpolitikai egyezménye vagy egyéb megállapodása van, a megkötött egyezmények; megállapodások, illetőleg a végrehajtásuk tárgyában kiadott jogszabályok rendelkezései szerint részesülnek fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolásban.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott külföldi állampolgárokra - ha a fekvőbeteg-gyógyintézeti gyógykezelésre egyezmény, illetőleg megállapodás alapján díjtalanul nem jogosultak - a fizetőköteles magyar állampolgárokra érvényes díjszabások az irányadók.

3. §

A fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolás egyéb esetei

(1) Ha a külföldi állampolgárt az Egészségügyi Minisztérium utalta be fekvőbeteg-gyógyintézetbe gyógykezelésre, a betegellátási díjak mérve és elszámolása tekintetében a beutaló iratban foglaltak szerint kell eljárni.

(2) Azoknak a külföldi állampolgároknak a betegellátási díját, akik valamely utazási iroda (pl. IBUSZ) szervezésében részesülnek Magyarországon fekvőbeteg-gyógyintézeti gyógykezelésben, az utazási iroda téríti meg a gyógyintézetnek az Egészségügyi Minisztérium és az utazási iroda között létrejött szerződésben megállapított díjszabás szerint.

(3) Az állami, társadalmi, illetőleg a szövetkezeti szerv által meghívott külföldi állampolgár fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolásának díját a vonatkozó - külön - rendelkezések szerint a meghívó szerv viseli.

(4) Az Albán Népköztársaság, a Bolgár Népköztársaság, a Csehszlovák Szocialista Köztársaság, a Dél-Vietnami Köztársaság, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság, a Kínai Népköztársaság, a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság, a Kubai Köztársaság, a Lengyel Népköztársaság, a Mongol Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Román Szocialista Köztársaság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Vietnami Demokratikus Köztársaság magyarországi külképviseleti szerveinek tagjait és azok családtagjait az egyezmény, illetőleg viszonosság alapján díjtalan fekvőbeteg-gyógyintézeti betegellátásban kell részesíteni. A felmerült betegellátási díjat az állam viseli.

4. §

Azok a külföldi állampolgárok, akik az 1-3. §-okban foglalt rendelkezések alapján díjtalan vagy a fizetőköteles magyar állampolgárokra érvényes díjtételek mellett fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolásra nem jogosultak, a Magyarországon igénybevett fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolásért a rendelet 1. számú mellékletében megállapított betegellátási díjat kötelesek megfizetni.

5. §

Külföldi állampolgárok járóbetegellátása

(1) Az állami egészségügyi szolgálat minden gyógyító-megelőző egészségügyi szerve a hozzáforduló külföldi állampolgárt díjtalanul köteles elsősegélyben részesíteni. Arra nézve, hogy az elsősegélynyújtásának szükségessége mikor áll fenn, a 8/1959. (XII. 31.) EüM számú rendelet 19. §-ának (1) bekezdése az irányadó.

(2) Az elsősegélyen túlmenő járóbetegellátást a 7. a 8. és a 9. §-okban említett külföldi állampolgárok a hivatkozott §-ban foglalt rendelkezések szerint az alábbi egészségügyi szerveknél vehetik igénybe:

a) körzeti orvosi rendelőben,

b) szakorvosi rendelőintézetben,

c) fekvőbeteg-gyógyintézet járóbeteg szakrendelésén.

(3) A 3. § (1)-(3) bekezdéseiben meghatározott külföldi állampolgárok, a járóbeteg ellátás szolgáltatásait az ott megjelölt iratokban meghatározott módon vehetik igénybe.

6. §

A magyar társadalombiztosítás szolgáltatásaira jogosult külföldi állampolgárok járóbetegellátása

(1) Azok a külföldi állampolgárok, akik a magyar betegségi biztosítási jogszabályok alapján betegség esetére kötelezően vagy önkéntesen biztosítottak, valamint e személyek igényjogosult családtagjai, a betegségi biztosításra vonatkozó rendelkezések szerint jogosultak járóbetegellátásra.

