Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

11/1976. (VIII. 3.) EüM rendelet

a munkásszállások egészségügyi szabályairól

Az érdekelt miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:[1]

1. § (1) A munkásszállások egészségügyi szabályairól szóló szabályzatot kiadom.

(2) A szabályzatot 1976. évi augusztus hó 15. napjától kell alkalmazni.

(3)[2] A szabályzatot az Egészségügyi Közlöny közli.

2. § (1) Az egészségügyi szabályzat az érvényben levő tervezési előírások szerint létesített vagy átalakított, végleges és ideiglenes munkásszállásokra, valamint mozgószállásokra kötelező.

(2) Állandó és ideiglenes munkásszállást, továbbá mozgószállást működtetni, mozgószállás céljára szolgáló járművet (étkező-, mosdó- és fürdőkocsit) csak úgy szabad üzemeltetni, hogy az megfeleljen a vonatkozó szabályzatnak.

3. § (1) Ha a rendelet hatálybalépésekor már üzemeltetett végleges és ideiglenes munkásszállások, valamint mozgószállások használatánál a szabályzat valamelyik rendelkezése csak eltéréssel alkalmazható, ettől a szállást fenntartó vállalat a szálláshely, mozgószállás esetén a mozgószállás helye szerint illetékes I. fokú állami közegészségügyi-járványügyi felügyelő hozzájárulásával eltérhet.

(2)[3] Ha a felügyelő az előzetes hozzájárulást megtagadta vagy az eltérés további alkalmazását felfüggesztette - határozata ellen - az Állami Közegészségügyi-Járványügyi Felügyeletre vonatkozó eljárási szabályok szerint fellebbezésnek van helye.

4. § Ez a rendelet 1976. augusztus hó 15. napján lép hatályba. Egyidejűleg a 37/1963. (Eü. K. 23.) EüM utasítás és a 48/1968. (Eü. K. 16.) EüM utasítás hatályát veszti.

Melléklet a 11/1976. (VIII. 3.) EüM rendelethez

Munkásszállások egészségügyi szabályai

1. Állandó jellegű munkásszállásnak tekintendő a vonatkozó, érvényben levő tervezési előírások szerint létesített, vagy átalakított, tartós épületszerkezetekkel épült, végleges rendeltetésű munkásszálló. A munkásszálló helyiségeinek számára, a helyiségek méreteire, az épületgépészeti berendezésekre és a helyiségek felszerelésére a vonatkozó, érvényben levő tervezési előírásokat kell betartani.

2. Ideiglenes munkásszállásnak tekintendő az a szállás, amelyet nem tartós épületszerkezetekkel, szétszedhető alakelemekkel, a korábban érvényben levő tervezési irányelvek alapján, vagy attól eltérően építettek vagy állandó jellegű épületben (lakásban, üzlethelyiségben stb.) szükségmegoldásként ideiglenes rendeltetéssel helyeztek el, (pl. építkezések tartamára, idénymunkák idejére stb.)

3. Mozgószállások azok a sínpályán vagy közúton közlekedő járművekből kialakított szálláshelyek és azokat kiszolgáló étkező-, mosdó-, fürdőkocsik stb., amelyeket gyakran változó munkahelyen dolgozók részére, munkásszállásként üzemeltetnek. Ide tartoznak a szórakoztató vándorüzemek (pl. cirkusz, vidámpark stb.) dolgozói részére létesített mozgószállások is.

I. Az állandó és az ideiglenes munkásszállások közös egészségügyi szabályai

1. A helyiségek berendezése és használata

a) Hálóhelyiség méretei és kiképzése feleljen meg az érvényben levő tervezési előírásoknak. Az ágyak között legalább 60 cm térközt kell hagyni, azonban a fej-, illetőleg lábfelőli oldalukkal az ágyak egymás mellé is állíthatók. Ha az ágy hosszanti oldala külső falra kerül, úgy a falra hőszigetelő falvédőt kell helyezni.

Az ágyak felszerelése: ágybetét, fejpárna huzattal, 2 db lepedő (vagy 1 db lepedő és 1 db paplanhuzat) és megfelelő takaró (legalább 2 db takaró, de inkább 1 paplan és 1 db takaró.)

Az ágyak alatti teret szabadon kell hagyni, az ágyak alatt sem bőröndök, sem egyéb tárgyak nem tarthatók. A hálóhelyiségben az ágyakon kívül 1 db asztalt fogasállványt vagy fali fogasokat, 1 db hulladékgyűjtőt, férőhelyenként 1 db széket és 1 db szekrényt, illetőleg elkülönített, zárható szekrényrészt (polccal és akasztós résszel) kell biztosítani felsőruha tárolására. A szekrényrészek (nagyszekrény) alapterülete férőhelyenként legalább 0,36 m2 legyen. Éjjeliszekrény nem feltétlenül szükséges, helyette falipolc is alkalmazható. Az ablakokra függönyt, napos tájolás esetén (D-NY) az ablakokra, napvédő redőnyt kell felszerelni. Hálóhelyiségenként 1 db vizeskorsót és személyenként 1 db ivópoharat kell biztosítani.

A hálóhelyiségben főzni nem szabad és élelmiszer nem tartható. Kimosott ruhaneműt és nedves ruhákat a hálóhelyiségben szárítani tilos.

b) Mosdó, zuhanyozó: a munkásszállóban biztosítani kell a rendszeres tisztálkodási lehetőséget. Amennyiben a program közös mosdó- zuhanyozó helyiséget ír elő, úgy 5 főre egy mosdót vagy mosdócsapot, 15 személyre egy zuhanyozót, és 50 főre egy lábmosó medencét kell számítani. Fürdés céljára legalább heti öt alkalommal - a dolgozók munkabeosztását figyelembevéve - reggel 3 óra, délután 4 óra időtartamra melegvizet kell biztosítani. Az olyan szállásokon, ahol több műszakban dolgozók vannak elhelyezve, ott a melegvízszolgáltatás rendjét - az alapkövetelmény betartásával - a vállalat szabályozza. A zuhanyozókhoz és a mosdókhoz kevert és hideg vizet kell vezetni. A kevert víz hőfoka a kifolyó helyen 32-34 Co legyen. A mosdó helyiséget padokkal, fogasokkal, szappan- és törülközőtartókkal, valamint tükrökkel kell berendezni.

A mosdó- és zuhanyozóhelyiségben csúszásgátló padlóburkolatot kell alkalmazni. Fából készült lábrácsok a lábgombásodás fertőzési veszélye miatt nem alkalmazhatók.

c) Tartózkodó szoba. A munkásszálláson tartózkodó szobát is kell létesíteni. A nappali szobát asztalokkal, és legalább személyenként 1 db székkel esetleg padokkal, valamint szemétgyűjtő edénnyel kell berendezni, férőhelyenként 0,3 m2 alapterületet számítva.

d) Az ételmelegítő helyiségben gáz vagy villanyfőzőlapot, polcot, asztalt, széket és fedéllel zárható fém-, vagy műanyag hulladékgyűjtő edényt kell elhelyezni. Amennyiben a munkásszálló konyhával és étteremmel rendelkezik, erre a csoportos étkeztetésre vonatkozó létesítési és üzemeltetési előírásokat kell alkalmazni.

e) A mosóhelyiség. A munkásszálláson a tervezési irányelvek előírásai szerint, mosó-, szárító- és vasalóhelyiséget kell létesíteni.

f) A betegszoba. A betegszoba felszerelése 50 személyenként 1 db ágy, 1 db éjjeliszekrény, 1 db asztal, 1 db szék, felette tükör, 300 főt meghaladó munkásszálláson minden további 100 főre egy ágyat kell biztosítani. A berendezési és felszerelési tárgyaknak könnyen tisztán tarthatónak kell lenni. A betegszoba szállás céljára még ideiglenesen sem vehető igénybe. Minden új beteg felvételekor a tiszta ágyneműt biztosítani kell. A betegszobából csengőt kell vezetni a kapus-fülkéhez, illetőleg a gondnoki lakáshoz.

2. A raktározás. A munkásszálláson a tiszta és szennyezett fehérnemű, a tisztítószerek és a lakók poggyászainak elhelyezésére megfelelő raktározási lehetőségről kell gondoskodni.

3. A megvilágítás. Az egyes helyiségek megvilágítására a vonatkozó tervezési irányelvekben megadott megvilágítási erősségeket kell alkalmazni.

4. A fűtés. A munkásszállások fűtésénél, az egyes helyiségekben az alábbi hőmérsékletet kell elérni: hálóhelyiségben 18 oC, a nappaliban és a betegszobában 20 oC, WC-ben, ételmelegítő, mosó és vasalóhelységben 16 oC.

5. Mosatás. Amennyiben az előírt ágyneműt az üzemeltető szolgáltatja, az ágynemű mosatásáról is köteles gondoskodni. Az ágyneműt legalább kéthetenként kell váltani. A tiszta és szennyes ágyneműt elkülönítve - külön-külön helyiségben - kell tárolni. Ha a szálláson lakó dolgozók saját ágyneműjüket használják és annak mosását maguk végzik vagy végeztetik, az előírt ágyneműcserét épp úgy végre kell hajtani, mintha az ezzel járó munkálatokról, illetve az ágyneműről a szállásfenntartó gondoskodna. A szállásfenntartó köteles erről a felvett dolgozót felvilágosítani, kioktatni és végrehajtását ellenőrizni.

6. Takarítás. Az üzemeltető tartozik gondoskodni a helyiségek rendszeres takarításáról, a takarítóeszközök és szerek beszerzéséről, takarítószemélyzet alkalmazásáról. A helyiségeket naponta kell takarítani. A melegpadlót naponta fel kell seperni és törülni, a hidegpadlót naponta felmosni. A bútorzatot és a berendezési tárgyakat is le kell törölgetni. A mosdó-, zuhanyozó-, és WC berendezéseket rendszeres takarítással tisztán kell tartani.

Havonta egyszer nagytakarítást kell végezni, amely magában foglalja az ablakok, ablakkeretek, ajtók, fűtőtestek és egyéb más, mosható felületű felszerelési tárgyak, valamint bútorok stb. lemosását. A viasszal bevont, vagy festett padlót hetenként kell kefélni. A takarítóeszközöket és szereket külön helyiségben vagy szekrényben kell tartani. A meszelt és a festett falakat szükség szerint kell meszelni, illetőleg festeni.

Az épület bejárata előtt, illetve a szélfogóban megfelelő méretű és minőségű lábtörlőt kell elhelyezni. Lábtörlő szükséges az étterem bejárata előtt és szintenként a folyosók elején is.

A hálóhelyiségek, ágyak, ágyfelszerelések rovartalanításáról állandóan gondoskodni kell. A rovarok (tetű, poloska stb.) behurcolásának megelőzése céljából - olyan helyen, ahol a behurcolás lehetősége az egészségügyi szervek megállapítása szerint fennáll - az ágyakat, a matracokat kéthetenként megfelelő rovarirtó, fertőtlenítőszerrel kell beszórni. A mosdó-, zuhanyozó, és WC berendezéseket naponként fertőtlenítőszeres takarítással kell tisztán tartani.

7. Hulladékkezelés. A helyiségből (hálóhelyiség, nappali, betegszoba, melegítőkonyha, étterem stb.) a hulladékokat naponta össze kell gyűjteni. Az összegyűjtött szemetet és hulladékot az erre a célra létesített szeméttároló helyiségben fedett edényben kell tartani. Ahol nincs rendszeres szemétszállítás, ott a szemetet és a hulladékot az udvaron, zárt szeméttárolóban kell gyűjteni és a tárolóból a szükséghez képest elszállítani. A szeméttartályokat, konyhai hulladékgyűjtő tartályokat havonta forró, lúgos vízzel kívül-belül ki kell mosni.

8. Vízellátás, szennyvízkezelés. A munkásszálló vízellátására és szennyvízkezelésére a vonatkozó előírások rendelkezései az irányadók. Házi víznyerő berendezés esetén a vizet negyedévenként kémiailag és bakteriológiailag vizsgáltatni kell. Csatornázatlan területen a helyi szennyvíztisztító berendezés rendszeres kezeléséről és karbantartásáról, valamint a szennyvíziszap szükséghez képest való eltávolításáról gondoskodni kell.

9. Elsősegélynyújtás. A kapusfülkében, illetve a gondnoki irodában az elsősegélynyújtás céljára szabványosan felszerelt mentőládát kell elhelyezni. A fogyóanyagok folyamatos pótlásáról gondoskodni kell.

II. Állandó munkásszállások külön egészségügyi szabályai

Az állandó munkásszállásokon az I. részben meghatározott közös egészségügyi szabályokon felül az alábbi külön egészségügyi szabályok betartásáról is gondoskodni kell:

1. A munkásszállóban általában egynemű személyek lakhatnak. Kis létszámmal (50 fő) a munkásszálló közös is lehet, de ebben az esetben a férfi és női szállásrészleget úgy kell szétválasztani, hogy a hálóhelyiségek, nappali és a hozzájuk tartozó mellékhelyiségek külön szárnyrészben legyenek.

2. A munkásszálló élelmiszerkamrájában szálláslakónként szellőzőrácsos, lakattal zárható, legalább 0,15 m2 alapterületű és kb. 30 cm magas rekeszt kell elhelyezni.

3. A munkásszállóban szintenként tisztogató helyiséget kell kialakítani. Felszerelése ülőkék és fogasok.

4. WC-k létesítésére az ÉSZ-ben előírt szabályokat kell alkalmazni.

III. Az ideiglenes munkásszállások külön egészségügyi szabályai

Az ideiglenes munkásszálláson az I. részben meghatározott közös egészségügyi szabályokon felül az alábbi külön egészségügyi szabályok betartásáról is gondoskodni kell:

1. A munkásszálláson általában egynemű dolgozók lakhatnak. Ha női és férfi dolgozókat egy épületben helyeznek el, úgy a két szállásrészleget elválasztva, külön bejárattal kell ellátni és mindkét részlegben az előírt helyiségeket biztosítani.

2. A munkásszálló hálóhelyisége folyosóról, vagy előtérből kell, hogy nyíljon, közvetlenül a szabadba nyíló ajtaja nem lehet. Munkásszálláson egy hálóhelyiségben legfeljebb 10 fő helyezhető el.

3. A munkásszálláson tartózkodó szobát kell létesíteni. Kisebb munkásszálláson (50 fő-ig) a tartózkodó szoba kivételesen elhagyható, ebben az esetben a hálóhelyiségben - megfelelő helyet biztosítva - kell az asztalokat és a székeket elhelyezni.

4. A munkásszálláson lakók élelmiszertárolására szolgáló szekrényeket a bejáratnál kialakított előtérben kell elhelyezni.

5. A munkásszálláson, ha megfelelő terület áll rendelkezésre, a szemét a helyszínem is elföldelhető, kb. 50 cm mély árokban, 10-15 cm földtakarással. A kihordott szemetet naponta földelni kell.

6. Szennyvízcsatorna hiányában a keletkező szennyvíz kezeléséről és elhelyezéséről gondoskodni kell. Ennek módjára és a szükséges berendezések létesítésére a területileg illetékes vízügyi és építésügyi hatóság engedélyét kell beszerezni.

IV. A mozgószállások egészségügyi szabályai

1. Mozgószálláshely telepítését a területileg illetékes I. fokú közegészségügyi-járványügyi felügyelőségnél be kell jelenteni. A bejelentésben meg kell jelölni a telephelyet, a fenntartás várható időtartamát, a vízellátásnak, a szennyvíz és fekália elhelyezésének módját. A mozgószállás elköltöztetése után a telepítési helyet össze kell takarítani, szükség esetén fertőtleníteni kell.

2. A mozgószálláson mind a nők, mind a férfiak részére elkülönített (lehetőleg külön kocsin) szállásrészleget kell kialakítani. Mozgószálláson gyermekek nem helyezhetők el. A szórakoztató vándorüzemeknél a családok részére külön elválasztott szálláshelyet vagy külön kocsit kell biztosítani.

3. A mozgószállások hálóhelyiségeit előtérrel kell kialakítani. Az előteret, valamint a feljárót védőkorláttal (kapaszkodóval) kell ellátni. A hálóhelységekben egy fekhelyre 7 m3 légteret kell biztosítani. A fekvőhelyek kétszintes ágyakban is elhelyezhetők, azonban az egy fekhelyre jutó légtér ez esetben sem csökkenthető 7 m3 alá.

A mozgószállások ágy, illetőleg hálóhelyiségének felszereléseire a munkásszállásokra vonatkozó közös szabályokat kell figyelembe venni.

