Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

2/1974. (II. 2.) KPM rendelet

a túlsúlyos járművek közlekedésének korlátozásáról szóló 16/1973. (VI. 27.) MT számú rendelet végrehajtásáról

A túlsúlyos járművek közlekedésének korlátozásáról szóló 16/1973. (VI. 27.) MT számú rendelet 2. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) Az egyes tengely esetében 10, kettős tengely esetében 16 tonnát meghaladó tengelyterhelésű jármű (a továbbiakban: túlsúlyos jármű) közlekedésének engedélyezése

a) belföldi rendszámú jármű tekintetében

- ha a túlsúlyos jármű - országos közút vagy országos és tanácsi közút igénybevételével - több megye (Budapest és megye) területén közlekedik, a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Közúti főosztályának,

- ha a túlsúlyos jármű - országos közút vagy országos és tanácsi közút igénybevételével - egy megye területén közlekedik, a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium útügyi területi szervének (KPM Közúti Igazgatóság),

- ha a túlsúlyos jármű csak Budapest területén közlekedik, Budapest Főváros Tanácsa VB útügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének,

- ha a túlsúlyos jármű - kizárólag tanácsi közút igénybevételével - egy vagy több megye (Budapest és megye) területén közlekedik, a megyei (fővárosi) tanács VB útügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének;

b) külföldi rendszámú jármű tekintetében minden esetben a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Közúti Főosztályának (a továbbiakban együtt: útügyi hatóság) hatáskörébe tartozik.

(2) Ha a túlsúlyos jármű országos és tanácsi közút igénybevételével közlekedik, a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Közúti Főosztálya, illetőleg útügyi területi szerve az engedélyezés kérdésében az illetékes megyei tanács VB útügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve véleményének a figyelembevételével határoz.

(3) Ha a túlsúlyos jármű kizárólag tanácsi közút igénybevételével több megye (Budapest és megye) területén közlekedik, az engedélyezés kérdésében - a többi érdekelt útügyi hatóság véleményének a figyelembevételével - a jármű indulási helye szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács VB útügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve határoz.

2. §

(1) Az útügyi hatóság a túlsúlyos jármű közlekedését abban az esetben engedélyezi, ha

a) a túlsúlyt okozó szállítmány

- nem bontható meg,

- más közlekedési eszközzel (vasúti vagy vízi járművel) nem továbbítható,

- elszállítására kisebb tengelyterhelésű közúti jármű nem áll rendelkezésre;

b) a jármű túlsúlyos állapota a közlekedés időtartamára gazdaságosan (pl. a járműre szerelt gép leszerelésével) nem szüntethető meg.

(2) Az útügyi hatóság az engedélyben a túlsúlyos jármű közlekedésére a tervezettől eltérő útvonalat jelölhet meg, és a közlekedést további feltételekhez (sebességkorlátozás, napszakra korlátozás stb.) kötheti.

3. §

(1) A túlsúlyos jármű közlekedésének engedélyezése iránt az üzembentartónak kell indokolt írásbeli kérelmet az illetékes útügyi hatóságnál előterjesztenie. A kérelemhez - a járműre, az üzembentartóra és a rakományra, valamint a tervezett közlekedés időpontjára és útvonalára vonatkozó részletes adatok közlése végett - két példányban csatolni kell az útügyi hatóságnál e célra beszerezhető és megfelelően kitöltött űrlapot.

(2) Ha az útügyi hatóság az engedély kiadása iránti kérelemnek helyt ad, 8 napon belül írásban közli a kérelmezővel az engedélyért fizetendő díj összegét és a díj megfizetésének módját, valamint a jármű közlekedésére vonatkozó esetleges feltételeket (előzetes értesítés). Az útügyi hatóság az engedélyt a díj megfizetésének igazolása esetében adja ki.

(3) Az engedélyért fizetendő díj összegét a rendelet mellékletében meghatározott díjtételek alapján, a túlsúlyos járművel közúton megtenni kívánt távolság figyelembevételével kell megállapítani.

(4) Ha az üzembentartó az engedélyt a túlsúlyos jármű közlekedésére meghatározott időpont előtt az útügyi hatóságnak visszaadja, az engedélyért fizetett díjat részére vissza kell téríteni.

(5) Az útügyi hatóság az engedély kiadása iránti kérelem elutasítását a kérelmezővel - 8 napon belül - indokolt írásbeli határozatban közli.

4. §

(1) A közforgalmú személyközlekedést lebonyolító, valamint a köztisztasági feladatokat ellátó túlsúlyos jármű közlekedésére vonatkozó engedélyért díjat fizetni nem kell.

(2) Az útügyi hatóság engedélyezheti, hogy az üzembentartó - díj megfizetése helyett - azt az utat, amelyen túlsúlyos járművel (járművekkel) közlekedni kíván, saját költségén e jármű (járművek) közlekedésére alkalmassá tegye és folyamatosan karbantartsa.

