Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

14/1972. (IV. 22.) Korm. rendelet

a közületi szervek gépjárműveiről szóló 17/1969. (IV. 24.) Korm. rendelet módosításáról

1. §

A közületi szervek gépjárműveiről szóló 17/1969. (IV. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 6. §-ának (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az üzemi személygépkocsit a lakás és a munkahely közötti utazásra, valamint évi 4000 km teljesítményig magáncélra használhatják (személyhez kötött üzemi személygépkocsi) a minisztériumok, az Országos Tervhivatal és a Legfőbb Ügyészség főosztályainak (önálló osztályainak) vezetői, valamint a Legfelsőbb Bíróság kollégiumainak vezetői, az államtitkár által irányított országos hatáskörű szervek elnökhelyettesei, a Minisztertanács alá rendelt országos hatáskörű szervek vezetői, a Magyar Tudományos Akadémia alelnökei, a Fővárosi Tanács elnökhelyettesei és titkára, a megyei városi tanácsok elnökei, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek elnökhelyettesei, az egyetemek rektorai, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatói, továbbá az Állami Biztosító, az Állami Fejlesztési Bank és az Országos Takarékpénztár vezérigazgatója.

(3) Az üzemi személygépkocsit évi 3000 km teljesítményig magáncélra használhatják a Minisztertanács alá rendelt országos hatáskörű szervek vezetőinek helyettesei, az államtitkár által irányított országos hatáskörű szervek főosztályainak vezetői, a megyei (megyei városi) tanácsok elnökhelyettesei, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerve főosztályainak vezetői, továbbá az Állami Biztosító, az Állami Fejlesztési Bank és az Országos Takarékpénztár vezérigazgatóhelyettesei. A lakás és a munkahely közötti utazásra az üzemi személygépkocsit azonban nem vehetik igénybe.

(4) A kiemelt vállalat és a tröszt, továbbá az egyesülés, feltéve, ha a tagok között legalább "B" kategóriájú vállalat is van, az "A" és a "B" kategóriájú vállalat, illetőleg állami gazdaság igazgatója (vezérigazgatója, vezetője) az üzemi személygépkocsit kizárólag a lakás és a munkahely közötti utazásra használhatja. Ugyanilyen kedvezményre jogosultak a MÁV és a Posta vezérigazgatóhelyettesei.

(5) A (2)-(4) bekezdésben meghatározott kedvezményekről történő lemondás esetén a járandóság mértékének arányában térítést kell fizetni. A térítés mértéke km-enként 2 Ft. A lakás és a munkahely közötti utazásra vonatkozó kedvezményt egységesen évi 4000 km-ben kell számításba venni. Lemondás esetén a következő szabályok az irányadók:

a) a (2) bekezdésben meghatározott személyi jogosultságokról való lemondás esetén olyan mértékben kell gépkocsit leadni, hogy a leadott kocsik üzemeltetési költségének 50%-a a térítésekre fedezetet biztosítson;

b) a (3)-(4) bekezdésben meghatározott személyi jogosultságokról való lemondás esetén a térítést az utazási költség terhére kell elszámolni.

(6) A közületi szerv vezetője engedélyt adhat arra, hogy a szerv dolgozója betegség és halálozás esetén az üzemi személygépkocsit - díj ellenében vagy anélkül - saját céljára használja."

2. §

A R. a következő 6/A.-6/E. §-okkal egészül ki:

"6/A. § (1) A kizárólagosan személyszállítási célokra szolgáló üzemi személygépkocsik számát az 1972. július 1. napjától szeptember 30. napjáig terjedő időszakban fokozatosan a mellékletben meghatározott mértékre kell csökkenteni. A csökkentés ütemét az illetékes miniszter [(2) bek.] határozza meg. A gépkocsik fokozatos leadását 1972. december 31. napjáig be kell fejezni.

(2) Az illetékes miniszter, az országos hatáskörű szerv vezetője, a Fővárosi Tanács elnöke, illetőleg a megyei (megyei városi) tanácsok tekintetében a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnöke, az egyesületek tekintetében a felügyeletet gyakorló miniszter, a mezőgazdasági termelőszövetkezetek tekintetében a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, más szövetkezetek tekintetében pedig az országos érdekképviseleti szerv (a továbbiakban együtt: illetékes miniszter) 1973. július l-ig a leadott személygépkocsik 15%-ának megfelelő tartalékkeretet kap. 1973. július 1-től a tartalékkeretet a leadott személygépkocsik 10%-ának megfelelő mértékre kell csökkenteni. A tartalék a feladatok differenciált ellátására, illetve a későbbi igények kielégítésére használható fel.

(3) Az e rendelet szerinti normákon és tartalékon felüli gépkocsik hatósági jelzéseit (rendszámtábláit, forgalmi engedélyeit) fokozatosan 1972. október 15-ig le kell adni. Közületi szerv személygépkocsija részére hatósági jelzéseket kiadni csak a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium engedélyével szabad.

6/B. § (1) A közületi szerveknél a mellékletben megjelölt normák szerint meghatározott számú járandósági, személyi használatú, személyhez kötött és a feladataik ellátásához szükséges (általános célú) személygépkocsi üzemeltethető. E gépkocsik száma csak a 6/A. § (2) bekezdése szerinti tartalék terhére emelhető.

(2) Az általános célú személygépkocsit személyhez kötötten üzemeltetni nem szabad.

6/C. § A 6/A. §-ban elrendelt csökkentés nem érinti a termeléssel, szolgáltatással kapcsolatos feladatokat ellátó személygépkocsikat (szolgáltató személygépkocsi). A közületi szerv azonban az ilyen személygépkocsijainak számát csak az illetékes miniszter engedélyével növelheti. A szolgáltató személygépkocsin a rendeltetését fel kell tüntetni, megkülönböztetett rendszámmal kell ellátni és magáncélra igénybe venni nem lehet.

6/D. § (1) A közületi szerv személygépkocsit csak abban az esetben szerezhet be, ha

a) használt személygépkocsit csereként lead, vagy

b) az illetékes miniszter tartalékkeretéből személygépkocsit biztosít, illetőleg a 6/C. §-ban említett engedélyt megadja.

(2) Közületi szerv korlátozott személyi használatra, illetve általános célra csak szocialista országban gyártott személygépkocsit szerezhet be.

6/E. § (1) Az üzemi személygépkocsi állomány csökkentése során leadásra kerülő gépkocsikat a személygépkocsik kereskedelmi értékesítésére jogosult vállalat vagy szövetkezet útján kell értékesíteni.

(2) Az értékesítésből befolyó összeget a költségvetési szervek műkődési bevételként, a vállalatok pedig fejlesztési alapjuk javára számolják el."

3. §

A R. 13. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. § Közületi szerv - a gépjárművek kereskedelmi értékesítésére jogosult vállalatot, illetőleg szövetkezetet kivéve - gépjárművet magánszemélytől nem vásárolhat és magánszemély részére nem adhat el."

4. §

(1) Ez a rendelet az 1972. évi július hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 17/1969. (IV. 24.) Korm. rendelet 16. §-ának a), b) és d) pontja hatályát veszti.

(2) A R. 10. §-ának (1) és (3) bekezdésében a R. 6. §-ának (4) bekezdésére történő hivatkozás a R. 6. §-ának (6) bekezdésére változik.

(3) E rendelet hatályba lépésével az üzemi személygépkocsik magáncélú használatára jogosító valamennyi korábbi engedély hatályát veszti.

(4) E rendelet végrehajtásáról a közlekedés- és postaügyi miniszter gondoskodik.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Melléklet a 14/1972. (IV. 22.) Korm. rendelethez

A közületi szervek személygépkocsi normái

Tartalomjegyzék