(2) Azok a külföldi állampolgárok, akik hazai üzemekben szakmai kiképzésben részesülnek vagy tanácsadói, szakértői, szerelői stb. tevékenységet folytatnak, a fogadó szerv és a SZOT Társadalombiztosítási Főigazgatóság illetékes igazgatóságával kötött megállapodás alapján a biztosított dolgozókra irányadó szabályok szerint jogosultak a járóbetegellátásra.

7. §

Járóbetegellátás nemzetközi egyezmények és egyéb megállapodások alapján

(1) Azoknak az országoknak az állampolgáraira nézve, amelyekkel a Magyar Népköztársaság egészségügyi vagy szociálpolitikai egyezményt, megállapodást kötött, a járóbetegellátás tekintetében az egyezmény, megállapodás rendelkezései az irányadók.

(2) Ha az egyezmény, megállapodás más rendelkezést nem tartalmaz, az (1) bekezdésben említett külföldi állampolgár heveny megbetegedés vagy sürgős szükség esetén a feltétlenül szükséges gyógykezelést az 5. § (2) bekezdésében felsorolt egészségügyi szerveknél díjtalanul jogosult igénybe venni. Ezen túlmenő díjtalan szolgáltatásban az ilyen külföldi állampolgár csak az Egészségügyi Minisztérium - a MÁV által fenntartott egészségügyi intézmények igénybevétele esetében a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Vasúti főosztályának - engedélye, illetőleg az illetékes magyar társadalombiztosítási szerv megbízása alapján részesíthető.

8. §

Diplomáciai testületek tagjainak járóbetegellátása

A 3. § (4) bekezdésében felsorolt országok Magyarországon működő külképviseleti szerveinek tagjai és azok családtagjai a gyógykezelésükre kijelölt fekvőbeteg-gyógyintézetek járóbeteg ellátásának igénybevételére jogosultak.

9. §

Fizetőköteles külföldi állampolgárok járébetegellátása

(1) A járóbetegellátás szempontjából fizetőköteles külföldi állampolgárnak kell tekinteni a 2. § (2) bekezdésben és a 4. §-ban említett külföldi állampolgárokat.

(2) A körzeti orvos, ha a körzetében lakó fizető-köteles külföldi állampolgárt a körzeti orvosi rendelőben látja el, a 8/1959. (XII. 31.) EüM számú rendelet mellékletében megállapított díjazást számíthatja fel. Ugyancsak az említett rendelet mellékletében megszabott díjazást számíthatja fel, ha a körzetében lakó külföldi állampolgárt a szállásán látja el és a körzeti orvos magángyakorlatra nem jogosult.

(3) A szakorvosi rendelőintézetben orvosi ellátásban részesített fizetőköteles külföldi állampolgár a gyógykezelésért az e rendelet II. számú mellékletében megállapított díjazást köteles megfizetni.

(4) A fizetőköteles külföldi állampolgár fekvőbeteg-gyógyintézet járóbeteg-szakrendelésén igénybevett gyógykezeléséért a rendelet 117. számú mellékletében megállapított díjat köteles megfizetni.

10. §

A mentőszállítással kapcsolatos rendelkezések

Külföldi állampolgárok mentőszállítására a rendelet 1-10. §-aiban foglaltak az irányadók azzal, hogy amennyiben betegellátási díj fizetésére kötelezettek, a mentőszállításért a magyar állampolgárokra érvényes díjszabást kötelesek megfizetni.

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

11. §

A 2. § (2) bekezdésében és a 4. §-ban említett külföldi állampolgárok fekvőbeteg-gyógyintézeti betegellátási és mentőszállítási díjai az ápoltat, szállítottat, illetőleg az eltartására kötelezettet terhelik.

12. §

(1) E rendelet alkalmazása szempontjából külföldi állampolgárnak azt a személyt kell tekinteni, aki személyazonosságát külföldi útiokmánnyal igazolja.

(2) Az a külföldön élő magyar állampolgár, aki személyazonosságát magyar külképviseleti szerv által kiállított útiokmánnyal igazolja, a fizetőköteles magyar állampolgárokra érvényes rendelkezések szerint jogosult betegellátásra.

(3) Külföldön lakó, állampolgárság nélküli személy, aki személyazonosságát külföldi útiokmánnyal igazolja, a fizetőköteles külföldi állampolgárokra érvényes rendelkezések szerint részesíthető betegellátásban.

13. §

(1) Továbbra is hatályban marad a hivatalos kiküldetésben Magyarországon tartózkodó bolgár és lengyel állampolgárok egészségügyi ellátásáról szóló 8/1957. (EüK 5.) EüM számú utasítás. Az AIT (Alliance Internationale de Tourisme: Nemzetközi Idegenforgalmi Szövetség) hitellevelének fizetőeszközként való elfogadására továbbra is a 32.452/1963. (EüK 10.) EüM számú hivatalos közleményben foglaltak az irányadók.

(2) A kijózanító szobába szállított külföldi állampolgár ápolása után felszámítandó térítési díjat az 1/1964. (VII. 30.) BM-EüM számú rendelet 6. §-ának (2) és (3) bekezdéseiben meghatározott díjtételeknek megfelelően kell megállapítani.

14. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. A rendelet hatálybalépésekor a fekvőbeteg-gyógyintézetben ápolt külföldi állampolgárokra a gyógyintézet elhagyásáig, illetőleg felgyógyulásukig a gyógyintézeti felvételükkor hatályos jogszabályi rendelkezéseket kell alkalmazni.

Dr. Tóth Béla s. k.,

egészségügyi miniszterhelyettes

I. számú melléklet a 13/1970. (X. 28.) EüM számú rendelethez

A rendelet 4. §-ában meghatározott fizetőköteles betegek fekvőbeteg-gyógyintézeti betegellátási díjai a következők:

1. A napi ápolási díj mértéke az ápolás első 30 napjára:

a) az egyetemi klinikákon, továbbá Budapest területén működő összes kórházakban, valamint az Egészségügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó fekvőbeteg-gyógyintézetekben 425,- Ft

b) a megyei és a városi tanácsok felügyelete alá tartozó fekvőbeteg-gyógyintézetekben, továbbá a Magyar Államvasutak által fenntartott fekvőbeteg-gyógyintézetekben, kivéve a Budapest területén működő fekvőbeteggyógyintézeteket 375,- Ft

c) a járási tanácsok felügyelete alá tartozó kórházakban, szülőotthonokban 325,- Ft

2. A napi ápolási díj mértéke az ápolás 31. napjától a 60. napjáig bezáróan:

az 1. a) pont alá tartozó kórházaknál 333,- Ft

az 1. b) pont alá tartozó kórházaknál 338,- Ft

az 1. c) pont alá tartozó kórházaknál 293,- Ft

3. A napi ápolási díj mértéke az ápolás 61. napjától kezdődően a kórházból való távozásig:

az 1. a) pont alá tartozó kórházaknál 340,- Ft

az 1. b) pont alá tartozó kórházaknál 300,- Ft

az 1. c) pont alá tartozó kórházaknál 260,- Ft

4. A fent meghatározott napi ápolási díjon kívül a kórházi felvétel első napján a gyógykezelésre jelentkező személy vizsgálati díjat is köteles fizetni. A vizsgálati díj a 3. a)-c) pontokban meghatározott összeg, amelyet az ápolás első napjára az ápolási díjjal együtt kell felszámítani.

II. számú melléklet a 13/1970. (X. 28.) EüM számú rendelethez

III. számú melléklet a 13/1970. (X. 28.) EüM számú rendelethez

A fekvőbeteg-gyógyintézetek járóbeteg-ellátásán kezelt fizetőköteles külföldi állampolgárok által fizetendő díjak a következők:

I. csoportba tartozó ténykedések díja 40,- Ft

II. csoportba tartozó ténykedések díja 100,- Ft

III. csoportba tartozó ténykedések díja 200,- Ft

IV. csoportba tartozó ténykedések díja 300,- Ft

V. csoportba tartozó ténykedések díja 400 -Ft

Az egyes csoportokba tartozó orvosi ténykedéseket és a díjakkal kapcsolatos egyéb kérdéseket az 1/1960. (I. 6.) EüM számú rendelet II. számú melléklete tartalmazza.

Tartalomjegyzék