Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1973. (I. 14.) BkM rendelet

a szocialista munkaversenyről

A szocialista munkaverseny továbbfejlesztése, valamint az 1007/1972. (IV. 12.) Korm. határozatnak (továbbiakban: kormányhatározat) a belkereskedelemben történő végrehajtása érdekében - a Kereskedelmi, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya a belkereskedelmi miniszter felügyelete alá rendelt valamennyi vállalatra, vállalati szervezetben működő intézményre, tanácsok felügyelete alá rendelt kereskedelmi vállalatra (továbbiakban: vállalat), a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetekre (továbbiakban: ÁFÉSZ), továbbá a belkereskedelmi ágazatba sorolt ipari szövetkezetekre, valamint ezek kereskedelmi jellegű vállalataira és vállalkozásaikra (továbbiakban: szövetkezet) terjed ki.

(2) Az (1) bekezdésben nem említett és a belkereskedelmi ágazathoz tartozó vállalatok munkaverseny-mozgalmának irányítása, eredményeinek értékelése a felügyeletet gyakorló miniszter hatáskörébe tartozik azzal, hogy a kitüntetés adományozásához a belkereskedelmi miniszter véleményét előzetesen ki kell kérni.

(3) A belkereskedelmi miniszter felügyelete alá rendelt, de más népgazdasági ágazathoz tartozó vállalatok munkaverseny-mozgalmát a belkereskedelmi miniszter irányítja és értékeli azzal, hogy a kitüntetések adományozásához az illetékes ágazati miniszter véleményét is meg kell kérni.

2. §

A versenyt olyan munkahelyen kezdeményezzék, ahol a versenycélok, feladatok a dolgozókhoz közelállnak és konkrétan meghatározhatók, továbbá az eredmények reális számbavétele lehetséges, a versenyzők pedig a verseny állását ellenőrizhetik.

3. §

(1) A versenynek a kereskedelemben is a munka hatékonyságát, a gazdálkodás eredményességét kell szolgálnia. Ezzel egyenrangú célnak kell azonban tekinteni a fogyasztási igények mennyiségben, minőségben és választékban történő mind teljesebb kielégítését, valamint az optimális készletgazdálkodást. A célkitűzések eléréséhez fel kell használni a korszerű munka- és üzemszervezést.

(2) A munkaverseny felhasználásával növelni kell a kiszolgálás kulturáltságát, állandóan javítani kell a vásárlási körülményeket, a kereskedelmi dolgozók élet- és munkakörülményeit, különös tekintettel a kereskedelemben dolgozó nők és fiatalok helyzetének javítására, valamint a munkavédelem növelésére.

(3) A verseny segítse elő a társadalmi tulajdon védelmét.

(4) Az ÁFÉSZ-eknél szervezett munkaversenynél megfelelően érvényesüljenek a szövetkezeti mozgalom célkitűzései, különös tekintettel a tagsági érdekek érvényesülésére.

4. §

Figyelemmel a szétszórt bolthálózatra, a kereskedelem sajátosságainak megfelelően kell érvényre juttatni a munkaverseny demokratizmusát. Ennek érdekében a munkaverseny-mozgalom keretében nagy jelentőséget kell tulajdonítani az eddig is jól bevált, egységenként és összevontan szervezett termelési tanácskozásoknak, szocialista brigádértekezleteknek.

5. §

(1) A munkaversenyben való részvételt, a verseny jellegétől és formájától függően meghatározott időközönként, de évente legalább egy alkalommal el kell bírálni. Az idényjellegű feladatok (pl. idegenforgalom, zöldség- és gyümölcsellátás) megoldását segítő versenycélkitűzések teljesítését az érintett vállalatok és ÁFÉSZ-ek a feladat megoldását követően értékeljék. A vállalati és szövetkezeti kitüntetéseket minden év május hó 1 napjáig át kell adni.

(2) A munkaverseny értékelése a munka minősítésének elválaszthatatlan része. Ezért a jutalmazást, kitüntetést szolgáló anyagi erőforrásokat a munkában, illetőleg a munkaverseny során elért eredmények nagyobb elismerésére kell fordítani.

6. §

(1) A belkereskedelemben alkalmazható további versenyformák különösen a "Kiváló egység", "Kiváló bolt", "Kiváló üzem", "Kiváló áruház", "Kiváló szálloda", valamint a "Kiváló dolgozó" kitüntető cím elnyeréséért folyó verseny. A munkaversenyben legeredményesebb kollektívák és dolgozók részére a megfelelő címek adományozása, a jutalom összegének megállapítása a vállalat igazgatójának (vezérigazgatójának), illetőleg a szövetkezet elnökének - a Szakszervezeti Bizottsággal együttes - hatáskörébe tartozik.

