Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

7/1974. (III. 20.) MT rendelet

a Magyar Népköztársaság címere, valamint az állami felségjogra utaló egyes elnevezések és megjelölések használatának rendjéről

1. §

(1) A Magyar Népköztársaság címerét az államhatalom szervei, valamint az államigazgatás központi és helyi szervei, továbbá a bíróságok és az ügyészségek külön engedély nélkül használják.

(2) Az államigazgatás központi és helyi szervednek felügyelete alá tartozó költségvetési szervek (hivatalok, intézmények, stb.) a Magyar Népköztársaság címerét a felügyeletet ellátó miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) által meghatározott esetekben és módon használhatják.

2. §

(1) Az 1. § alá nem tartozó állami szervek (állami vállalatok, nem vállalati rendszerben működő gazdálkodó szervek, költségvetési üzemek stb.), továbbá a társadalmi szervezetek és szövetkezeti szervek a Magyar Népköztársaság címerét - feltéve, hogy azt a kérelmező szervnek a társadalmi, illetőleg a gazdasági életben és a nemzetközi kapcsolatokban betöltött szerepe indokolja - engedéllyel használhatják.

(2) Az engedély iránti kérelmet

a) az (1) bekezdésben említett állami szervek esetében a felügyeletet ellátó miniszter, tanácsi vállalat esetében a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnöke;

b) társadalmi szervezet esetében a szervezet országos központja;

c) - szövetkezeti érdekképviseleti szervek, szövetkezetek (ezek vállalatai, társulásai stb.) vonatkozásában az országos érdekképviseleti szerv terjesztheti elő.

(3) Az engedélyt a Minisztertanács elnöke adja meg.

(4) Az országos sportági szakszövetségek, valamint az országos sportküldöttségek, válogatott csapatok és versenyzők a Magyar Népköztársaság címerét és állami zászlóját az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnöke által a külügyminiszterrel egyetértésben megállapított szabályok szerint használhatják.

3. §

Magánszemélyek, valamint az 1. és 2. §-ban meghatározott köribe nem tartozó jogi személyek a Magyar Népköztársaság címerét nem használhatják.

4. §

(1) A Magyar Népköztársaságra, annak kormányára, valamint hatósági, illetőleg közhivatali jellegre utaló elnevezést vagy megjelölést gazdasági vállalkozás körében, így különösen vállalat vagy szövetkezet elnevezésében (cégszövegében), cégtáblán, üzleti nyomtatványon, védjegyen, szabadalom címében, árubélyegen, áruminta és áru jelzésében, iparjogosítvány szövegében használni csak akkor szabad, ha erre a Minisztertanács elnöke az előterjesztő [2. § (2) bek.] javaslatára engedélyt ad.

(2) Nemzetközi kiállításon (vásáron, árubemutatón, stb.) a Magyar Népköztársaságra utaló elnevezés, illetőleg az állami címer és az állami zászló használatát az ilyen kiállítás rendezésére, vagy az azon való részvételre feljogosított gazdálkodó szervek részére - a külügyminiszter véleményének meghallgatásával - a külkereskedelmi miniszter engedélyezi.

5. §

(1) Vállalat, illetőleg szövetkezet elnevezésében (cégszövegében), ha ehhez jelentős népgazdasági érdek fűződik, a honosság megjelölésére szolgáló "magyar" szó felvételét az ágazati miniszter engedélyezheti.

(2) Az e rendelet hatálybalépése előtt a címer-használatra kiadott engedélyek továbbra is érvényesek és a vállalatok (szövetkezetek) elnevezésében (cégszövegében) szereplő és a honosság megjelölésére szolgáló "magyar" szó továbbra is használható, ha ezek használata e rendelettel nem ellentétes.

6. §

Az országos egyesület alapszabályszerű nevében 1959. IV. tv. 72. § (3) bek.] ha ezt a felügyelő szerv az országos egyesület nyilvántartásba vételével elfogadja, a honosság megjelölésére szolgáló "magyar" szót használhatja. A nyilvántartásba vett országos egyesületek nevében szereplő "magyar" szó továbbra is használható.

7. §

A Minisztertanács elnökéhez szóló kérelmeket a Minisztertanács Titkárságához kell benyújtani, a Minisztertanács Titkársága a megadott engedélyekről nyilvántartást vezet.

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az állami felségjogra utaló elnevezések és megjelölések használatának szabályozása, továbbá az ország címerének magánosok és magánjellegű testületeik, vállalatok és intézetek által való használatáról szóló rendelkezések módosítása tárgyában kiadott 11800/1948. (XI. 23.) Korm. számú és a Magyar Népköztársaság címerének használata tárgyában kiadott 4228/1949. (IX. 7.) MT számú rendelet hatályát veszti.

(2) E rendelet nem érinti azokat a jogszabályi rendelkezéseket, amelyek az egyes felségjogra utaló jelzések, s így különösen a Magyar Népköztársaság címerének kötelező használatáról szólnak.

Fock Jenő s. k.,

a Minisztertanács elnöke