Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1/1970. (VI. 25.) HM rendelet

a polgári védelmi kötelezettséget teljesítők érdekvédelmével kapcsolatos rendelkezések végrehajtásáról

A polgári védelmi kötelezettség szabályozásáról szóló 6/1964. (II. 21.) Korm. rendelet 28. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az egészségügyi miniszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem.

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya arra a polgári védelmi kötelezettséget teljesítőre terjed ki, aki e kötelezettsége alapján

a) kiképzésben, továbbképzésben, illetőleg gyakorlaton vesz részt, továbbá

b) ideiglenes vagy folyamatos polgári védelmi szolgálatot lát el.

2. §

Az 1. §-ban meghatározott kötelezettség teljesítésével összefüggő sérülés vagy betegség miatti munkaképesség-csökkenés, megrokkanás vagy elhalálozás esetén a nyugellátás, valamint a betegségi biztosítási szolgáltatások tekintetében a hadkötelezettség alapján katonai szolgálatot teljesítő személyekre és hozzátartozóikra irányadó rendelkezéseket kell alkalmazni.

Eljárási szabályok

3. §

(1) A polgári védelmi kötelezettséget teljesítő minden olyan sérüléséről vagy betegségéről (2.§), amelynek következtében munkaképességének csökkenése várható, illetőleg elhalálozásáról a sérült, beteg vagy meghalt személy közvetlen parancsnoka által vezetett bizottság jegyzőkönyvet vesz fel. A jegyzőkönyvet egyéb esetben is fel kell venni, ha ezt a sérült vagy a beteg kéri.

(2) A jegyzőkönyvben a polgári védelem illetékes községi [járási, városi, városi (fővárosi), kerületi] államigazgatási, illetőleg üzemi vezetője nyilatkozik a sérülésnek, a betegségnek vagy az esetleg bekövetkezett halálesetnek a polgári védelmi kötelezettség teljesítésével való összefüggése kérdésében.

(3) A jegyzőkönyvet az üggyel kapcsolatos iratokkal együtt fel kell terjeszteni a polgári védelem megyei (fővárosi) államigazgatási vezetőjéhez, aki dönt a sérülésnek, a betegségnek vagy a halálesetnek a polgári védelmi kötelezettség teljesítésével való összefüggése kérdésében. A döntést indokolni kell.

4. §

Ha a sérülés, a betegség vagy a haláleset a polgári védelem megyei (fővárosi) vezetőjének döntése szerint a polgári védelmi kötelezettség teljesítésével összefügg, az ügy iratait - a jegyzőkönyv kivételével - hivatalból, egyébként az érdekelt kérelmére a nyugdíj megállapítása céljából az illetékes nyugdíjmegállapító szervhez kell megküldeni.

5. §

A rokkantság fokának, illetőleg a munkaképesség-csökkenés mértékének megállapítására a munkaképesség-csökkenést véleményező első- és másodfokú orvosi bizottság tesz javaslatot az illetékes nyugdíjmegállapító szervhez.

6. §

(1) A nyugdíjmegállapító szerv által hozott határozat ellen a polgári védelmi kötelezettséget teljesítő vagy elhalálozása esetén a hozzátartozója a kézbesítést követő naptól számított 15 napon belül az igénylő lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási bizottsághoz (albizottsághoz) felszólalással élhet. A felszólalást elbíráló bizottságban (albizottságban) ilyen esetben a polgári védelem megyei (fővárosi) törzsparancsnokságát képviselethez kell juttatni.

(2) Ha a felszólalási eljárás során a polgári védelem megyei (fővárosi) vezetőjének döntésével szemben vitássá válik, hogy a sérülés, a betegség vagy a haláleset a polgári védelmi kötelezettség teljesítésével összefüggésben következett-e be, a honvédelmi miniszter állásfoglalását kell kérni. A honvédelmi miniszter állásfoglalása végérvényes.

(3) A további jogorvoslat tekintetében egyéb vonatkozásban a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni, nem lehet azonban bírósághoz fordulni abban a kérdésben, hogy a sérülés, a betegség vagy a haláleset a polgári védelmi kötelezettség teljesítésével összefüggésben történt-e.

7. §

(1) A nyugellátás iránti igényt a sérülés napjától, illetőleg az első ízbeni táppénzsegélyezés megszűnésének napjától számított két éven belül lehet bejelenteni. A két éven túl, de legfeljebb három éven belül történt igénybejelentést is figyelembe kell venni, ha a sérülés vagy a betegség nyugellátásra jogosító következményeit csak a két évi határidő eltelte után lehetett megállapítani.

(2) A polgári védelmi kötelezettség teljesítésével összefüggő sérülés vagy betegség következtében meghalt személy hozzátartozói igényüket a haláleset napját követő két éven belül jelenthetik be.

(3) Az (1) és (2) bekezdés rendelkezésétől eltérően a sérülést követő három, illetőleg a halálesetet követő két év eltelte után benyújtott igénybejelentés alapján is meg lehet a baleseti nyugellátást állapítani, ha kizárólag egykorú okiratok (baleseti jegyzőkönyv, társadalombiztosítási vagy üzemi nyilvántartás, rendőrhatósági eljárás során készült iratok, orvosi leletek, boncolási jegyzőkönyv) alapján kétségen kívül megállapítható, hogy a sérülés, a betegség vagy a haláleset e rendelet hatálya alá tartozik, továbbá, hogy a sérülés és a munkaképesség-csökkenés (halál) között a munkaképesség-csökkenést véleményező orvosi bizottság véleménye szerint okozati összefüggés áll fenn.

Vegyes rendelkezések

8. §

A polgári védelmi kötelezettség teljesítésével összefüggésben bekövetkezett sérülés folytán rokkantsági nyugdíjban, illetőleg baleseti járadékban részesülő személy tekintetében a hadkötelezettséget teljesítők érdekvédelmére vonatkozó szabályoknak a csökkent munkaképességűek védelmével kapcsolatos rendelkezései [3/1964. (VIII. 9.) HM rendelet 70. §-a] az irányadók.

9. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

A rendelet végrehajtásáról a polgári védelem országos törzsparancsnoka gondoskodik.

Czinege Lajos vezérezredes s. k.,

honvédelmi miniszter, a Polgári Védelem országon parancsnoka

Tartalomjegyzék