1/1974. (VII. 15.) KGM rendelet
a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről
Az 1/1973. (I. 26.) MüM számú rendelet (továbbiakban: R.) alkalmazására a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezetével, valamint az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem.
1. §
(1) A rendelet hatálya a kohászati és gépipari ágazatba tartozó állami vállalatra, egyéb állami gazdálkodó szervre, egyesülésre, szövetkezetre, valamint ezek jogi személyiségű gazdasági társulásaira (továbbiakban: vállalat) terjed ki.
(2) A rendelet hatálya kiterjed - a kohászati és gépipari tevékenységüket, és az e körben foglalkoztatott dolgozókat és szövetkezeti tagokat illetően - a más ágazatba tartozó vállalatra is.
2. §
A középfokú munkakörök meghatározása
(1) Az R. 1. § (4) bekezdése szerinti középfokú munkaköröket a vállalat határozza meg és jegyzékben teszi közzé a (2) bekezdésben közölt irányelvek alapján.
(2) Az (1) bekezdésben említett jegyzékben azokat a munkaköröket kell felvenni, melyek esetében
- a munkakörhöz kapcsolódó döntési jogkör,
- a munkakör betöltésével járó felelősség mértéke,
- a munkaköri tevékenység tartalma,
- a munkaköri tevékenységnek a vállalat vagy termelőegység eredményeire gyakorolt hatása
középfokú szakmai végzettséget igényel.
(3) A jegyzékben elkülönítve kell feltüntetni azokat a munkaköröket, amelyek további betöltéséhez a vállalat vezetője az R. 11. §-ának (3) bekezdése alapján a továbbképzésben való eredményes részvételt írja elő.
(4) A középfokú munkakörök jegyzékét középtávú tervidőszakonként felül kell vizsgálni és a szükséges mértékben módosítani kell. A jegyzéket a középtávú továbbképzési terv mellékleteként kell kezelni.
3. §
A továbbképzés formái
(1) Az irányított egyéni tanulás útján felkészülő dolgozók számára a vállalatnak
- a beszámolót megelőző 6 hónappal rendelkezésre kell bocsátani a továbbképzés követelményeit, tananyagát tartalmazó oktatási kiadványokat,
- a beszámolót megelőzően részükre témakörönként legalább egy alkalommal konzultációs lehetőséget kell biztosítani.
(2) A tanfolyamok óraterveinek összeállítására a Kohó- és Gépipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya által kiadott irányelvek adnak eligazítást.
(3) A tanfolyam kezdete és a beszámolás közötti időköz legfeljebb 6-10 hónap lehet.
(4) A teljesen munkaidő alatt tartott (bentlakásos) tanfolyamok kivételével, a dolgozó részére legfeljebb heti 2-2 alkalommal, esetenként 3-5 órai időtartamú továbbképzések szervezhetők.
4. §
A továbbképzés teljesítésének értékelése
(1) A továbbképzés befejezésekor a résztvevők a különböző továbbképzési formákban az ismeretek elsajátításáról - az R. 12. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint - bizottság előtt számolnak be.
(2) A bizottság elnökét a Kohó- és Gépipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya, a bizottság társelnökét a Vas-, Fém- és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezete jelöli ki.
(3) A bizottság további tagjai:
a) a tanfolyam szervezésétől függően a tanfolyam vezetője (a vállalat, az oktatási intézmény, a KGM Szakoktatási Intézet megbízott képviselője),
b) a beszámoltató tanárok (a témaköröknek megfelelő számú, de legfeljebb 3 tanár jelölhető).
(4) A beszámolóról - 3 példányban - jegyzőkönyvet kell felvenni, melynek tartalmazni kell
- a továbbképzés megjelölését és szervezési formáját,
- a beszámoló helyét és idejét,
- a beszámoló dolgozó személyi adatait,
- a beszámoló értékelését,
- a bizottság beszámolóval kapcsolatos esetleges észrevételeit.
Az eredeti jegyzőkönyvet a bizottság tagjainak aláírása után a továbbképzés anyakönyvéhez kell csatolni, a jegyzőkönyv 2 db másolati példányát a KGM Szakoktatási Intézethez kell beküldeni.
5. §
A továbbképzések szervezése
(1) A központi szervezést igénylő tanfolyamok szervezési feladatait a KGM Szakoktatási Intézet látja el.
(2) Az oktatási, tudományos intézetek, tudományos egyesületek által szervezendő továbbképző tanfolyamokat a KGM Szakoktatási Intézet engedélyezi az R. 7. §-ának (2) bekezdése alapján (a tanfolyami óraterv, tematika, személyi és tárgyi feltételek stb. megfelelő biztosítása esetében).
(3) A tanfolyamok szervezéséhez, lebonyolításához szükséges nyomtatványokról és tananyagok ellátásáról - térítés ellenében - a vállalatok részére a KGM Szakoktatási Intézet gondoskodik.
6. §
A továbbképzés tervezése
(1) A vállalatoknak éves és középtávú oktatási terveket kell készíteni. Az egyes tervidőszakokra vonatkozó általános irányelveket a tervidőszakot megelőzően a Kohó- és Gépipari Minisztérium Személyzeti és Oktatási Főosztálya adja ki.
(2) A terveket a tervidőszakot megelőző negyedév első napjáig kell megállapítani, illetve jóváhagyni. Ezt követő 10 napon belül a KGM Szakoktatási Intézethez kell 2 példányban beküldeni.
(3) A tervek teljesítéséről a tervidőszakot követő egy hónapon belül szöveges és számszerű értékelést kell készíteni és megküldeni a KGM Szakoktatási Intézet részére.
7. §
A továbbképzés igazolása, nyilvántartása
(1) A vállalatok nyilvántartását ki kell egészíteni a továbbképzések tervezéséhez, végrehajtásához és ellenőrzéséhez szükséges adatokkal.
(2) A dolgozó továbbképzésben való részvételét az eredményes beszámoló alapján kiadott igazolás tanúsítja.
(3) A továbbképzési igazolásokat a beszámoló jegyzőkönyvek alapján a KGM Szakoktatási Intézet adja ki.
8. §
A továbbképzés költségei
A tanfolyamok, konzultációk, beszámolók díjazására a 108/1969. (9) MüM számú utasítás az irányadó.
9. §
Vegyes rendelkezések
(1) A kohó és gépipari ágazatba sorolt, de más minisztérium vagy országos hatáskörű szerv felügyelete alá tartozó vállalatok az R. 6. §-ában meghatározott tervezéssel kapcsolatos feladataikat a felügyeleti szervük előírása szerint végzik.
(2) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Horgos Gyula s. k.,
kohó- és gépipari miniszter