(3) Az (1) és a (2) bekezdésben említett esetben az útügyi hatóság az engedélyt előzetes értesítés nélkül adja ki, és abban a túlsúlyos jármű rendszeres közlekedését is engedélyezheti.

5. §

(1) Az útügyi hatóság a járművek tengelyterhelését, illetőleg a túlsúlyos járművek közlekedésének korlátozására vonatkozó rendelkezések megtartását - az Országos Mérésügyi Hivatal által hitelesített mérőberendezéssel - helyszíni mérés útján ellenőrzi.

(2) Ha az ellenőrzés eredményeként az állapítható meg, hogy a túlsúlyos jármű engedély nélkül vagy az engedélyben foglalt feltételektől eltérő módon közlekedett a közúton, az engedélyezésre jogosult útügyi hatóság az) üzembentartót - indokolt írásbeli határozatban - kötelezi

a) a rendelet mellékletében meghatározott díjtételek alapján, a túlsúlyos járművel a közúton megtett távolság figyelembevételével megállapított alapdíj, valamint

b) az alapdíj kilencszeresének megfelelő összegű pótdíj

megfizetésére. Az üzembentartó a díj és a pótdíj megfizetéséig túlsúlyos jármű közlekedésére újabb engedélyt nem kaphat.

6. §

(1) Az útügyi hatóságnál szolgálatot teljesítő hivatalos személy jelzőtárcsával vagy jelzőlámpával adott jelzésére a jármű vezetője köteles járművét megállítani, személyazonosságát igazolni, menetlevelét bemutatni és a jármű tengelyterhelésének ellenőrzésével kapcsolatos felhívást teljesíteni.

(2) Az ellenőrzést végző személy az engedély nélkül vagy az engedélyben foglalt feltételektől eltérő módon közlekedő túlsúlyos jármű vezetőjét arra kötelezheti, hogy a jármű szállítmányának a jogszabályban vagy az engedélyben meghatározottnál nagyobb tengelyterhelést okozó részét -az arra alkalmas legközelebbi helyen - rakja le Nincs helye lerakásra kötelezésnek, ha a szállítmány megbontása lehetetlen, a lerakás a szállítmány állagát veszélyeztetné vagy a lerakott szállítmány megőrzéséről gondoskodni nem lehet.

(3) Az 5. §-ban említett ellenőrzés eredményéről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyet az ellenőrzést végző személy és az ellenőrzött jármű vezetője ír alá. A jegyzőkönyv tartalmazza

a) a jármű forgalmi rendszámát, valamint az üzembentartó nevét és lakcímét (székhelyét, telephelyét);

b) az ellenőrzés helyét és időpontját;

c) a mérés eredményét, - tengelyenként külön-külön;

d) túlsúlyos jármű esetében azt, hogy a jármű engedéllyel közlekedik-e, és ha igen, közlekedése megfelel-e az engedélyben foglalt feltételeknek

e) engedély nélkül vagy az engedélyben foglalt feltételektől eltérő módon közlekedő túlsúlyos jármű esetében a fizetendő alapdíj és pótdíj összegét;

f) az ellenőrzés során tett esetleges egyéb intézkedéseket.

(4) A jegyzőkönyv egy példányát az ellenőrzött jármű vezetőjének kell átadni, és az átvételt 8 jármű vezetőjével el kell ismertetni. Ha a jármű vezetője a jegyzőkönyv aláírását vagy átvételét megtagadja, ezt a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni. A jegyzőkönyv további egy példánya az ellenőrzést végző személynél marad, két példányát pedig annak az útügyi hatóságnak kell megküldeni, amely az 1. § értelmében a túlsúlyos jármű közlekedésének engedélyezésére jogosult.

7. §

Külföldi rendszámú jármű tekintetében a 2-6 §-ban foglalt rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a 3. § (2) bekezdésében említett díjat, illetőleg az 5. § (2) bekezdésében említett díjat és pótdíjat rubel elszámolási viszonylatú országok járművei után az illető ország valutájában vagy forintban, egyébként pedig valamely konvertibilis fizetőeszközben kell - a megfizetés napján érvényes, a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hivatalos (pótlékolt) árfolyamon - megfizetni.

8. §

Az útügyi hatóság eljárására - a rendeletben nem szabályozott kérdésekben - az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

9. §

A rendelet hatálya a Magyar Néphadsereg által üzembentartott járművekre nem terjed ki.

10. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Csanádi György s. k.,

Közlekedés- és postaügyi miniszter

Melléklet a 2/1974. (II. 2.) KPM számú rendelethez

Túlsúlyos tengelyenként fizetendő díjak

Tartalomjegyzék