Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1970. (I. 25.) ÉVM-PM együttes rendelet

a lakásszövetkezetekről szóló 20/1959. (IV. 16.) Korm. számú rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 2/1959. (V. 28.) ÉM-PM számú együttes rendelet módosításáról és kiegészítéséről

A lakásszövetkezetekről szóló 20/1959. (IV. 16.) Korm. számú rendelet 17. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az igazságügyminiszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és az Általános Fogyasztási Szövetkezetek Országos Szövetségével egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

A 2/1959. (V. 28.) ÉM-PM számú együttes rendelet (a továbbiakban: Vhr.) a következő új 1/A. §-sal egészül ki:

"1/A. § A lakásszövetkezet - a R. 1. §-ában meghatározott célja keretében - a tagok igényeinek és a közgyűlés döntésének megfelelően, a tagok anyagi hozzájárulásával gondoskodik a lakásszövetkezeti házak, illetőleg lakások rendeltetésszerű használatát, kezelését, karbantartását és a szövetkezet eredményes működését előmozdító szövetkezeti létesítmények (iroda, közösségi helyiség, javítóműhely stb.) kialakításáról és fenntartásáról."

2. §

A Vhr. 1. §-a (3) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(3) A szervező bizottság öt-kilenc tagból áll. A szervező bizottságot a végrehajtó bizottság, a területileg illetékes szakszervezeti szakmaközi bizottság, az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban: Takarékpénztár), valamint a lakásszövetkezeti érdekképviseleti szerv képviselői mellett azokból a dolgozókból kell megalakítani, akiket a végrehajtó bizottság megkeresésére az állami, szövetkezeti szervek, vállalatok, hivatalok, intézmények (a továbbiakban együtt: vállalatok) vezetői - a szakszervezeti bizottsággal egyetértve - erre a feladatra felkérnek. Az elnöki teendőket a végrehajtó bizottság kiküldötte látja el."

3. §

A Vhr. 2. §-ának a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"2. § (1) Az alakuló közgyűlés a lakásszövetkezet alapszabályát az Általános Fogyasztási Szövetkezetek Országos Szövetsége által ajánlott alapszabály-minta figyelembevételével állapítja meg. Ennek során a lakásszövetkezet alapszabályába a jogszabályokban előírt kötelező rendelkezéseken kívül fel kell venni az alapszabály-mintának a szövetkezet legkisebb taglétszámára, céljára, működésének főbb elveire, a tagsági viszony keletkezésére és megszűnésére, a tagok alapvető jogaira és kötelezettségeire, a szövetkezet vezető szervei és tisztségviselői hatáskörének kereteire, a közös vagyon kialakításának, növelésének és a bevételek felhasználásának módjára, a szövetkezet megszűnésének és felszámolásának eseteire, valamint az érdekképviseletre vonatkozó rendelkezéseit.

(2) Az alakuló közgyűlés megtartásától számított nyolc napon belül a lakásszövetkezet igazgatósága köteles az alakuló közgyűlés jegyzőkönyvét, a közgyűlés által megállapított alapszabályt és a felvett tagok névjegyzékét három példányban az állami felügyeletet ellátó tanács végrehajtó bizottsága építésügyi szakigazgatási szervének (a továbbiakban: építési osztály) az alapszabály jóváhagyása céljából megküldeni. Az építési osztály köteles az alapszabály jóváhagyásáról a végrehajtó bizottság ülésén beszámolni.

(3) Az építési osztály az alapszabály jóváhagyásáról a közgyűlés jegyzőkönyvének beérkezésétől számított tizenöt napon belül köteles határozni és erről a lakásszövetkezetet értesíteni. Az építési osztály a lakásszövetkezet alapszabályának jóváhagyásáról szóló határozatát és a lakásszövetkezeti tagok névjegyzékének egy-egy példányát a Takarékpénztár illetékes fiókjának, a lakásszövetkezeti érdekképviseleti szervnek és a szakszervezeti szakmaközi bizottságnak is megküldi.

(4) A lakásszövetkezetet - a szövetkezetek nyilvántartására vonatkozó általános szabályoknak megfelelően - az illetékes tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi szakigazgatási szerve veszi nyilvántartásba. A lakásszövetkezet a nyilvántartásbavétellel az alakuló közgyűlés időpontjára visszaható hatállyal jön létre."

4. §

A Vhr. 3. §-ának a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"3. § (1) A lakásszövetkezet legfőbb szerve a közgyűlés, amelyet a tagok összessége alkot. Évenként legalább egy közgyűlést kell tartani. A közgyűlés időpontját - a napirend és a közgyűlés helyének egyidejű közlésével - be kell jelenteni az építési osztálynak, s arról tájékoztatni kell a Takarékpénztár illetékes fiókját.

(2) Ha a lakásszövetkezet taglétszáma vagy a települési viszonyok ezt indokolttá teszik, az alapszabály részközgyűlés tartását rendelheti el.

(3) A részközgyűlés jogkörét és működési szabályait az alapszabály állapítja meg. Amennyiben jogszabály vagy az alapszabály másként nem rendelkezik, a részközgyűlésre a közgyűlésre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni."

5. §

A Vhr. 5. §-a (1) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A felügyelő bizottság a közgyűlés által a lakásszövetkezet tagjai közül három évi időtartamra választott három-öt tagból áll."

