7/1971. (II. 8.) Korm. rendelet
az egyes lakásépítési formák pénzügyi feltételeiről és a szociálpolitikai kedvezményről
1. Fejezet
A rendelet hatálya
1. §
A rendelet hatálya a következő lakásépítési formákra terjed ki:
a) állami eszközökből megvalósuló tanácsi értékesítésű lakásépítés,
b) telepszerű többszintes lakóházépítés,
c) egyedi többszintes lakóházépítés,
d) családiház-építés.
2. Fejezet
Pénzügyi feltételek
Állami eszközökből megvalósuló tanácsi értékesítésű lakásépítés
2. §
Állami eszközökből megvalósult tanácsi értékesítésű lakások (a továbbiakban: tanácsi értékesítésű lakások) értékesítése esetében a pénzügyi feltételek a következők:
a) a szociálpolitikai kedvezménnyel csökkentett eladási ár
- 15%-át előtörlesztésként kell megfizetni,
- 85%-a erejéig kölcsönt kell nyújtani,
b) a kamat mértéke évi 1%,
c) a törlesztési idő 35 év.
Telepszerű többszintes lakóházépítés
3. §
(1) Telepszerű többszintes lakóházépítés (vásárlás) esetében a pénzügyi feltételek - az építtetőre, a szervezőre, a kivitelezőre, továbbá a lebonyolítás módjára tekintet nélkül - a (2) bekezdésben említett eset kivételével a következők:
a) a szociálpolitikai kedvezménnyel csökkentett építési költség (eladási ár)
- legalább 25%-át előtörlesztésként kell megfizetni,
- legfeljebb 75%-a erejéig nyújtható kölcsön,
b) a kamat mértéke 110 000 Ft összeghatárig évi 2%, e határ felett évi 6%; a 2%-os kamatozású kölcsön összege a későbbiekben a mindenkori hitelpolitikai irányelvekben kerül meghatározásra,
c) a törlesztési idő legfeljebb 30 év.
(2) A lakásépítő szövetkezet útján megvalósuló telepszerű többszintes lakóházépítés esetében az (1) bekezdésben meghatározott pénzügyi feltételeket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a 2%-os kamatozású kölcsön összeghatára 120 000 Ft, illetőleg a mindenkori hitelpolitikai irányelvekben meghatározott összeg, a törlesztési idő pedig legfeljebb 35 év.
(3) Az ifjúsági takarékbetét akció feltételei szerint folyósításra kerülő külön kölcsön összegét az Országos Takarékpénztár a lakásépítő szövetkezetek tagjai részére beszámítja az (1) bekezdés a) pontjában említett 25%-os előtörlesztés összegébe.
Egyedi többszintes lakóházépítés
4. §
(1) Egyedi többszintes lakóházépítés (vásárlás) esetében a pénzügyi feltételek - az építtetőre, a Szervezőre, a kivitelezőre, továbbá a lebonyolítás módjára tekintet nélkül - a (2) bekezdésben említett eset kivételével a következők:
a) a szociálpolitikai kedvezménnyel csökkentett építési költség (eladási ár)
- legalább 30%-át előtörlesztésként kell megfizetni,
- legfeljebb 70%-a erejéig nyújtható kölcsön,
b) a kamat mértéke 100 000 Ft összeghatárig évi 3%, e határ felett évi 6%; a 3%-os kamatozású kölcsön összege a későbbiekben a mindenkori hitelpolitikai irányelvekben kerül meghatározásra,
c) a törlesztési idő legfeljebb 30 év.
(2) Az egyedi többszintes lakóházépítés keretében az Országos Takarékpénztár beruházásában létesített öröklakásokat a kereslet-kínálatnak megfelelően - az egyedi többszintes lakóházépítéshez képest terhesebb pénzügyi feltételekkel - kell értékesíteni. A kölcsön az eladási ár 50%-áig terjedhet, a kamat mértéke évi 4%. a törlesztési idő legfeljebb 20 év lehet
Családiház-építés
5. §
(1) Budapesten történő családiház-építés esetében:
a) a kölcsön az építési költségnek legfeljebb 50%-áig nyújtható, lakásonként azonban a 100 000 Ft-ot nem haladhatja meg,
b) a kamat mértéke 50 000 Ft összeghatárig évi 2%, e határ felett évi 6%,
c) a törlesztési idő legfeljebb 25 év.
