Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

8/1970. (IV. 16.) ÉVM-PM együttes rendelet

az út- és közműfejlesztési hozzájárulásról

A lakosság lakás- és üdülőépítésének telekellátási rendszeréről szóló 1031/1969. (VIII. 31.) Korm. számú határozat 8. b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, a nehézipari miniszterrel, továbbá az Országos Vízügyi Hivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendeljük:

Fogalommeghatározások

1. §

(1) E rendelet alkalmazása szempontjából építési telek az állampolgárok és a nem állami szervek tulajdonában (a továbbiakban: nem állami tulajdonban) álló lakótelek és üdülőtelek.

(2) Az építési telkek közül

a) lakótelek: az állandó tartózkodás céljára szolgáló lakóépülettel,

b) üdülőtelek: az idény jellegű tartózkodás céljára szolgáló üdülőépülettel (hétvégi házzal, nyaralóval) már beépített, illetőleg azzal az építésügyi szabályok szerint beépíthető minden bel- és külterületi földrészlet.

A hozzájárulás

2. §

(1) Az állami beruházásban végzett közművesítés, továbbá út- és járdaépítés költségeinek az e rendelet alapján meghatározott részét a közvetlenül érintett építési telkek tulajdonosaira kell áthárítani.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezésnek megfelelően az 1970. január 1. napját követően létesített villany-, gáz-, vízvezeték, szennyvízcsatorna, közút és járda (a továbbiakban együtt: létesítmény) által közvetlenül érintett építési telkek tulajdonosai egyszeri út- és közműfejlesztési hozzájárulást (a továbbiakban: hozzájárulás) kötelesek fizetni.

(3) E rendelet alapján nem kell hozzájárulást fizetni

a) az olyan létesítmény után, amelyet

- az érintett építési telkek tulajdonosai maguk vagy - esetleg más érdekeltekkel közösen - társulás (társulat) útján létesítettek vagy létesítenek;

- az érintett építési telkek tulajdonosai által az erre vonatkozó külön jogszabály szerint önként vállalt hozzájárulásból, illetőleg helyi erőből létesítettek vagy létesítenek;

- állami telekértékesítés esetében az építési telek eladási árának megállapításakor az adásvételi szerződésben figyelembe vettek;

b) a meglevő létesítmény korszerűsítése (felújítása, bővítése, cseréje) esetében;

c) a vízvezeték, illetőleg a szennyvízcsatorna után, ha az építési telek vízellátása, illetőleg szennyvíz kezelése rendeltetésszerű használatra alkalmas közműpótló berendezés (fúrt kút, vízkivételi mű, házi szennyvíztisztító és derítő) útján biztosított;

d) a vegyes (részben állami, részben nem állami) tulajdonban álló olyan építési telek, illetőleg társasházi lakás (öröklakás) esetében, amely 50%-ot meghaladó mértékben állami tulajdonban van.

A hozzájárulás mértéke

3. §

(1) A városban (községben) alkalmazandó hozzájárulás mértékét az illetékes városi (községi) tanács - az e rendelet mellékletében foglalt keretek között - létesítményenként állapítja meg. Ezt az érdekeltekkel közszemlére tétel útján vagy a helyben szokásos más módon közölni kell.

(2) A hozzájárulás mértékét beépített lakótelkek esetében

a) telkenként kell megállapítani, ha a telken legfeljebb háromlakásos, társasháznak nem minősülő lakóépület van;

b) lakásonként kell megállapítani, ha a telken

- társasháznak minősülő lakóépület vagy

- háromlakásosnál nagyobb, társasháznak nem minősülő lakóépület

van.

(3) A hozzájárulás mértékét beépítetlen lakótelek esetében

a) telkenként kell megállapítani, ha a telken az építésügyi szabályok szerint legfeljebb kétlakásos lakóépület építhető;

b) lakásonként kell megállapítani, ha a telken az építésügyi szabályok szerint kettőnél többlakásos lakóépület építhető.

(4) A hozzájárulás mértékét üdülőtelkek esetében általában telkenként, ha azonban a telken társasház épült, az abban levő, önálló ingatlanként telekkönyvezett üdülőegységenként kell megállapítani.

(5) Ha a földrészlet nagysága az egy építési telek mértékének többszöröse, azt a hozzájárulás mértéke szempontjából annyi építési telekként kell számításba venni, ahány építési telekre a város- (község-) rendezési terv, illetőleg ennek hiányában a városi (városi kerületi, községi) tanács végrehajtó bizottságának általánosan kötelező rendelkezése és az építésügyi szabályok szerint felosztható.

A hozzájárulás kivetése

4. §

(1) A tulajdonosok által fizetendő hozzájárulás összegét az illetékes városi (városi kerületi, községi) tanács végrehajtó bizottságának építésügyi (községben az egységes) szakigazgatási szerve - az e rendelet mellékletében foglalt keretek között - veti ki és közli az érdekeltekkel.

(2) A hozzájárulás összegét a városi (községi) tanács által megállapított mérték alapján kell kivetni. Ennek során az érintett építési telkek tulajdonosai által a létesítmény megvalósításával kapcsolatban szervezett módon végzett társadalmi munka értékét - a 16/1969. (Ép Ért 19.) ÉVM-PM számú együttes utasításban foglaltak szerint - be kell számítani.

(3) A vegyes (részben állami, részben nem állami) tulajdonban álló olyan építési telek, illetőleg társasházi lakás (öröklakás) esetében, amely 50%-ot elérő vagy meghaladó mértékben nem állami tulajdonban van, a hozzájárulást 50%-kal csökkentett összegben kell kivetni.

(4) Az olyan közút és járda esetében, amelynek céljára az érintett építési telekből az építésügyi szabályok szerint a tulajdonos kártalanítása nélkül területet vettek igénybe (jegyeztek le közterületként), a hozzájárulás legfeljebb az igénybe vett területnek a kisajátítási kártalanítási irányárak alapján számított értékével csökkenthető.

(5) A hozzájárulás összegét akkor kell kivetni, ha a létesítmény megvalósult és abba az érintett építési telek bekapcsolható, illetőleg közút és járda esetében az használható.

(6) A jogerős határozatot - városban - előírás céljából meg kell küldeni a városi (városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi szakigazgatási szervének.

A hozzájárulás megfizetése

5. §

(1) A hozzájárulás a kivetésről szóló határozat jogerőre emelkedésének napján esedékes és azt általában hat hónapon belül kell a városi (városi kerületi, községi) tanács adóbeszedési számlájára befizetni.

(2) Ha a tulajdonos a hozzájárulást hat hónapon belül megfizetni nem tudja, kérelmére a városi (városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi (községben az egységes) szakigazgatási szerve (a továbbiakban együtt: pénzügyi szakigazgatási szerv) - vagyoni és szociális körülményeinek, továbbá a megfizetendő összeg nagyságának figyelembevételével - megengedheti a hozzájárulás összegének legfeljebb 2 év, beépített lakótelek esetében pedig legfeljebb 5 év alatt kamatmentes vagy évi 6% (havi 0,5%) kamatterhes részletekben történő megfizetését. A részletfizetési kötelezettség teljesítésének elmulasztása esetén a kapott kedvezmény megszűnik és a még fennálló hátralékot egy összegben kell megfizetni.

(3) A pénzügyi szakigazgatási szerv különös méltánylást érdemlő esetben (pl. alacsony jövedelmű, nyugdíjas, nagy családos személy esetében) vagy ha az építési telken levő lakóépületben bérlő lakik, a tulajdonos kérelmére - részletfizetési kötelezettség megállapítása nélkül - meghatározott időre szóló kamatmentes haladékot adhat a hozzájárulás összegének megfizetésére.

(4) Ha a tulajdonos a hozzájárulás összegének megfizetése előtt

a) az építési telket elidegeníti, a még fennálló hátralékot egy összegben kell megfizetni;

b) meghal, a még fennálló hátralékot az örökösnek általában egy összegben kell megfizetnie, helye van azonban a (2)-(3) bekezdésben foglalt rendelkezések alkalmazásának.

Vegyes rendelkezések

6. §

A hozzájárulás nem minősül adónak, kivetésére, kezelésére és behajtására azonban a lakosságra vonatkozó adóigazgatási eljárás általános szabályait kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a határidőben be nem fizetett hozzájárulás összege után az esedékességet követő hónap első napjától számítva évi 6% (havi 0,5%) késedelmi kamatot kell fizetni.

7. §

A hozzájárulásból származó bevétel a városi (városi kerületi, községi) tanács fejlesztési alapját illeti meg, a befolyt összeget az adóbeszedési számláról havonta kell átutalni.

8. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Madarasi Attila s. k.,

pénzügyminiszterhelyettes

Melléklet a 8/1970. (IV. 16.) ÉVM-PM számú együttes rendelethez

Az út- és közműfejlesztési hozzájárulás mértéke és kivethető összege

A városban (községben) alkalmazandó hozzájárulás mértékét és kivethető összegét a következőképpen kell megállapítani:

1. A hozzájárulás legmagasabb mértéke a következő:

2. A hozzájárulás mértékét akkor kell megállapítani, amikor

a) lakótelek esetében - a táblázat a)-f) pontjában felsorolt létesítmények

b) üdülőtelek esetében - a táblázat d)-f) pontjában felsorolt létesítmények

megvalósítását elhatározták, illetőleg

c) üdülőtelek esetében a táblázat a)-c) pontjában felsorolt létesítmények létesítési költségei a kivitelezési tervdokumentáció költségvetése alapján ismertek.

3.A hozzájárulás kivethető összege valamennyi létesítmény után - a megvalósítás időpontjától függetlenül - együttesen

a) lakótelkenkénti megállapításnál legfeljebb 10..000 Ft,

b) lakásonkénti megállapításnál legfeljebb 7500 Ft,

c) társasháznak minősülő lakóépülettel beépített úszótelek esetében lakásonként (öröklakásonként) legfeljebb 5000 Ft

lehet.

4. Beépítetlen lakótelek esetében - ha a telken az építésügyi szabályok szerint kettőnél többlakásos lakóépület építhető - a hozzájárulás kivetése során a következők szerint kell eljárni:

a) Ha a tulajdonos még nem kapott építési engedélyt, az első fokú építésügyi hatóság az építésügyi szabályokra (az építési övezeti előírásokra), a környező beépítésre, a helyileg jellemző épületnagyságra stb. figyelemmel meghatározza a telken felépíthető lakások számának alsó és felső határát. A hozzájárulást az átlagos lakásszám alapján kell kivetni. Az így kivetett hozzájárulás összegét nem lehet felemelni, ha a telken az átlagos lakásszámnál több lakást tartalmazó lakóépületet építenek.

b) Ha a tulajdonos már kapott építési engedélyt, a hozzájárulást az engedélyben meghatározott lakásszám alapján kell kivetni.

5. Üdülőtelek esetében a táblázat a)-c) pontjában felsorolt létesítmények létesítési költségét a következőképpen kell kiszámítani:

a) Villany- és vízvezeték esetében csak az elosztóvezetékhálózat létesítési költségét szabad figyelembe venni, ennek érdekében

- el kell határolni azt az üdülőterületet (pl. a határoló utcák, dűlők megnevezésével), amelyet a hálózat ki fog szolgálni, meg kell állapítani az e területen fekvő és a hálózatba bekapcsolható építési telkek területét, tekintet nélkül arra, hogy azok a rendelet hatálya alá esnek-e vagy sem,

- ki kell számítani, hogy az érintett területre vonatkozó létesítési költségből a terület egy négyszögölére milyen összeg jut.

A telkenként kivethető hozzájárulás a terület egy négyszögölére jutó költséghányad és az érintett telek négyszögölben számított területének szorzata.

b) Járda esetében a létesítési költség alapján meg kell határozni az 1 folyóméterre jutó költséghányadot. A hozzájárulás alapja az 1 folyóméterre eső költséghányad és a járda által kiszolgált telek homlokvonal hosszának szorzata.

6. A hozzájárulás az ún. közműbekötési költségeket nem tartalmazza.

Tartalomjegyzék