6. §

A Vhr. 6. §-a (2) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) Az igazgatóságot és a felügyelő bizottságot, illetőleg annak egyes tagjait a közgyűlés visszahívhatja. Az igazgatóság és a felügyelő bizottság, illetőleg az egyes tagok tisztsége a közgyűlésen bejelentett lemondás útján is megszűnhet."

7. §

A Vhr. 6. §-a a következő új (3)-(4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az igazgatóságnak és a felügyelő bizottságnak, illetőleg tagjaiknak a feladataik ellátása során a társadalmi tulajdont megillető fokozott gondossággal és felelősséggel kell eljárniok.

(4) A közgyűlés az igazgatóság és a felügyelő bizottság, illetőleg tagjaik részére az évi költségelőirányzat megállapítása során a munkájukkal arányban álló tiszteletdíjat irányozhat elő."

8. §

A Vhr. 13. §-a (2) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A R. 8. §-ának (4) bekezdésében meghatározott megbízott, aki a lakásszövetkezeti ház építkezését ellenőrzi, észrevételeit a beruházóval írásban közölheti. Megbízottként a lakásszövetkezeti érdekképviseleti szerv is eljárhat."

9. §

(1) A Vhr. 14. §-a (1) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A lakásszövetkezeti házak átvétele a beruházó feladata. Az átadás-átvételi eljárásra a lakásszövetkezet igazgatóságát, a megbízottat és a lakásszövetkezeti érdekképviseleti szervet - legalább nyolc nappal az átadás-átvétel megkezdésének napja előtt - meg kell hívni. E nyolcnapos időközben a tagok a lakásokat megtekinthetik és esetleges észrevételeiket a megbízott útján az átadás-étvétel alkalmával a beruházóval közölhetik. Az észrevételeket az átadás-átvételi jegyzőkönyvbe fel kell venni."

(2) A Vhr. 14. §-a (3) bekezdésének a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(3) A beruházó az átadás-átvételt követően, a lakásszövetkezeti házra vonatkozó használatbavételi engedély birtokában köteles a lakásszövetkezetet haladéktalanul birtokba helyezni. A birtokbahelyezés időpontjáról a Takarékpénztár illetékes fiókját és a lakásszövetkezeti érdekképviseleti szervet előzetesen írásban értesíteni kell."

10. §

A Vhr. 20. §-a (1) bekezdése a) pontjának a helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) a lakásszövetkezet megalakult, alapszabályát jóváhagyták és a lakásszövetkezetet nyilvántartásba vették."

11. §

A Vhr. 21. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az olyan közüzemi szolgáltatások díját, amelyek viselésének módját jogszabály nem rendezi, a tagok - a közgyűlés döntésének megfelelően - a R. 11. §-ának (2) bekezdésében foglalt előírás szerint vagy a lakásban lakó személyek száma arányában viselik."

12. §

A Vhr. a következő új 22/A. §-sal egészül ki:

"22/A. § (1) A lakásszövetkezet a R. 1. §-ában meghatározott célja megvalósítása érdekében munkavállalókat alkalmazhat. A munkáltató jogait a lakásszövetkezet igazgatósága gyakorolja.

(2) Az alkalmazott - meghatalmazottként - a lakásszövetkezet képviseletében eljárhat.

(3) A lakásszövetkezet a lakásszövetkezeti házakkal kapcsolatos, nagyobb szakmai felkészültséget igénylő feladatok (kezelési, karbantartási, felújítási stb. teendők) ellátásáról a tevékenységi köre alapján arra jogosult más szerv (ingatlankezelő vállalat, építőipari szervezet stb.) útján gondoskodhat.

(4) A lakásszövetkezet a lakásszövetkezeti házak és lakások karbantartási munkáit házilagosan, a saját javító-karbantartó részlegével is elvégezheti. A lakásszövetkezet javító-karbantartó részlege - az építőipari kivitelezési jogosultságról szóló jogszabályok keretei között - más lakásszövetkezetek karbantartási munkáit is elvégezheti. Ennek ellenében csak a ráfordításainak megtérítését követelheti.

(5) A lakásszövetkezetek a közös gazdasági céljaik előmozdítására - az arra vonatkozó külön jogszabályok szerint - társulhatnak.

(6) A felújítási alap a R. 11. §-ának (3) bekezdésében meghatározott céljától eltérően a (4)-(5) bekezdésben említett tevékenység szervezésére nem használható fel."

13. §

A Vhr. a következő új 22/B. §-sal egészül ki:

"22/B. § (1) A kezelési, karbantartási és felújítási hozzájárulás fizetésének módjára az üzlethelyiség kijelölt használójával a lakásszövetkezet igazgatósága köt megállapodást.

(2) A tagok közös használatára szolgáló, de ténylegesen nem használt helyiségek (pince, mosókonyha stb.) hasznosításáról - a közgyűlés határozatának megfelelően - a lakásszövetkezet igazgatósága gondoskodik."

14. §

A Vhr. 35. §-a a következő új (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A lakásszövetkezetek érdekképviseletük ellátása, továbbá az együttműködés előnyeinek érvényesítése céljából, önkéntes elhatározásból - a közgyűlés határozata alapján - az Általános Fogyasztási Szövetkezetek Megyei Szövetségében tagként működhetnek. A megyei szövetségben a lakásszövetkezeteket a közgyűlés által választott küldöttek képviselik."

15. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a Vhr. 34. §-ának (2) és (3) bekezdése, továbbá a Vhr. mellékleteként közzétett alapszabály-minta hatályát veszti.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Madarasi Attila s. k.,

pénzügyminiszterhelyettes