Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1972. évi 12. törvényerejű rendelet

a Magyar Népköztársaság és a Román Szocialista Köztársaság között Bukarestben, 1972. február 24-én aláirt Barátsági-, Együttműködési- és Kölcsönös Segítségnyújtási Szerződés kihirdetéséről

(A szerződés megerősítő okiratainak kicserélése Budapesten 1972. június 9-én megtörtént.)

1. § A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa a Magyar Népköztársaság és a Román Szocialista Köztársaság között Bukarestben 1972. február 24-én aláírt Barátsági-, Együttműködési- és Kölcsönös Segítségnyújtási Szerződést ezzel a törvényerejű rendelettel kihirdeti.

2. § Az 1. §-ban említett szerződés magyar nyelvű szövege a következő:

Barátsági, Együttműködési és Kölcsönös Segítségnyújtási Szerződés a Magyar Népköztársaság és a Román Szocialista Köztársaság között

A Magyar Népköztársaság és a Román Szocialista Köztársaság

attól az elhatározástól vezetve, hogy állandóan erősítsék és fejlesszék a két szomszédos szocialista állam tartós barátságát, együttműködését és kölcsönös segítségnyújtását,

hangsúlyozva az 1948. január 24-én aláírt magyar-román barátsági, együttműködési és kölcsönös segélynyújtási Szerződésnek a két állam kapcsolatai fejlődésében betöltött szerepét,

abban a meggyőződésben, hogy a Magyar Népköztársaság és a Román Szocialista Köztársaság kapcsolatainak fejlesztése megfelel a két ország népei, valamint minden szocialista állam alapvető érdekeinek és hozzájárul a szocialista világrendszer egységének és összeforrottságának erősítéséhez,

tudatában annak, hogy a szocialista államok nemzetközi szolidaritása a társadalmi rend közösségén, a célok és az alapvető törekvések egységén, az imperializmus és a reakció elleni harc közös érdekein alapul,

szilárdan elhatározva, hogy hozzájárulnak Európa békéjének és biztonságának megerősítéséhez, a különböző társadalmi rendszerű európai államok együttműködésének fejlesztéséhez és hogy fellépnek az imperializmus, a revansizmus és a militarizmus ellen,

kifejezésre juttatva azt a szilárd elhatározásukat, hogy az 1955. május 14-én, Varsóban aláírt, a NATO katonai csoportosulásának fenyegetésére válaszként megkötött barátsági, együttműködési és kölcsönös segélynyújtási Szerződés rendelkezéseivel összhangban járnak el, annak érvényességi időszakában,

követve az Egyesült Nemzetek Szervezetének Alapokmányában meghirdetett célokat és elveket,

figyelembe véve a Magyar Népköztársaság és a Román Szocialista Köztársaság szocialista építő munkájának és együttműködésének tapasztalatait, valamint az Európában és a világban végbement változásokat,

elhatározták, hogy ezt a Szerződést megkötik és evégből az alábbiakban állapodtak meg:

1. cikk

A Magas Szerződő Felek a szocialista internacionalizmus, a szuverenitás és a függetlenség, az egyenjogúság, a belügyekbe való be nem avatkozás, a kölcsönös előnyök és az elvtársi segítségnyújtás elveinek megfelelően erősíteni fogják a két állam közötti tartós baráti kapcsolatokat és sokoldalú együttműködést.

2. cikk

A Magas Szerződő Felek a szocialista államok közötti kapcsolatok, a kölcsönös segítségnyújtás és a nemzetközi szocialista munkamegosztás elveiből kiindulva elmélyítik gazdasági és műszaki-tudományos együttműködésüket és hozzájárulnak az együttműködés kiterjesztéséhez a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa tagállamai között, valamint a többi szocialista állammal.

3. cikk

A Magas Szerződő Felek fejlesztik kapcsolataikat és együttműködésüket a tudomány, az oktatásügy, a kultúra, a sajtó, a rádió, a televízió, a film, az idegenforgalom, az egészségügy és a testnevelés terén.

A Szerződő Felek támogatják a két ország társadalmi szervezeteinek együttműködését.

4. cikk

A Magas Szerződő Felek tevékenységükkel következetesen hozzájárulnak a szocialista országok barátságának és együttműködésének fejlesztéséhez, a szocialista világrendszer egységének és összeforrottságának erősítéséhez a haladás és a béke biztosítása érdekében.

5. cikk

A Magas Szerződő Felék erőfeszítéseket tesznek az európai helyzet megjavítására, Európa biztonságának és tartós békéjének biztosítására, valamint az európai államok közötti együttműködés és jószomszédi kapcsolatok előmozdítására. A Szerződő Felek kijelentik, hogy az európai biztonság egyik legfőbb előfeltétele a meglevő európai államhatárok sérthetetlensége. Kifejezik azt az elhatározásukat, hogy a Varsóban, 1955. május 14-én aláírt barátsági, együttműködési és kölcsönös segélynyújtási Szerződéssel összhangban biztosítják a tagállamok határainak sérthetetlenségét.

6. cikk.

A Magas Szerződő Felek következetesen folytatják a különböző társadalmi rendszerű államok békés egymás mellett élésének politikáját és további erőfeszítéseket tesznek a béke és a biztonság megóvásáért, a nemzetközi viszályok békés eszközökkel történő megoldásáért, a nemzetközi feszültség enyhítéséért, az általános és teljes leszerelés megvalósításáért, a kolonializmus, a neokolonializmus és a faji megkülönböztetés minden formájának végérvényes felszámolásáért, valamint a népek ama jogának tiszteletben tartásáért, hogy maguk döntsenek sorsukról. A Szerződő Felek támogatást nyújtanak a gyarmati uralom alól felszabadult, nemzeti függetlenségük és szuverenitásuk megszilárdítása útján haladó országoknak.

7. cikk

Abban az esetben, ha a Magas Szerződő Felek egyikét valamely más állam vagy államcsoport részéről fegyveres támadás éri, a másik Magas Szerződő Fél az egyéni vagy kollektív önvédelem természetes jogán, az Egyesült Nemzetek Alapokmánya 51. cikkének megfelelően, minden rendelkezésére álló eszközzel haladéktalanul megadja számára mindazt a sokoldalú segítséget, beleértve a katonai segítséget is, amely a fegyveres támadás visszaveréséhez szükséges.

Az e cikk alapján foganatosított intézkedésekről a Magas Szerződő Felek haladéktalanul tájékoztatják az Egyesült Nemzetek Szervezetének Biztonsági Tanácsát és az Egyesült Nemzetek Szervezete Alapokmányában foglalt rendelkezéseknek megfelelően járnak el.

8. cikk

A Magas Szerződő Felek kölcsönösen tájékoztatják egymást és tanácskoznak a két állam közötti együttműködés fejlesztéséről, valamint az őket érintő nemzetközi kérdésekről.

9. cikk

A Magas Szerződő Felek kijelentik, hogy a hatályos nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeik nincsenek ellentétben e Szerződés rendelkezéseivel.

10. cikk

Ez a Szerződés a megerősítő okiratoknak Budapesten történő kicserélése napján lép hatályba.

Ez a szerződés húsz évig marad érvényben. A szerződés hatálya további öt-öt évre meghosszabbodik, ha azt valamelyik Magas Szerződő Fél bármely lejáratot tizenkét hónappal megelőzően közölt értesítéssel fel nem mondja.

Készült Bukarestben, az 1972. évi február hó 24. napján, két eredeti példányban, mindegyik magyar és román nyelven; mindkét nyelvű szöveg hiteles.

A Magyar Népköztársaság nevében:

Fock Jenő s. k.

A Román Szocialista Köztársaság nevében:

Ion Gheorghe Maurer s. k.

3. § (1) Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban a szerződés hatálybalépésének időpontjától kell alkalmazni.

(2) A törvényerejű rendelet végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

(3) Ez a törvényerejű rendelet az 1948. évi XI. törvény helyébe lép.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára