Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1971. (VII. 31.) MM rendelet

a mozgófilmek gyártásának és forgalmazásának engedélyezéséről, valamint egyes filmgyártói munkakörök képesítéshez kötéséről

A mozgófilmek gyártásának és forgalmazásának engedélyezését, valamint a filmgyártói munkakörök betöltéséhez szükséges szakképzettséget - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, továbbá a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek Országos Szövetségével, a Kisipari Szövetkezetek Országos Szövetségével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével egyetértésben - a következőkben szabályozom:

I.

Általános rendelkezések

1. §

A rendelet alkalmazásában filmen mozgófilmet, filmgyártáson a filmrevételt, filmgyártón a filmrevevőt, filmforgalmazáson pedig a filmek nyilvános bemutatását, továbbá többszörözés útján való terjesztését kell érteni.

2. §

Nem esnek a rendelet hatálya alá

a) a magánszemélyek saját használatra készült amatőrfilmjei,

b) az állami szervek, a társadalmi szervezetek és szövetkezetek, valamint ezek vállalatai és intézményei saját gazdasági tevékenységét, ügyvitelét vagy oktató tevékenységét szolgáló, forgalmazásra nem kerülő filmek,

c) a televíziós sugárzásra készülő filmek.

II.

Filmek gyártásának és forgalmazásának engedélyezése

3. §

(1) Film gyártását - megrendelés esetén is - csak akkor szabad megkezdeni, ha a film elkészítéséhez a Művelődésügyi Minisztérium Filmművészeti Főosztályának vezetője hozzájárult. Az erre irányuló kérelmet a filmgyártó a felügyeleti szerve, illetőleg a társadalmi szervezet az országos szerve, a szövetkezet pedig az országos szövetség (a továbbiakban: felügyeleti szerv) útján terjesztheti elő. A felügyeleti szerv a kérelmet véleményezve továbbítja a Művelődésügyi Minisztérium Filmművészeti Főosztályához.

(2) A film gyártásának engedélyezése iránti kérelemhez csatolni kell a tervezett filmre vonatkozó költségelőirányzatot, valamint - két példányban - a film technikai forgatókönyvét, amelyen a szerző (szerzők) nevét is fel kell tüntetni. Ha a kérelmező csak alkalomszerűen foglalkozik filmgyártással, a kérelemhez a tervezett gyártás személyi és tárgyi előfeltételeinek leírását is mellékelnie kell. A kérelemben nyilatkozni kell arról, hogy a filmet forgalmazni kívánják-e és milyen körben. Ha a film megrendelésre készül, a megrendelőre vonatkozó adatokat is közölni kell.

(3) A film gyártásának engedélyezéséről a Művelődésügyi Minisztérium Filmművészeti Főosztályának vezetője a kérelem kézhezvételétől számított 15, reklámfilm esetében 8 napon belül dönt és erről a kérelmezőt írásban értesíti.

(4) Az (1)-(3) bekezdésekben szabályozott engedélyezési eljárás alól mentesek a minisztériumok közvetlen irányítása alá tartozó és a Művelődésügyi Minisztérium Filmművészeti Főosztályánál bejelentett filmstúdiók által a minisztérium vagy a közvetlen felügyelete alatt álló szervek, intézmények, vállalatok részére készített filmek. Az ilyen filmek gyártását a filmstúdiók közvetlen irányítását ellátó minisztérium engedélyezi.

(5) Nem kell esetenként gyártási engedélyt kérniük reklámfilm gyártásához a Belkereskedelmi Minisztérium ágazati felügyelete alá tartozó azoknak a szerveknek, intézményeknek, vállalatoknak és szövetkezeteknek, amelyek reklámfilmek gyártásával - nem főtevékenységként - üzletszerűen foglalkoznak. Az ilyen filmgyártóknak - a Belkereskedelmi Minisztérium útján - általános reklám filmgyártási engedélyt kell a Művelődésügyi Minisztérium Filmművészeti Főosztályától kérniök.

4. §

(1) Filmet csak engedéllyel szabad forgalomba hozni. A film forgalmazásának engedélyezése iránti kérelmet a film elkészültét követően a standard kópiával együtt kell a Művelődésügyi Minisztérium Filmművészeti Főosztálya vezetőjének megküldeni. A minisztériumok közvetlen irányítása alatt álló filmstúdiók által készített filmek forgalmazásának engedélyezése iránti kérelmet a filmstúdió irányítását ellátó minisztérium útján kell előterjeszteni; a kérelmet az említett minisztérium - véleményével ellátva - továbbítja a Művelődésügyi Minisztérium Filmművészeti Főosztályához.

(2) A film forgalmazásának engedélyezéséről a Művelődésügyi Minisztérium Filmművészeti Főosztályának vezetője 8 napon belül dönt. A film forgalmazásának engedélyezése "Engedélyokirat" kiállításával történik.