(2) Megyeszékhelyeken, városokban, továbbá az építésügyi és városfejlesztési miniszter által meghatározott kiemelt településeken történő családiház-építés esetében:
a) a kölcsön az építési költségnek legfeljebb 50%-áig nyújtható, lakásonként azonban a 80 000 Ft-ot nem haladhatja meg,
b) a kamat mértéke 40 000 Ft összeghatárig évi 2%, e határ felett évi 6%,
c) a törlesztési idő legfeljebb 25 év.
(3) Az (1) és a (2) bekezdésben nem említett településeken történő családiház-építés esetében:
a) a kölcsön az építési költségnek legfeljebb 50%-áig nyújtható, lakásonként azonban a 70 000 Ft-ot nem haladhatja meg,
b) a kamat mértéke 35 000 Ft összeghatárig évi 2%, e határ felett évi 6%,
c) a törlesztési idő legfeljebb 25 év.
(4) Az (1)-(3) bekezdés szerinti 2%-os kamatozású kölcsön összege a későbbiekben a mindenkori hitelpolitikai irányelvekben kerül meghatározásra.
A lakásépítés munkáltatók által történő támogatása
6. §
(1) A vállalatok a dolgozóik lakásépítésének támogatására lakásépítési alapot a fejlesztési alapjuk nyereségből képzett részéből korlátozás nélkül képezhetnek, amennyiben azt egyéb kötelezettségek nem terhelik.
(2) A dolgozók lakásépítésének a vállalatok által történő támogatási rendszerét - az eltérő sajátosságok figyelembevételével - ki kell terjeszteni a nem vállalati gazdálkodást folytató munkáltató szervekre is.
(3) Ha a lakóházépítés munkáltatói támogatással történik, a 3-5. §-ban foglaltaktól eltérően:
a) a kölcsön telepszerű többszintes lakóházépítés esetében a szociálpolitikai kedvezménnyel csökkentett építési költség (eladási ár) 50%-a, egyedi többszintes lakóházépítés és családiházépítés esetében legfeljebb 25%-a erejéig terjedhet,
b) a kamat mértéke - összeghatárra tekintet nélkül - telepszerű többszintes lakóházépítés esetében évi 2%, egyedi többszintes lakóházépítés esetében évi 3%.
8. Fejezet
Szociálpolitikai kedvezmény
7. §
(1) Az építtetőt (vásárlót) az öröklakás értékesítés [4. § (2) bekezdés], valamint a családiházépítés (5. §) kivételével, az általa eltartott, vele közös háztartásban, élő gyermekek és más családtagok után az építési költségből (eladási árból) szociálpolitikai kedvezmény (a továbbiakban: kedvezmény) illeti meg.
(2) A kedvezmény összege
a) tanácsi értékesítésű lakások vásárlásánál, valamint telepszerű többszintes lakóházépítésnél (vásárlásnál) gyermekenként 30.000 Ft, más családtagok után személyenként 20.000 Ft;
b) egyedi többszintes lakóházépítésnél (vásárlásnál) gyermekek és más családtagok után személyenként 20.000 Ft;
c) tanácsi értékesítésű lakások vásárlásánál, valamint telepszerű többszintes lakóházépítésnél (vásárlásnál) az építési költség (eladási ár) 45%-át nem haladhatja meg;
d) egyedi többszintes lakóházépítésnél (vásárlásnál) az építési költség (eladási ár) 40%-át nem haladhatja meg.
(3) Fiatal házaspár részére - kérelmére - a kedvezményt két gyermekig meg kell előlegezni; ennek időtartama egy gyermek után 3 év, két gyermek után 6 év. A kedvezmény megelőlegezésére a házaspár akkor jogosult, ha a kedvezmény, megállapításakor a házastársak egyike sem töltötte be a 35. életévet.
(4) Az építtetőt (vásárlót) a kedvezmény akkor is megilleti, ha az építéshez (vásárláshoz) állami kölcsönt vagy munkáltatói támogatást nem vesz igénybe.
(5) Aki e rendelet alapján egy alkalommal már részesült kedvezményben, újabb lakás építése (vásárlása) esetén - ha jogszabály másként nem rendelkezik - kedvezmény nem illeti meg.
4. Fejezet
Pénzügyi lebonyolítás
8. §
(1) A 2-7. §-ban említett kölcsönök engedélyezését és folyósítását, a kedvezmények megállapítását és ezeknek a költségvetéssel való elszámolását az Országos Takarékpénztár végzi.
(2) A kölcsön biztosítására az ingatlanra jelzálogjogot kell bejegyezni. A bejegyzett jelzálogjog, a törvényes kielégítési elsőbbséggel bíró házadót és illetéket kivéve, az ingatlant terhelő egyéb követeléseket és haszonélvezeti jogot is megelőzi.
(3) A kölcsön teljes visszafizetéséig, valamint a megelőlegezett kedvezményhez való jogosultság igazolásáig az ingatlant az Országos Takarékpénztár javára elidegenítési és terhelési tilalom terheli, a tilalmat a telekkönyvbe is be kell jegyezni.
(4) Ha a lakásügyi hatóság a tanácsi bérlakás bérlőjének - kérelmére - tanácsi értékesítésű lakást juttat és a bérlő a lakásbérleti jogviszonyáról, a lakásügyi hatóság javára pénzbeni térítés ellenében lemond, a bérlőt megillető térítés összegével a tanácsi értékesítésű lakás eladási árát csökkenteni kell.
(5) Ha a bérlő lakását kisajátítás, vagy közületi elhelyezési eljárás során igénybe vették és elhelyezéséről - kérelmére - tanácsi értékesítésű lakás biztosítása útján gondoskodnak, az igénybe vett lakásra megállapítható használatbavételi díjnak megfelelő összeggel a tanácsi értékesítésű lakás eladási árát csökkenteni kell.
5. Fejezet
A rendelet hatálybalépése
9. §
(1) Ez a rendelet 1971. július 1. napján lép hatályba, egyidejűleg
a) az állam által felépített egyes lakások értékesítéséről szóló 1083/1957. (X. 19.) Korm. számú határozat,
b) a hivatali helyiségek lakássá való visszaalakításáról szóló 1015/1958. (IV. 12.) Korm. számú határozat, továbbá az e határozat módosításáról szóló 1019/1959. (VI. 6.) Korm. számú határozat,
c) a magánlakásépítési hitelek differenciált kamatozásáról szóló 1033/1967. (X. 17.) Korm. számú határozat,
d) a társasházépítési kölcsön összegéről szóló 1019/1969. (IV. 29.) Korm. számú határozat,
e) a társasházépítési kölcsönről szóló 1026/1969. (VII. 4.) Korm. számú határozat,
f) a szövetkezeti és magánerőből folyó lakásépítkezésekről szóló 2066/1960. (IX. 16.) Korm. számú határozat,
g) a pedagógusok lakásépítési akciójáról szóló 10205/1965. (X. 22.) GB számú határozat 2. pontjának a kamatmentességre vonatkozó rendelkezése,
h) a lakásépítés vállalati támogatásáról szóló 6/1968. (X. 25.) GB számú határozat 2. pontjának a 10%-os mértékre, 4. c) pontjának az Országos Takarékpénztár által folyósított kölcsön 25%-os mértékére vonatkozó rendelkezése, továbbá a 4. d) pontban foglalt rendelkezése hatályát veszti.
(2) Az e rendelet hatálybalépése előtt kötött építési kölcsön-, illetőleg adásvételi szerződések tekintetében továbbra is az (1) bekezdésben említett jogszabályokban előirt feltételeket kell alkalmazni.
(3) E rendelet rendelkezései egyébként nem érintik a külön jogszabályokban szabályozott kedvezményes lakásépítési akciók feltételeit.
(4) Felhatalmazást kap a pénzügyminiszter és az építésügyi és városfejlesztési miniszter, hogy
a) a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben e rendelet végrehajtásáról gondoskodjék;
b) a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben e rendelettel nem érintett egyéb építési (felújítási, tatarozási, korszerűsítési, közművesítési, lakóépület-bővítési, lakásmegosztási stb.) kölcsönök nyújtásának feltételeit rendeletben megállapítsa;
c) az állami eszközökből megvalósult tanácsi értékesítésű lakások elidegenítésének és - az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével egyetértésben - az eladási ár képzésének módját rendeletben szabályozza.
(5) Felhatalmazást kap az építésügyi és városfejlesztési miniszter és a pénzügyminiszter, hogy az emeletráépítések és tetőtérbeépítések feltételeit rendeletben módosítsa.
(6) Felhatalmazást kap a pénzügyminiszter, az építésügyi és városfejlesztési miniszter, továbbá a munkaügyi miniszter, hogy a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a lakásépítés munkáltatók által történő támogatásával kapcsolatos feltételeket rendeletben újólag megállapítsa.
(7) Felhatalmazást kap a pénzügyminiszter, hogy
a) a lakosságot érintő, a mindenkori hitelpolitikai irányelvekben meghatározott lakásépítési kölcsönfeltételeket rendeletben tegye közzé,
b) az Országos Takarékpénztár beruházásában felépítésre kerülő telepszerű és egyedi többszintes lakóházak (társasházak, öröklakások) értékesítésének módját szabályozza.
Fock Jenő s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke