Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1973. (XII. 24.) KGM rendelet

a munkások továbbképzéséről

A munkások továbbképzéséről szóló 1014/1971. (IV. 28.) Korm. számú határozat és annak végrehajtására kiadott 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet alapján (továbbiakban: R.) a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a továbbképzésben érdekelt minisztériumok és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezete Elnökségével egyetértésben a következők szerint rendelkezem.

1. §

(1) A rendelet hatálya a kohászati és gépipari ágazatba tartozó állami vállalatra, egyéb állami gazdálkodó szervre, egyesülésre, szövetkezetre, valamint ezek jogi személyiségű gazdasági társulásaira (a továbbiakban együttesen vállalat) terjed ki.

(2) A rendelet hatálya kiterjed - kohászati és gépipari tevékenységüket és az e körben foglalkoztatott dolgozókat és szövetkezeti tagokat illetően - más ágazatba tartozó vállalatra is.

2. §

(1) A munkások továbbképzésének alapvető formája a tanfolyami oktatás.

(2) Indokolt esetekben a tanfolyamok anyagának egyéni tanulással történő elsajátítását is lehetővé kell tenni: a vállalatok a továbbképzést konzultációk szervezésével, beszámolók tartásával és egyéb különleges formák alkalmazásával is segítsék elő.

(3) A kohászati és gépipari ágazathoz tartozó tevékenységet végző munkások továbbképzését a KGM Szakoktatási Intézete (Budapest IX., Vendel utca 3 b.) is végezheti, a vállalat külön megbízása alapján. A felmerülő költségek a vállalatot terhelik.

3. §

(1) A vállalat termelési és műszaki fejlesztési terveire alapozott, azokkal összehangolt időtartamra éves továbbképzési tervet köteles készíteni. A vállalat középtávú termelési és műszaki fejlesztési terveinek előkészítése során a továbbképzés szükségességét mérlegelni kell és feltételeinek megteremtésére figyelmet kell fordítani, különös tekintettel a dolgozók időszakonként ismétlődő továbbképzésének kötelezettségére.

(2) A munkások továbbképzésével kapcsolatos tervek előkészítési munkálataiba való bekapcsolódásra, azok végrehajtásának előmozdítására és ellenőrzésére a vállalati szakszervezeti és KISZ-szervezetek - ipari szövetkezeteknél az ipari szövetkezeti bizottság -, továbbá a politikai és társadalmi szervek munkahelyi képviselőit is fel kell kérni.

A továbbképzési tervet a közép, illetve éves tervek vállalati jóváhagyását követő 15 napon belül a KGM Személyzeti és Oktatási Főosztályára meg kell küldeni.

4. §

(1) A továbbképzésben az vehet részt, aki

a) szakmunkás továbbképző (felújító-korszerűsítő, ismeretbővítő, specializáló) tanfolyam esetében az adott szakmunkában szakmunkás képesítéssel rendelkezik;

b) a munkáscsoportok (csoport, brigád, szocialista brigád, munkacsapat stb.) irányítására felkészítő tanfolyam esetében hároméves gyakorlatot igazol;

c) képesítéshez kötött munkakör ellátására jogosító tanfolyam esetében a képesítést előíró jogszabályok felvételi feltételeinek megfelel;

d) mint betanított munkás az újonnan keletkező szakmák, illetve munkakörök ellátására képző, továbbképző tanfolyamot kíván végezni és részvételét a művezető javasolja;

e) második szakmára képző ismeretbővítő továbbképző tanfolyam esetében a 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet vonatkozó előírásainak megfelel.

(2) Az általános iskolai végzettség megszerzésére különösen a 30 évnél fiatalabb dolgozókat kell ösztönözni, de ennél idősebbek is jelentkezhetnek a továbbképzésre.

5. §

(1) A Kohó- és Gépipari Minisztérium (továbbiakban: KGM) hatáskörébe utalt továbbképzések tematikái, a tankönyvek és jegyzetek (tananyagok) elkészítéséről - figyelembe véve a R. 11. §-ának (2) bekezdésében foglaltakat - a KGM gondoskodik. A tananyagokat a vállalatok térítés ellenében szerezhetik meg.

(2) A központi irányelvek figyelembevételével kiadásra kerülő vállalati speciális ismereteket tárgyaló tananyagot tartalmazó jegyzet elkészítésének költségei a vállalatot terhelik. Ezek egy-egy példányát a KGM Személyzeti és Oktatási Főosztályának díjmentesen meg kell küldeni.

A tankönyvekért, jegyzetekért, útmutatókért a munkások kedvezményes díjat fizetnek, ezt azonban a vállalat részben vagy egészben átvállalhatja.

(3) A központilag kiadásra kerülő (KGM, MüM) tematikák, tananyagok, útmutatók beszerzési helyéről, módjáról és költségeiről a Kohó- és Gépipari Közlöny Közlemények rovatában kapnak a vállalatok tájékoztatást.

6. §

(1) A munkáscsoportok irányítására felkészítő tanfolyamok hallgatóinak és a tanfolyamok anyagát egyéni tanulással elsajátító dolgozóknak a továbbképzés befejezésekor vizsgát kell tenni. A vizsga a tanfolyami tematikában előírtaktól függően írásbeli, szóbeli és gyakorlati részből áll. A vizsgakövetelményt a résztvevőkkel legkésőbb a tanfolyam megkezdésekor közölni kell.

(2) A vizsgabizottság a KGM Személyzeti és Oktatási Főosztály által kijelölt elnökből, a vállalati igazgató által kijelölt vállalati bizottsági tagból, a szövetkezet vezetősége által kijelölt bizottsági tagból és a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezete által kijelölt bizottsági tagból áll. A KGM Személyzeti és Oktatási Főosztály az elnök kijelölését a vállalatok vezetőinek a hatáskörébe átruházhatja.

(3) A vizsgáról jegyzőkönyvet kell felvenni, melynek tartalmaznia kell

a tanfolyam elnevezését,

a vizsgázó nevét és személyi adatait,

a vizsga helyét és idejét,

a vizsgabizottság tagjait,

a vizsgázó minősítését.

A jegyzőkönyvet a tanfolyam anyakönyvéhez kell csatolni és adatait az anyakönyvbe is be kell vezetni.

7. §

(1) A tanfolyam elvégzéséről és a vizsga sikeres letételéről igazolást kell kiadni.* Az igazolásnak tartalmaznia kell a továbbképzés jellegét (a R.-re, illetve a jelen rendeletre való hivatkozással), időtartamát (óraszámát), a minősítés fokát, továbbá az anyakönyvi számot. Az igazolás illetékmentes.

(2) Az elveszett vagy megsemmisült igazolás pótlására másodlatot az eredeti okmányt kiállító, az anyakönyvet őrző vállalat, illetve annak jogutóda (szövetkezet megszűnése esetében az iratokat őrző szerv) köteles adni.

(3) A képesítést nyújtó tanfolyamok vizsgáztatási rendjéről, nyilvántartásáról és bizonyítványáról a képesítésről szóló jogszabályok rendelkeznek.

8. §

A munkások továbbképzésének ösztönzését a R. 16. §-a - valamint ennek 1. számú mellékletében foglalt irányelvek - figyelembevételével a vállalati kollektív szerződésben, illetve szövetkezet esetében a megfelelő belső szabályzatban kell meghatározni. Különösen segíteni kell a gyermekes dolgozó nők továbbképzési lehetőségeinek megfelelő biztosítását.

9. §

A tanfolyam, illetve a vizsga költségeit a R. V. fejezetében foglaltak szerint kell elszámolni. A tanfolyamvezető tiszteletdíját a hivatkozott rendelet 2. számú mellékletében meghatározott forint összeg - mint felső határ - figyelembevételével kell megállapítani.

10. §

A szövetkezetek munkásainak továbbképzésénél a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek az irányelveit is figyelembe kell venni.

11. §

(1) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a R. rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Horgos Gyula s. k.,

kohó- és gépipari miniszter