(3) A rendelet nem érinti az engedélyezett filmek külkereskedelmi forgalmazására vonatkozó külön jogszabályok rendelkezéseit.

5. §

(1) A filmek gyártásának és forgalmazásának engedélyezésével kapcsolatos eljárásra - az e rendeletben foglalt eltérésekkel - az 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(2) A Művelődésügyi Minisztérium Filmművészeti Főosztálya vezetőjének a 3. § (3) bekezdése, valamint a 4. § (2) bekezdése alapján hozott döntése ellen a művelődésügyi miniszterhez lehet 15 napon belül fellebbezni.

III.

A filmgyártói munkakörök betöltéséhez szükséges szakképesítés

6. §

(1) A filmgyártás körében - a mellékletben felsorolt munkakörökben - e rendelet hatálybalépése után csak az alkalmazható vagy helyezhető át, aki az adott munkakörre a mellékletben meghatározott szakképesítéssel és szakmai gyakorlattal rendelkezik.

(2) A melléklet szerint középfokú iskolai végzettséghez kötött segédoperatőr II. elnevezésű munkakört az is betölthet, aki középfokú iskolai végzettség nélkül legalább ötéves finommechanikai műszerészi és egy éves filmszakmai gyakorlattal rendelkezik.

7. §

(1) Azok a dolgozók, akik a rendelet hatálybalépésekór a mellékletben felsorolt munkakörökben az előírt szakképesítés nélkül munkaviszonyban állnak - a 8. és 9. §-okban foglalt kivételekkel -kötelesek a szakképesítést a melléklet A) csoportjában megjelölt munkakörökben a rendelet hatálybalépésétől számított 7 éven belül, a melléklet B) csoportjában felsorolt munkakörökben pedig 6 éven belül megszerezni.

(2) Az a dolgozó, aki az (1) bekezdésben előírt kötelezettségét nem teljesíti, az adott munkakörben - a 8. és 9. §-okban szabályozott eseteket kivéve - tovább nem foglalkoztatható.

8. §

(1) A 7. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés nem vonatkozik arra a dolgozóra, aki a rendelet hatálybalépésekor a mellékletben felsorolt munkakörben van alkalmazva, ha

a) a melléklet A) csoportjában megjelölt munkakört tölt be és bármilyen egyetemi vagy főiskolai végzettséggel rendelkezik, vagy a B) csoportban felsorolt munkakört tölt be és bármilyen középfokú iskolai végzettsége van,

b) a munkaköre betöltéséhez szükséges szakképesítést azért nem tudja megszerezni, mert a mellékletben megjelölt oktatási intézményben, illetőleg szakon, esti vagy levelező tagozat nem működik.

(2) Az (1) bekezdés b) pontjának hatálya alá tartozó dolgozókat a munkáltató szerv vezetője a munkakörük ellátásához szükséges ismereteket nyújtó szaktanfolyam elvégzésére kötelezheti.

9. §

(1) Mentes a szakképesítés megszerzésének kötelezettsége alól az a dolgozó, aki a rendelet hatálybalépésekor a mellékletben felsorolt munkakörben munkaviszonyban áll, ha

a) a rendelet hatálybalépésekor a 40. életévét betöltötte és legalább 10 évi filmszakmai gyakorlattal rendelkezik, vagy

b) a szakképesítés megszerzése alól a felügyeleti szerv vezetője - a művelődésügyi miniszterrel egyetértésben - különös méltánylást érdemlő okból felmenti.

(2) Az egyetemi vagy főiskolai oklevélhez kötött munkakörben [melléklet A) csoportja] alkalmazott dolgozót az (1) bekezdés a) pontja alapján a mentesség csak abban az esetben illeti meg, ha legalább középiskolai végzettséggel rendelkezik.

10. §

Azokat a dolgozókat, akik e rendelet hatálybalépésekor a mellékletben felsorolt munkakört az előírt szakképesítés nélkül töltik be és nem tartoznak a 8. § (1) bekezdésének, vagy a 9. § (1) bekezdésének hatálya alá, a munkáltató szerv vezetője - a rendelet hatálybalépésétől számított 15 napon belül - köteles a szükséges szakképesítés megszerzésére írásban felhívni.

IV.

Vegyes rendelkezések

11. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az 1012-19-2/1951. (IX. 29.) NpM rendelet, valamint a 172/1965. (MK 23.) MM számú utasítás hatályát veszti.

Ilku Pál s. k.,

művelődésügyi miniszter

Melléklet a 4/1971. (VII. 31.) MM rendelethez

A)

Egyetemi, illetőleg főiskolai végzettséghez kötött munkakörök

B)

Középfokú iskolai (szakközépiskola, középfokú technikum, gimnázium) végzettséghez kötött munkakörök

Tartalomjegyzék