Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

14/1970. (VI. 6.) ÉVM rendelet

az építési és a felmérési naplóról

I. Építési napló

1. § (1) Ha az építési szerződés vállalkozója (generálkivitelezője, alvállalkozója; a továbbiakban együtt: vállalkozó) állami, társadalmi, szövetkezeti szerv, illetve szervezet vagy vízgazdálkodási társulat, az építési-szerelési munkáról építési naplót kell vezetnie.

(2) Nem kötelező az építési napló vezetése az 50 000 forint értékhatárt meg nem haladó építési-szerelési munkáknál, kivéve, ha a munka meglevő építmény állékonyságát befolyásoló szerkezetet vagy szerkezeti részt érint.

2. § (1) Az építési napló tartalmazza az építési-szerelési munka adatait és a munka menetére vonatkozó vagy az elszámoláshoz szükséges jelentős tényeket.

(2) A felek egymást az építési naplóba történő bejegyzéssel kötelesek értesíteni azokról a tudomásukra jutott körülményekről, amelyek az építési szerződésen alapuló kölcsönös kötelezettségeiknek kellő időpontban vagy a szerződés feltételei szerinti teljesítést veszélyeztetik.

(3) Ha a vállalkozó a megrendelőt azonnali intézkedést igénylő esetben táviratilag vagy egyéb módon értesíti, a vállakozónak ezt a naplóba be kell jegyeznie.

3. § (1) Az építési naplót a megrendelő a szerződésben meghatározott időközben - de legalább 15 naponként - köteles külön felhívás nélkül is ellenőrizni.

(2) A megrendelő a vállalkozó bejegyzéseire az ellenőrzési időközben észrevételt, a vállalkozó pedig a megrendelő bejegyzéseire három napon belül ellenészrevételt tehet, a felek egymás bejegyzéseit azonban észrevétel (ellenészrevétel) hiányában is kötelesek aláírni.

(3) A naplóbejegyzés aláírásának elmulasztása a bejegyzésben foglaltak tudomásulvételét jelenti.

4. § (1) Az építési naplóba a vállalkozó képviselőjeként csak az építésvezető (alvállalkozó esetén a munka felelős irányítója) vagy helyettese tehet bejegyzést.

(2) A megrendelő képviseletében az építési naplóba történő bejegyzésre a műszaki ellenőr (helyettese) jogosult. A megrendelő képviseletében más személy (pl. a tervezői művezető) meghatalmazásának keretei között tehet bejegyzést.

5. § (1) A vállalkozó építési naplóját két másolattal kell kiállítani, egy másolati példány a megrendelőt illeti. A megrendelő saját céljára további másolati példányt igényelhet.

(2) Eltérő megállapodás hiányában a vállalkozó, illetőleg az alvállalkozó építési naplójának másolatait a megrendelő, illetőleg a generálkivitelező folyamatosan veszi át.

(3) A naplómásolat helyszínen történő átvételét a megrendelőnek az építési naplóban el kell ismernie.

6. § (1) Az építési naplót munkaidő alatt az építési munkahelyen hozzáférhető helyen kell őrizni. A naplót a munkahelyről csak hatósági, bírósági vagy gazdasági döntőbizottsági eljáráson való felhasználás céljából szabad elvinni. Ez idő alatt a bejegyzéseket külön íven kell vezetni, majd azt később az építési naplóhoz kell mellékletként csatolni. Erre az építési naplóban utalni kell.

(2) Ha az építési napló (naplórész) elvész vagy megsemmisül, erről jegyzőkönyvet kell felvenni és a naplót (naplórészt) a rendelkezésre álló adatok alapján újra el kell készíteni.

7. § (1) Az építési naplót az építési-szerelési munka befejezését követően le kell zárni és az azt tanúsító záróbejegyzést a megrendelőnek is alá kell írnia.

(2) Az építési naplót és mellékleteit a vállalkozónak a munka átadás-átvételétől számított 10 évig meg kell őriznie.

8. § (1) A vállalkozó által vezetett egyéb naplókat, továbbá a kivitelezéssel kapcsolatos jegyzőkönyveket és egyéb iratokat az építési napló mellékletének kell tekinteni, ha a vállalkozó azokra az építési naplóban hivatkozik és azokat az építési naplóhoz csatolja.

(2) A felmérési naplót vagy jogszabály alapján vezetett (pl. cölöpverési) naplót külön hivatkozás nélkül is az építési napló mellékletének kell tekinteni.

9. § A saját vállalkozásban végzett építési-szerelési munkáról - az 1. § (2) bekezdésében említett munkák kivételével - építési naplót kell vezetni; ennek során e rendelet rendelkezéseit a munkák házilagos jellegének megfelelően kell alkalmazni.

10. § A munkahely ellenőrzésére külön jogszabályban feljogosított szervek az építési naplót és annak mellékleteit megtekinthetik.

II. Felmérési napló

11. § (1) Az építési-szerelési munka mennyiségének folyamatos rögzítése céljából - az építési napló mellékleteként - a vállalkozónak felmérési naplót kell vezetnie.

(2) Nem kell felmérési naplót vezetni, ha

a) a szerződést átalányáron kötötték;

b) a vállalkozó a megrendelővel kötött ármegállapodás szerint lemondott a többletmunkák elszámolásának érvényesítéséről;

c) az elvégzett munkák mennyisége egyszeri felméréssel vagy az építési napló bejegyzéseiből megfelelően megállapítható;

d) a felmérési napló a kivitelezési tervdokumentáció idom- és méretjegyzékével helyettesíthető;

e) a felmérési adatokat a szintezési jegyzőkönyv, a keresztszelvényrajzok és a tömegszámítások tartalmazzák.

III. Záró rendelkezések

12. § Az építési és felmérési napló vezetésére vonatkozó részletes szabályokat és e naplók kötelezően alkalmazandó mintáját e rendelet 1. és 2. számú melléklete tartalmazza.

13. § Ez a rendelet 1970. július hó 1. napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg az építési naplóról szóló 8/1955. (Tg. É. 11.) OÉH-ÉM együttes utasítás hatályát veszti.

1. számú melléklet a 14/1970. (VI. 6.) ÉVM rendelethez

Az építési napló vezetésének szabályai

1. Az építési napló nyilvántartási részből és naplórészből áll.

2. Az építési naplóba a bejegyzéseket olyan módon (tintával stb.) kell megtenni, hogy azt onnan később észrevehetetlenül ne lehessen eltávolítani.

3. Az építési napló mellékleteként - anyagfajták szerinti csoportosításban - jegyzékbe kell foglalni a munkák során kibontott használható anyagok, valamint az ezekből visszaépített, illetőleg a megrendelő által elszállított anyagok mennyiségét és használhatósági fokát. Az anyagok mennyiségét tételes felméréssel, ha pedig ez nem lehetséges, becsléssel kell megállapítani. Ez a rendelkezés az ideiglenes felvonulási épületekre nem vonatkozik.

4. A nyilvántartási részt a napló felfektetésekor kell kitölteni. A kitöltéskor még nem ismert (pl. egyes alvállalkozókra vonatkozó) adatokkal, azok tudomásra jutása után a naplót haladéktalanul ki kell egészíteni.

5. A naplórészt naponta, naprakész állapotban kell vezetni.

6. A naplórész "napi jelentés" rovatának adatait minden nap akkor is ki kell tölteni, ha az építési munkahelyen bejegyzést igénylő esemény nem történt. Az egyéb bejegyzéseket még az esemény bekövetkezése napján meg kell tenni.

7. A naplórész minden oldalán kézírással vagy fejbélyegzővel fel kell tüntetni az építmény megnevezését (azonossági számát).

8. A naplórész oldalait folyamatosan számozással kell ellátni. Ha a naplórész több betétfüzetből áll, a kötet (füzet) számot római számmal kell jelölni és minden egyes naplóoldalon a kötetszám mellett az oldalszámot is fel kell tüntetni.

9. Üzemeltetési szünet (vágányzár, útelzárás stb.) engedélyezése esetén a naplórészben fel kell tüntetni a végrehajtás időpontját, valamint az azért felelős személy(ek) nevét, végül a feloldás időpontját is.

10. A naplórészt hézag és margó kihagyása nélkül úgy kell vezetni, hogy utólagos bejegyzéseknek ne legyen helye. Az ábrák mellett üresen maradt részeket át kell húzni. A bejegyzéseket az aláírás után naponta vízszintes vonallal le kell zárni.

11. Ha az építési naplót több építményről egyesítve vezetik, a bejegyzéseket építményenként el kell különíteni.

II. Naplórész

1. NAPIJELENTÉS

a) kelet (nap nevét is fel kell tüntetni: pl. kedd);

b) külső hőmérséklet (naponta háromszor: 7, 13 és 21 órakor, ha a munka jellege megkívánja, a legalacsonyabb hőmérsékletet is rögzíteni kell);

c) időjárási adatok (esetleg vízállás vagy szélerősség, munkamenetet akadályozó időjárásnál az akadályozás időtartama is);

d) létszámadatok:

műszakiak,

adminisztratívak,

kisegítők,

fizikai létszám (saját és alvállalkozói, szakmunkás, segédmunkás) szakmánként részletezve,

összlétszám:

e) napi teljesítmény adatai (címszószerű körülírásban).

[A napi teljesítmény adatait építményeként részletezve kell leírni. Pl. északi pillér betonozása a + 5 - 0,30 m szinten - I. emeleti födém vasbetonszerelés stb. Nagyobb vasbeton szerkezeteknél az idom, keret vagy pillér számát fel kell tüntetni. Egyes főbb munkarészek kivitelézésének megkezdését és befejezését fel kell tüntetni (pl. 013 j. olszlop betonozása befejezve vagy 40/60-as csőfektetés a + 228 - 262 m szelvényig stb.).]

2. ESETI BEJEGYZÉSEK

a) a munkahely átadás-átvétele;

b) az építmény helyének kitűzése;

c) az egyes munkarészek külön ellenőrzése és annak eredménye (pl. betonozás előtt a zsaluzás és a vasszerelés ellenőrzése, gépészeti munkáknál vezetékek, berendezések kipróbálása);

d) az eltakart munkarészekkel kapcsolatos adatok, megrendelői észrevételek, vállalkozói megjegyzések;

e) a műszakilag és az elszámolás szempontjából fontos tények (felek közlései és kifogásai a tervekkel, a költségvetéssel, valamint ezek módosításával, továbbá a kivitelezéssel kapcsolatban);

f) a munkavégzést gátló körülmények részletes indokolással (pl. munkaerőhiány, anyagbeszerzési nehézségek miatt fennakadás, alvállalkozók késedelméből határidő-túllépés, munkamegszakítások, balesetek stb.), az azokból származó hátrányok, minőségcsökkenések, határidő-eltolódások várható időtartama;

g) anyagok, kész szerkezetek (próbatestek) vizsgálati eredményei;

h) tervek és költségvetések vállalati központtól történő átvétele;

i) naplómellékletek felfektetése;

j) többletmunkák, pótmunkák;

k) kivitelezés közben előállott károk felvétele a megrendelővel, illetve az alvállalkozókkal;

l) speciális munkák adatai, ha azokról nincs külön napló (pl. cölöpözés);

m) egyéb bejegyzések.

2. számú melléklet a 14/1970. (VI. 6.) ÉVM számú rendelethez

Felmérési napló vezetésének szabályai

1. A felmérési napló az elvégzett munkák mennyiségének idomonkénti, szükség esetén vázrajzzal szemléltetett rögzítésére szolgál, a költségvetési tételre, az idomtervre és a méretkimutatásra, illetve a naplóbejegyzésre történő hivatkozás feltüntetésével.

2. A felmérési naplóban az egyes tételek mennyiségének pontos kiszámításához szükséges idomrajzokat, metszeteket, méreteket áttekinthetően kell berajzolni, és az ábrákat követően kell a naplóban a részletes számításokat elvégezni és az elvégzett mennyiséget kimutatni.

3. A felmérési naplót a felmérésekkel párhuzamosan kell vezetni.

4. Az egyes létesítmények felmérési adatait elkülönítve főbb szerkezeti elemenként csoportosítva kell vezetni.

5. Minden felmért adat bejegyzésénél külön sorban fel kell tüntetni (esetleg az építményre, építményrészre hivatkozással) a munkanemet (pl. I. földmunka), majd a következő sorban a kelet és szint adatát, vonalas építkezésnél a szelvényszámot, a költségvetési (pótköltségvetési) tételszámot (naplóoldalszámot), amelyre a bejegyzendő adatok vonatkoznak. A hivatkozási szám után címszószerűen be kell írni a felmért tétel megnevezését (pl. földkiemlés III. o.).

6. A felmérési napló vezetésére az 1-5. pontokban nem szabályozott kérdésekben az 1. számú mellékletben foglaltak megfelelően irányadók.

FELMÉRÉSI NAPLÓ

a.......................................................................................................................................................................................-ról

19.....év.....................hó.......-tól . 19.......év............................ hó ...-ig

I. Nyilvántartási rész

1. Az építési-szerelési munka megnevezése:

helye (város, község, utca, házszám, hrsz.):

jellege (rekonstrukció stb.):

vállalati munkaszáma:

2. Megrendelő megnevezése, székhelye:

3. Vállalkozó megnevezése, székhelye:

II. Naplórész

Tartalomjegyzék