Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1972. (I. 22.) EüM rendelet

az Országos Mentőszolgálatról

1. §

(1) A mentésügy országos intézménye az Egészségügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alatt álló Országos Mentőszolgálat (a továbbiakban: OMSZ). Működése az ország egész területére kiterjed.

(2) Nem terjed ki az OMSZ feladatköre a műszaki mentésre.

2. §

Az OMSZ

a) életmentésre, elsősegélynyújtásra (a továbbiakban: mentés),

b) betegszállításra és

c) az egészségügyi miniszter által meghatározott egyéb feladatra

vehető igénybe.

3. §

(1) Közterületen, a közönség számára nyitva álló helyen baleset vagy egyéb okból súlyos egészségkárosodást szenvedett személy mentése - első egészségügyi, illetőleg első orvosi ellátása és szükség esetében gyógyintézetbe, orvosi rendelőbe vagy más egészségügyi intézménybe (a továbbiakban: gyógyintézet) szállítása - az OMSZ feladatkörébe tartozik. Az OMSZ igénybevétele iránt a jelenlevő orvos, illetőleg más szakképzett egészségügyi dolgozó intézkedik. Ha sem orvos, sem más szakképzett egészségügyi dolgozó nincs jelen, vagy haladéktalanul nem érhető el, az OMSZ-ot bárki értesítheti.

(2) Lakásban és munkahelyen a mentést az OMSZ végzi, ha

a) az orvos, illetőleg az egészségügyi miniszter által meghatározott esetekben a megbízásából eljáró középfokú képesítésű egészségügyi dolgozó a beteg megvizsgálása után azt szükségesnek tartja, vagy

b) baleset, mérgezés, nagyfokú vérzés, öngyilkossági kísérlet miatt súlyos egészségkárosodást szenvedett vagy egyéb okból életveszélyes állapotba jutott személy, megindult szülés esetében a szülőnő mentése - első egészségügyi, illetőleg első orvosi ellátása - gyógyintézetbe szállítást tesz szükségessé.

(3) A (2) bekezdés b) pontjában említett esetekben az OMSZ közreműködését bárki kérheti.

(4) Az (1) és (2) bekezdésben nem említett minden más esetben, ha az OMSZ közreműködését igénylő személytől nyert adatokból nem dönthető el egyértelműen, hogy a mentés szükségessége valóban fennáll-e és az az OMSZ közreműködése nélkül is biztosítható-e, az OMSZ eljáró dolgozója köteles haladéktalanul intézkedni a beteg sürgős orvosi ellátása (gyógyintézetbe szállítása) iránt.

(5) Minden váratlanul kialakult veszélyhelyzetben, amikor mentésre szükség lehet, a helyszínen intézkedő hatósági közeg az OMSZ-tól készenléti szolgálat kirendelését kérheti.

4. §

(1) Az OMSZ betegszállításra akkor vehető igénybe, ha a beteget

a) gyógyintézetbe,

b) gyógyintézetből lakásba vagy

c) lakásból másik lakásba kell szállítani.

(2) Gyógyintézetbe történő szállításra az OMSZ csak abban az esetben vehető igénybe, ha az OMSZ közreműködését orvos igényli és megítélése szerint a beteg, illetőleg a szülőnő járóképtelen, vagy egyéb okból csak mentőgépkocsin szállítható.

(3) A betegnek gyógyintézetből lakásba történő szállítása céljából az OMSZ csak abban az esetben vehető igénybe, ha a gyógyintézet orvosának megítélése szerint a beteg járóképtelen, vagy egyéb okból csak mentőgépkocsin szállítható.

(4) A betegnek lakásból másik lakásba történő szállítása céljából az OMSZ abban az esetben vehető igénybe, ha

a) az orvos igazolja, hogy a beteg csak mentőgépkocsival szállítható és

b) a beteg vagy megbízottja hiteltérdemlően igazolja, hogy a beteg vagy gondozója lakóhelyet változtat, valamint, hogy utóbbi esetben új tartózkodási helyén gondozója befogadja.

5. §

E rendelet alkalmazása szempontjából lakásnak minősül minden olyan létesítmény is, amely emberek rendszeres elszállásolására szolgál (munkásszállás, kollégium, diákotthon, üdülő, szálloda, szociális otthon stb.).

6. §

Az OMSZ-nak egyéb szállítási feladatokra történő igénybevételét az egészségügyi miniszter utasítása szabályozza.

7. §

(1) Mentés, valamint betegszállítás az ország egész területén az OMSZ területileg illetékes mentőállomásától igényelhető távbeszélőn, személyesen vagy írásban. Külföldre vagy külföldről történő betegszállítás iránti kérelmet az OMSZ Főigazgatóságához kell benyújtani.

(2) Olyan községekben, városokban, ahol a posta csak meghatározott időben tart távbeszélő szolgálatot, biztosítani kell annak lehetőségét, hogy a szolgálati szünet ideje alatt kijelölt állomásról (pl. tűzjelzésre kijelölt állomásról) az OMSZ illetékes mentőállomását hívni lehessen.

8. §

(1) Az OMSZ-nak mentés céljából történő igénybevétele ingyenes.

(2) A betegszállítással kapcsolatban felmerült költségek viselésére - és nem fizetés esetében behajtására - a kórházi betegápolási díjakra vonatkozó rendelkezések az irányadók.

(3) A lakásból lakásba történő szállítás díjtérítésre kötelezett; indokolt esetben az OMSZ a szállítási díj egy részének előre történő megfizetésére tarthat igényt. Méltánylást érdemlő esetben az OMSZ főigazgatója a szállítási költséget részben vagy egészben elengedheti.

9. §

Az a személy, aki valótlan vagy megtévesztő adatok bejelentésével vagy más módon, rosszhiszeműen veszi igénybe az OMSZ-ot, illetőleg hívja ki a mentőgépkocsit, az ezzel kapcsolatban felmerült költségeket a polgári jog szabályai szerint köteles megtéríteni. A költségek felszámítására, a fizetésre kötelezésre és a behajtásra a kórházi ápolási díjakra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

10. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba,

Dr. Szabó Zoltán s. k.,

egészségügyi miniszter