1/1974. (V. 21.) KipM rendelet
a munkások továbbképzéséről a könnyűipari ágazatban
A munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM számú rendelet alapján a továbbképzésben érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint az érdekelt szakszervezetekkel egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya a könnyűipari ágazatba tartozó állami vállalatokra, állami gazdálkodó szervekre, egyesülésekre, szövetkezetekre, valamint ezek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásaira (a továbbiakban: vállalat) és ezek munkásként foglalkoztatott dolgozóira, illetve fizikai munkát végző tagjaira terjed ki.
(2) A rendelet hatálya kiterjed - a könnyűipari tevékenységüket és az e körben foglalkoztatott dolgozókat és szövetkezeti tagokat illetően - a más ágazatba tartozó vállalatokra is.
2. §
(1) A vállalat termelési és műszaki fejlesztési terveire alapozott, azokkal összehangolt időtartamra (középtávú, éves) továbbképzési tervet köteles készíteni.
(2) A továbbképzési tervek elkészítésébe, a továbbképzéssel kapcsolatos feladatok végrehajtásába és ellenőrzésébe a vállalatok vonják be a vállalati szakszervezeti és KISZ szervezeteket, szövetkezeti bizottságokat.
3. §
(1) A munkások továbbképzésének alapvető formája a tanfolyami oktatás.
(2) Indokolt esetekben a tanfolyamok anyagának egyéni tanulással történő elsajátítását is lehetővé kell tenni. Az egyéni tanulást a vállalat konzultációk szervezésével, beszámolók tartásával segítse elő.
(3) A továbbképzést - a vállalat megkeresésére és a költségek térítése esetén - a Könnyűipari Minisztérium Módszertani és Továbbképző Intézete (a továbbiakban: Módszertani Intézet) is végezheti.
(4) A szövetkezetek munkásainak továbbképzésénél a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek irányelveit is figyelembe kell venni.
4. §
(1) A továbbképzésben az vehet részt, aki
a) szakmunkástovábbképző (felújító-korszerűsítő, ismeretbővítő, specializáló) továbbképzés esetében az adott szakmában szakmunkásképesítéssel rendelkezik;
b) a munkáscsoportok irányítására felkészítő továbbképzés esetén 3 éves gyakorlatot igazol;
c) betanított munkás;
d) az a)-c) alatt előírtak mellett részvételét a művezető javasolja.
(2) Az általános iskolai (8 osztályú), végzettséggel nem rendelkező dolgozókat ösztönözni kell arra, hogy e végzettséget a szakmai továbbképzést megelőzően vagy azzal egyidejűleg megszerezzék.
5. §
(1) A könnyűipari ágazatba tartozó szakmák továbbképzésének szakmai tartalmát meghatározó tematikát a Módszertani Intézet készíti elő. A tematikát a Könnyűipari Minisztérium Munkaügyi és Oktatási Főosztálya a Munkaügyi Minisztériummal egyetértésben hagyja jóvá
(2) A jóváhagyott tematika alapján a Módszertani Intézet gondoskodik a tankönyvek, jegyzetek (tananyagok) elkészítéséről. A tananyagot a vállalatok térítés ellenében szerezhetik be.
6. §
(1) A munkáscsoportok irányítására felkészítő tanfolyamok hallgatói és az egyéni tanulók a továbbképzés befejezésekor - a tanfolyamot szervező vállalatnál - vizsgát tesznek.
(2) A vizsgabizottság 3 tagból áll. A vizsgabizottság tagjainak a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben, a vállalat igazgatója ad megbízást. Ipari szövetkezeteknél a vizsgabizottság tagjait az elnök jelöli ki.
(3) A vizsga a tanfolyami tematikától függően írásbeli, szóbeli és gyakorlati részből áll. A vizsgakövetelményt a résztvevőkkel legkésőbb a tanfolyamok megkezdésekor közölni kell.
(4) A vizsgáról jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek tartalmaznia kell:
- a tanfolyam elnevezését,
- a vizsgázó nevét és személyi adatait,
- a vizsga helyét és idejét,
- a vizsgabizottság tagjait,
- a vizsgázó minősítését.
(5) A jegyzőkönyvet a tanfolyam anyakönyvéhez kell csatolni és adatait az anyakönyvbe is be kell vezetni, valamint a vizsgabizottság tagjaival alá kell iratni, és a vállalat irattárába kell elhelyezni "nem selejtezhető" megjelöléssel.
7. §
(1) A sikeres vizsga letételéről, valamint, a vizsgával nem járó továbbképzés eredményes elvégzéséről a tanfolyamot szervező vállalat köteles igazolást adni és ennek adatait a dolgozó munkakönyvébe bevezetni.*
(2) Az igazolásnak tartalmaznia kell a továbbképzés jellegét, időtartamát, a minősítés fokát, továbbá az anyakönyv számát.
(3) Az igazolás illetékmentes.
(4) Az elveszett vagy megsemmisült igazolás pótlására másodlatot az eredeti okmányt kiállító, az anyakönyvet őrző vállalat, illetve jogutódja köteles adni.
8. §
A tanfolyam, illetve a vizsga költségeit a 6/1972. (IV. 21.) MüM számú rendelet V. fejezetében foglaltak szerint kell elszámolni. A tanfolyamvezető tiszteletdíját a hivatkozott rendelet 2. számú mellékletében meghatározott forint összeg - mint felső határ - figyelembevételével kell megállapítani.
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a 6/1972. (IV. 21.) MüM számú rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.
Keserű Jánosné s. k.,
könnyűipari miniszter