1974. évi 5. törvényerejű rendelet

egyes felsőoktatási munkaköröknek határozott idejű munkaviszonyban ellátásáról

1. § (1) E törvényerejű rendelet hatálya kiterjed az egyetemeken, az egyetemi jellegű főiskolákon, valamint a főiskolákon létesített tanársegédi és adjunktusi munkakörökre.

(2) Nem terjed ki a törvényerejű rendelet hatálya a honvédelmi miniszter, illetőleg a belügyminiszter felügyelete alatt álló főiskolákon (akadémiákon) létesített, valamint az egészségügyi miniszter felügyelete alatt álló felsőoktatási intézményekben az egyes orvosok munkaviszonyáról szóló 1959. évi 14. számú törvényerejű rendelet hatálya alá tartozó tanársegédi és adjunktusi munkakörökre.

2. § (1) A tanársegédeket és adjunktusokat a (2) bekezdésben megállapított kivétellel

- az egyetemeken és egyetemi jellegű főiskolákon 1974. szeptember 1. napjától,

- a főiskolákon a felügyeletet gyakorló miniszter, illetőleg országos hatáskörű szerv vezetője által meghatározott időponttól

legfeljebb öt évre szóló munkaszerződéssel lehet alkalmazni. A munkaszerződés újabb legfeljebb öt évre - több alkalommal is - meghosszabbítható.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt munkakörben határozatlan időre szóló munkaviszonyt lehet létesíteni olyan szakemberrel, aki az oktatói munkakörnek megfelelő szakirányú valamely munkaterületen (pl. üzemben, intézményben, az államigazgatásban) hosszú gyakorlatot szerzett.

3. § (1) Az egyetemeken és az egyetemi jellegű főiskolákon az 1974. szeptember 1. napját megelőzően határozatlan időre kinevezett tanársegédiek és adjunktusok munkaviszonya, egyébként változatlan feltételek mellett - a (2)-(5) bekezdésekben megállapított kivételekkel - 1975. szeptember 1. napján három évre terjedő munkaviszonnyá alakul át.

(2) A felügyeletet gyakorló miniszter a munkaviszony átalakulásának időpontját az (1) bekezdésben meghatározott időpontnál korábbi, de 1974. szeptember 1. napját követő időpontban és intézményenként eltérően is meghatározhatja.

(3) Az alkalmazásra jogosult vezető a határozott idejűvé váló munkaviszony időtartamát, az oktatóval történt megegyezés alapján, három évet meghaladó, de legfeljebb öt évre terjedő időben is megállapíthatja.

(4) Ha a munkaviszony átalakulására megszabott időpontban az oktatónak az öregségi teljes nyugdíjra való jogosultság megszerzéséhez legfeljebb öt éve hiányzik, a munkaviszony a nyugdíjjogosultság megszerzéséig tart.

(5) Nem alkalmazható az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés abban az esetben, ha a tanársegéd, illetőleg az adjunktus további határozatlan idejű alkalmazásához méltánylást érdemlő okból - az intézmény vezetőjének javaslatára - a felügyeletet gyakorló miniszter hozzájárult. Az intézmény vezetője a javaslattétel előtt köteles az intézmény tanácsának véleményét meghallgatni.

4. § (1) A főiskolákon a határozatlan időre kinevezett tanársegédek és adjunktusok munkaviszonya a felügyeletet gyakorló miniszter, illetőleg országos hatáskörű szerv vezetője által megállapított időpontban három évre terjedő munkaviszonnyá alakul át.

(2) A munkaviszony átalakulásával kapcsolatban a 3. § (3)-(5) bekezdése megfelelően irányadó.

5. § (1) A tanársegéd vagy adjunktus a munkaviszonyát felmondhatja, ha

a) a határozott idejűvé váló munkaviszonyát nem kívánja fenntartani;

b) a határozott idejű munkaviszonyának tartama alatt az öregségi teljes vagy résznyugdíjra való jogosultságát megszerzi.

(2) Az (1) bekezdés a) pontja alapján a felmondás legkésőbb a határozatlan idejű munkaviszony átalakulásának időpontjáig közölhető.

6. § Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, az alkalmazásával kapcsolatos végrehajtási szabályokat - az egyetemek és főiskolák felett felügyeletet gyakorló miniszterekkel, az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnökével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a művelődésügyi miniszter és a munkaügyi miniszter együttesen állapítják meg.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára