Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

57/1975. (XI. 22.) PM rendelet

az építés- és technológiai tervezést főtevékenységként végző szervezetek tervezésfejlesztési és kockázati alapjáról

A műszaki tervezési munka minőségi színvonalának növelése érdekében, a 28/1975. (XI. 15.) MT rendelet 1. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével, a munkaügyi miniszterrel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben és az érdekelt ágazati miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) véleményének figyelembevételével - a következőket rendelem:

1. §

(1) Az építés- és technológiai tervezést főtevékenységként végző tervező szervezet (a továbbiakban: tervező) és a beruházó, üzemeltető szervezet (a továbbiakban: megrendelő) jogosult megállapodni abban, hogy a tervező által javasolt és a megrendelő által elfogadott és megvalósított, a beruházás hatékonyságát növelő műszaki-gazdasági megoldásból származó beruházási, gyártási vagy üzemeltetési költségmegtakarításból (többleteredményből) közösen részesednek, illetőleg a többletköltséget (veszteséget) közösen viselik.

(2) Olyan épületeknél, és építményeknél, amelyekre műszaki-gazdasági normatíva (MGN) került kiadásra, csak az MGN műszaki előírásának betartása mellett elért beruházási költségmegtakarítás lehet a megállapodás tárgya.

2. §

(1) A tervező és a megrendelő közötti megállapodásnak megfelelően a megrendelőnél jelentkező költségmegtakarításnak (többleteredménynek), illetőleg többletköltségnek (veszteségnek) a tervezőt megillető, vagy terhelő részét a tervező eredménye javára vagy terhére kell elszámolni.

(2) Ha a költségmegtakarítás, vagy többletköltség a beruházási költségekre hat ki, az minden esetben - állami vagy részben állami forrásból megvalósuló beruházás esetén is - a kockázat megosztására vonatkozó megállapodásban meghatározott arányban a megrendelő fejlesztési alapját terheli, vagy illeti meg.

3. §

(1) A közös kockázatból származó és a tervezőnél eredményként elszámolt bevételek és kiadások - nyereségként mutatkozó - éves szintű egyenlegének legfeljebb 60%-át a tervezésfejlesztési és kockázati alapba (a továbbiakban: alap) lehet helyezni.

(2) Ha a közös kockázatból származó és eredményként elszámolt bevételek és kiadások egyenlege éves szinten veszteség, akkor az év végén rendelkezésre álló alapból a veszteségnek megfelelő összeggel a tervező eredményét növelni kell.

4. §

(1) A rendelkezésre álló alapot a tervező a következő jogcímeken felmerült - fel nem osztott költségeket nem tartalmazó - tényleges költségek fedezetére használhatja fel:

a) a saját kezdeményezésű, a tervezési munka hatékonyságát növelő műszaki-gazdasági megoldások keresésével, kísérletezésével, kidolgozásával, alkalmazásával (művezetés, tervmódosítás), stb. kapcsolatos költségekre;

b) az egyes műszaki-gazdasági megoldások saját kezdeményezésre több változatban történő elkészítésének többletköltségére;

c) a vállalaton belüli hatékony műszaki megoldásokra vonatkozó tervpályázatok költségére;

d) a tervezés fejlesztését célzó számítástechnikai módszerek kikísérletezésével, vásárlásával, bevezetésével kapcsolatos költségekre.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt ténylegesen felmerült költségek összegével a tervező eredményét kell növelni.

(3) A 3. § (1) bekezdésében foglaltak szerint az alapba helyezett összeg legfeljebb 10 százaléka, valamint a típustervek és tipizált szerkezettervek jóváhagyása során megállapított jutalom összege - az alap terhére - részesedési alap kiegészítésére fordítható. A részesedési alap kiegészítésére fordított összeg nem haladhatja meg az éves tényleges bérköltség 3%-át.

(4) A részesedési alap kiegészítésére fordított összegből csak az 1. §-ban foglaltak szerint vállalt feladatok, valamint a típustervek és tipizált szerkezettervek megvalósításában résztvevő vállalati dolgozóknak és közvetlen irányítóiknak fizethető jutalom, illetőleg prémium.

(5) A (4) bekezdés alapján fizethető jutalom-, illetőleg prémiumfeltételek tekintetében az ágazati irányító hatóság irányelveket ad ki. Ennek figyelembevételével a jutalmazás, premizálás vállalati szabályait (a feladatok kitűzésének módját, a jutalmazható, premizálható munkakörök jegyzékét) a kollektív szerződésben - szövetkezeteknél a munkaügyi szabályzatban - kell rögzíteni.

(6) Az alap az e rendeletben foglaltakon kívül más célra nem használható fel. Az alap pénzeszközeit rendeltetésszerű felhasználásig a tervezőnek elkülönített bankszámlán kell elhelyeznie a számlavezető pénzintézetnél. A pénzintézet az így kezelt összeg után a mindenkori hitelpolitikai irányelvek szerint érvényes betéti kamatot fizeti.

(7) Az alapból fedezett saját kezdeményezésű műszaki tervezési tevékenység díjbevételét - az értékesítés alkalmával - árbevételként kell elszámolni.

5. §

Ez a rendelet 1976. január 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a műszaki tervezést főtevékenységként végző vállalatok tervezésfejlesztési és kockázati alapjáról szóló 52/1970. (XII. 29.) PM rendelet hatályát veszti; a tervező a rendelet alapján képzett és 1975. december hó 31. napjáig fel nem használt tervezés-fejlesztési és kockázati alap összegét a következő évi tervezésfejlesztési és kockázati alapra köteles átvezetni.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter