10/1976. (III. 7.) MÉM rendelet
a mezőgazdasági nagyüzemek állóeszközei értékcsökkenésének, a meliorációs létesítmények és utak fenntartási alapjának képzéséről, elszámolásáról és felhasználásáról
Az Országos Tervhivatal elnökével, a pénzügyminiszterrel, az Országos Vízügyi Hivatal elnökével, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
A rendelet hatálya
1. §
A rendelet hatálya kiterjed
a) a 31. Mezőgazdaság ágazatba sorolt állami vállalatra (a továbbiakban: állami vállalat),
b) a mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetre, a mezőgazdasági szakszövetkezetre, valamint a kizárólag termelőszövetkezetek részvételével létrehozott - jogi személyiséggel rendelkező - szövetkezeti társulásra, ide értve a zöldség- és gyümölcs felvásárlási szakágazathoz tartozó társulást is, továbbá az állami vállalatok és termelőszövetkezetek egymással létrehozott, mezőgazdasági ágazatba sorolt közös vállalatára (a továbbiakban: termelőszövetkezet).
(Az a) és b) pontban foglaltak együtt: mezőgazdasági nagyüzem.)
Az állóeszközök értékcsökkenésének elszámolása
2. §
(1) A mezőgazdasági nagyüzem köteles az állóeszközei bruttó értéke után - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - az 1. számú melléklet szerinti értékcsökkenést elszámolni.*
(2) Nem szabad értékcsökkenést elszámolni
- az utak,
- az erdők,
- a 2. számú mellékletben meghatározott meliorációs létesítmények,
- az értékben nyilvántartott földterületek,
- a külön jogszabály alapján mentesített és
- a már teljesen leírt - eszmei értékben nyilvántartott -, de tovább hasznosított állóeszközök
értéke után.
3. §
(1) Az értékcsökkenés összegéből - a (4) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - a mezőgazdasági bekerülési értékkel (a nyilvántartott beruházási támogatással csökkentett bruttó érték) arányos részt termelési költségként (a továbbiakban: értékcsökkenési leírás), az állóeszköz nyilvántartott beruházási támogatásának megfelelő részt "Állóeszközök alapja beruházási támogatásból" számlával szemben kell elszámolni.
(2) A mezőgazdasági nagyüzem a negyedév első napján meglevő (aktivált) állóeszközök bruttó értéke után köteles az értékcsökkenés összegét megállapítani és az (1) bekezdés szerint a tárgynegyedévben elszámolni.
(3) Az állami vállalat a termelési költségként elszámolt értékcsökkenési leírás összegét a "Fejlesztési alap (amortizációs) betétszámlára" negyedévenként, a negyedév utolsó napjáig; a termelőszövetkezet az "Amortizációs betétszámlára" a beruházási igénnyel összhangban, de legkésőbb december 31-ig köteles befizetni.
(4) A jóléti állóeszközök (1) bekezdés szerint számított értékcsökkenését a jóléti állóeszközök alapjával szemben negyedévenként kell elszámolni.
4. §
(1) A bármilyen címen kiselejtezett állóeszközök kiselejtezésekori nettó értékét - a (2) és (5) bekezdés alapján meghatározott összeg kivételével - az eredmény terhére kell elszámolni. A nettó értékből az állóeszköz nyilvántartott beruházási támogatásának megfelelő részt kiselejtezéskor a Pénzügyminisztériumnak a 232-90 103-6002 számú "Ng. E: Vegyes bevételek bevételi számla Budapest" elnevezésű számlájára, a mezőgazdasági bekerülési értéknek megfelelő részt pedig állami vállalatnak a "Fejlesztési alap (amortizációs) betétszámlára", termelőszövetkezetnek pedig a "Beruházási betétszámlára" kell befizetni.
(2) A kiselejtezett állóeszköz nettó értékéből a beruházási támogatás összegét nem kell az (1) bekezdésben megjelölt számlára befizetni, ha a mezőgazdasági nagyüzem a 42/1975. (XI. 15.) PM-MÉM rendelet 16. §-ának (2) bekezdése alapján a kiselejtezésre engedélyt kapott. Ebben az esetben a beruházási támogatás összegét az "Állóeszközök alapja beruházási támogatásból" számlával szemben kell kivezetni.
(3) Az értékesített állóeszköz nettó értékét meghaladó árbevételt állami vállalatnak a "Fejlesztési alap (amortizációs) betétszámlára", termelőszövetkezetnek a "Beruházási betétszámlára" kell befizetni.
(4) Ha elemi kár következtében az állóeszköz teljesen vagy részben megsemmisült, az állóeszköz teljes, illetve a kárral arányos nettó értékét az ágazati számlakeret előírásának megfelelően kell elszámolni. Vagyonbiztosítás esetében az Állami Biztosító által térített teljes összeget, vagyonbiztosítás hiányában pedig a mezőgazdasági bekerülési érték időarányos részét állami vállalatnak a "Fejlesztési alap (amortizációs) betétszámlára", termelőszövetkezetnek a "Beruházási betétszámlára" kell befizetni.
(5) A jóléti állóeszköz kiselejtezésekor a nettó értéket a jóléti állóeszközök alapjával szemben kell elszámolni.
5. §
(1) Állami vállalat a 3. és 4. § alapján a "Fejlesztési alap (amortizációs) betétszámlára" befizetett pénzeszközöket a 37/1975. (XI. 15.) PM rendelet 16. §-ában szabályozott célokra használhatja fel.
(2) A termelőszövetkezet a 3. § alapján az "Amortizációs betétszámlára" befizetett pénzeszközöket
a) állóeszközök beszerzésére vagy létesítésére,
b) társulás részére vagyonbetét átadásra és
c) jogszabályban meghatározott egyéb célra
használhatja fel.
(3) A termelőszövetkezet az "Amortizációs betétszámla" pénzeszközeit a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumnak a Pénzügyminisztériummal egyetértésben adott engedélye alapján használhatja fel beruházási hitelek törlesztésére.
(4) A mezőgazdasági nagyüzem a tulajdonában (kezelésében) levő lakás, lakás céljára szolgáló házingatlan után a 3. és 4. §-ban foglaltak szerint elszámolt és a betétszámlára befizetett összeget a hatályos jogszabályoknak megfelelően "Lakásépítési alap" képzésére is felhasználhatja.
Egyes meliorációs létesítmények (munkák) fenntartási alapja
6. §
(1) A mezőgazdasági nagyüzem a 2. számú mellékletben felsorolt meliorációs létesítmények (munkák) bruttó értéke után az ott meghatározott normák alkalmazásával eredménye terhére "Meliorációs fenntartási alapot" (a továbbiakban: fenntartási alap) köteles képezni.
(2) A fenntartási alapot a tárgynegyedév első napján meglevő létesítmények (munkák), bruttó értéke után kell képezni és a tárgynegyedévben elszámolni.
(3) A fenntartási alapnak megfelelő összeget az állami vállalat negyedévenként a negyedév utolsó napjáig, a termelőszövetkezet pedig a fenntartási munkák költségeivel összhangban, de legkésőbb december 31-ig köteles betétszámlára befizetni.
(4) A fenntartási alap pénzeszközeit a 2. számú mellékletben meghatározott meliorációs létesítmények (munkák) fenntartási költségeinek fedezetére kell felhasználni.
(5) A használhatatlanná vált és felújításra alkalmatlan meliorációs létesítmények bruttó értékét kiselejtezéskor az állóeszközök alapja és a támogatások alapja számlákkal szemben lehet elszámolni, amennyiben arra a termelőszövetkezet részére a megyei tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervével egyetértésben a megyei tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági ós élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, állami vállalat részére az Állami Gazdaságok Országos Központja engedélyt adott. Engedély hiányában a létesítmény bruttó értékét a selejtezés általános szabályai szerint az eredmény terhére kell elszámolni, s egyidejűleg a bruttó értékből a nyilvántartott támogatásnak megfelelő részt a 4, § (1) bekezdésében megjelölt számlára, a mezőgazdasági bekerülési értéknek megfelelő részt állami vállalatoknak a "Fejlesztési alap (amortizációs) betétszámlára", termelőszövetkezeteknek a "Beruházási betétszámlára" kell befizetni.
Útfenntartási alap
7. §
(1) A mezőgazdasági nagyüzem a bekötő és üzemi út bruttó értéke után a 3. számú mellékletben meghatározott normák alkalmazásával eredménye terhére "Útfenntartási alapot" köteles képezni.
(2) Az "Útfenntartási alapot" a tárgynegyedév első napján meglevő utak bruttó értéke alapján kell képezni és a tárgynegyedévben elszámolni.
(3) Az "Útfenntartási alapnak" megfelelő összeget az állami vállalat negyedévenként a negyedév utolsó napjáig, a termelőszövetkezet pedig a beruházási és fenntartási munkák költségeivel összhangban, de legkésőbb december 31-ig köteles betétszámlára befizetni.
(4) Az "Útfenntartási alap" pénzeszközeit
a) a bekötő- és üzemi utak fenntartására és korszerűsítésére,
b) a fennmaradó pénzeszközöket - a képzett alap legfeljebb 50%-át - új üzemi utak építésére
lehet felhasználni.
(5) A bekötő- és üzemi utak korszerűsítésére, valamint az új üzemi utak építésére felhasználható összeget a "Fejlesztési alap (amortizációs) betétszámlára" kell befizetni, az "Útfenntartási alapról" a "Fejlesztési alap számlára" történő átvezetés mellett.
(6) A használhatatlanná vált és a felújításra alkalmatlan bekötő- és üzemi utak kiselejtezésekor az utak értékének elszámolását és a befizetést a 6. § (5) bekezdésében előírtak szerint kell teljesíteni.
Átmeneti rendelkezések
8. §
(1) Az 1975. december 31-ig nyilvántartott támogatást és értékcsökkenést - a (2) és (3) bekezdésekben foglaltak kivételével - módosítani nem lehet.
(2) A bekötő- és üzemi utak mezőgazdasági bekerülési értéke után 1975. december 31-ig elszámolt értékcsökkenést az állóeszközök alapjával szemben a nyilvántartásból ki kell vezetni.
(3) Az állóeszközök 1975. december 31-én nyilvántartott beruházási támogatása után is el kell számolni az értékcsökkenés összegét az "Állóeszközök alapja beruházási támogatásból" számlával szemben. Az értékcsökkenés összegét a mezőgazdasági bekerülési érték és az 1975. december 31-ig elszámolt értékcsökkenés arányának megfelelően kell kiszámítani.
(4) A bekötő utak után képzett, 1975. december 31-én meglevő Útfenntartási alapot a rendeletben szabályozott módon kell nyilvántartani és felhasználni.
(5) Az 1975. december 31-én nyilvántartott erdők, valamint a meg nem levő meliorációs létesítmények (munkák) értékét - a talajjavítások kivételével - az állóeszközök alapja és a beruházási támogatások alapja számlákkal szemben kell leírni.
(6) A (2)-(5) bekezdésben foglaltakat 1976. január 1-i állapotnak megfelelően kell végrehajtani.
Záró rendelkezések
9. §
(1) A mezőgazdasági nagyüzem új amortizációs normák megállapítását kérheti a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumtól, ha az új állóeszközt az 1. számú mellékletben foglalt, valamint a 3/1975. (XI. 22.) OT-PM számú együttes rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében megjelölt AMORTIZÁCIÓS NORMÁK JEGYZÉKÉ-ben előírt állóeszközcsoportokba értelemszerűen besorolni nem lehet.
(2) A mezőgazdasági nagyüzem állóeszközeit az 1976. január 1-i állapotnak megfelelően a 2. és 3. számú mellékletben foglalt állóeszköz-csoportokba köteles besorolni.
(3) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit első ízben az 1976. első negyedévi elszámolásnál kell alkalmazni; egyidejűleg a 16/1966. (XII. 22.) FM rendelet hatályát veszti.
Dr. Romány Pál s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter