26/1975. (X. 15.) MT rendelet
a Belügyminisztérium munkájának önkéntes segítőiről
Az állam- és közbiztonságról szóló 1974. évi 17. tvr. 12. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:
1. §
A Belügyminisztérium szerveinek az állambiztonsági, bűnüldözési, közrendvédelmi, közlekedésrendészeti, igazgatásrendészeti és határőrizeti feladatok ellátásában való segítése céljából az állampolgárokból önkéntes rendőri, illetőleg önkéntes határőri csoportok (a továbbiakban: csoport) szervezhetők.
2. §
A csoportot a rendőri, illetve a határőrizeti szerv vezetője, vagy megbízottja szervezi, tevékenységét irányítja és ellenőrzi.
3. §
A csoport a tevékenységét a megválasztott csoportvezető közvetlen irányításával végzi. Különleges szakképzettséget nem igénylő feladatot önállóan is elláthat.
4. §
(1) Önkéntes rendőr és határőr az a 18. életévét betöltött, büntetlen előéletű magyar állampolgár lehet, aki munkahelyén és lakókörnyezetében közmegbecsülésben áll és e tevékenységet önként vállalja.
(2) Az önkéntes rendőr és határőr feladatát társadalmi munkaként, ellenszolgáltatás nélkül végzi.
5. §
(1) A csoportba az állampolgárokat a rendőri és a határőrizeti szerv vezetőjének, vagy megbízottjának felkérésére az állami, társadalmi és gazdasági szervek (kollektívák) javasolják.
(2) Ahol javaslatra lehetőség nincs, ajánlás vagy önkéntes jelentkezés alapján is helye van a csoportba való felvételnek.
(3) Az önkéntes rendőr és határőr köteles a javasoló szerv (kollektíva) felkérésére a tevékenységéről beszámolni.
6. §
Az önkéntes rendőr és határőr jogosult:
a) a rendőri és a határőrizeti szerv felkérésére közreműködni a lakosság körében végzett oktató, felvilágosító és jogpropaganda munkában;
b) az állampolgárokat felhívni a közrendet sértő magatartás abbahagyására;
c) a bűncselekmény elkövetőjét tettenérés esetén elfogni és a legközelebbi rendőrnek, határőrnek, vagy rendőri, határőrizeti szervnek átadni;
d) gépjárművet igénybe venni - az államhatalom és az államigazgatás legfelsőbb szervei, a fegyveres erők, továbbá a belügyminiszter által meghatározott állami és társadalmi szervek vezetőinek, valamint a más államok külképviseleti hatóságainak megkülönböztetett jelzésű járművei kivételével - baleset áldozatának segítségnyújtása érdekében;
e) a helyi tanácsi, vagy rendőri szervhez bekísérni azokat a személyeket, akik koruknál, állapotuknál fogva védelemre szorulnak;
f) a gyanúsan viselkedő, vagy jogsértést elkövető személyt személyazonosságának igazolására felszólítani, az igazolás megtagadása esetén előállítani;
g) bűncselekmény vagy szabálysértés esetén a járműveket megállítani, az okmányokat (személyi és vezetői igazolvány, forgalmi engedély) ellenőrizni;
h) a közúti forgalomban résztvevő járműveket a d) pontban foglaltak kivételével megállítani a jármű állapotának és biztonsági berendezéseinek ellenőrzése céljából;
i) szolgálatának teljesítése közben szolgálati célokra vállalatok, hivatalok, intézmények és egyéb szervek telefonját igénybe venni;
j) a rend fenntartásához, illetve intézkedéséhez a katonai rendészeti szervek, járőrök segítségét kérni.
7. §
Az önkéntes rendőr és határőr köteles:
a) a rendőrséget, a határőrséget az állam- és közbiztonság védelmében és fenntartásában, az állam belső rendjének védelmében, a bűnözés elleni harcban, a közrend védelmében, a közlekedés rendjének biztosításában, az igazgatásrendészet ellátásában, az államhatár őrizetében segíteni;
b) példát mutatni a munkában, a társadalmi tevékenységben és a magánéletben;
c) szolgálata során fegyelmezett magatartást tanúsítani;
d) intézkedései alkalmával a törvényességet megtartani és megtartatni;
e) szolgálatban a karszalagot, illetve a szolgálati jelvényt viselni.
8. §
Az önkéntes rendőr és határőr szolgálatának ellátása során hivatalos személy.
9. §
A munkáltató az önkéntes rendőrt és határőrt a továbbképzésen való részvételre, vagy rendkívüli szolgálati feladat ellátására - az illetékes rendőri, határőrizeti szerv vezetőjének javaslatára - évente legfeljebb három munkanapra a munkavégzés alól köteles felmenteni; részére a teljes mulasztott munkaidőre az átlagkereset jár.
10. §
Az önkéntes rendőrök és határőrök életének, testi épségének, vagy egészségének sérelméből eredő károsodások megtérítésére, továbbá anyagi felelősségükre külön jogszabályok az irányadók. E jogszabályokban önkéntes rendőr alatt önkéntes határőrt is érteni kell.
11. §
A szolgálat ellátásában kitűnt önkéntes rendőrt és határőrt a belügyminiszter kitüntetésre javasolhatja, kitüntetheti, dicséretben és jutalomban részesítheti.
12. §
(1) Az önkéntes rendőröket és határőröket - szolgálatuk zavartalan ellátása érdekében - karszalaggal, szolgálati jelvénnyel és igazolvánnyal kell ellátni.
(2) Az önkéntes rendőr és határőr karszalagjának és szolgálati jelvényének, továbbá a tulajdonában álló gépkocsin szolgálat ellátása esetén alkalmazandó jelzés és a vízirendészeti önkéntes rendőr és határőr csónakján elhelyezett zászló leírását e rendelet melléklete tartalmazza.
13. §
A csoportba történő felvétel és kizárás, a fegyelmi felelősségre vonás, továbbá a csoportok irányításának, működésének részletes szabályait a belügyminiszter állapítja meg.
14. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az önkéntes rendőri csoportok szervezéséről szóló 1066/1955. (VII. 27.). MT. számú határozat hatályát veszti.
Lázár György s. k.,
a Minisztertanács elnöke
Melléklet a 26/1975. (X. 15.) MT rendelethez:
1. Az Önkéntes rendőr és határőr karszalagjának leírása a következő:
Az önkéntes rendőri és határőri karszalag kék, illetve zöld színű fehér szegéllyel ellátott, 45 cm hosszú, 11 cm széles. Közepén két sorban fehér betűkkel "ÖNKÉNTES RENDŐR (HATÁRŐR)" felirattal. A csoportvezető karszalagjának felső szegélyénél az "ÖNKÉNTES" szó felett 6 cm hosszú, 1 cm széles arany színű szalag van. A karszalagot szolgálatban a bal felső karon kell viselni.
2. Az önkéntes rendőr és határőr szolgálati jelvényének leírása a következő:
Az önkéntes rendőr és határőr szolgálati jelvénye ötszög alakú, 30 mm átmérőjű, kék alapon vörös csillag, fogaskerék, búzakalász, rátéttel és "ÖNKÉNTES RENDŐR (HATÁRŐR)" felirattal. A jelvényt bal oldalon a kabát hajtókáján kell elhelyezni, szolgálaton kívül is viselhető.
3. Az önkéntes rendőr és határőr tulajdonában álló gépkocsin szolgálat ellátása esetén alkalmazandó jelzés leírása a következő:
A közúton használt "Stop" tábla 10x10 cm nagyságú "ŐR" ("HŐR") feliratú kicsinyített mása, melyet a gépkocsi szélvédő üvegjén kell elhelyezni.
4. A vízirendészeti önkéntes rendőr és határőr csónakja zászlójának leírása a következő: A zászló 40 cm egyenlő szárú fehér háromszög, rajta mindkét oldalán 15 cm magas, 20 cm hosszú, 2 cm széles színvastagságú kék (zöld) rombusz, benne piros, "ŐR" ("HŐR") betűkkel.