Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

6/1974. (II. 9.) MÉM rendelet

a középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről

Az 1/1973. (I. 26.) MüM számú rendeletnek (a továbbiakban: MüM R.) az élelmiszer- és fagazdaság területén való alkalmazására az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, továbbá az érdekelt szakszervezetekkel egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

(1) A rendelet hatálya az élelmiszer- és fagazdasági ágazatba tartozó vállalatra, trösztre, egyéb állami gazdálkodó szervre, állomásra, szolgálatra, egyesülésre, szövetkezetre, e szervezetek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásaira (a továbbiakban együtt: vállalat) terjed ki.

(2) A rendelet hatálya kiterjed továbbá - az élelmiszer- és fagazdasági tevékenységet és az e körben foglalkoztatott dolgozókat és szövetkezeti tagokat illetően - a más ágazatba tartozó vállalatra is.

(3) A rendelet 2. §-át, 7-8. §-át és 11. §-át kell alkalmazni más ágazatba tartozó, de a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter felügyelete alatt álló vállalatokra is.

2. §

A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (MÉM) a továbbképzési rendszer kialakításáról, a továbbképzés irányításáról és ellenőrzéséről a MÉMMérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet (a továbbiakban: Intézet) útján gondoskodik.

3. §

A középfokú szakmai végzettséget igénylő munkakörök felsorolását az 1. számú melléklet tartalmazza.

4. §

A továbbképzés rendszerét a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, a mezőgazdasági gépipar, a fagazdaság, a földügyi igazgatás területére szakosítottan kell kialakítani.

5. §

(1) Az általános alapismeretek tananyaga:

- gazdasági alapozó ismeretekre (az élelmiszer- és fagazdaság ágazatpolitikai koncepciói és összefüggései, makroökonómiai, vállalati gazdasági, üzem- és munkaszervezési, munkajogi, munkalélektani és munkaegészségtani alapozó ismeretek),

- műszaki alapozó ismeretekre (műszaki, elektronikai, számítástechnikai, automatizálási alapismeretek, a műszaki fejlesztés általános kérdései),

- természettudományos alapozó ismeretekre (biológia, alkalmazott biológiai kérdések, kemizálási ismeretek, nemzetközi mértékegység-rendszer alapjai);

a közvetlen munkahelyi vezetői munkakört betöltők továbbképzésében

- vezetési ismeretekre is tagolódik.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt alapismereteket a munkakörök igényeinek megfelelően kell oktatni.

6. §

A munkakör csoportoknak megfelelő szakmai ismeretanyagot az 5. § (1) bekezdés alapulvételével, a munkakör jellege szerint kell kialakítani.

7. §

(1) Az éves továbbképzési tervet a termelőszövetkezet a naptári évet megelőző év október 31-ig a 2. számú mellékletben megjelölt továbbképzési központoknak, az állami gazdaság az Állami Gazdaságok Országos Központja illetékes megyei főosztályának (a továbbiakban: megyei főosztály), a tröszt keretében működő vállalat a trösztjének, a többi vállalat közvetlenül az Intézetnek küldi meg. A tanács felügyelete alá tartozó vállalatnak a tervet a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: megyei szakigazgatási szerv) kell felterjesztem. A továbbképzési központ, a megyei főosztály, a tröszt és a megyei szakigazgatási szerv az összesített terveket november 16-ig megküldik az Intézetnek. Az Intézet a feldolgozott adatokat november 30-ig a MÉM Szakoktatási Főosztályához terjeszti fel.

(2) A termelőszövetkezetnek a továbbképzési terv egy másolati példányát - a 10/1973. (VII. 4.) MÉM számú rendelet 12. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megvalósításának elősegítésére - a megyei szakigazgatási szerv részére is meg kell küldenie.

(3) Az (1) és (2) bekezdésekben foglaltaknak megfelelően kell eljárni a középtávú továbbképzési terv tekintetében is.

(4) A továbbképzési terv elkészítése során különös gondot kell fordítani azoknak a tárgyi és ösztönzési feltételeknek a biztosítására, amelyek lehetővé teszik, hogy a nők foglalkoztatottsági számarányuknak megfelelően vegyenek részt a továbbképzésben. A nők továbbképzését a vállalat, illetve a termelőszövetkezet közép- és hosszútávú szakember-szükségletével összhangban kell megoldani.

8. §

(1) A tanfolyamok szervezésére, lebonyolítására kijelölt oktatási intézmények és vállalatok jegyzékét a 2. és 3. számú melléklet tartalmazza.

(2) A földhivatalok ügyintézőinek továbbképzését a megyei földhivatalok szervezik [11/1973. (MÉM É. 14.) MÉM számú utasítás 14. pontja].

9. §

A MüM R. 7. § (2) bekezdésében meghatározott szervnek a MÉM-től kérnie kell az általa szervezett továbbképzési tanfolyamnak a MüM R. szerinti továbbképző tanfolyammá minősítését. A felterjesztéshez mellékelni kell a továbbképzési tervet.

10. §

A termelőszövetkezetekben dolgozó vezetők és szakemberek továbbképzésének összehangolásáról és a MüM R. 16. § (3) bekezdésében foglaltak megtartásáról a megyei szakigazgatási szerv vezetője gondoskodik.

11. §

(1) A továbbképzés lebonyolítására kijelölt oktatási intézmények és vállalatok gondoskodnak a tanfolyam elhelyezéséről, az oktatás megszervezéséről, közreműködnek a továbbképzés tananyagának elkészítésében, továbbá teljesítik a MüM R. 16. § (5) bekezdés szerinti adatszolgáltatást. Az oktatási intézmények pedagógiai, oktatás-szervezési segítséget is nyújtanak a vállalatok középfokú végzettségű dolgozóinak továbbképzéséhez.

