Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1973. (II. 17.) ÉVM rendelet

a saját szerszám használatáról és a használati költségek térítéséről

A munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), a Szakszervezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és az illetékes szakszervezetekkel egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

(1) E rendelet hatálya kiterjed:

a) a kivitelező építőipari és az építőanyagipari ágazatba tartozó állami (tanácsi), szövetkezeti vállalatokra és vállalati rendszerben gazdálkodó egyéb szervekre, ideértve a társadalmi szervek vállalatait is;

b) a tanácsok felügyelete alá tartozó ingatlankezelési, parképítő, parkfenntartó és kertészeti, köztisztasági, kéményseprőipari, temetkezési, talajerőgazdálkodási és takarító főtevékenységet folytató kommunális szolgáltató vállalatokra (ideértve a város- és községgazdálkodási vállalatokat is), továbbá a költségvetési üzemekre;

c) az Országos Műemléki Felügyelőségre;

d) az építőipari és építőanyagipari szövetkezetekre, a fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, valamint a vegyesipari szövetkezetek építőipari tevékenységet folytató részlegeire (a munkaviszonyban álló dolgozókra vonatkozóan);

e) az építőipari, építőanyagipari főtevékenységet folytató - önálló jogi személyiséggel rendelkező - gazdasági társulásokra

(a továbbiakban együttesen: vállalat).

(2) Felügyeleti szervük előzetes engedélye alapján és kizárólag e rendelet szerint fizethetnek a saját szerszám használatáért térítést az előző bekezdésben nem említett, de építőipari tevékenységet végző szervezetek (részlegek), illetve költségvetési szervek.

2. §

(1) Saját szerszám használatáért költségtérítésben (a továbbiakban: szerszámhasználati díj) kell részesíteni azt a dolgozót, aki a vállalat rendelkezése alapján a munkakörébe tartozó feladatok (munkák) elvégzéséhez saját tulajdonában levő kézi szerszámot, segédeszközt (a továbbiakban: szerszámot) használ.

(2) A szerszámhasználati díjra jogosultak körét a munkák ellátásához ténylegesen szükséges szerszámok alapján kell meghatározni.

3. §

(1) A szerszámhasználati díj mértékét a vállalat (költségvetési üzem esetében az alapító tanács végrehajtó bizottságának engedélyével) állapítja meg.

(2) A szerszámhasználati díjat szerszámonként, illetve ennek alapján munkakörönként meghatározott összegben, illetve a törzsbér százalékában - a szerszám mindenkori fogyasztói ára, karbantartási költsége és az elhasználódási idő alapján - kell megállapítani. A díj - az említett szempontok alapján - átalányban is megállapítható az adott szakmán belül több feladatot ellátó dolgozó részére (pl. kőműves rendszeresen végez falazó, vakoló és szerelő-kőműves munkát).

(3) Szerszámhasználati díj (díj-átalány) csak tényleges munkavégzés esetén, annak időtartamára illeti meg a dolgozót.

4. §

(1) A vállalatnál a szerszámhasználati díjak együttes összege havonta nem haladhatja meg a vállalatnál ilyen térítésben részesülők tárgyhavi munkabérének (keresetének) 3%-át, átalány esetében pedig dolgozónként a havi 100 forintot.

(2) Költségvetési üzemeknél, illetve szerveknél e rendelet alkalmazása a költségvetési előirányzat módosítását nem eredményezheti.

5. §

(1) A vállalat meglevő készletéből, vagy központi beszerzés révén rendelkezésre álló s a munka végzéséhez szükséges - szerszámhasználati díjra jogosító - szerszámokat a mindenkori fogyasztói áron csak készpénzfizetés ellenében adhatja el a dolgozónak. A használt szerszám fogyasztói árát a használhatósági fok figyelembevételével kell megállapítani.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak alkalmazása esetén a vállalat a dolgozóknak egy alkalommal -a munkaviszony létesítésekor, illetőleg a szerszámhasználati díjazás bevezetésének kezdetekor - tartós, legfeljebb hat havi törlesztésre szóló fizetési előleget adhat.

6. §

(1) A szerszámhasználati díjat költségként kell elszámolni.

(2) A szerszámhasználati díj vállalati költségnemi és költséghelyi elszámolására az ágazati számlakeretben foglalt előírások az irányadók. Költségvetési szerveknél és költségvetési üzemeknél a szerszámhasználati díjat a költségnemszámadásban egyéb személyi költségként, a költséghelyi elszámolásban pedig az általános költségek között kell elszámolni.

7. §

(1) Azokat a munkaköröket, amelyekben a saját szerszámhasználat kötelező, továbbá - a szerszámok árára történő utalással - a szerszámhasználati díj mértékét és fizetésének rendjét, a használható szerszámok jegyzékét a vállalatoknál a kollektív szerződésben, ipari szövetkezeteknél a munkaügyi szabályzatban kell szabályozni. Azokon a területeken, ahol kollektív szerződést nem kötnek, a fenti Kérdéseket a felügyeleti szerv szabályozza.

(2) Ez a rendelet 1973. március hó 1. napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg a 23/1968. (Ép Ért 14.) ÉVM utasítás hatályát veszti.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter