13/1972. (VI. 5.) BkM rendelet
az áruforgalom elszámoltatásának egyes kérdéseiről
1. §
A rendelet hatálya kiterjed valamennyi kereskedelmi vagy vendéglátó tevékenységet folytató állami vállalatra, szövetkezetre, valamint az állami vállalatok és a szövetkezetek által létrehozott közös vállalatokra, továbbá a társadalmi szervezetek vállalataira (a továbbiakban: vállalat).
2. §
Áru-, göngyöleg- és bevételelszámolás
(1) A kiskereskedelmi és vendéglátó egységek az árukat és a göngyölegeket bizonylat (számla, szállítólevél stb.) alapján veszik át. Bevételezési bizonylatot kell kiállítani, ha a szállító nem bocsátott rendelkezésre megfelelő példányszámban árukísérő okmányt.
(2) A kiskereskedelmi és a vendéglátó egységekben az áruk és a göngyölegek átvételénél ellenőrző bélyeg használata kötelező. Az ellenőrző bélyeg szigorú számadásra kötelezett nyomtatvány.
(3) Az ellenőrző bélyeget az áruátvételkor azonnal fel kell ragasztani az árukísérő okmányra (számla, szállítólevél, bevételezési bizonylat stb.). Nem tárolható a kiskereskedelmi és vendéglátó egységekben olyan áru, amelyről ellenőrző bélyeggel ellátott bizonylat nem áll rendelkezésre.
(4) A kiskereskedelmi és vendéglátó egységek kötelesek a hozzájuk beérkezett, vagy az általuk átvett valamennyi áruról és göngyölegről a bizonylatot - a vállalati szabályozásnak megfelelően -1-7 naponként az áruforgalmi jelentés mellékleteként a központba beküldeni.
(5) A szoros elszámolású vendéglátó üzletek és azok a kiskereskedelmi egységek, amelyek áruforgalmi bevételükből - a vállalat vezetője által engedélyezett körben és mértékben - rendszeresen teljesítenek kifizetéseket, naponta pénztárelszámolást kötelesek készíteni. Az erről szóló jelentést a vállalati előírások szerint kell a központba beküldeni.
3. §
Változó beszerzési árak nyilvántartása
(1) A vendéglátásban azoknak a nem rögzített áras ételnyersanyagoknak a készletváltozását, amelyekre elszámoló árat nem alakítanak ki, mennyiségileg és egységárak szerint folyamatosan nyilván kell tartani.
(2) Ez a nyilvántartás a kalkulációban alkalmazandó beszerzési egységár megállapítását és a kalkuláció utólagos ellenőrzését szolgálja.
(3) A nyilvántartást abban az egységben kell vezetni, ahol kalkulációt készítenek.
4. §
Az előfizetéses étkezés bizonylatolása
(1) A vendéglátó vállalatok az előfizetéses étkezéshez vételezett nyersanyagokról naponta menüfajtánként (normánként) kimutatást (a továbbiakban: anyagkivetés) kötelesek készíteni. Ebben a vételezett (felhasznált) nyersanyagok értékét csoportosítani kell átdolgozásos és átdolgozás nélküli nyersanyagokra, továbbá rögzített áras, illetve az árusítás szerinti egyéb árucsoportokra.
(2) Nem kell külön anyagkivetést készíteni azokról a menükről, amelyek egymástól csak a harmadik fogásban (tészta, sütemény, gyümölcs stb.) térnek el és így a nyersanyag-felhasználás különbözete külön kivetés nélkül is megállapítható.
(3) A nyersanyagok (1) bekezdés szerinti csoportosítása mellőzhető azokban a munkahelyi éttermekben, ahol az anyagfelhasználást bizonylatolják és árutablót nem vezetnek. Munkahelyi étterem az üzemek, vállalatok, hivatalok, tanintézetek területén elhelyezett, vagy kizárólag ezek dolgozóit, tanulóit, illetve hallgatóit ellátó egység.
5. §
Kiemelt cikkek elszámolása
A szoros elszámolású vendéglátó és bolti kiskereskedelmi egységekben a kimért sör, a presszó-kávé és a fagylalt (kiemelt cikkek) értékesítéséből származó bevételt bizonylatok alapján el kell különíteni. A bevétel elkülönítésére előrenyomott blokk, francia blokk (külön tömbök) vagy számla (központi számlázás esetén) használható. Persellyel bonyolított értékesítésnél blokkot használni nem kell.
6. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti
- a kereskedelmi vállalatok analitikus árukönyvelésének átszervezéséről szóló 1/1968. (K É 2). BkM utasítás, valamint
- a vendéglátóipar analitikus nyilvántartásáról szóló 2/1968. (K É 2.) BkM utasítás.
Dr. Sághy Vilmos s. k.,
a belkereskedelmi miniszter első helyettese