1/1973. (XII. 28.) OT-PM együttes rendelet
a vállalati (szövetkezeti) beruházások előkészítéséről, a beruházási döntésről és ellenőrzésről
A beruházások rendjéről szóló 38/1967. (X. 12.) Korm. sz. rendelet 22. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel és az országos szövetkezeti érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - a következőket rendeljük:
1. §
Az 1/1967. (XI. 17.) OT-PM együttes rendelet - a 38/1967. (X. 12.) Korm. rendelet 11. §-ának végrehajtásaként - az alábbi §-okkal egészül ki:
"11/A. §
(1) A vállalat igazgatója (a szövetkezet illetékes testületi szerve) felelős a beruházások előkészítéséért, a beruházási döntésért, a megvalósítás és üzemeltetés feltételeinek megteremtéséért, valamint a beruházás folyamatos ellenőrzéséért.
(2) A beruházási döntés megalapozása és a beruházás hatékonyságának növelése érdekében az előkészítésnek elsősorban a beruházás céljával, indokoltságával, időszerűségével, jövedelmezőségével és a megvalósításával kapcsolatos kérdésekre kell kiterjednie.
(3) A beruházások előkészítési, döntési és megvalósítási szakaszának minden lényeges elemét dokumentálni kell.
(4) A vállalat igazgatója (a szövetkezet illetékes testületi szerve) a beruházások előkészítésének, a beruházási döntési jogkör gyakorlásának és a beruházási tevékenység ellenőrzésének módját e rendelet és a végrehajtására a felügyeleti szerv vezetője, valamint az ágazati miniszter által kiadott előírások figyelembevételével köteles meghatározni.
11/B. §
(1) Azokról a beruházásokról, amelyek pénzügyi forrásai között
a) állami támogatás, vagy
b) bankhitel szerepel, illetőleg amelyek
c) kizárólag saját forrás felhasználása esetén jelentős beruházásnak minősülnek
beruházási alapokmányt kell készíteni.
(2) A beruházási alapokmány az előkészítés és döntés összefoglaló okmánya, amely tartalmazza a beruházás legfontosabb adatait, a beruházás szükségességének indokolását, a döntés megalapozását, a megvalósítás feltételeinek részletezését - ideértve a pénzügyi eszközök biztosítottságát is -, továbbá a vállalat igazgatója, illetőleg a szövetkezet illetékes testületi szerve által hozott döntést.
(3) A beruházási alapokmány tartalmára
a) az Országos Tervhivatal elnöke és a pénzügyminiszter általános irányelveket ad ki, amelyeket a Tervgazdasági Értesítőben és a Pénzügyi Közlönyben tesznek közzé;
b) az ágazati miniszter az Országos Tervhivatal elnökével, a pénzügyminiszterrel, a Központi Statisztikai Hivatal elnökével és az országos szövetkezeti érdekképviseleti szervvel egyetértésben az ágazati sajátosságokra figyelemmel eltérő tartalmú irányelveket is megállapíthat.
(4) A jelentős vállalati beruházások körét - az Országos Tervhivatal elnökével és az ágazatilag illetékes miniszterrel egyetértésben - a felügyeleti szerv vezetője határozza meg.
(5) Az ipari szövetkezetek beruházásai közül jelentősek azok, amelyek
- tervezett költsége az 5 millió Ft-ot meghaladja, vagy
- előirányzata magasabb az előző évi mérleg szerinti bruttó állóeszközállomány 20%-ánál, vagy
- központi fejlesztési program keretébe tartoznak.
(6) A fogyasztási, beszerző és értékesítő szövetkezetek, valamint a takarékszövetkezetek beruházásai közül jelentősek azok, amelyek építési költsége (ideértve az átalakítást is) az 5 millió Ft-ot, gépbeszerzés esetén a 2 millió Ft-ot meghaladja.
11/C. §
(1) A vállalatnak a beruházási alapokmány tervezetét - véleménynyilvánítás céljából - a felügyeleti szervnek és a helyi tanács végrehajtó bizottságának meg kell küldenie.
(2) Szövetkezetek a beruházási alapokmány-tervezetet a döntés előtt nem véleményeztetik.
(3) A felügyeleti szerv az ágazati minisztériummal vagy az általa kijelölt területi szerveivel egyeztetett véleményét harminc napon belül közli a vállalattal. A felügyeleti szerv a beruházási alapokmány adataiból nyert információ alapján elsősorban abban a kérdésben foglal állást, hogy a beruházás megvalósítása a népgazdasági, illetve az ágazati fejlesztési politika célkitűzéseit szolgálja-e.
(4) A beruházás telepítési helye szerint illetékes helyi tanács végreható bizottsága csak a munkaerőellátottság szempontjából véleményezi a tervezett beruházást; véleményét ugyancsak 30 napon belül közli a vállalattal.
(5) A beruházási alapokmányt a véleményezést követően - illetőleg, ha a felügyeleti szerv, vagy a helyi tanács végrehajtó bizottsága 30 napon belül nem nyilvánított véleményt - a vállalat igazgatója hagyja jóvá és írja alá. Az alapokmányban fel kell tüntetni a felügyeleti szerv és a helyi tanács végrehajtó bizottsága észrevételeivel kapcsolatban elfoglalt álláspontot.
(6) A beruházási alapokmányt - az aláírását követő tizenöt napon belül - egy-egy példányban meg kell küldeni:
a) a felügyeleti szervnek és az ágazati minisztériumnak, vagy az általa kijelölt szervének, továbbá
b) állami támogatás igénybevétele esetén az Állami Fejlesztési Banknak,
c) bankhitel igénybevételével megvalósuló beruházás esetében a Magyar Nemzeti Banknak,
d) a helyi tanács végrehajtó bizottságának.
11/D. §
Ipari szövetkezeteknél az 5 millió, fogyasztási, beszerző és értékesítő szövetkezeteknél a 25 millió Ft-ot meghaladó beruházások alapokmányát - információ céljából - az aláírást követő 15 napon belül egy-egy példányban meg kell küldeni:
a) az illetékes ágazati minisztériumnak és az országos szövetkezeti érdekképviseleti szervnek,
b) állami támogatás igénybevétele esetén az Állami Fejlesztési Banknak,
c) bankhitel igénybevételével megvalósuló beruházás esetében a Magyar Nemzeti Banknak,
d) a helyi tanács végrehajtó bizottságának.
11/E. §
(1) A 11/B. § (1) bekezdésében meghatározott beruházások kivitelezését csak jóváhagyott (aláirt) alapokmány alapján szabad megkezdeni.
(2) Lényeges adatok változása esetén az alapokmányt módosítani kell. Ha az alapokmányt a 11/C. § (5) bekezdésében, illetve a 11/D. §-ban felsorolt szervek megkapták, a módosításról ezeket a szerveket 15 napon belül értesíteni kell. Lényeges változásnak kell tekinteni, ha a fejlesztési cél módosul, a beruházási költség a jóváhagyott (aláírt) előirányzat 20%-át meghaladó mértékben növekszik, vagy az üzembehelyezés időpontja 6 hónapot meghaladó mértékben eltolódik.
11/F. §
A beruházások előkészítésének és megvalósításának rendjét a döntési jogkör gyakorlásának módját, a beruházási tevékenység dokumentálását, a feladatok teljesítéséért felelősöket, a nyilvántartások és az információ-áramlás rendszerét, valamint az ellenőrzést a vállalat (szövetkezet) szervezeti és működési szabályzatában (ügyrendjében) kell előírni.
11/G. §
A szövetkezeti közös vállalatok beruházásaira a szövetkezeti beruházásokra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni."
2. §
(1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit alkalmazni kell azokra a beruházásokra, amelyeknél 1973. december 31-ig a megvalósításra vonatkozóan az építési, illetőleg az alapvető technológiai berendezések szállítására szerződést még nem kötöttek.
(2) A vállalat igazgatója felelős a szervezeti és működési szabályzat e rendeletnek megfelelő elkészítéséért, vagy kiegészítéséért és legkésőbb 1974. március 31. napjáig történő hatálybaléptetéséért. Szövetkezeteknél a szervezeti és működési szabályzat, illetőleg az ügyrend elkészítéséért vagy kiegészítéséért az alapszabályban megjelölt szerv vagy személy felelős.
Dr. Hetényi István s. k.,
tervhivatali államtitkár
Madarasi Attila s. k.,
pénzügyminisztériumi államtitkár