2/1970. (IV. 8.) NIM rendelet
a veszélyes vegyipari berendezések, továbbá működő vagy nem működő üzemek karbantartásáról
Az egyes veszélyes vegyipari berendezések, valamint a működő vagy nem működő üzemek karbantartásával kapcsolatos szabályokat - a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete főtitkárával egyetértésben - az alábbiak szerint határozom meg:
A rendelet hatálya
1. §
A rendelet hatálya kiterjed minden olyan állami, szövetkezeti stb. szervre, amely a nehézipari ágazatba tartozó vegyipari tevékenységet végez.
Munkavégzés veszélyes berendezésben
2. §
Azokba a veszélyes vegyipari berendezésekbe (készülékek, tartályok, bunkerek, nyitott kádak, aknák, tartálykocsik, csatornák stb.), amelyekben savat, lúgot, robbanó- és tűzveszélyes anyagot, mérget, gázt dolgoznak fel, illetőleg tárolnak, vagy amelyben a technológiai folyamat során ilyen anyagok keletkezhetnek (a továbbiakban: veszélyes berendezés) beszállni, annak tisztítását, karbantartását, javítását vagy átalakítását megkezdeni csak az üzem vezetője által a melléklet szerint kiállított engedély alapján, a munka irányításával és állandó ellenőrzésével megbízott művezető jelenlétében szabad. Az engedély-iratot a munka befejezése után egy évig meg kell őrizni,
3. §
(1) A veszélyes berendezésben végzendő munkával, illetőleg az ilyen munka irányításával és ellenőrzésével 18 éven felüli, az egészségvédelmi és biztonságtechnikai ismeretekből [2/1969. (III. 22.) NIM számú rendelet] vizsgát tett dolgozót szabad megbízni.
(2) Ha a munkát idegen vállalat dolgozója végzi, annak a vállalatnak az igazgatója felel az (1) bekezdésben megállapított feltételek biztosításáért.
4. §
A veszélyes berendezés beszállás előtti tisztítását lehetőség szerint külső állásról kell végezni. Ha tisztítás közben egészségre ártalmas gőzök áramolhatnak ki a berendezésből, a tisztítást végző dolgozónak a körülményeknek megfelelő védő készüléket (gázálarc, oxigénlégző) kell használnia.
5. §
Beszállás előtt a veszélyes berendezésnek más készülékkel és egyéb csővezetékkel való kapcsolatát úgy kell megszüntetni, (pl.: a csővezeték szétbontásával, a közbülső darab kivételével és a vezeték vakperemmel történő elzárásával), hogy az elzáró szelep vagy csap kinyitásával a kapcsolat ne lehessen helyreállítható. Beszállás előtt a berendezésben maradó géprészek (pl. keverők) megindítását - a karbantartási munka idejére - a meghajtó mű vagy szerkezet szétkapcsolásával, feszültségmentesítéssel vagy egyéb módon lehetetlenné kell tenni,
6. §
(1) A beszállás előtt az 1. § szerint megbízott művezetőnek a berendezésben levő levegő elemzése útján meg kell győződnie a veszélyes berendezés gázmentes állapotáról,
(2) Az irányító és ellenőrző művezető a beszállásra csak akkor adhat utasítást, ha a be-szállási engedélyben meghatározott előzetes intézkedések végrehajtását az arra illetékesek az engedélyen aláírásukkal igazolták.
7. §
(1) Tekintet nélkül a 6. § (1) bekezdése szerinti elemzés eredményére, a beszálló dolgozót oxigénes önmentő, vagy túlnyomással működtetett friss levegős készülékkel, biztonsági övvel, a veszélyes berendezésen kívül rögzített mentő- és jelzőkötéllel kell felszerelni. Szűrőbetétes gázálarc használata tilos.
(2) Hosszabb ideig tartó munka közben, továbbá akkor is, ha a belső munka alkalmával ártalmas gőzök keletkezhetnek (pl. hegesztés, festés közben), a veszélyes berendezés állandó, bőséges szellőzéséről kell gondoskodni.
(3) Ha a veszélyes berendezés bőrön keresztül behatoló ártalmas anyagot tartalmaz, a beszálló dolgozót megfelelő védőruhával (kesztyűvel, gumicsizmával stb.) is el kell látni.
(4) A veszélyes berendezésben végzendő munka ideje alatt legalább két, kizárólag a munkát végző dolgozó állandó figyelésével megbízott, mentésre kiképzett, az (1) és (3) bekezdés szerinti védőeszközökkel ellátott és a mentésre fizikailag is alkalmas dolgozónak kell a helyszínen tartózkodnia.
8. §
Az 1-7. §-ban foglalt rendelkezéseket akkor is alkalmazni kell, ha a munkát a veszélyes berendezésbe behajolva végzik, vagy külső állásról olyan szerszámot használnak a veszélyes berendezés belsejében, amely a kiürítés után bennmaradó éghető gázokat (gőzöket) meggyújthatja.
9. §
Ha a veszélyes berendezésben a munka több műszakon át tart, a munka átadását-átvételét a beszállási engedélyen kell igazolni.
A vegyipari üzem karbantartása
10. §
Az 1-9. §-ban foglalt rendelkezéseket a következőkben megállapított eltérésekkel és kiegészítésekkel a működő vagy nem működő üzem (a továbbiakban: üzem) karbantartásával összefüggő munka során is alkalmazni kell.
11. §
(1) Üzemben karbantartást vagy javítást a műveleti utasításban szereplő és az üzemhez tartozó dolgozók részéről végzett állandó karbantartási munkák kivételével csak az üzem vezetőjének munkalapra írt engedélyével a művezető irányítása és ellenőrzése mellett szabad végezni. Az üzem vezetőjének az engedéllyel ellátott munkalapon fel kell tüntetnie a biztonságos munka végzéséhez szükséges előfeltételeket is,
(2) Hegesztésre, más tűzi munkára, villamos vagy egyéb szikra képzésre alkalmas szerszámmal végzendő munkára külön munkalapot kell kiállítani, amelyen a munkavégzést az üzem vezetőjén kívül a tűzrendészeti előadónak is engedélyeznie kell.
12. §
(1) Az üzemben a karbantartást vagy javítást csak akkor szabad megkezdeni, ha az üzem vezetője meggyőződött az üzemben elhelyezett berendezések kitisztításáról, veszélymentes állapotáról és erről nyilatkozatot adott a karbantartást vagy javítást végzők közvetlen vezetőjének.
(2) Ha a szomszédos üzemekben folyó munka következtében gyúlékony vagy ártalmas hatású gőzök kerülhetnek (pl. a csatornahálózaton, faláttörésen) át az üzem légterébe, megfelelő módon (pl. a csatornaszemek, aknák légmentes lezárásával) gondoskodni kell a veszély elhárításáról.
Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések
13. §
(1) A veszélyes berendezésben, illetőleg a működő vagy nem működő üzemben végzendő tisztítással, karbantartással, javítással vagy átalakítással kapcsolatos egészséges és biztonságos munkavégzés szabályait műveleti utasításban kell meghatározni.
(2) Az (1) bekezdésben említett műveleti utasítást a vállalat igazgatója a vállalati szakszervezeti szervvel egyetértésben adja ki.
14. §
E rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 34/1964. (MIMÉ 27.) NIM számú utasítás hatályát veszti.
Dr. Lévárdi Ferenc s. k.,
nehézipari miniszter