(2) A továbbképzési központoknak az (1) bekezdésben és a 7. §-ban, valamint a MüM R. 8. §-ában felsorolt tennivalókon felül gondoskodniuk kell a megszervezett tanfolyamok helyéről, kapcsolatot kell tartaniok az Intézettel, a tanfolyamokat lebonyolító szervekkel, és az Intézettel együttműködve kell kidolgozniuk a továbbképzés fejlesztésére vonatkozó koncepciókat.

(3) Új továbbképzési központok kijelölésénél a 11/1971. (III. 31.) Korm. számú rendelet 5. § (1) bekezdésében foglaltak figyelembe vételével kell eljárni.

12. §

Középfokú oktatási intézményben, ha feladatai szükségessé teszik, függetlenített - működési létszámba tartozó - továbbképzési szakfelügyelői munkakör létesíthető (a továbbiakban: szakfelügyelő). Ahol továbbképzési szakfelügyelő nem működik, a továbbképzési feladatokat az intézmény kijelölt oktatója - kapcsolt munkakör formájában - látja el. A szakfelügyelő munkabére az állami költségvetés terhére többlet bérigényt nem jelenthet. Az oktatási intézmény bértömege felett jelentkező bérigény, valamint a továbbképzéssel kapcsolatban jelentkező más többletköltség fedezetéről a MüM R. 15. § (3) bekezdése alapján kell gondoskodni.

13. §

Általában bejárásos tanfolyamok szervezésére kell törekedni. Amennyiben a tanfolyam szakosítása és a bejárás lehetőségei indokolják, bentlakásos tanfolyam is szervezhető.

14. §

(1) A beszámolás írásban, vagy szóban, illetőleg mindkét módon történhet.

(2) A beszámolás eredményéről a munkáltatót értesíteni kell.

15. §

Ha a továbbképzés a munkaidőn túl nyúlik, a kisgyermekes és családos anyák részére munkaidőkedvezményt, vagy kedvező munkabeosztást kell biztosítani.

16. §

(1) A tanfolyami költségek megállapítása és elszámolása tekintetében az 1/1974. (I. 9.) MÉM számú rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.

(2) A termelőszövetkezeti tagok átlagkeresetét a 6/1967. (X. 24.) MÉM számú rendelet 136. §-ának (3) bekezdése alapján kell megállapítani.

17. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg a 11/1969. (MÉM É. 8.) MÉM számú utasítás hatályát veszti.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

1. számú melléklet a 6/1974. (II. 9.) MÉM számú rendelethez

Jegyzék

a középfokú szakmai végzettséget igénylő munkakörökről

Középfokú szakmai végzettséget igénylő munkakörök

Mezőgazdaság területén

brigádvezető és azzal azonos értékű munkakörben foglalkoztatottak,

műszakvezető.

csoportvezető (beosztott),

előadó (műszaki, termelési, termelésfejlesztési stb.),

technikus,

raktárvezető,

részlegvezető (pl. karbantartási),

szállításszervező,

pincemester,

áruda és boltvezető,

laboratóriumvezető,

inszeminátor, felcser, egészségügyi szaksegéd,

beosztott közgazdasági munkakörben (terv, munkaügy, üzem- és munkaszervezés, értékesítés, kereskedelem, munkavédelem, pénzügy és számvitel) dolgozók,

Élelmiszeripar területén

főművezető, művezető, műszakvezető,

raktárvezető,

telepvezető, részlegvezető,

csoportvezető (beosztott),

előadó (műszaki, termelési, termelésfejlesztési, stb.),

technikus,

mechanikus,

programozó,

művelettervező,

minőségi ellenőr,

gyártáselőkészítő,

diszpécser,

szállításszervező,

beosztott közgazdasági munkakörben (terv, munkaügy, üzem- és munkaszervezés, értékesítés, kereskedelem, munkavédelem, pénzügy és számvitel) dolgozók.

Erdő- és fafeldolgozó gazdaságok területén

előadó,

erdőleltározó,

termőhelyfeltáró,

kartográfus,

kerületvezető erdész, vadász,

szakosított erdész,

csemetekert vezető és kezelő,

rakodó-kezelő,

fagyártmány és bányavezető,

művezető,

beosztott közgazdasági munkakörben (terv, munkaügy, üzem- és munkaszervezés, értékesítés, kereskedelem, munkavédelem, pénzügy és számvitel) dolgozók.

Földügyi igazgatás területén

földmérési ügyintéző,

földhasználati ügyintéző,

földnyilvántartási ügyintéző.

2. számú melléklet a 6/1974. (II. 9.) MÉM számú rendelethez

Jegyzék

a továbbképzés szervezését és lebonyolítását végző szakoktatási intézményekről

3. számú melléklet a 6/1974. (II. 9.) MÉM számú rendelethez

Jegyzék a vállalati továbbképzési központokról

1. Borgazdasági Vállalatok Trösztje

2. Cukoripari Vállalatok Trösztje

3. Dohányipari Vállalatok Trösztje

4. Konzervipari Vállalatok Trösztje

5. Magyar Édesipar

6. Magyar Hűtőipar

7. Növényolajipari és Mosószergyártó Vállalat

8. Agrotröszt

9. Erdért

10. Állatforgalmi és Húsipari Tröszt

11. Tejipari Vállalatok Trösztje

12. Gabonatröszt

13. Szeszipari Vállalatok Trösztje

14. Baromfifeldolgozó Vállalatok Trösztje

15. Söripari Vállalatok Trösztje

16. Mezőgéptröszt

17. Agrober

Tartalomjegyzék