Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1972. (I. 22.) KPM-BM együttes rendelet

a tűzveszélyes folyadékok közúti szállításáról

A nehézipari miniszterrel egyetértésben a következőket rendeljük:

1. §

(1) A rendelet hatálya az I-IV. tűzveszélyességi fokozatba (MSZ 9790) tartozó folyadékok (a továbbiakban: tűzveszélyes folyadék) járművel közúton végzett szállítására terjed ki.

(2) Közforgalmú tömegközlekedési járművön (autóbusz, trolibusz, villamos) tűzveszélyes folyadék szállításának feltételeit az üzembentartó - az első fokú tűzrendészeti hatósággal (a továbbiakban: tűzrendészeti hatóság) egyetértésben - állapítja meg.

(3) Tűzveszélyes folyadéknak a fegyveres erők járművével történő szállítására külön jogszabály rendelkezései az irányadók.

2. §

(1) Tűzveszélyes folyadékot a szabványokban az ilyen folyadék szállítására meghatározott követelményeknek megfelelő, illetőleg a tűzrendészeti hatóság által egyébként engedélyezett, hibátlan állapotban levő zárt kannában, hordóban, palackban (a továbbiakban együtt: tartály) vagy tartálygépkocsiban, tartálypótkocsiban, illetőleg közúti tartályos járműben (MSZ 9940) (a továbbiakban együtt: tartálykocsi) szabad szállítani.

(2) Személygépkocsi utasterében I. tűzveszélyességi fokozatba tartozó folyadék eredeti csomagolású tartályban, II-IV. tűzveszélyességi fokozatba tartozó folyadék kannában, hordóban vagy eredeti csomagolású palackban szállítható.

3. §

(1) Tartálykocsival tűzveszélyes folyadékot szállítani abban az esetben szabad, ha a jármű megfelel az ilyen szállításra meghatározott biztonságtechnikai követelményeknek (MSZ 9940 szabvány és függeléke), és a tűzrendészeti hatóság a járművel tűzveszélyes folyadék szállítását engedélyezte.

(2) A tűzveszélyes folyadékot szállító tartálykocsit tűzrendészeti szempontból évenként felül kell vizsgálni. A felülvizsgálatot a KPM Autófelügyelet és a tűzrendészeti hatóság együttesen végzi.

4. §

(1) A tűzveszélyes folyadékot szállító tartálykocsit és tehergépjárművet el kell látni a tartály kisebb sérülésének javítására alkalmas anyaggal és felszereléssel, a forgalomnak - tűz vagy a tartály sérülése esetében szükséges - elterelésére [9. § (3) bek.] szolgáló jelzőtáblával és két darab piros fényű jelzőlámpával, továbbá a tehergépjárművet földelőlánccal is.

(2) A közúti tartályos járművet - az (1) bekezdésben foglaltakon kívül - el kell látni a szállított tűzveszélyes folyadék egynegyed részének befogadására alkalmas felfogótömlővel.

(3) A tűzveszélyes folyadékot szállító

a) tartálykocsin két darab 12 kilogrammos,

b) 3500 kilogramm összsúlyt meghaladó tehergépjárművön két darab 6 kilogrammos,

c) 3500 kilogramm összsúlyt meg nem haladó tehergépjárművön két darab 3 vagy egy darab 6 kilogrammos,

d) személygépkocsin egy darab 3 kilogrammos porral oltó tűzoltókészüléket (MSZ 1037) kell hozzáférhető és védett helyen elhelyezni.

(4) A tűzveszélyes folyadékot szállító tartálykocsi és tehergépjármű mindkét oldalán fehér alapon piros betűs vagy piros alapon fehér betűs "TŰZVESZÉLYES" feliratot vagy táblát kell felfesteni, illetőleg elhelyezni.

(5) Az (1), a (3) és a (4) bekezdésben foglalt rendelkezés nem vonatkozik az olyan tehergépjárműre, amely hasznos teherbírásának 50%-át meg nem haladó mennyiségben szállít tűzveszélyes folyadékot.

5. §

(1) A tűzveszélyes folyadékot tartalmazó tartályt a járművön kiöntőnyílásával felfelé fordítva úgy kell elhelyezni és rögzíteni, hogy az szállítás közben fel ne dőljön, meg ne sérüljön.

(2) Az I. és a II. tűzveszélyességi fokozatba tartozó folyadékot tartalmazó tartályokat egymásra rakni nem szabad. A III. és a IV. tűzveszélyességi fokozatba tartozó folyadékot tartalmazó kannák megfelelő sorelválasztással egymás felett több szintben (legfeljebb a jármű oldalfala felső szintjének megfelelő magasságig felrakva), hordók két szintben is szállíthatók; e rendelkezés alól - ha a járművön a kannák sorelválasztás nélkül vagy a jármű oldalfalának magasságát meghaladó magaságig felrakva, illetőleg a hordók több szintben is biztonságosan szállíthatók - a tűzrendészeti hatóság felmentést adhat.

(3) Nyitott járművön történő szállítás esetében az I. és a II. tűzveszélyességi fokozatba tartozó folyadékot tartalmazó tartályt a felmelegedéstől védeni kell.

6. §

Az I. és a II. tűzveszélyességi fokozatba tartozó folyadékkal "A", illetőleg "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó anyagot - a rendszeres darabárufuvarozást kivéve - együtt szállítani nem szabad.

7. §

(1) A tűzveszélyes folyadékot szállító tartálykocsi és tehergépjármű vezetője és kísérője olyan személy lehet, aki a tűzveszélyes folyadékok szállítására vonatkozó rendelkezésekből az üzembentartó előtt vizsgát tett. A vizsga sikeres letételéről az üzembentartó igazolást állít ki, amelyet a gépjárművezető, illetőleg a gépjármű kísérője a tűzveszélyes folyadék szállítása közben magánál tartani köteles.

(2) Az (1) bekezdésben említett vizsgát szükség szerint, de legalább három évenként meg kell ismételni.

(3) Tűzveszélyes folyadékot szállító tartálykocsi és tehergépjármű a közúti forgalomban kísérő nélkül nem vehet részt; e rendelkezés alól a tűzrendészeti hatóság felmentést adhat.

(4) Tartálykocsin tűzveszélyes folyadék szállítása közben a járművezetőn és a járműkísérőn kívül más személy nem tartózkodhat.

8. §

A tűzveszélyes folyadékot szállító járművön, valamint annak öt méteres körzetében dohányozni és nyílt lángot használni, ilyen járművel csatornaösszefolyó és csatorna-nyílás felett, illetőleg nyílt láng közelében megállni, továbbá lakott területen várakozni tilos.

9. §

(1) Tűz esetében a járművet lehetőleg olyan helyre kell vezetni, ahol az a környezetet nem veszélyezteti, és az oltást a rendelkezésre álló eszközökkel haladéktalanul meg kell kezdeni.

(2) Tűzveszélyes folyadék kiömlése, illetőleg elfolyása esetében meg kell akadályozni, hogy a folyadék csatornába vagy folyóvízbe juthasson. Amíg a folyadék elfolyását meg nem gátolták, a járművel továbbhaladni tilos.

(3) Tűz, valamint a tűzveszélyes folyadékot tartalmazó tartály sérülése esetében a közúti forgalmat 50 méteres körzetben le kell állítani, illetőleg meg kell szüntetni.

(4) A tűzesetet, illetőleg a tűzveszélyes folyadék kiömlését (elfolyását) a tűzrendészeti hatósághoz a lehető legrövidebb időn belül jelenteni kell.

10. §

Tűzveszélyes folyadék szállításánál és rakodásánál a tűzrendészeti, a közlekedésrendészeti, a dolgozók egészségének és testi épségének védelmével kapcsolatos jogszabályok, a balesetelhárító és egészségvédő óvórendszabályok, a műszaki és biztonsági szabályzatok, illetőleg szabványok, valamint - fuvarozás esetében - a vonatkozó fuvarozási szabályzatok, illetőleg nemzetközi fuvarozási egyezmények (szerződések) rendelkezéseit is meg kell tartani.

11. §

A 2-4., valamint a 6-8. §-ban foglalt rendelkezések nem vonatkoznak a gépjármű üzemeltetéséhez szükséges - az üzemanyagtartály űrtartalmának felét meg nem haladó mennyiségű - tartaléküzemanyag szállítására.

12. §

A tűzveszélyes folyadékok szállítására vonatkozó rendelkezések megtartásáért, a tűzoltó- és egyéb felszerelések biztosításáért, karbantartásáért és ellenőrzéséért a jármű tulajdonosa (üzembentartója), illetőleg vezetője felelős.

13. §

(1) Ez a rendelet az 1972. évi február hó 1. napján lép hatályba azzal, hogy a 4. § (2) bekezdésének rendelkezését az 1973. évi január hó 1. napjától kell alkalmazni.

(2) A járműtüzek oltásában, illetőleg a tartálysérülések elhárításában való együttműködésük kérdéseit az érdekelt szervek (BM Tűzoltóság Országos Parancsnoksága és az ÁFOR) külön megállapodásban rendezik.

Dr. Csanádi György s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter

Benkei András s. k.,

belügyminiszter

Melléklet az 1/1972. (I. 22.) KPM-BM együttes rendelethez

A közúti forgalomban az állampolgárok által gyakrabban szállított tűzveszélyes folyadékok (az MSZ 9790 szabvány által meghatározott tűzveszélyességi fokozatok szerint):

Tartalomjegyzék