Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1974. évi 9. törvényerejű rendelet

a társadalom fokozottabb védelméről a közrendre és a közbiztonságra különösen veszélyes visszaeső bűnözők elleni hatékonyabb fellépés érdekében

A társadalom fokozott védelme, a közrend és közbiztonság további erősítése céljából a törvényeinkkel következetesen szembehelyezkedő, különösen veszélyes visszaeső bűnözők elleni hatékonyabb fellépés érdekében a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa a következő törvényerejű rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § E rendelet alkalmazása szempontjából különösen veszélyes visszaeső az, akit a Büntető Törvénykönyvről szóló 1961. évi V. törvény XI. Fejezetének III. Címében, valamint XII., XIV., XV. és XVI. Fejezetében meghatározott szándékos bűncselekményért korábban már legalább háromszor - együttesen legkevesebb három évi - szabadságvesztésre ítéltek, ha

a) utolsó büntetésének kitöltésétől vagy annak végrehajthatósága megszűnésétől számított öt éven belül ismét elköveti a felsorolt bűncselekmények valamelyikét, és emiatt legalább egy évi szabadságvesztésre ítélik,

b) az újabb bűncselekmény elkövetésekor huszadik életévét már betöltötte, és

c) az elkövetett bűncselekmények körülményeiből, valamint az életmódjából megállapítható, hogy a Magyar Népköztársaság törvényes rendelkezéseivel következetesen szembehelyezkedik.

A különösen veszélyes visszaesők szigorított őrizete

2. § (1) A bíróság az újabb bűncselekményt elbíráló határozatában a különösen veszélyes visszaeső fegyházban letöltendő szigorított őrizetét rendeli el.

(2) A bíróság a szigorított őrizet elrendelése ügyében ügyészi indítvány alapján dönt.

(3) A szigorított őrizet tartamát a bíróság nem határozza meg; annak legrövidebb tartama két év, leghosszabb tartama öt év.

3. § (1) Azt, aki már legalább két évet szigorított őrizetben töltött, és magatartása alapján alaposan feltehető, hogy szabadonbocsátása esetén nem követ el újabb bűncselekményt, a bíróság - ügyészi indítvány alapján - ideiglenesen elbocsáthatja.

(2) Az ideiglenes elbocsátás tartama három év. Az ideiglenes elbocsátás ideje a szigorított őrizet tartamába nem számít be.

(3) Az ideiglenesen elbocsátott köteles az előirt magatartási szabályokat megtartani. Ha a magatartási szabályokat megszegi, vagy az ideiglenes elbocsátás tartama alatt elkövetett szándékos bűncselekmény miatt javító-nevelő munkára vagy pénzbüntetésre ítélik, a bíróság az ideiglenes elbocsátást - ügyészi indítvány alapján - megszüntetheti. Ha az ideiglenes elbocsátás tartama alatt elkövetett szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztést szabnak ki, az ideiglenes elbocsátást meg kell szüntetni.

(4) Ha az ideiglenes elbocsátást nem szüntetik meg, a három év elteltével az elbocsátás véglegessé válik.

4. § Ha az ideiglenesen elbocsátottal szemben olyan szabadságvesztést kell végrehajtani, amely miatt az ideiglenes elbocsátás megszüntetésének [3. § (3) bek.] nincs helye, az ideiglenes elbocsátást a szabadságvesztés végrehajtásának tartamára félbe kell szakítani.

5. § Akivel szemben szigorított őrizetet rendeltek el, annak azok a jogai, amelyekre a közügyektől eltiltás kiterjed (Btk 48. §), a szigorított őrizet és az abból való ideiglenes elbocsátás tartama alatt szünetelnek.

6. § Ha a bíróság szigorított őrizetet rendel el, a szabadságvesztéshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alóli mentesítés várakozási idejét [Btk 80. § (1) bek. e) pont, 81. § (1) bek., 83. § (3) bek.] attól a naptól kell számítani, amelyen a szigorított őrizet végrehajtása befejeződött, vagy amelyen az ideiglenes elbocsátás véglegessé vált.

A szigorított őrizetből való ideiglenes elbocsátás és az ideiglenes elbocsátás megszüntetésének eljárási szabályai

7. § (1) A szigorított őrizetből való ideiglenes elbocsátásra és az ideiglenes elbocsátás megszüntetésére a büntető eljárásról szóló 1973. évi I. törvénynek a feltételes szabadságra bocsátásra és a feltételes szabadság megszüntetésére vonatkozó szabályait (356., 360-362. §) kell értelemszerűen alkalmazni, a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel.

(2) Ha a bíróság az ideiglenes elbocsátást nem tartja indokoltnak, a vizsgálatot a büntetésvégrehajtási intézet javaslatára egy év elteltével megismételheti.

Vegyes rendelkezések

8. § Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a szigorított őrizet és az abból való ideiglenes elbocsátás részletes szabályait, valamint az ideiglenes elbocsátottra kötelező magatartási szabályokat - a belügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben - megállapítsa.

9. § Ez a rendelet 1974. július 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit azokra kell alkalmazni, akik az 1. § a) pontjában említett újabb bűncselekményt a hatálybalépés után követik el.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Tartalomjegyzék