4/1974. (VIII. 7.) OT-PM-MÉM együttes rendelet
az állami gazdasági, az állami erdőgazdasági és a mezőgazdasági termelőszövetkezeti beruházásokról szóló egyes jogszabályok módosításáról
1. §
A 2/1969. (VI. 20.) OT-PM-MÉM számú és a 2/1971. (VII. 14.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelettel módosított és kiegészített 1/1967. (XII.1.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelet (a továbbiakban: MR) 16. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"Vállalati beruházások előkészítése
16. § (1) A vállalati beruházások előkészítéséért, jóváhagyásáért, valamint a megvalósítás és az üzemeltetés megteremtéséért és ellenőrzéséért a döntésre jogosult igazgató, illetőleg a termelőszövetkezeteknél a vezetőség felelős. A beruházási tevékenység vállalaton belüli rendjét, a döntési jogkör gyakorlásának módját, a beruházási folyamat dokumentálását, a feladatok teljesítéséért felelősöket, a nyilvántartások és az információáramlás rendszerét, valamint az ellenőrzési tevékenységet az állami gazdaságoknál és az állami erdőgazdaságoknál a vállalat igazgatója a Működési és Szervezeti Szabályzatban, a termelőszövetkezeteknél pedig az ügyrend szabályozza.
(2) A beruházási döntés megalapozása és a beruházás hatékonyságának növelése érdekében az előkészítésnek elsősorban a beruházás céljával, indokoltságával, időszerűségével, jövedelmezőségével és megvalósításával kapcsolatos kérdésekre kell kiterjednie. A beruházások előkészítési, döntési és megvalósítási szakaszának minden lényeges elemét dokumentálni kell.
(3) Azokról a beruházásokról, amelyek
a) az Állami Fejlesztési Bank által finanszírozott állami támogatással pályázati úton,
b) közép- és hosszú lejáratú építési beruházási hitel igénybevételével valósulnak meg, illetőleg
c) kizárólag saját forrás felhasználása esetén a 3/a számú mellékletben felsorolt állami gazdasági, állami erdőgazdasági és termelőszövetkezeti beruházásokról,
a rendelet 3/b számú melléklete szerinti beruházási alapokmányt kell kidolgozni.
(4) Az amortizációs alap megelőlegezési hitéi igénybevétele saját forrás felhasználásának minősül.
(5) A beruházási alapokmány az előkészítés és döntés összefoglaló okmánya, amely tartalmazza a beruházás legfontosabb adatait, a beruházás szükségességének indokolását, a döntés megalapozását, a megvalósítás feltételeinek részletezését - ideértve a pénzügyi eszközök biztosítottságát -, továbbá a vállalat igazgatója, illetőleg a szövetkezet vezetősége által hozott döntést.
16/A. § (1) A beruházási alapokmány tervezetét a jóváhagyó döntés előtt véleményezésre meg kell küldeni:
- az állami gazdasági beruházásoknál az Állami Gazdaságok Országos Központjának,
- az állami erdőgazdasági beruházásoknál a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumnak,
- a termelőszövetkezeti beruházásoknál a megyei (Fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szerveinek.
A felsorolt szervek véleményüket 30 napon belül írásban közlik a beruházóval.
(2) Az (1) bekezdésben említett szervek a beruházási alapokmány adataiból nyert információ alapján elsősorban abban a kérdésben foglalnak állást, hogy a beruházás megvalósítása népgazdasági, illetőleg az ágazati politika célkitűzéseit szolgálja-e.
(3) A beruházási alapokmányt a véleményezést követően - illetőleg, ha a véleményező szervek 30 napon belül nem nyilvánítottak véleményt - a vállalat igazgatója, illetőleg a termelőszövetkezeteknél a közgyűlés, vagy - az alapszabály rendelkezése szerint - a vezetőség hagyja jóvá. Az alapokmányban fel kell tüntetni az észrevételekkel kapcsolatban elfoglalt álláspontot.
(4) A MR 16. §-ához tartozó 3. számú melléklet helyébe e rendelet 2-3. számú melléklete lép.
16/B. § (1) A 16. § (3) bekezdésében fel nem sorolt vállalati beruházások esetében a beruházási döntés előtt a 3/b. számú melléklet értelemszerű alkalmazásával, rövidített formában beruházási döntést megalapozó javaslatot kell készíteni és jóváhagyni.
