Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1973. évi 23. törvényerejű rendelet

a gazdasági és tudományos műszaki együttműködési kapcsolatokból származó polgári jogi jogviták választottbírósági elbírálásáról szóló egyezmény kihirdetéséről

(A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa megerősítő okiratának letétbe helyezése a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa Titkárságán 1973. január 8-án megtörtént. Az egyezmény - VIII. cikkének 2. bekezdése alapján - 1973. évi augusztus hó 13. napján lép hatályba.)

1. § A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa "A gazdasági és tudományos-műszaki együttműködési kapcsolatokból származó polgári jogi jogviták választottbírósági elbírálásáról" szóló, Moszkvában, 1972. május 26-án aláírt egyezményt e törvényerejű rendelettel kihirdeti.

2. § Az 1. §-ban említett egyezmény hivatalos magyar fordítása a következő:

"EGYEZMÉNY

a gazdasági és a tudományos-műszaki együttműködési kapcsolatokból származó polgári jogi jogviták választottbírósági elbírálásáról

A Bolgár Népköztársaság, a Magyar Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Mongol Népköztársaság, a Lengyel Népköztársaság, Románia Szocialista Köztársaság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság kormányai -

attól a törekvéstől vezéreltetve, hogy kedvező jogi feltételeket biztosítsanak a kölcsönös gazdasági és tudományos-műszaki együttműködés további elmélyítéséhez és tökéletesítéséhez,

abból kiindulva, hogy ezen együttműködés során keletkező vitás kérdések megfelelő megoldása hozzájárul az együttműködés sikeres fejlődéséhez,

figyelembe véve, hogy a választott bíróságok országaikban a külkereskedelmi műveletekkel kapcsolatos viták megoldásának hatékony eszközeiként a gyakorlatban beváltak és

abból a célból, hogy ezeket a választott bíróságokat még szélesebb körben vegyék figyelembe, ezáltal, hogy hatáskörükbe utalják a gazdasági és tudományos-műszaki együttműködési kapcsolatok valamennyi fajtájából származó polgári jogi jogvitákat,

megállapodtak az alábbiakban:

I. cikk

1. A Jelen Egyezményben résztvevő országok gazdasági és tudományos-műszaki együttműködése során a gazdasági szervezetek között létrejött szerződéses és más polgári jogi kapcsolatokból keletkezett minden jogvitát - az állami bíróságok hatáskörének kizárásával - választottbíróság bírálja el.

2. Az 1. bekezdésben említett kapcsolatokon mind az áru adásvételi, a termelés szakosítási és a kooperációs szerződésekből, a vállalkozási, építési, szerelési, tervezési, kutatási, tudományos kutatási, tervezés-szerkesztési és kísérleti munkák, fuvarozási és szállítmányozási, valamint más szolgáltatások tárgyában kötött szerződésekből származó kapcsolatokat, mind pedig az Egyezményben résztvevő országok gazdasági és tudományos-mű-szaki együttműködése során keletkező egyéb polgári jogi kapcsolatokat kell érteni.

3. Gazdasági szervezeteken a jelen Egyezmény értelmében azokat a vállalatokat, trösztöket, egyesüléseket, kombinátokat, önálló elszámolás alapján működő főigazgatóságokat (igazgatásokat), valamint tudományos kutató intézeteket, tervező-szerkesztő irodákat és más hasonló szervezeteket kell érteni, amelyek a polgári jog alanyai és amelyeknek székhelye a jelen Egyezményben résztvevő nem ugyanazon országokban van.

II. cikk

1. Az I. cikkben említett jogvitákat az alperes országának - vagy a felek megegyezése alapján -a jelen Egyezményben résztvevő harmadik országnak kereskedelmi kamarája mellett működő választottbiróság bírálja el.

2. Azokban az esetekben, amikor a jogviták egyes fajtáinak elbírálására az Egyezményben résztvevő országokban szakosított választottbíróság működik, az ilyen jogvitákat a felek kölcsönös megegyezése alapján ezek a választottbíróságok bírálják el.

3. A keresettel azonos jogviszonyból származó viszontkereset és beszámítási kifogás tekintetében ugyanaz a választottbíróság jár el, amelyik a keresetet bírálja el.

III. cikk

1. Nem tartoznak a választottbíróságok hatáskö-i-ébe a szerződéskötésre, illetőleg egyes szerződési feltételek elfogadására kötelezés iránti követelések.

2. E cikk 1. bekezdésének rendelkezése nem érinti a választottbíróságnak azt a hatáskörét, hogy a sértett félnek valamely jövőbeni szerződéskötésre vonatkozó szerződésben annak megszegéséért előírt kötbér megfizetésére, vagy az ilyen szerződésszegés által okozott kár megtérítésére irányuló követelései tekintetében eljárjon.

IV. cikk

1. A II. cikk 1. bekezdésében meghatározott választottbíróságok határozatai véglegesek és kötelezőek. A felek önkéntesen teljesítik azokat.

2. Ezek a határozatok minden további eljárás nélkül elismertnek tekintendők és az Egyezményben résztvevő bármely országban végrehajthatók ugyanúgy, mint a teljesítési ország állami bíróságainak jogerős határozatai.

3. A választottbíróság által jóváhagyott egyezségek tekintetében a jelen cikk 1. és 2. bekezdésének rendelkezéseit megfelelően kell alkalmazni.

4. A jelen cikk 1. és 2. bekezdésének rendelkezései vonatkoznak az Egyezmény II. cikkének 2. bekezdésében meghatározott szakosított választottbíróság határozataira és a szakosított választottbíróság által jóváhagyott egyezségekre is, amennyiben annak az országnak a jogszabályai, ahol az ilyen választottbíróság működik, nem rendelkeznek eltérően.

5. A jelen Egyezmény II. cikkében említett választottbíróságok önkéntesen végre nem hajtott határozataira és választóttbíróságok által jóváhagyott egyezségekre két éven belül végrehajtást lehet kérni. Ez az elévülési idő attól a naptól számít, amikor a választottbírósági határozatot a végrehajtást kérő félnek kézbesítették, ha pedig a határozat továbbítása postán történt, az ajánlott levél postai feladóbélyegzőjének keltétől. Az egyezség tekintetében a fenti határidő az egyezség megkötésének napjától számít.

V. cikk

1. A végrehajtási ország bírósági végrehajtó szerve a választottbírósági határozat végrehajtását csak abban az esetben tagadhatja meg,

a) ha a határozatot a jelen Egyezmény által megállapított hatásköri szabályok megsértésével hozták, vagy

b) ha az a fél, amelyik ellen a határozatot hozták, bizonyítja, hogy a választóttbírósági eljárási szabályok megsértése, vagy más olyan körülmények következtében, amelyeket elhárítani nem volt képes és amelyekről a választottbíróságot értesíteni nem tudta, nem volt módjában jogait megvédeni, vagy

c) ha az a fél, amelyik ellen a választottbírósági határozatot hozták, bizonyítja, hogy a szóban forgó határozatot hatályon kívül helyezték, vagy pedig végrehajtását felfüggesztették annak az országnak a hazai jogszabályai alapján, ahol azt meghozták.

2. Abban az esetben, ha a választottbírósági határozat végrehajtását a jelen cikk 1. bekezdésének a) és b) pontjaiban feltüntetett indokok alapján megtagadták, az a fél, amelynek javára a határozatot hozták, a megtagadásról szóló határozat jogerőre emelkedésétől számított három hónapon belül jogosult ugyanazon az alapon új keresetet benyújtani az illetékes szervnél.

VI. cikk

1. A jelen Egyezmény által szabályozott kérdések tekintetében az Egyezményben résztvevő országok közötti viszonyokban nem kerülnek alkalmazásra az általuk korábban megkötött kétoldalú és többoldalú megállapodások rendelkezései, kivéve azokat a megállapodásokat, amelyek alapján a polgári jogi jogviták egyes fajtái meghatározott szervek kizárólagos hatáskörébe vannak utalva.

2. A jelen Egyezmény nem kerül alkalmazásra azokban a polgári jogi jogvitákban sem, amelyek az Egyezmény aláírásának időpontjában hatályos hazai törvény szerint a bírósági szervek, vagy más állami szervek kizárólagos hatáskörébe tartoznak.

VII. cikk

A jelen Egyezmény nem érinti az Egyezmény hatálybalépésének napján folyamatban levő ügyeket.

VIII. cikk

1. A jelen Egyezményt az aláíró országoknak meg kell erősíteniük. A megerősítésről szóló okiratot letétbe kell helyezni a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsának Titkárságán, amely ellátja az Egyezmény letéteményesének teendőit.

2. A jelen Egyezmény az ötödik megerősítéséről szóló okirat letétbe helyezésének napjától számított kilencvenedik napon lép hatályba.

3. Az olyan országok tekintetében, amelyek a megerősítésről szóló okiratot a jelen Egyezmény hatálybalépését követően helyezik letétbe, az Egyezmény a megerősítésről szóló okirat letétbe helyezésének napjától számított kilencvenedik napon lép hatályba.

IX. cikk

1. A jelen Egyezményhez, annak hatálybalépése után az Egyezményben résztvevő országok hozzájárulásával más országok csatlakozhatnak olymódon, hogy a letéteményesnél letétbe helyezik az ilyen csatlakozásról szóló okiratot. A csatlakozást attól a naptól számított kilencven nap elteltével kell hatályba lépettnek tekinteni, amikor a letéteményes megkapta az ilyen csatlakozáshoz való hozzájárulásról szóló utolsó közlést.

2. A jelen Egyezményhez csatlakozó ország értesíti a letéteményest arról, hogy országában az Egyezmény II. cikkének 1. bekezdésében említett választottbíróságnak megfelelő melyik választottbíróság fogja elbírálni az Egyezmény I. cikkében meghatározott jogvitákat.

X. cikk

A jelen Egyezményben résztvevő bármely ország a letéteményes értesítése mellett az Egyezményből kiléphet. A felmondás ennek az értesítésnek a letéteményes által történő kézhezvétele után 12 hónappal lép hatályba. Az ország kilépése az Egyezményből nem érinti azokat az ügyeket, amelyek tekintetében a felmondás hatálybalépésének napján a jelen Egyezmény szerinti eljárás van folyamatban.

XI. cikk

A letéteményes haladéktalanul értesíti a jelen Egyezményt aláíró valamennyi országot és valamennyi csatlakozó országot minden megerősítésről vagy csatlakozásról szóló okirat letétbehelyezésének napjáról, az Egyezmény hatálybalépésének napjáról, valamint a jelen Egyezményből folyó más értesítések kézhezvételéről.

XII. cikk

A jelen Egyezmény letéteményese megfelelő intézkedéseket tesz az Egyezménynek az Egyesült Nemzetek Szervezete Titkárságánál az Egyesült Nemzetek Alapokmányának megfelelő bejegyzése céljából.

XIII. cikk

A jelen Egyezményt letétbe kell helyezni a letéteményesnél, aki az Egyezmény megfelelően hitelesített másolatait megküldi az Egyezményt aláíró és az ahhoz csatlakozó országoknak.

Készült Moszkvában, 1972. május 26-án, egy példányban, orosz nyelven.

a Bolgár Népköztársaság kormányának megbízásából:

T. Colov s. k.

a Magyar Népköztársaság kormányának megbízásából:

Vályi Péter s. k.

a Német Demokratikus Köztársaság kormányának megbízásából:

G. Weiss s. k.

a Mongol Népköztársaság kormányának megbízásából:

D. Gombazsav s. k.

a Lengyel Népköztársaság kormányának megbízásából:

M. Jagielski s. k.

Románia Szocialista Köztársaság kormányának megbízásából:

G. Radulescu s. k.

a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége kormányának megbízásából:

M. Leszecsko s. k.

a Csehszlovák Szocialista Köztársaság kormányának megbízásából:

F. Hamouz s. k."

3. § (1) Ez a törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1973. évi augusztus hó 13. napjától kell alkalmazni.

(2) E törvényerejű rendelet végrehajtásáról az Igazságügyminiszter és a Külkereskedelmi miniszter együttesen gondoskodnak.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára