Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

41/1972. (XII. 20.) PM rendelet

az állami és társadalmi szervek biztosítási szerződéseiről, valamint a költségvetési szervek kárainak rendezéséről

A 39/1972. (XI. 28.) MT rendelet 1. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed az állami vállalatra és a trösztre, az egyéb állami gazdálkodó szervre, a társadalmi szervezet vállalatára, mindezeknek egymással létrehozott és jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulására, valamint az egyesülésre (a továbbiakban együtt: vállalat), továbbá a költségvetési szervre - ideértve a költségvetési folyószámlás szervet, az állami költségvetés rendszere szerint gazdálkodó társadalmi szervet és a költségvetési üzemet is - (a továbbiakban együtt: költségvetési szerv).

(2) A vállalat és a költségvetési szerv biztosítási szerződést az Állami Biztosítóval köthet.

2. §

A költségvetési szerv az üzemeltetésében levő személygépjárművek törés- stb. káraira a megállapított előirányzata terhére casco biztosítási szerződést köthet; az egyéb vagyonbiztosítási szerződések megkötését - az egyes ügyekre vagy az ügyek meghatározott csoportjára - a Pénzügyminisztérium esetenként engedélyezi. A költségvetési szerv biztosítási díjainak és a biztosítási kártérítéseinek elszámolását külön közlemény tartalmazza.

3. §

(1) A vállalat a biztosítási díjakat költségei terhére köteles elszámolni.

(2) A biztosított vagyontárgyakban keletkezett kár (veszteség) vagy helyreállítási költség a vállalat eredményét terheli.

(3) A biztosított állóeszközökben a biztosítás körébe tartozó káresemények folytán bekövetkező, javítással gazdaságosan helyre nem állítható kár esetén a megsemmisült vagy selejtezett állóeszköz nettó értékének teljes összegét a vállalat köteles eredménye terhére fejlesztési alapjába helyezni.

(4) A biztosítási kártérítéseket - a biztosítással összefüggő költségtérítéseket és egyéb, a biztosítással kapcsolatos bevételeket - a vállalatnak a bevételei között kell elszámolnia.

(5) Ha a vállalatnak a tűz, villámcsapás vagy robbanás által okozott károk biztosítására lehetősége volt, de azt elmulasztotta, a keletkezett kár (veszteség) vagy helyreállítási költség összegét a következő módon kell elszámoln:: Az adóköteles nyereségből számított F-nyereségrész összegét növelni kell a tűz, villámcsapás vagy robbanás miatt keletkezett kár (veszteség) vagy helyreállítási költség összegével. Az adózás alapja az ily módon megnövelt F-nyereségrész.

(6) A nem biztosított vagyontárgyakban keletkezett károkat - amennyiben az előző bekezdést nem kell alkalmazni - a vagyontárgyak értékelésére, selejtezésére, valamint a megsemmisült vagyontárgyak elszámolására vonatkozó jogszabály szerint kell pénzügyileg rendezni.

4. §

Az állami szervek kárainak rendezéséről szóló 155/1962. (PK 30.) PM utasítás rendelkezéseit kizárólag a költségvetési szervekre kell alkalmazni.

5. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti az állami és társadalmi szervek biztosítási szerződéseiről, valamint a költségvetési szervek kárrendezéséről szóló 10/1968. (III. 16.) PM rendelet, valamint a módosítása tárgyában kiadott 64/1970. (XII. 31.) PM rendelet.

(2) Ez a rendelet nem érinti a sugárzási károk megtérítésének szabályait [10/1964. (V. 7.) Korm. rendelet, 1/1964. (V. 7.) EüM rendelet, 129/1964. (PK 22.) PM utasítás], valamint a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium egyes költségvetési szervei növénytermelésében keletkezett elemi károk megtérítését szabályozó 126/1968. (PK 17.) PM utasítás hatályát.

Dr. Garamvölgyi Károly s. k.,

a pénzügyminiszter első helyettese