13/1970. (V. 9.) MÉM rendelet
az élelmiszer- és fagazdaságban foglalkoztatott fizikai dolgozók továbbképzéséről és a betanított munkások képzéséről
A pénzügyminiszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezete Elnökségével, az Élelmezésipari Dolgozók Szakszervezete Elnökségével, az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezete Elnökségével, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem.
1. §
A rendelet hatálya kiterjed a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) felügyelete alá tartozó valamennyi vállalatra, trösztre, központra, állami (kísérleti-, tan-, hal) gazdaságra, erdő- és fafeldolgozó gazdaságra, erdő- és vadgazdaságra, állami erdőgazdaságra, állami parkerdőgazdaságra, intézetre, intézményre, állomásra, szolgálatra, továbbá élemiszergazdasági és fagazdasági tevékenységei folytató tanácsi vállalatokra, valamint mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetekre, mezőgazdasági szakszövetkezetekre, termelőszövetkezeti társulásokra (a továbbiakban: termelőszövetkezet;együttesen: üzem), és ezek fizikai munkát végző dolgozóira, illetőleg tagjaira (a továbbiakban együtt: dolgozó).
2. §
(1) E rendelet rendelkezései szerint kell a mezőgazdasági, az élelmiszeripari, az erdőgazdasági és az elsődleges faipari
a) szakmai képesítéssel rendelkező dolgozókat továbbképzésben,
b) képesítéssel nem rendelkező dolgozókat betanított munkás képzésben
részesíteni.
(2) E rendeletben foglaltakat kell alkalmazni az üzemekben olyan szakmák tekintetében folyó továbbképzésre és képzésre is, amelyek nem tartoznak az (1) bekezdés szerinti ágazatokba, azonban más jogszabály a minisztérium képzési hatáskörét állapítja meg.
(3) Az e rendelet alapján folytatható betanított munkás képzés és a dolgozók továbbképzése útján betöltendő munkakörök jegyzékét a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben kell közzétenni.
(4) Nem terjed ki e rendelet hatálya a továbbképző iskolai betanított munkás képzésre, a jegyzékben fel nem sorolt munkakörök ellátására felkészítő üzemi oktatásra, valamint a jegyzékben szereplő képzésre akkor, ha a bizonyítvány megszerzését az üzem, illetve a dolgozó nem igényli, és annak megszerzését jogszabály nem írja elő.
3. §
(1) A szakmai képesítéssel rendelkező dolgozók továbbképzésének célja lehet:
- felkészítés különleges ismereteket igénylő munkakörök ellátására a szakmunkás képzettségének megfelelő tevékenységi körben,
- szakmunkásoknak csoport-, munkacsapat-, vagy brigádvezetői feladatokra felkészítése,
- új technika, illetőleg technológia megismertetése.
(2) A továbbképzés - az (1) bekezdés szerinti céljának megfelelően -
a) szakosító,
b) újabb munkaköri feladat ellátására jogosító, valamint
c) ismereteket bővítő jellegű lehet.
(3) A továbbképzés rendszerét és a részvétel feltételeit a melléklet tartalmazza.
4. §
(1) A betanított munkás képzés célja: a dolgozó felkészítése olyan betanított munkás munkaköri feladat ellátására, amely e képesítéshez kötött, vagy olyan munkakör betöltésére, amelynek fokozott balesetveszélyessége, továbbá a kezelt termelőberendezés nagy értéke képesítés megszerzését indokolja.
(2) A képzésben az vehet részt, aki
- az általános iskolának legalább a VI. osztályát elvégezte,
- a munkakör ellátására szakorvosi rendelőintézeti igazolás szerint egészségileg alkalmas,
- megfelel a jegyzékben feltüntetett életkori követelményeknek,
- ha kiskorú, szülői (törvényes képviselő) írásbeli beleegyezéssel rendelkezik.
5. §
(1) E rendelet alapján folytatott képzés és a továbbképzés
a) egész napos, vagy esti tanfolyamon,
b) időszakosan szervezett elméleti és gyakorlati foglalkozásokkal,
c) előadássorozattal,
valósítható meg.
(2) A képzésben, vagy a továbbképzésben üzemi javaslat, illetve egyéni jelentkezés alapján lehet részt venni.
(3) A képzés és a 3. § (2) bekezdés a)-b) pontjai szerinti továbbképzés befejezésekor a dolgozónak vizsgát kell tennie. A vizsga eredményes letételéről bizonyítványt kell adni. A c) pont szerinti továbbképzésben részt vevő dolgozó részére igazolás adható.
(4) A képzési és továbbképzési szakok tanterveit, továbbá az ismereteket bővítő továbbképzés irányelveit, valamint a képzés és a továbbképzés működési szabályzatát (a továbbiakban: Szabályzat) a minisztérium adja ki.