(2) A belkereskedelmi miniszter a KPVDSZ Elnökségével, tanácsi vállalatoknál az illetékes megyei (fővárosi) tanács kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervével és a szakszervezetek megyei (budapesti) tanácsával együttesen "Ágazat (szakma) kiváló brigádja" kitüntetést adományozhat az 1001/1970. (I. 7.) MT-SZOT határozatnak megfelelően.

(3) A kitüntetéssel egyidejűleg (az elért eredménytől, munkateljesítménytől függően) a kollektívákat és a dolgozókat a vonatkozó jogszabályokban, illetve a kollektív szerződésben meghatározott pénzjutalomban kell részesíteni. A kollektíván belül kimagasló egyéni teljesítményt a jutalmak differenciált elosztásában is figyelembe kell venni.

(4) Az anyagi elismerés további formái lehetnek többek között: prémium és célprémium, soron kívüli alapbéremelés, az év végi részesedés differenciált felosztása.

7. §

(1) A belkereskedelemben dolgozó fiatalok munkaverseny-mozgalmának formái:

az "Ifjúsági Szocialista Brigád",

a "Kiváló Ifjú Munkás",

a "Kiváló Ifjú Szakmunkás",

a "Szakma Ifjú Mestere",

a "Kiváló Ifjú Közgazdász",

a "Kiváló Ifjú Technikus"

verseny, amelyeket a KISZ szervezetekkel együtt kell irányítani, szervezni és értékelni. A "Szakma Kiváló Tanulója" a fiatalok munkaverseny-mozgalmának az a formája, amelynél e címet a szakmunkásképző iskolák által szervezett országos döntőkön nyerik el.

(2) A vállalati munkaverseny keretében az (1) bekezdésben részletezett versenyformákban résztvevő fiatalok eredményeit külön is értékelni kell.

8. §

Az alapvető fogyasztási igényeket kielégítő kis- és nagykereskedelmi, valamint ipari vállalatok, szövetkezetek közötti szocialista megállapodások létesítése - a vállalati feladatok jobb megoldása érdekében - a továbbiakban is szükséges.

9. §

(1) A vállalatok, szövetkezetek munkaversenyének elbírálásánál az adott időszakra meghatározott kereskedelempolitikai, valamint e rendelet 3. §-ában meghatározott célkitűzések teljesítését kell alapul venni.

(2) A munkaverseny értékelésének irányelveit évenként - a kereskedelempolitikai célkitűzések megjelenését követően - kell az érintett dolgozók körében nyilvánosságra hozni.

10. §

(1) A belkereskedelmi miniszter a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezete (KPVDSZ) elnökségével együttesen évenként állapítja meg a kitüntethető vállalatok és szövetkezetek számát.

(2) A "Kiváló Vállalat" kitüntető címet nyert vállalatok közül a legjobb eredményt elérő, legfeljebb 7 vállalat és a "Kiváló Szövetkezet" címet elnyert ÁFESZ-ek közül legfeljebb 7 szövetkezet részére a belkereskedelmi miniszter és a KPVDSZ elnöksége megkülönböztetett erkölcsi elismerést jelentő vándorzászlót is adományozhat.

(3) A "Kiváló Vállalat" és a "Kiváló Szövetkezet" címre felterjesztett, de ilyen kitüntetésben nem részesített, jól dolgozó vállalatokat, szövetkezeteket a belkereskedelmi miniszter és a KPVDSZ elnöksége "Dicsérő oklevél"-lel tüntetheti ki.

11. §

A "Minisztertanács és a SZOT Elnöksége Vörös Zászlója", valamint a "Minisztertanács Vörös Zászlója" című kitüntetés elnyerésének feltétele az e rendelet 3. §-ában foglaltaknak, valamint a középtávú tervidőszak kereskedelempolitikai célkitűzéseinek vállalati, illetve szövetkezeti szintű teljesítése. A kitüntetési javaslatnál figyelemmel kell lenni az előző öt évben elnyert "Kiváló Vállalat", "Kiváló Szövetkezet" kitüntetésekre, illetve "Dicsérő oklevelek"-re.

12. §

(1) A belkereskedelmi miniszter felügyelete alá rendelt vállalatok pályázatukat egy-egy példányban minden év március 10. napjáig a belkereskedelmi miniszterhez és a KPVDSZ elnökségéhez terjeszthetik fel, a vállalati központ szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács kereskedelmi szakigazgatási szervének és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottságának véleményével együtt. A tanácsok felügyelete alá rendelt vállalatok pályázatukat ugyancsak egy-egy példányban a megyei (fővárosi) tanács kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervéhez és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottságához küldik meg ugyanaddig az időpontig.

(2) A megyei (fővárosi) tanács kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottsága a pályázók tevékenységét minősítik, és a kitüntetésre alkalmasnak tartott vállalatokra vonatkozó javaslataikat a Szakszervezetek Megyei (budapesti) Tanácsa véleményével, valamint a vállalat pályázatával együtt minden év március 20-ig terjesztik fel - rangsorolva - a belkereskedelmi miniszterhez és a KPVDSZ elnökségéhez.

13. §

(1) Az ÁFÉSZ-ek a MESZÖV és a KPVDSZ illetékes megyei (budapesti) bizottságához nyújthatják be pályázatukat minden év március hó 10-ig.

(2) A MESZÖV Elnöksége és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottsága minősítik a pályázó ÁFÉSZ-ek munkáját és azoknak az ÁFÉSZ-eknek pályázatait, amelyeket kitüntetésre javasolnak, minden év március 20-ig küldik meg a SZÖVOSZ-hoz, valamint a KPVDSZ-hez.

(3) A szövetkezeti vállalatok pályázatukat közvetlenül a SZÖVOSZ-hoz és a KPVDSZ-hez nyújthatják be minden év március 10-ig.

(4) A szövetkezetek és a szövetkezeti vállalatok kitüntetése kérdésében a SZÖVOSZ elnöksége foglal állást és tesz javaslatot a miniszternek, valamint a KPVDSZ elnökségének.

14. §

(1) Valamennyi megyei (fővárosi) tanács felügyelete alá rendelt vállalatnak, valamint az ÁFÉSZ-eknek a pályázathoz csatolniuk kell az illetékes Kereskedelmi Felügyelőség véleményét. A minisztérium felügyelete alá rendelt vállalatokra vonatkozóan az Országos Kereskedelmi Főfelügyelőség közvetlenül adja meg véleményét a minisztérium részére.

(2) Élelmiszer- és vendéglátó vállalatok, valamint a szövetkezetek esetében a vállalati központ szerint illetékes KÖJÁL véleményét is csatolni kell.

(3) Az ÁFÉSZ-ek és szövetkezeti vállalatok pályázatához mellékelni kell a megyei (fővárosi) tanács kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének véleményét.

15. §

A vállalati "Kiváló Dolgozó" kitüntetést és az ezzel járó - legalább félhavi átlagkeresetet elérő - pénzjutalmat a termelési tanácskozás vagy munkaértekezlet döntése alapján a vállalat igazgatója, illetve a szövetkezet igazgatóságának elnöke a szakszervezeti bizottsággal együttesen adományozza. A vállalatok, szövetkezetek vezetői az adományozás jogát átruházhatják az önálló egységek vezetőire és szakszervezeti szerveire.

16. §

(1) A kitüntetett vállalatok, szövetkezetek magasabb vezetőállású dolgozóinak és társadalmi szervek vezetőinek a belkereskedelmi miniszter, illetőleg a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsa - a KPVDSZ elnökségével egyetértésben - miniszteri kitüntetést, illetve szövetkezeti kitüntetést adományozhat, illetőleg ennél magasabb kitüntetést javasolhat.

(2) A beosztott dolgozók miniszteri és ennél magasabb kitüntetésére a gazdasági vezető a társadalmi szervekkel egyetértésben tehet a miniszternek, illetőleg a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsának javaslatot.

17. §

(1) A felügyeleti, valamint a szövetkezeti érdekképviseleti szervek a vállalatokra, illetőleg a szövetkezetekre vonatkozóan - az ágazat gazdaságpolitikai célkitűzéseit figyelembe véve, a helyi és a szövetkezeti sajátosságoknak megfelelően - az illetékes szakszervezeti szervekkel együttműködve kiegészíthetik a munkaversenymozgalom irányelveit.

(2) A vállalatoknál folyó munkaverseny tevékenységet a felügyeleti ellenőrzések és értékelések során is minősíteni kell.

18. §

A munkaverseny célkitűzéseit az illetékes gazdasági vezető a szakszervezeti és a KISZ szervek segítségével és közreműködésével munkahelyenként ismerteti.

19. §

Az illetékes gazdasági vezetőknek és a hálózati egységek vezetőinek munkaverseny-mozgalom szervezésével, továbbfejlesztésével kapcsolatos feladatait, valamint jogait a vállalat működési szabályzatában (ügyrendjében), valamint a szövetkezetek munkarendjében kell szabályozni.

20. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit első alkalommal az 1972. évi eredmények értékelésénél kell alkalmazni.

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

a belkereskedelmi miniszter első helyettese