Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

1/1972. (I. 25.) OT-PM együttes rendelet

egyes beruházásoknál pénzügyi tartalék képzéséről

A beruházási egyensúly és a folyamatban levő beruházások tervszerű megvalósításának biztosítása érdekében - a Kormány felhatalmazása alapján - a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben az alábbiakat rendeljük.

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed azokra az 500 ezer Ft összeghatárt meghaladó építési-szerelési munkákra, amelyek

- vállalati (szövetkezeti) beruházásként,

- a tanácsok egyéb állami beruházásaként,

- a vállalati gazdálkodási rendszerben működő intézetek egyéb állami beruházásaként

kerülnek megvalósításra.

(2) Nem vonatkoznak a rendelet előírásai a fejlesztési kölcsönnel támogatott vállalati beruházásokra, a lakásépítkezésekre, a tanácsok által egyéb állami beruházásként megvalósítandó víz-, gáz-, csatorna- és energiahálózat építkezésekre, továbbá a vasúti és városi közlekedés (beleértve a városi közúthálózatot is), valamint a hírközlés létesítményei építési-szerelési munkáira, továbbá a meliorációs munkákra.

2. §

(1) Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott -külön rendelkezés szerint építési korlátozás alá nem tartozó - építési-szerelési munkák megvalósításának előfeltételeként a beruházó mind a vállalatba adott, mind pedig a saját vállalkozásban végzett munkáknál köteles tartalékot képezni. A tartalék mértéke az építési-szerelési költségek 20%-a, irodaház vagy székház létesítése esetén 40%-a.

(2) A tartalékot a fennálló rendelkezések szerint fejlesztési célra felhasználható eszközökből kell képezni. A vállalatok fejlesztési alapjának a 29/1970. (XI. 15.) PM rendelet 3. számú melléklete értelmében tartalékolt - az értékcsökkenés meghatározott százalékának megfelelő -része tartalékképzés céljára nem használható fel.

(3) A községi (nagyközségi) tanács részére -amennyiben az szabad pénzeszközökkel nem rendelkezik - a tartalékot fejlesztési alapjából a megyei tanács átmenetileg biztosíthatja.

3. §

(1) A beruházó a tartalék teljes összegét - mezőgazdasági üzem az építési munka éves üteméhez igazodó részét - köteles a beruházást finanszírozó pénzintézetnél vezetett, erre a célra elkülönített számla javára átutalni.

(2) A finanszírozó pénzintézet építési-szerelési munkákra fedezetigazolást [2/1968. (IX. 19.) OT-PM együttes rendelet], illetve mezőgazdasági ártámogatással megvalósuló munkáknál a 43/1970. (XII. 13.) PM-MÉM együttes rendelet 14. §-ának (1) bekezdésében előírt igazolást csak a tartalék - mezőgazdasági üzem esetén annak éves üteme - átutalásának megtörténte után adhat ki.

(3) A pénzintézet a tartalékot az építési-szerelési munkák befejezésekor az építési költségek (ideértve a többletköltségeket is) teljes elszámolására vonatkozó számla kiegyenlítésére felhasználhatja, a maradványt pedig felszabadítja.

4. §

(1) Ha a beruházó az építkezést fedezetigazolás és tartalék képzése nélkül kezdte meg, a mulasztás feltárásakor köteles az előírt mértékű tartalékot pótlólag átutalni. A tartalék összege ilyen esetben a 3. § (3) bekezdésében meghatározott időpont után annyi idővel szabadítható fel, amennyi a szerződéskötés vagy - ha az építést előbb kezdték meg - az építési naplóba történt első bejegyzés napjától a tartalék átutalásának napjáig eltelt. Ha a beruházó a tartalékot pótlólag sem utalta át, a pénzintézet a tartalék összegének befizettetése iránt a lejárt követelésekre vonatkozó szabályok szerint intézkedik.

(2) A mulasztást feltáró szerv köteles a beruházó és kivitelező felügyeleti szervét megállapításairól késedelem nélkül tájékoztatni, ez utóbbiaknak pedig intézkedniük kell a felelősség megállapítása és a mulasztást elkövetőkkel szemben fegyelmi - az esettől függően büntető - eljárás kezdeményezése iránt.

5. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A rendelet előírásait nem kell alkalmazni azokra az építkezésekre, amelyekre a rendelet hatálybalépése előtt kiadták a fedezetigazolást, az állami támogatásra vonatkozó határozatot, illetve a mezőgazdasági ártámogatási okiratot és az építési szerződést is megkötötték.

(3) Ha a beruházó a tartalékképzési kötelezettség miatt egyes építkezések elhagyására vagy elhalasztására kényszerül, az ezekre vonatkozó esetleges kapacitásfoglalási szerződéstől díjmentesen elállhat.

Párdi Imre s. k.,

az Országos Tervhivatal elnöke

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter