Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1970. évi 35. törvényerejű rendelet

az egyesületekről

1. §[1] (1) A Magyar Népköztársaság az állampolgárok társadalmi, kulturális és egyéb tevékenységének fejlesztése érdekében alkotmányosan biztosítja az egyesülési jogot.

(2) Az egyesület működése nem állhat ellentétben az Alkotmánnyal, illetőleg más jogszabályok és az alapszabálya rendelkezéseivel.

(3) Az egyesület létrejöttére, működésére és megszűnésére a Magyar Népköztársaság Polgári Törvénykönyvéről szóló 1977. évi IV. törvény rendelkezései az irányadók.

2. §[2] (1) Egyesület létrehozását állami, társadalmi és szövetkezeti szervek, valamint az állampolgárok kezdeményhezhetik. Egyesület létrehozására irányuló szervező munka megkezdését a felügyelő szervnek (5. §) előzetesen be kell jelenteni; a felügyelő szerv a szervezést feltételhez kötheti.

(2) A felügyelő szerv a szervezést megtiltja, illetőleg a szervezőt a szervezés megszüntetésére hívja fel, ha az egyesület célja ellentétes a Magyar Népköztársaság állami, társadalmi és gazdasági rendjével.

(3) A felügyelő szerv a szervezőt a szervezés megszüntetésére hívhatja fel, ha az egyesület előreláthatólag nem felel meg a nyilvántartásba vétel feltételeinek, illetőleg ha az egyesület működéséhez a szükséges feltételek hiányoznak.

(4) Az egyesület működését nyilvántartásba vétele után kezdheti meg és csak az alapszabályban meghatározott területen, működési körben és célnak megfelelően fejtheti ki.

3. §[3] (1) Egyesület tagja lehet minden nagykorú magyar állampolgár.

(2) Az alapszabály megengedheti, hogy az egyesületnek kiskorú személy is tagja legyen, illetőleg hogy az egyesület kiskorúak részére ifjúsági csoportokat létesítsen.

(3) Nem magyar állampolgár akkor lehet az egyesület tagja, ha felvételét az alapszabály nem zárja ki.

(4) Ha az alapszabály megengedi az egyesületnek jogi személy, továbbá pártoló és tiszteletbeli tagja is lehet.

(5) A jogi személy, a pártoló és a tiszteletbeli tag jogait és kötelezettségeit az alapszabályban tagságuk jellegére figyelemmel kell meghatározni.

(6) A fegyveres erők, a fegyveres testületek és rendészeti szervek tagjai egyesületbe lépésének feltételeit az illetékes miniszter, illetve a munkásőrség országos parancsnoka állapítja meg.

4. §[4] (1) Az egyesület ügyintéző és képviselő szervének tagja (a továbbiakban: az egyesület vezetője) büntetlen előéletű magyar államgolgár, illetőleg - ha az alapszabály megengedi - külföldi állampolgár is lehet.

(2) Az egyesület vezetőjét a felügyelő szervnek be kell jelenteni.

5. §[5] (1) Az országos egyesület és az országos egyesület helyi csoportja felügyeletét az egyesület alapszabályszerű célja szerint illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője; a továbbiakban együtt: miniszter) gyakorolja. Ha az egyesület célja szerint több miniszter lenne illetékes, az egyesület fő tevékenysége szerint illetékes miniszter a többi érdekelt miniszterrel egyetértésben gyakorolja a felügyeletet.

(2) Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában a helyi egyesület felügyeletét az egyesület székhe-lye szerint illetékes városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal vagy a járási hivatal gyakorolja. Az illetékes miniszter a helyi egyesület felügyeletét magához vonhatja.

(3) A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek tagjai helyi egyesületének felügyeletét a fegyveres erők, a fegyveres testület, a rendészeti szerv illetékes vezetője gyakorolja.

(4) A jelügyelő szerv jelügyeleti jogkörének egy részét - az egyesület nyilvántartásba vétele és feloszlatása kivételével - az országos egyesületre, vagy az egyesületek szövetségére egyetértésükkel átruházhatja.

6. §[6] A Belügyminisztérium ellenőrzi, hogy egyesület szervezését csak a felügyelő szervnek történt előzetes bejelentés után folytassanak, illetőleg, hogy egyesületi tevékenységet csak olyan szerv folytasson, amelyet a felügyelő szerv nyilvántartásba vett.

7. §[7] (1) A felügyelő szerv feladata az egyesület nyilvántartásba vétele, törvényes és alapszabályszerű működésének ellenőrzése.

(2) Ha az egyesület a nyilvántartásba vétel feltételeinek nem felel meg, a felügyelő szerv a nyilvántartásba vételt megtagadja.

(3) Az egyesület alapszabályszerű működésének ellenőrzése során a felügyelő szerv az egyesület munkájáról jelentést kérhet, teljes ügyvitelét, pénzkezelését, évi zárszámadását és költségelőirányzatát megvizsgálhatja.

(4) Az egyesület nemzetközi tevékenységet jogszabályban és az alapszabályban meghatározott keretek között folytathat. Az egyesület külföldi szervezetnek csak a felügyelő szerv előzetes engedélyével lehet tagja.

8. §[8] (1) A felügyelő szerv az egyesület jogszabályba vagy alapszabályba ütköző, illetőleg a Magyar Népköztársaság állami, társadalmi vagy gazdasági rendjét, továbbá a tagok jogos érdekét sértő vagy veszélyeztető határozatát megsemmisíti.

(2) Ha az egyesület törvényes és alapszabályszerű működése nincs biztosítva, vagy az egyesület tevékenysége az alapszabállyal ellentétes, a felügyelő szerv az egyesület önkormányzatát felfüggeszti és vezetésére felügyelő biztost rendel.

(3) A felügyelő szerv a külön jogszabályban meghatározott feltételek esetén az egyesületet feloszlathatja, illetőleg megszűnését megállapíthatja.

(4) Az országos egyesület a helyi csoportjának működését felfüggesztheti, illetőleg megszüntetheti.

9. §[9] (1) A társadalmi szervezet vagy más - e törvényerejű rendelet hatálya alá nem tartozó -szervezet keretében működő szervre (klubra, körre stb.) akkor kell e jogszabály rendelkezéseit alkalmazni, ha egyesületi tevékenységet folytat, különösen, ha önkormányzattal és gazdasági önállósággal rendelkezik és tagja nemcsak az emlitett szervezethez tartozó személy lehet, illetőleg tevékenysége nemcsak e szervezet tagjaira terjed ki.

(2) Az egyesületek szövetségére e törvényerejű rendelet rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

10. §[10] Az egyesületek statisztikai beszámoló rendszerét a Központi Statisztikai Hivatal elnöke állapítja meg, az ebben elrendelt adatszolgáltatást az egyesületek kötelesek teljesíteni.

Losonczi Pál s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.

[2] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.

[3] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.

[4] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.

[5] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.

[6] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.

[7] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.

[8] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.

[9] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.

[10] Megállapította az 1981. évi 29. törvényerejű rendelet. Hatályos 1982.07.01.