(2) A 16. § (3) bekezdésében felsorolt beruházások alapokmányát - az aláírását követő 15 napon belül - egy-egy példányban meg kell küldeni:
a) a 16/A. § (1) bekezdésében felsorolt illetékes véleményező szervnek,
b) állami támogatás igénybevétele esetén az Állami Fejlesztési Banknak,
c) építési beruházási bankhitel igénybevétele esetén a Magyar Nemzeti Banknak.
16/C. § (1) A beruházások kivitelezését csak jóváhagyott (aláírt) beruházási alapokmány, illetőleg beruházási döntést megalapozó javaslat alapján szabad megkezdeni.
(2) Gazdasági társulás esetében az 50 millió forint beruházási költséget meghaladó beruházást az alapokmány jóváhagyása után, kivitelezésének megkezdése előtt 60 nappal a közös képviseletet ellátó szervnek a 3/c. számú melléklet szerint be kell jelenteni a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumnak.
(3) Lényeges adatok változása esetén az alapokmányt módosítani kell. Ha az alapokmányt a 16/B. § (2) bekezdésében felsorolt szervek megkapták, a módosításról ezeket a szerveket 15 napon belül értesíteni kell. Lényeges változásnak kell tekinteni, ha a fejlesztési cél módosul, a beruházási költség a jóváhagyott (aláírt) előirányzat 20%-át meghaladó mértékben növekszik, vagy az üzembehelyezés tervezett időpontja 6 hónapot meghaladó mértékben eltolódik."
2. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit azoknál a beruházásoknál kell alkalmazni, amelyeknél 1974. június 30-ig a megvalósításra vonatkozóan az építési, illetőleg az alapvető technológiai berendezések szállítására szerződést még nem kötöttek.
(2) A vállalat igazgatója felelős a Szervezeti és Működési, Szabályzat e rendeletnek megfelelő kiegészítéséért és legkésőbb 1974. szeptember 30-ig történő hatálybaléptetéséért. Termelőszövetkezeteknél az ügyrend kiegészítéséért az alapszabályban megjelölt szerv vagy személy felelős.
Hont János s. k.,
az Országos Tervhivatal elnökhelyettese
Dr. Villányi Miklós s. k.,
pénzügyminiszterhelyettes
Dr. Dimény Imre s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
1. számú melléklet a 4/1974. (VIII. 7.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelethez
(A MR 3/a számú melléklete)
A 3/b. számú melléklet szerinti beruházási alapokmány készítésére kötelezett beruházások
1. 300 termelő tehénférőhelyet meghaladó tejtermelő telep.
2. 400 férőhelyet meghaladó növendék- vagy hízómarha telep.
3. 300 tehénférőhelyet meghaladó húshasznosítású vegyes szarvasmarha telep.
4. 2000 hízóférőhelyet meghaladó sertéshizlaló telep.
5. 20.000 férőhelyes baromfitelep.
6. 10.000 m2-es vagy azt meghaladó növényház, vagy fűtött fólia telep.
7. 300 hektárnál nagyobb öntöző telep.
8. 200 vagonos, vagy annál nagyobb hűtőtároló.
9. 300 hektárnál nagyobb halastó.
10. 10 hektárnál nagyobb bogyós gyümölcsös ültetvény.
11. 100 hektárnál nagyobb szőlő- és egyéb gyümölcsös, ültetvény.
12. 5 toló vagy annál nagyobb teljesítményű takarmány keverőüzem.
13. 10 millió Ft kiviteli értéket meghaladó komplex meliorációs beruházás.
14. Állami erdőgazdaságok esetében:
a) Minden olyan termelő jellegű fejlesztés - kivéve az erdőfeltárási beruházásokat -, amelynek költségelőirányzata a 20 millió forintot eléri, illetőleg meghaladja.
b) Minden egyéb (nem termelő jellegű, szociális, kulturális stb.) beruházás, amelynek költségelőirányzata a 10 millió forintot eléri, illetőleg meghaladja.
2. számú melléklet a 4/1974. (VIII. 7.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelethez
(A MR 3/b számú melléklete a 16. §-hoz)
1. számú táblázat
Fejlesztési alap mérleg
M. e.: 1000 Ft
2. számú táblázat
Saját forrás évenkénti alakulása a termelőszövetkezetekben
M. e.: 1000 Ft
3. számú melléklet a 4/1974. (VIII. 7.) OT-PM-MÉM számú együttes rendelethez
(A MR 3/c számú melléklete)