Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

14/1975. (XI. 12.) KPM rendelet

a közületi tehergépkocsik üres futásának csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről

A munkaügyi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - az állami vállalatok, ezek trösztjei, egyesülései és közös vállalatai, az állami költségvetési szervek, a szövetkezetek, a szövetkezeti vállalatok (irodák, intézetek) és ezek társulásai, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei és szövetségei (a továbbiakban együtt: közületi szerv) által üzemben tartott, rakfelülettel ellátott tehergépkocsikra, továbbá nyergesvontatókra és pótkocsikra (a továbbiakban együtt: közületi tehergépkocsi) terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a közlekedési vállalatok által fuvarozásra használt, valamint a fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek által üzemben tartott járművekre.

2. §

(1) Ha a közületi szerv 5 tonnás vagy azt meghaladó raksúlyú közületi tehergépkocsit üresen vagy a raksúly felét el nem érő súlyú, illetőleg a rakfelület felét el nem érő áruval kíván

- a főváros és megyeszékhelyek között 1975. évi december hó 1. napját, illetőleg

- a megyeszékhelyek között 1976. évi március hó 1. napját követően

közlekedtetni, köteles ezt a tehergépkocsi indítási helye szerint területileg illetékes autóközlekedési menetirányító irodánál (a továbbiakban: menet-irányító) - írásban vagy szóban - bejelenteni. Bejelentés tehető azonban kisebb raksúlyú közületi tehergépkocsi tekintetében is.

(2) A bejelentést legkésőbb a közületi tehergépkocsi tervezett elindítását megelőző munkanapon déli 12 óráig kell megtenni.

(3) A bejelentést abban az esetben is meg kell tenni, ha a közületi tehergépkocsi rendkívüli elindítása miatt a (2) bekezdésben meghatározott bejelentési időt megtartani nem lehet.

3. §

(1) A menetirányító a bejelentésekről nyilvántartást vezet. A bejelentés nyilvántartási számát (a továbbiakban: nyilvántartási szám) a menetirányító - a bejelentés visszaigazolásaként - a közületi szervvel legkésőbb a közületi tehergépkocsi

a) tervezett elindítása előtt 4 órával, illetőleg

b) rendkívüli elindításának bejelentését követő 2 órán belül

közli.

(2) A tehergépkocsi a bejelentés visszaigazolásáig - legkésőbb azonban az (1) bekezdésben említett időpontig - nem indítható el.

(3) A nyilvántartási számot a közületi tehergépkocsi menetlevelén fel kell tüntetni.

4. §

(1) A menetirányító a bejelentés alapján kezdeményezi, hogy a közületi szerv a közületi tehergépkocsi

a) jobb kihasználása érdekében tehergépkocsijával működjék közre meghatározott közlekedési vállalat fuvarfeladatának ellátásában (e rendelkezés alkalmazása szempontjából fuvarfeladatnak minősül az idegen pótkocsi - áruval megrakott állapotban történő - vontatása is);

b) jobb kihasználása érdekében vállalja el a menetirányítónál bejelentkező másik közületi szerv árujának fuvarozását;

c) üres futásának megelőzése érdekében áruját fuvaroztassa el meghatározott közlekedési vállalattal (darabáruként, gyorsjáratra feladott küldeményként stb.) vagy más közületi szervvel.

(2) A menetirányító (1) bekezdésben említett kezdeményezésének elfogadása esetében a közületi szervek egymással (illetőleg meghatározott közlekedési vállalattal) a feladat elvégzésére fuvarozási szerződésben állapodnak meg. A menetirányító kezdeményezése azonban nem jelent szerződéskötési kötelezettséget a közületi szerv számára.

(3) A menetirányító köteles a közületi szervek részére a bejelentésekről vezetett nyilvántartásba betekintést engedélyezni, abból a célból, hogy az azonos viszonylatokban rendszeresen szállítást végző közületi szervek között tartós együttműködési megállapodás jöhessen létre.

(4) Az (1) bekezdés a) pontjában említett fuvarfeladat ellátásában a közületi tehergépkocsi a közlekedési vállalat fuvarlevelével vesz részt. A fuvarfeladat szerződésszerű teljesítéséért harmadik személlyel (a fuvaroztatóval) szemben a közlekedési vállalat felelős. A fuvardíjat a fuvaroz-tatótól a közlekedési vállalat szedi be, de annak 5%-át a menetirányító, 85%-át pedig a közületi tehergépkocsit üzembentartó közületi szerv részére átutalja.

(5) Az (1) bekezdés b), illetőleg c) pontjában említett esetben - ha a fuvarozás létrejön - a fuvardíj 5%-a a menetirányítót illeti. Ezt az ösz-szeget a fuvarozást végző közületi szerv köteles - a fuvardíjból - a menetirányító részére átutalni.

5. §

(1) A 4. § (1) bekezdésének a) és b) pontja alapján a közületi szerv részére kifizetett fuvardíjból a közületi tehergépkocsi vezetőjét a fuvardíj 3-5%-ának megfelelő összegű jutalék illeti meg. A gépkocsivezetőt megillető jutalék mértéke 5-8%, ha az általa vezetett közületi tehergépkocsi üres futásának csökkentése (jobb kihasználása) érdekében maga szerez fuvarfeladatot.

(2) A közületi tehergépkocsi üres futásának csökkentése (jobb kihasználása) érdekében - a 4. § (1) bekezdése b) vagy c) pontjában, illetőleg (2) bekezdésében foglaltak szerint - tett intézkedésekért a közületi szervnek a tehergépkocsi irányításával, illetőleg feladatainak megszervezésével foglalkozó dolgozóját (dolgozóit) jutalék illeti meg. A jutalék mértékét a közületi szerv vezetője határozza meg.

(3) A szövetkezetek a gépkocsivezetőt, illetőleg a tehergépkocsi irányításával (feladatainak megszervezésével) foglalkoztatott dolgozót megillető jutalékot az (1) és a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően is megállapíthatják.

(4) Az (1), illetőleg a (2) bekezdésben említett jutalékot a bérszabályozás keretein kívül, de bérjellegű kifizetésként kell elszámolni.

6. §

A közületi tehergépkocsival az e rendeletben foglaltak alapján végzett fuvarozásra a közületi szervek közúti fuvarozási tevékenységéről szóló 7/1972. (VIII. 12.) KPM rendelet hatálya nem terjed ki.

7. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,

közlekedés- és postaügyi minisztériumi államtitkár