49/1971. (XII. 31.) PM rendelet

az Állami Fejlesztési Bank feladatairól

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 1020/1971. (VI. 8.) Korm. számú határozatának 7. pontjában nyert felhatalmazás alapján -pénzforgalmi és hitelezési vonatkozásban a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. §

(1) Az Állami Fejlesztési Bank (a továbbiakban: Bank) ellátja - a tanácsok fejlesztési alapjából megvalósuló állami beruházások kivételével - az egyedi nagy, a célcsoportos, az egyéb állami, valamint a fejlesztési kölcsönnel támogatott vállalati beruházások előkészítésének és megvalósításának pénzügyi lebonyolításával kapcsolatos banktevékenységet, ideértve ezekkel a beruházásokkal összefüggő forgóalap eszközeinek folyósítását is. Ebben a körben a Bank folyósítja a fejlesztési költségeket akkor is, ha azok fedezete csak részben költségvetési forrás.

(2) A Bank kezeli az egészben vagy nagyobb részben költségvetési eszközökből képződő és elosztás szempontjából központosított fejlesztési célú alapok pénzeszközeit, ha azok felhasználásáról nem a tanácsok rendelkeznek.

(3) A Bank feladatkörébe utalt fejlesztések megvalósítása során és azok befejezése után ellenőrzi a fejlesztési célra szolgáló pénzeszközök állami döntésnek megfelelő felhasználását, a beruházásokkal kapcsolatos költségvetésekben, egyéb okmányokban és elszámolásokban szereplő tételek és árak helyességét, indokoltságát, a kitűzött gazdasági célok megvalósítását és hatékonyságát.

2. §

(1) A Bank a feladatkörébe utalt fejlesztések költségeit az állami költségvetés által rendelkezésre bocsátott, továbbá a finanszírozásba bevont, illetve ilyen célra nyújtott egyéb eszközökből, valamint a nála kezelt alapok eszközeiből fedezi. Külön eseti felhatalmazás alapján a költségvetés részére fejlesztési célú kölcsönöket vehet fel.

(2) A Bank kölcsönnyújtási, számlavezetési és egyéb banküzleti tevékenysége körében a felekkel való kapcsolatait szerződéses rendszerben szervezi. A szerződések általános jellegű feltételeit üzletszabályzatban állapíthatja meg. Az üzletszabályzatot a pénzügyminiszter hagyja jóvá.

3. §

(1) A Bank tevékenysége az 1020/1971. (VI. 8.) Korm. számú határozat 2. pontja alapján és a beruházások rendjét szabályozó rendeletek végrehajtása érdekében az alábbi (2)-(6) bekezdésekben foglalt feladatokra is kiterjed.

(2) A Bank jogosult véleményező és pénzügyi döntést előkészítő tevékenységének ellátása során a finanszírozási feladatkörébe tartozó beruházások előkészítésében és megvalósításában részt vevő, valamint a fejlesztési célkitűzések megvalósításához költségvetési eszközöket igénylő szervektől, továbbá ezek ágazatirányító és felügyeleti szervétől közvetlenül adatokat, felvilágosításokat kérni, az előterjesztésekben foglalt adatok helyességét megvizsgálni, azok részletezését és megfelelő számításokkal való alátámasztását megkívánni. A Bankot ugyanezek a jogok illetik meg az utólagos gazdasági értékelés véleményezésével kapcsolatban is.

(3) A Bank részt vesz a vállalati beruházások állami támogatására vonatkozóan az ágazati minisztériumok által készített pályázati felhívások és hirdetmények közzétételével kapcsolatos állásfoglalás kialakításában, a támogatás odaítélésével összefüggő döntések előkészítésében és meghozatalában, a döntésre felhatalmazott szervek állásfoglalása alapján megköti a támogatás igénybevételének feltételeit tartalmazó szerződést.

(4) Az állami támogatással megvalósuló vállalati beruházásoknál - a pénzügyi teljesítés vonatkozásában az illetékes pénzintézettel együttműködve - a Bank ellenőrzi az előírt feltételek teljesítését és ennek alapján javaslatot tesz a kedvezmény igénybevételére, illetve a támogatás csökkentésére vagy megvonására. Folyamatosan figyelemmel kíséri a népgazdasági tervben előirányzott állami támogatás felhasználását és visszafizetési kötelezettség esetén a törlesztéseknek az állami költségvetés javára történő elszámolását.

(5) A Bank kezdeményezheti - az ágazati és felügyeleti szervekkel együttműködve - új vállalatok alapítását vagy szervezheti gazdasági társulás létrehozását, ha ez a társadalmilag szükséges célok hatékony megvalósítása érdekében indokolt. A gazdaságirányítás központi szerveinek döntése alapján a népgazdasági tervben és az állami költségvetésben fejlesztési célra előirányzott kereteken belül a Bank ilyen célra támogatást nyújthat és szervezheti más pénzügyi források (alapok, szabad vállalati fejlesztési pénzeszközök) bevonását.

(6) A Bank

- ellát a feladatköréhez kapcsolódó rábízott egyéb tevékenységet is;

- részt vesz a beruházások rendjének továbbfejlesztésére vonatkozó jogszabálytervezetek kidolgozásában, illetve véleményezi más szervek javaslatait, tervezeteit.

(7) A (3) és (4) bekezdésekben foglalt rendelkezések nem vonatkoznak a mezőgazdasági üzemek részére nyújtott ártámogatással, valamint a területfejlesztési és szolgáltatásfejlesztési alapokból juttatott támogatással megvalósított beruházásokra.

4. §

(1) A Bank a saját, valamint a társpénzintézetek által szolgáltatott adatok alapján a beruházások teljes körére kiterjedően ellátja a pénzügyi információs központ feladatait. Ennek keretében a gazdaságirányítás központi szervei igényének figyelembevételével - az érdekelt pénzintézetekkel egyetértésben - kialakítja a pénzügyi információs rendszert és meghatározza az adatszolgáltatás körét és módját. A rendelkezésre álló adatok és információk alapján elemzéseket, prognózisokat készít.

(2) A Bank - mint a beruházási tevékenység pénzügyi információs központja - a központi gazdaságirányító szervek igényeinek figyelembevételével információkat ad a népgazdasági terv és az állami költségvetés fejlesztési előirányzatának kialakításához, javaslatokat tesz a tervek végrehajtását biztosító közgazdasági szabályozó rendszer továbbfejlesztésére.

5. §

(1) A Bank mentes a forgalmi adó alól és teljes személyes illetékmentességet élvez. Működésével kapcsolatos kiadásait banktevékenységéből származó bevételeiből (kamat, jutalék, kezelési költség stb.) kell fedeznie.

(2) A Bank gazdálkodására, számvitelére nézve a pénzintézetekre vonatkozó általános rendelkezések az irányadók. A költségvetéssel való kapcsolatát a pénzügyminiszter külön szabályozza.

6. §

Ez a rendelet 1972. január 1. napján lép hatályba. A Pénzügyminisztérium Beruházási Főigazgatóságáról szóló 81/1955. (PK 27.) PM számú utasítás egyidejűleg hatályát veszti.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter