1975. évi 27. törvényerejű rendelet

a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsában résztvevő országok szervezetei közötti áruszállítások 1968. évi Általános Feltételei kiegészítéseinek és módosításainak közzétételéről

1. § A Népköztársaság Elnöki Tanácsa a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsában részt vevő országok szervezetei közötti áruszállítások 1968. évi Általános Feltételei (a továbbiakban: a KGST 1968. évi ÁSZF) kiegészítéseinek és módosításainak hivatalos magyar nyelvű szövegét e törvényerejű rendelet mellékleteként közzéteszi.

2. § A KGST 1968. évi ÁSZF rendelkezéseit kiegészítéseivel és módosításaival (továbbiakban: KGST 1968/1975. évi ÁSZF) az 1976. évi január hó 1. napja után kötött külkereskedelmi szerződésekre kell alkalmazni, ha a magyar féllel szerződő külföldi fél székhelye olyan országban van, amely a magyar féllel kötött szerződésre ugyancsak a KGST 1968/1975. évi ÁSZF rendelkezéseit alkalmazza.

3. § Amennyiben a szerződő felek a KGST 1968/1975. évi ÁSZF alkalmazását az 1976. évi január hó 1. napja előtt megkötött külkereskedelmi szerződésre kikötötték, és ezt a kikötést a magyar féllel szerződő külföldi fél országának joga is lehetővé teszi, a KGST 1968/1975. évi ÁSZF rendelkezéseit e szerződésekre is alkalmazni kell.

4. § A külkereskedelmi miniszter felhatalmazást kap arra, hogy a KGST 1968/1975. évi ÁSZF végrehajtása iránt a szükséges intézkedéseket megtegye. A KGST 1968/1975. évi ÁSZF által lehetővé tett keretben a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsában részt vevő országokkal a KGST 1968/1975. évi ÁSZF kiegészítésére vonatkozó kétoldalú, valamint egyes viszonylatokra vonatkozó sokoldalú megállapodások létesítéséről, módosításáról, illetőleg ezek kihirdetéséről a külkereskedelmi miniszter saját hatáskörében gondoskodik.

5. § Ez a törvényerejű rendelet 1976. január hó 1. napján lép hatályba.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Vass Istvánné s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára helyett

Melléklet az 1975. évi 27. számú törvényerejű rendelethez

Kiegészítések és módosítások a "KGST 1968. évi ÁSZF" szövegéhez

1. Az I. fejezet címe az alábbiak szerint módosul :

"A szerződés megkötése, módosítása és megszűnése".

2. Az I. fejezet az alábbi szövegű 2-A. §-sal egészül ki:

"2-A. §

(1) A szerződést a felek megállapodásával lehet módosítani vagy megszüntetni.

(2) A szerződéstől való egyoldalú elállás és a szerződés feltételeinek egyoldalú módosítása -a jelen Általános Szállítási Feltételekben, a kétoldalú egyezményben vagy a szerződésben kifejezetten szabályozott esetek kivételével - nem lehetséges."

3. A "Szállítási határidők" c. III. fejezet az alábbi szövegű 11-A. §-sal egészül ki:

"11-A. §

(1) A felek köthetnek fix határidős, azaz olyan szerződéseket, amelyekből a bennük foglalt kifejezett rendelkezés vagy tartalmuk alapján világosan következik, hogy a szállítási határidő megsértése esetén a szerződés automatikusan megszűnik, vagy hogy a vevő jogosult a szerződéstől azonnal elállni.

(2) A jelen § (1) bekezdésében meghatározott szerződések esetében az eladó a szerződésben előírt szállítási határidő eltelte után csak a vevő hozzájárulásával jogosult szállítani."

4. A 31. § (5) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

"(5) A jelen § (2) bekezdésében szabályozott esetekben, továbbá abban az esetben, ha az eladó a jelen § (3) bekezdése alapján kötelezettséget vállalt arra, hogy a hibát kijavítja (az orosz szövegben: kiküszöbölje), illetőleg a hibás árut kicseréli, a vevőnek, ha az áru a hiba kiküszöböléséig rendeltetésszerűen nem használható fel, jogában áll az eladótól a 75. § (4) bekezdésében meghatározott rendben és mértékben kötbér megfizetését követelni."

5. A 44. § (4) bekezdése hatályát veszti.

6. Az 58. § az alábbi mondattal egészül ki:

"A jelen §-ban meghatározott jogcím alapján fizetendő bírság összegét meghaladó kárt nem kell megtéríteni."

7. A 67. § az alábbi szövegű (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A jelen §-ban meghatározott jogcímek alapján fizetendő kötbér összegét meghaladó kárt nem kell megtéríteni."

8. A XII. fejezet címe az alábbiak szerint módosul:

"A felelősség általános szabályai"

9. A XII. fejezet az alábbi szövegű 67-A., 67-B., 67-C, és 67-D. §§-kal egészül ki:

"67-A. §

(1) A felek kötelezettségének nemteljesítése vagy nem megfelelő teljesítése miatt anyagi felelősséget viselnek.

(2) Eltérő szerződéses kikötés hiányában az a fél, aki saját szerződéses kötelezettségének teljesítéséhez harmadik személyt vett igénybe, a másik szerződő féllel szemben a kötelezettségnek a harmadik személy részéről történő nemteljesítése vagy nem megfelelő teljesítése esetén ugyanúgy felel, mint a saját eljárásáért."

"67-B. §

(1) A kötelezett a jogosult követelése alapján akkor köteles a kötelezettség nemteljesítése vagy nem megfelelő teljesítése miatt kötbért fizetni, ha a kötbért a jelen Általános Szállítási Feltételek, kétoldalú egyezmény vagy a szerződés írta elő.

(2) A jogosultnak a kötbérfizetés követelésére vonatkozó joga annak a ténynek az alapján keletkezik, hogy a kötelezett a kötelezettséget nem teljesítette, vagy nem megfelelően teljesítette.

(3) A választottbíróságnak nem áll jogában a jelen Általános Szállítási Feltételek vagy a kétoldalú egyezmény alapján követelt kötbért mérsékelni.

(4) Ha a kötelezettség teljes vagy részleges nemteljesítése, illetve a kötelezettség nem megfelelő teljesítése annak a következménye volt, hogy a jogosult a kötelezettség teljesítése során nem adta meg a kötelezettnek a kellő támogatást, vagy a kötelezettség teljesítése során maga a jogosult tanúsított más, jogellenes magatartást, a választottbíróságnak jogában áll a jogosult kötbérkövetelését egészben vagy részben elutasítani, attól függően, hogy a jogosult jogellenes magatartása milyen mértékben hatott ki a kötelezett kötelezettségének teljesítésére."

"67-C. §

Az olyan tényállások alapján, amelyek vonatkozásában a jelen Általános Szállítási Feltételek, kétoldalú egyezmény vagy a szerződés a kötelezettségek nemteljesítésének vagy nem megfelelő teljesítésének esetére nem állapít meg kötbért, a kötelezett a jogosultnak okozott kárt köteles megtéríteni."

"67-D. §

(1) Azokban az esetekben, amikor kártérítés követelhető, az egyik félnek az a kötelezettsége, hogy megtérítse a másik félnek a kötelezettségek nemteljesítésével vagy nem megfelelő teljesítésével okozott kárt, az alábbi körülmények együttes megléte esetén következik be:

a) ha fennáll a szerződéses kötelezettség nemteljesítése vagy nem megfelelő teljesítése;

b) ha annak eredményeként, hogy az egyik fél a szerződéses kötelezettséget nem teljesíti, vagy

nem megfelelően teljesíti, a másik félnek anyagi kára keletkezett;

c) ha a szerződő fél kötelezettségének nemteljesítése vagy nem megfelelő teljesítése és a másik félnek okozott kár között közvetlen okozati összefüggés áll fenn;

d) ha a kötelezett vétkes a kötelezettség nemteljesítésében vagy nem megfelelő teljesítésében.

(2) A vétkesség megállapítása során az adott fajtájú viszonyokban általában elfogadott gondosságot kell ismérvként figyelembe venni.

(3) A jelen § (1) bekezdésének "a", "b" és "c" pontjaiban előírt körülmények meglétével, valamint a kár mértékével kapcsolatos bizonyítási teher a jogosultra hárul. A kötelezett vétkességét vélelmezni kell.

(4) A kötelezett nem köteles megtéríteni azokat a károkat, amelyeket a jogosult az adott fajtájú viszonyokban általában elfogadott gondosság tanúsítása mellett elkerülhetett volna.

(5) A szerződő felek nem jogosultak az okozott kár megtérítéséként azokat a kötbér-összegeket egymástól követelni, amelyeket a nemzeti jogszabályok vagy a gazdasági szerződések alapján fizettek ki saját országukban, szerződő partnereik részére.

(6) A közvetett károkat nem kell megtéríteni."

10. A 68. § az alábbi szövegű (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A kötelezettre hárul azoknak a körülményeknek a meglétével kapcsolatos bizonyítási teher, amelyek a kötelezettet mentesítik a kötelezettségek nemteljesítéséért vagy nem megfelelő teljesítéséért való felelősség alól."

11. A 69. § az alábbi szövegű (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az a fél, akinek a szerződéses kötelezettségeinek teljesítése lehetetlenné vált, ha a másik felet nem értesíti vagy nem a kellő határidőben értesíti azoknak a körülményeknek a bekövetkezéséről, amelyek őt a felelősség alól mentesítik, az értesítés elmulasztásával vagy a nem kellő időben küldött értesítéssel okozott kár megtérítésére köteles."

12. A 70. § (4) bekezdés az alábbiak szerint módosul:

"(4) A jelen §-nak a kötelezettségek teljesítési határidői meghosszabbodásával kapcsolatos rendelkezései a fix határidős szerződésekre nem terjednek ki."

13. A 75. § (4) bekezdésének első mondata az alábbiak szerint módosul:

"(4) A jelen § (3) bekezdésében meghatározott esetekben a vevő - ha az áru a hiba kiküszöböléséig rendeltetésszerűen nem használható - az eladótól éppúgy, mint a szállítási késedelem esetén, a 83. §-ban meghatározott mértékű kötbért követelhet a kifogás bejelentésének napjától a hiba kiküszöbölésének, illetve a hibás árut helyettesítő áru szállításának napjáig."

14. A 77. § az alábbiak szerint módosul:

"77. §

(1) A fix határidős szerződések esetében az eladó a szerződésben megállapított szállítási határidőn belül köteles a hibát kiküszöbölni vagy a hibás árut kicserélni. Ellenkező esetben a vevő jogosult a szerződéstől a szállítási határidő letelte után azonnal elállni és az eladótól a 86. § értelmében kötbér fizetését követelni, ha pedig kétoldalú egyezmény vagy a szerződés másként nem rendelkezik, a kötbér helyett a szerződés nemteljesítésével okozott kár megtérítését is követelheti.

(2) Ha a vevő hozzájárul ahhoz, hogy az eladó a fix határidős szerződés alapján szállított áru hibáit a szállítási határidő letelte után küszöbölje ki, a vevő az eladótól - a 31. § (5) bekezdésének [illetőleg a 75. § (4) bekezdésének] értelmében éppúgy, mint szállítási késedelem esetén - kötbért követelhet, a fix határidős szerződésben megállapított szállítási határidő leteltét követő első naptól kezdve."

15. A 83. § (2) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

"(2) Ha kétoldalú egyezmény vagy a szerződés másként nem rendelkezik, a kötbért a késedelem első napjától kezdődően a következő összegben számítják fel:

- az első 30 nap folyamán - napi 0,05%

- a következő 30 nap folyamán napi - 0,08%

- ezt követően - 0,12% a késedelem minden napja után."

16. A 84. § (1) bekezdése az alábbi mondatokkal egészül ki:

"Ha a műszaki dokumentáció rendelkezésre bocsátásának késedelme azoknak a gépeknek vagy berendezéseknek a késedelmes szállítása után következik be, amelyekre a műszaki dokumentáció vonatkozik, a műszaki dokumentáció rendelkezésre bocsátásának késedelme miatt fizetendő kötbért a gépek vagy berendezések késedelmes szállítása miatt fizetendő kötbér folytatásaként számítják fel. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni abban az esetben is, ha a gépek vagy berendezések szállításának késedelme követi a műszaki dokumentáció rendelkezésre bocsátásának a késedelmét."

17. A 86. § az alábbiak szerint módosul:

"86. §

(1) A fix határidős szerződésekben megszabott szállítási határidő megsértése esetén az eladó, kétoldalú egyezmény vagy a szerződés eltérő rendelkezésének hiányában a le nem szállított áru értékének 5%-át kitevő összegű kötbért tartozik a vevőnek fizetni.

(2) Ha kétoldalú egyezmény vagy a szerződés mást nem ír elő, a fix határidős szerződésekben megszabott szállítási határidő megsértése esetén a vevő a szerződéstől való elállásakor a jelen § (1) bekezdésében előírt kötbér helyett szerződés nemteljesítésével okozott kár megtérítését is követelheti az eladótól.

(3) Ha a vevő a fix határidős szerződés alapján késedelmesen szállított áru átvételéhez hozzájárul, a jelen § (1) bekezdésében meghatározott kötbért megfizetni nem kell. Ilyen esetben az eladó a késedelem első napjától számított minden nap után a 83. §-ban megszabott mértékű kötbért fizeti a vevőnek."

18. A 87. § az alábbi bekezdésekkel egészül ki:

"(2) A vevő az áru feladásáról szóló értesítés elküldésének elmulasztása vagy az értesítés nem kellő időben történt elküldése miatt nem jogosult az eladóval szemben kártérítési igényt támasztani, kivéve a fuvareszközök (hajó, vasúti kocsik, stb.) állása miatt a vevő által a fuvarozónak kifizetett olyan költségeket, amelyek okozati összefüggésben állnak az értesítés elküldésének elmulasztásával vagy az értesítés nem kellő időben történt elküldésével.

(3) A jelen § (2) bekezdésében említett, a fuvareszközök állása miatt felmerülő költségeket

a) vízi fuvarozás esetén - a jelen § (1) bekezdésének megfelelően felszámított és/vagy kifizetett kötbér összegén felül - kell megtéríteni;

b) más fuvarozási mód esetén a költségeknek a jelen § (1) bekezdésének megfelelően felszámított és/vagy kifizetett kötbér összegét meghaladó részét kell megtéríteni, azonban a kötbér összege és a fuvareszközök állása miatt az egy fuvarozási okmánnyal feladott árutételre eső költségtérítés nem haladhatja meg a jelen § (1) bekezdésében meghatározott kötbér legmagasabb mértékét."

19. A "Szankciók" c. XIV. fejezet az alábbi szövegű 87-A. §-sal egészül ki:

"87-A. §

Azokban az esetekben, amikor a jelen Általános Szállítási Feltételek alapján a kötbért a késedelem minden napja után számítják fel, a kötbért a késedelem minden megkezdett napja után fel kell számítani."

20. A 106. § az alábbi új bekezdésekkel egészül ki:

"(2) Kötbérfizetés esetén a kamatot a kötbérfizetés iránti igény elévülési idejének kezdetétől a kötbérfizetés napjáig terjedő időszakra kell felszámítani.

(3) A pénztartozás késedelmes teljesítésével kapcsolatos, a jelen § (1) bekezdésében meghatározott kamat összegét meghaladó kárt nem kell megtéríteni."

Tartalomjegyzék