23/1970. (VIII. 8.) PM rendelet
szociális otthonok és öregek napközi otthonai létesítéséről és fenntartásáról
A szociális gondoskodás kiterjesztése és az e célra rendelkezésre álló eszközök gazdaságos felhasználása érdekében az egészségügyi miniszterrel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a szociális otthonok és az öregek napközi otthonai (a továbbiakban: szociális intézmények) létesítését és fenntartását az alábbiak szerint szabályozom:
I. Általános rendelkezések
1. §
(1) A községi, nagyközségi, járási jogú városi, fővárosi kerületi, megyei jogú városi kerületi tanácsok, központi költségvetési szervek, társadalmi szervezetek, vállalatok, mezőgazdasági termelőszövetkezetek, halászati termelőszövetkezetek, mezőgazdasági szakszövetkezetek és szövetkezeti társulások, kisipari szövetkezetek, általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, szövetkezeti szövetségek szociális intézményt közösen, valamint önállóan is létesíthetnek és tarthatnak fenn.
(2) Szociális betegotthont a központi és tanácsi költségvetési szerveken kívül más szerv nem létesíthet és nem tarthat fenn.
2. §
(1) A szociális intézmény közös létesítéséről, illetve közös fenntartásáról az érdekelt szerveknek (a továbbiakban: támogató szervek) előzetes írásbeli megállapodást kell kötniök. A fenntartásra vonatkozó megállapodás határozott vagy határozatlan időre szólhat.
(2) A megállapodás során meg kell határozni azt a szervet, amely a közös fenntartásban résztvevő támogató szervek közül a szociális intézmény létesítésével, üzemeltetésével járó teendőket - a megállapodásban foglaltak szerint - ellátja (a továbbiakban: üzemeltető szerv).
(3) Ha a szociális intézmény közös fenntartásában tanács is részt vesz, az üzemeltető szerv csak a tanács lehet.
(4) A megállapodásnak - az e rendeletben foglaltak figyelembevételével - tartalmaznia kell a következőket:
a) a szociális intézmény nevét, székhelyét;
b) a támogató szervek nevét, székhelyét;
c) az üzemeltető szerv nevét, székhelyét;
d) a működtetés határozatlan vagy határozott időre szóló tartamát;
e) a létesítendő, illetve a fenntartandó férőhelyek számát;
f) a létesítésnek, illetve a működtetés kiadási és bevételi előirányzatának (költségvetésének) jóváhagyására, esetleges módosítására, a szakmai gazdasági ellenőrzésre, a beszámoltatásra vonatkozó előírásokat;
g) a létesítéssel felmerült költségek pénzügyi forrásainak és a rendelkezésre bocsátás ütemezésének megjelölését, megosztásának arányát, a természetben nyújtott álló- és fogyóeszközök megjelölését;
h) a folyamatos üzemeltetési költségekhez való hozzájárulás megoszlásának arányát;
i) a férőhely feletti rendelkezési jog megosztásának arányát;
j) az üzemeltetőnek az alkalmazási és fegyelmi jogkör gyakorlásával kapcsolatos jogait;
k) a vagyontárgyak állományára, állapotára vonatkozó adatokat és a kezelésükkel kapcsolatos esetleges külön megállapodást; határozott időre kötött megállapodás esetén a határidő lejárta után a vagyontárgyak kezelésében (tulajdonában) esetleg bekövetkező változásokat;
l) a támogató szervek kötelességeit az ingatlanok és egyéb állóeszközök állagmegóvása, felújítása, bővítése és fejlesztése kérdéseiben;
m) a szociális intézmény béralapját és a dolgozói munkaköri kötelezettségeit;
n) a közös létesítéssel és fenntartással járó szakmai és egyéb gazdasági segélynyújtás módját;
o) a közösen fenntartott intézmény ügyrendjével kapcsolatos esetleges külön megállapodásokat;
p) az öregek napközi otthona vonatkozásában a napi nyitvatartási időt, a napi étkezések számát és az étkezést biztosító szerv megnevezését;
q) a közös létesítésben és fenntartásban résztvevő szervek által rögzíteni kívánt egyéb kérdéseket.
3. §
A szociális intézmény közös fenntartásában résztvevő szervek által átadott ingatlanok a résztvevők közös használatába kerülnek, az átadott egyéb vagyontárgyakkal az üzemeltető rendelkezik.
4. §
(1) Az intézmény férőhelyeivel az üzemeltető szerv az e szakaszban foglaltak szerint rendelkezik.
(2) Az üres férőhelyek betöltésénél az üzemeltető szerv köteles figyelembe venni a közös megállapodásban foglalt arányokat [2. § (4) bek.i) pont]. Ha a támogató szerv férőhely kijelölési jogával a hely megüresedésétől számított 15 napon belül nem él, a rendelkezési jog - eltérő megállapodás hiányában - az üzemeltető szervre száll át.
(3) Ha az üzemeltető szerv a tanács, a férőhelyek betöltése az öregek napközi otthonaira, illetőleg a szociális otthonokra vonatkozó jogszabályok, valamint a fenti (1) és (2) bekezdésekben foglalt rendelkezések együttes alkalmazásával történik.
5. §
(1) A szociális intézmény közös létesítését az intézmény működési helye szerint illetékes tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi szakigazgatási szerve engedélyezi.
(2) A közös fenntartáshoz szükséges engedély megszerzéséről az írásbeli megállapodás benyújtása mellett a kijelölt üzemeltető szerv gondoskodik.
(3) Az (1) bekezdés értelmében engedélyezésre jogosult egészségügyi szakigazgatási szerv a szociális intézmény közös létesítésének engedélyezése előtt köteles az intézmény létesítésének, illetve működésének jogszabályban előírt feltételeit megvizsgálni, s az engedélyt csak ezek biztosítása esetén adhatja ki.
6. §
(1) A határozatlan időre létesült szociális intézmény közös fenntartásának megszüntetésére csak a naptári év végével - az engedélyező szerv [5. § (1) bek.] hozzájárulásával - kerülhet sor. A határozatlan időre szóló megállapodás felbontására vonatkozó kérelmet a támogató szervekkel a költségvetési év lezárása előtt 6 hónappal kell közölni.
(2) A közös fenntartás megszüntetése esetén a felszámolással kapcsolatos teendőket az üzemeltető szervnek kell elvégeznie. A felszámolás alkalmával az egyes vagyontárgyakat annak a szervnek kell visszaadni, amely azt a szociális intézmény rendelkezésére bocsátotta. A közös költségen beszerzett vagyontárgyak szétosztása tekintetében megállapodást kell kötni. Ha az erre vonatkozó tárgyalások nem járnak eredménnyel, akkor a vagyontárgyakat értékesíteni kell és a befolyó ellenértéket a hozzájárulások arányában kell szétosztani. A szociális intézménynek a felszámolás időpontjában fennálló terheit a támogató szervek között a hozzájárulási arányok figyelembevételével kell megosztani. A felszámolásról készült jelentést a szociális intézmény működési helye szerint illetékes tanács vb egészségügyi és pénzügyi szakigazgatási szerve együttesen hagyják jóvá.
(3) Ha valamely támogató szerv a közös fenntartásból kiválik - de az intézmény továbbra is közös fenntartásban marad - új megállapodást kell kötni. A kivált szerv részére az általa használatba átadott vagyontárgyakat csak akkor kell visszaszolgáltatni, ha annak hiánya az intézmény működését nem gátolja. Ellenkező esetben a vagyontárgy megállapodás szerinti térítés ellenében végleg a szociális intézmény kezelésébe került.
II. A közös létesítés szabályai
7. §
(1) Közös szociális intézmény létesítéséhez való hozzájárulás történhet
a) új épületek és állóeszköznek minősülő berendezési tárgyak létesítésével, beszerzésével, beruházásnak minősülő átalakításával,
b) új fogyóeszközök beszerzésével, továbbá
c) meglevő épületek, helyiségek beruházásnak nem minősülő átalakításával, rendbehozásával és a meglevő álló- és fogyóeszközök átadásával.
(2) Az (1) bekezdés a) pontjának végrehajtásával felmerülő költségeket
- a központi költségvetési szervek beruházási előirányzatuk (a költségvetési folyószámlás szervek fejlesztési alapjuk terhére is),
- a tanácsok fejlesztési alapjuk,
- a vállalatok, kisipari szövetkezetek fejlesztési alapjuk, valamint részesedési alapjuk,
- a mezőgazdasági (halászati) termelőszövetkezetek, valamint a mezőgazdasági szakszövetkezetek szociális alapjuk,
- az általános fogyasztási és értékesítési szövetkezetek a tagok és választott vezetők érdekeltségi alapja,
- a szövetkezeti szövetségek beruházási és jóléti célokra rendelkezésre álló saját forrásaik terhére jogosultak elszámolni.
(3) Az (1) bekezdés b) pontjának végrehajtása során felmerülő költségeket
- a központi költségvetési szervek költségvetési előirányzatuk,
- a tanácsok költségvetési előirányzatuk, illetve a fejlesztési alapjuk,
- a vállalatok és a kisipari szövetkezetek, továbbá az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek részesedési alapjuk,
- a mezőgazdasági (halászati) termelőszövetkezetek, valamint a mezőgazdasági szakszövetkezetek szociális alapjuk,
- a szövetkezeti szövetségek fenntartási kiadásuk előirányzata
terhére jogosultak elszámolni.
(4) Az (1) bekezdés c) pontjának végrehajtása során felmerülő költségeket
- a központi költségvetési szervek költségvetési előirányzatuk,
- a tanácsok fejlesztési alapjuk, illetve a költségvetési előirányzatuk,
- a vállalatok, kisipari szövetkezetek, továbbá az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek részesedési alapjuk,
- a mezőgazdasági (halászati) termelőszövetkezetek, valamint a mezőgazdasági szakszövetkezetek szociális alapjuk,
- a szövetkezeti szövetségek felújítási és karbantartási előirányzatuk
terhére jogosultak elszámolni.
8. §
(1) A közösen létesített szociális intézmény létesítési költségeiről a megállapodás szerinti megosztás arányában és ütemezés szerint a támogató szerveknek közösen kell gondoskodniuk.
(2) A szociális intézmény létesítésében megállapodott szervek a kezelésükben, illetve tulajdonukban levő állóeszközöket, valamint fogyóeszköznek minősülő berendezéseket és felszereléseket térítés nélkül határozatlan vagy meghatározott időre a szociális intézmény használatába adhatják.
(3) A létesítési költségek megosztása eltérhet a fenntartási költségek megosztásának arányától.
(4) A közös szociális intézmény létesítésével járó tevékenység (tervezés, kivitelezés stb.) lebonyolítását az üzemeltető szerv látja el. A létesítésre vonatkozó tervek és a költségvetés jóváhagyása a működési költségek jóváhagyási rendje szerint történik.
III. Az üzemeltetés pénzügyi fedezetének biztosítása
9. §
(1) A közösen fenntartott szociális intézmény folyamatos üzemeltetéséhez szükséges költségek, valamint felújítási költségek fedezetéről - a megállapodás szerinti arányban - a támogató szerveknek együttesen kell gondoskodniuk. A megállapodásban vállalt hozzájárulás (a továbbiakban: támogatás) megosztási aránya csak valamennyi támogató szerv egyetértésével módosítható.
(2) A költségvetési szervek a közösen fenntartott intézmények folyamatos üzemeltetéséhez szükséges támogatást a jóváhagyott költségvetési előirányzatuk terhére számolják el. A saját alapokkal rendelkező költségvetési folyószámlás szervek a támogatást a részesedési alapjuk terhére is elszámolhatják.
(3) A közösen fenntartott szociális intézmény folyamatos üzemeltetéséhez nyújtott támogatást a vállalatok, kisipari szövetkezetek, valamint az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek részesedési alapjuk, a mezőgazdasági (halászati) termelőszövetkezetek, valamint a mezőgazdasági szakszövetkezetek szociális alapjuk terhére jogosultak elszámolni.
10. §
A szociális intézmény béralapját - a hatályos rendelkezések alapján - a megállapodás megkötésekor a támogató szervek közösen határozzak meg. Ezt követően az üzemeltető szerv a béralapot központi intézkedések (bérrendezés, bérkorrekció stb.) esetén saját hatáskörben módosíthatja. Ha a közösen fenntartott szociális intézmény üzemeltetője a tanács, a szociális intézmény béralapjáról az éves költségvetésben kell gondoskodni.
11. §
(1) Ha a közösen fenntartott szociális intézmény üzemeltetője a tanács, a dolgozók kinevezése (alkalmazása) tekintetében a tanácsi szociális intézményekre vonatkozó szabályok az irányadók. Egyéb esetben a szociális intézmény vezetőjét az üzemeltető szerv nevezi ki (alkalmazza), az illetékes tanács egészségügyi szakigazgatási szerve szakmai véleményének előzetes kikérése után, a szociális intézmény dolgozóival kapcsolatos munkáltatói jogokat pedig az intézmény vezetője gyakorolja.
(2) A szociális intézményben foglalkoztatott dolgozók szakképzettségére, munkabérére, díjazására mindenkor a tanácsi szociális intézményekre vonatkozó jogszabályok az irányadók.
12. §
A közösen fenntartott szociális intézmény költségeihez való hozzájárulás következő évre várható mértékéről az üzemeltető szervnek a tárgyévet megelőző év augusztus hó 31. napjáig írásban kell a többi támogató szervet tájékoztatni.
13. §
(1) A szociális intézmény költségeihez nyújtott támogatást - az előre megállapított részletekben - az üzemeltető szerv által megjelölt bankszámlára kell átutalni.
(2) A közösen fenntartott szociális intézmény kiadási vagy bevételi előirányzatának központi intézkedés (bérrendezés, hatósági árváltozás, ellátási normaemelés stb.) következtében szükségessé váló és év közben történő változása esetén az üzemeltető szerv a támogatási összeget a megfelelő mértékben módosítja és erről a támogató szerveket értesíti.
(3) A támogató szervek a 12. § alapján kapott tájékoztatás, illetve a (2) bekezdés szerinti értesítés alapján a megállapodásnak megfelelő részletekben előleget folyósítanak. A tárgyév végén a tényleges költségek alapján szükséges támogatás végleges összegét az üzemeltető állapítja meg és a megállapodás szerinti arányban a támogató szervek között megosztja. Ha az egyes támogató szervek a tényleges támogatási szükségletnél kevesebb előleget fizettek, a különbözetet a tárgyévet követő év január hó 20-ig tartoznak megfizetni. Az esetleges túlfizetést a jogosult támogató szervnek ugyancsak január hó 20-ig kell visszautalni, vagy a következő évi elszámolásba beszámítani.
(4) A kapott támogatást és az intézmény működésével kapcsolatos egyéb bevételeket a szociális intézmény bevételeként kell előirányozni, illetve elszámolni, ha a fenntartó költségvetési szerv.
(5) A közösen fenntartott szociális intézmények kiadásait és bevételeit az üzemeltetőként kijelölt vállalatok, kisipari szövetkezetek, általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek részesedési alapjuk, mezőgazdasági (halászati) termelőszövetkezetek, valamint a mezőgazdasági szakszövetkezetek pedig szociális alapjuk terhére, illetve javára számolják el.
14. §
A szociális intézmény munkájáról és gazdálkodásáról szóló éves beszámolójelentést az üzemeltető szerv vezetője köteles a támogató szerveknek is megküldeni.
15. §
(1) A támogató szervektől használatra átvett állóeszközöket, fogyóeszközöket, valamint a közösen fenntartott intézmény költségvetése terhére vásárolt állóeszközöket az üzemeltető szerv számviteli nyilvántartásában a saját eszközei (jóléti eszközök) között, de attól elkülönítve tartozik kimutatni.
(2) A szociális intézmény használatában levő (átvett és beszerzett) álló- és fogyóeszközökről olyan analitikus nyilvántartást kell vezetni, amelyből megállapítható ezeknek az eszközöknek az értéke, továbbá átadónként külön-külön az átvett állóeszközök és fogyóeszközök értéke.
(3) A támogató szerveknél az általuk átadott eszközök értékét (állóeszköz, forgóeszköz, pénzeszköz) az érdekeltségek elszámolásával azonos módon kell a könyvvitelben és a mérlegben kimutatni.
16. §
A szociális intézményben ellátottak térítési díjat tartoznak fizetni. Ha az üzemeltető tanácsi szerv, a térítési díjat az általános szociális otthonra, illetve az öregek napközi otthonaira érvényes rendelkezések szerint kell megállapítani. Egyéb esetben a térítési díjat a fenntartó szervek közösen állapítják meg, amely azonban a fenntartási költségeket nem haladhatja meg.
17. §
Folyószámlás szervként kell működtetni a szociális intézményt, ha az üzemeltető költségvetési szerv.
18. §
(1) A közösen fenntartott szociális intézmény kiadási és bevételi előirányzatainak (költségvetésének) elkészítésére, jóváhagyására, gazdálkodására, pénz- és vagyonkezelésére, valamint a közösen ellátott feladatok elszámolási, nyilvántartási és egyéb gazdasági kérdéseire az üzemeltető szervre érvényes előírásokat kell alkalmazni.
(2) A közösen fenntartott szociális intézményt az üzemeltető szerv jelentésében (mutatószám nyilvántartásában, statisztikai adatszolgáltatásában stb.) kell feltüntetni. Az üzemeltető szerv köteles az Egészségügyi Minisztérium statisztikai beszámolórendszerében előírt adatszolgáltatás teljesítésére.
IV. Vegyes rendelkezések
19. §
A közösen fenntartott szociális otthon és öregek napközi otthona szakmai felügyeletét a vonatkozó jogszabályok szerint illetékes egészségügyi szakigazgatási szerv látja el.
20. §
Önálló szociális intézmények létesítésénél és fenntartásánál a közös szociális intézményekre vonatkozó rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni.
21. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Faluvégi Lajos s. k.,
pénzügyminiszterhelyettes