6. §
(1) A képzés és a vizsgához kötött továbbképzés megszervezése és lebonyolítása, továbbá a vizsgáztatás és az anyakönyvezés a munkaköri feladat szakiránya szerint területileg illetékes mezőgazdasági, erdészeti, illetve élelmiszeripari szakmunkásképző intézet (iskola) feladata. A minisztérium Szakoktatási Főosztálya ezzel egyéb szakoktatási intézményt (a továbbiakban együttesen: iskola) is megbízhat.
(2) Az iskola a képzést és a továbbképzést általában az üzemek közvetlen felügyeleti szerveik igényei alapján szervezi, azonban az illetékes tanácsok végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi osztályának, illetve a képzésben érdekelt országos hatáskörű szerv javaslatára, vagy elhatározásából - jelentkezési felhívás közzétételével - is kezdeményezheti,
(3) Az iskola a képzést és a továbbképzést -ha annak személyi és tárgyi feltételei megvannak - üzembe kihelyezett oktatás keretében is végezheti. Az üzemben folyó oktatás közvetlen szakmai és pedagógiai irányítása az iskola feladata.
7. §
Az ismereteket bővítő jellegű továbbképzés programját, szervezeti formáját és időtartamát -a szabályzatban foglalt irányelvek figyelembevételével - általában az üzem állapítja meg és a továbbképzést is az üzem végzi. E feladattal azonban az üzem, vagy több üzem együttesen az iskolát is megbízhatja.
8. §
A képzés és a továbbképzés irányítását a minisztérium, közvetlen felügyeletét és területi koordinációját az iskolák, valamint az üzemek közvetlen felügyeleti szerveinek bevonásával a MÉM Szakoktatási Felügyelősége (a továbbiakban: Felügyelőség) látja el.
9. §
A képzés tanfolyamos formáira és a tanfolyamok fenntartásával kapcsolatos költségek viselésére a munkaviszonyban állók szakmunkásképzésére érvényes jogszabályokat kell alkalmazni.
10. §
(1) A továbbképzéssel felmerülő költségek - ideértve az esetleges étkeztetési és szállásköltségeket is - a továbbképzésre küldött dolgozóik arányában - az üzemeket terhelik.
(2) Kivételesen indokolt esetben a 3. § (2) bekezdés a)-b) pontjai szerinti egyes továbbképzés központi, illetve a megyei tanácsok költségvetése terhére is folytatható. E továbbképzés tekintetében a 11/1970. (IV. 12.) MÉM számú rendelet 18-27. §-okban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.
(3) Iskola által szervezett továbbképzés költségeit a várható létszám figyelembevételével az iskola tervezi meg és közli az üzemmel, illetve más költségviselővel. A költségeket az üzemek a továbbképzés megkezdése előtt egyösszegben kötelesek az iskola részére átutalni. Az átutalt összeggel az iskola utólag elszámol. Az esetleges maradványt az üzem részére vissza kell utalni.
(4) A továbbképzésben egyéni jelentkezés alapján résztvevőknek a reájuk eső képzési költségeket egyénileg kell megtéríteniök.
11. §
A tanfolyamok költségeire és azok elszámolására a szakmunkásképző tanfolyamokra érvényes normatívákat, illetve előírásokat kell alkalmazni.
12. §
(1) A tanfolyam befejezése után a dolgozó a tanfolyam vezetőjénél jelentkezhet vizsgára. A vizsga díja 60,- Ft, amely a bizonyítvány illetékével (3,- Ft) együtt a jelentkezőt terheli.
(2) A vizsgabizottság három tagból áll:
a) elnök, a Felügyelőség által megbízott személy;
b) iskolai vizsgabizottsági tag (igazgató vagy megbízottja);
c) munkavédelmi vizsgabizottsági tag (az illetékes területi szakszervezet, illetve többségükben termelőszövetkezeti tag vizsgázók esetében a termelőszövetkezetek területi szövetsége által megbízott személy).
(3) A vizsgabizottság munkáját kérdező tanárok (szakoktatók), - legfeljebb 4 fő - jegyző és a vizsga pénzügyi elszámolását végző dolgozó segíti.
(4) A vizsgabizottságot és a kérdezőket, valamint a jegyzőt és a pénzügyi elszámolót a 11/1970. (IV. 12.) MÉM számú rendelet 29. §-ában meghatározott díjazás illeti meg.
(5) A vizsgára bocsátás és a vizsga lefolytatásával kapcsolatos részletes előírásokat a Szabályzat tartalmazza.
13. §
(1) Az üzem által tanfolyamos képzésre, vagy továbbképzésre küldött dolgozót külön jogszabály szerinti átlagkereset és útiköltségtérítés illeti meg, mely a munkaviszonyban állók szakmunkásképzésére vonatkozó jogszabályok szerinti költségviselőt terheli,
(2) A tanfolyamon részt vevő hallgatók társadalombiztosítása és a tanfolyami képzés során elszenvedett balesete tekintetében a munkaviszonyban álló dolgozók szakmunkásképzésére vonatkozó jogszabályokat kell alkalmazni.
14. §
A kedvezőtlen adottságúnak megállapított mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek az eredményesen vizsgázó dolgozók továbbképzési költségeit és a tanfolyami időre kifizetett átlagkeresettérítés 50%-át üzemi tanfolyam esetében a megyei tanács mezőgazdasági és élelmezésügyi osztálya, központi tanfolyam esetében a Felügyelőség tervezi és fedezi.
15. §
(1) Az üzemeknek a képzési és továbbképzési létszámigényeiket és azok költségeit a műszaki fejlesztéssel párhuzamosan kell megtervezniük,
(2) Az eredményesen vizsgázott dolgozó munkabérét a kvalifikált munkával arányosan indokolt megállapítani.
16. §
Állami támogatással megvalósuló létesítmények, illetve beszerzett berendezések és gépek esetében a folyósító szerv a támogatást ahhoz a feltételhez is kötheti, hogy az üzemeltetést végző dolgozók rendelkezzenek a szükséges szakmai képzettséggel, vagy továbbképzés útján szerzett jogosultsággal.
17. §
Ez a rendelet 1970. év szeptember hó 1. napján lép hatályba. A rendelet hatálybalépésekor folyamatban levő képzést és továbbképzést azonban a megkezdésükkor hatályos rendelkezések szerint kell befejezni,
Dr. Dimény Imre s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
Melléklet a 13/1970. (V. 9.) MÉM számú rendelethez
Fizikai dolgozók továbbképzési rendszere és a részvétel feltételei
A) Szakosító továbbképzés
E továbbképzésben szakmunkás képesítéssel rendelkező azok a dolgozók vehetnek részt, akiket a foglalkoztató üzem az alapképesítés körét meghaladó (kiterjedtebb), vagy azon belüli részterületen magasabb fokú (elmélyültebb) szakmai ismereteket igénylő munkakörben kíván foglalkoztatni.
1. Szakma kiegészítő továbbképzés
- a már elsajátított szakmához kapcsolódó olyan időszakos tevékenységre felkészítés, mely a szakmunkás képesítését meghaladó követelményeket támaszt,
- termelő, vagy tenyésztő jellegű szakmával rendelkező részére a folyamatos foglalkoztatás érdekében olyan feldolgozási, árusítási, szolgáltatási résztevékenységre felkészítés, mely egyébként más szakma körébe tartozik.
Képzés formája: A kiegészítő ismeretanyag mértékének megfelelő időtartamú tanfolyam, illetve időszakosan szervezett elméleti és gyakorlati foglalkozások.
Részvételi feltétel: A továbbképzésnek megfelelő szakmunkás képesítés, a képesítés megszerzésétől legalább 1 év termelési gyakorlat, egészségügyi alkalmasság, üzemi javaslat.
2. Specializáló továbbképzés
- a meglevő szakmai képesítés körén belül önálló munkakörré szélesedő tevékenységi terület ellátásához a szakmunkás képzés szintjét terjedelmében és mélységében meghaladó szakmai ismeretek nyújtása.
Képzés formája: Központi tanterv alapján folyó tanfolyam.
Részvételi feltétel: azonos az 1. pontban foglaltakkal.
B) Újabb munkaköri feladat ellátására jogosító továbbképzés
E továbbképzési kategóriában résztvevők a szakmai képzettség változtatása nélkül szerezhetnek vezetői, vagy hatóságilag rendszeres továbbképzéshez kötött, illetve korszerűsített ismereteket igénylő munkaköri feladat ellátásához szükséges jogosultságot
1. Csoport, vagy munkacsapat, illetve brigádvezetői feladatokra felkészítő továbbképzés
- csoportosan végzett termelő tevékenység esetén a csoport, munkacsapat, vagy brigád vezetésével megbízott szakmunkások részére a tevékenységi körrel és technológiával összefüggő munkaszervezési, nyilvántartási, jogszabály és vezetési ismeretbővítés.
Képzés formája: Az ismeretanyaggal arányos időtartamú tanfolyam.
Részvételi feltétel: a továbbképzésnek megfelelő szakmunkás képesítés és üzemi javaslat.
2. Új technika, technológia ismertető továbbképzés
- új géptípus, berendezés, vegyianyag alkalmazására felkészítés műszaki, biológiai, biztonságtechnikai, technológiai vonatkozásban.
Képzés formája: Az ismeretanyaggal arányos időtartamú tanfolyam, illetve az 5. § b)-c) pontjai szerinti foglalkozások.
Részvételi feltétel: A továbbképzésnek megfelelelő szak-, vagy betanított munkás képesítés és üzemi javaslat.
C) Ismereteket bővítő továbbképzés
E továbbképzésben előképzettségi megkötés nélkül mindazok a fizikai dolgozók részt vehetnek, akik a választolt témában szakmai műveltségüket fejleszteni kívánják, illetve azt a üzem szükségesnek tartja
- a termelési feladatok szakszerűbbé tétele, a munka termelékenységének javítása érdekében szervezett bemutatás, új módszerek ismertetése.
Képzés formája: Rövid céltanfolyam, vagy 1-3 napos gyakorlati bemutató, illetve tapasztalatcsere szervezése.