Amennyiben a mozgószálláson külön főző- és étkezőkocsi nem biztosított, akkor a hálóhelyiség fekvőhelyeinek csökkentése útján élelmiszer tárolására, melegítésére - az étkezőhelyekre vonatkozó közegészségügyi-járványügyi szabályok betartása mellett - élelmiszer tárolható, ételt lehet melegíteni és étkezni is szabad.

4. Betegek részére mozgószálláson 50 személyenként 1 ágyat kell biztosítani. Gondoskodni kell, hogy a betegek elkülönített helyen legyenek elhelyezve.

5. Ivás, főzés, mosogatás, tisztálkodás céljára a szükségletnek megfelelő, de legalább napi 25 lit. (fő ivóvízminőségű vizet kell biztosítani). Tisztálkodás céljára 3 személyenként 1-1 mosdótálat kell biztosítani.

Az ivóvizet - jól zárható, fedővel ellátott - lehetőleg zománcozott edényben kell szállítani és tárolni. Ivóvíz tárolására és szállítására horganylemezből készült lemez nem használható. Az ivóvíz tartályt hetenként egyszer 10%-os hypós oldattal - külön e célra használt kefével - ki kell súrolni és utána többször, bőséges vízzel kiöblíteni.

Az 50-nél több személyt befogadó mozgószálláshoz (mozgószállás csoport) mosdó-fürdőkocsit kell beállítani. A fürdőkocsiban legalább 5 főre egy mosdót, vagy mosdócsapot és legalább 15 főre egy zuhanyozót kell biztosítani. Mosdó-fürdőkocsiban a ruhamosás, szárítás és vasalás feltételeit is biztosítani kell. Amennyiben a mozgószállás települési helyén köztisztasági fürdő igénybe vehető, a fürdőkocsit fenntartani nem kell, a dolgozók részére heti két alkalommal a fürdő költségét meg kell téríteni.

6. Főzni csak az erre kiképzett helyen vagy főző-étkező kocsiban szabad. A főző-étkező helyiségben tűzhelyet, az étkezési csoportok létszáma szerinti asztalt, székeket (esetleg padot) kell elhelyezni. Itt kell elhelyezni a szellőzőráccsal ellátott élelmiszertároló szekrényeket.

7. Világítás. Az egyes helyiségek megvilágítására a vonatkozó tervezési előírásban megadott megvilágítási erősségeket kell alkalmazni. A szükséghez képest a mozgószállás bejáratát, illetőleg a feljáratot meg kell világítani.

8. Fűtés. Az egyes helyiségekben az alábbi hőmérsékleteket kell elérni: hálóhelyiségben 18 oC, főzőhelyiségben legalább 16 oC, mosdó-zuhanyozó helyiségben legalább 24 oC hőmérsékletet kell biztosítani.

9. WC. WC-k, árnyékszékek létesítésére és számára vonatkozóan az OESZ-ben az előírtak az irányadók. Az árnyékszéket az épülettől legalább 10 m, ivóvizet szolgáltató kúttól legalább 20 m távolságra kell létesíteni.

10. Takarítás. A háló helyiségek rendszeres tisztántartásáról, takarításáról a dolgozók, takarítóeszközök és szerek beszerzéséről az üzemeltető tartozik gondoskodni. A helyiségeket naponta kell felsöpörni, a mosható padlóburkolatot naponta fel kell mosni. A WC-k, árnyékszékek, fürdőkocsik naponkénti tisztán tartásáról, fertőtlenítéséről a munkáltatónak kell gondoskodni.

11. Ágyneműt legalább 2 hetenként kell tisztával váltani, azonkívül minden új személy érkezésekor tiszta ágyneműt kell biztosítani. A tiszta és szennyezett fehérneműt elkülönítve kell kezelni és tárolni.

12. A hálóhelyiségek, ágyak, ágyfelszerelések rovartalanításáról állandóan gondoskodni kell. A rovarok (tetű, poloska stb.) behurcolásának megelőzése céljából, olyan helyen, ahol a behurcolás lehetősége az egészségügyi szervek megállapítása szerint fennáll, az ágyakat kéthetenként megfelelő rovarirtó, porzószerrel kell beszórni.

13. Szemét és hulladékkezelés. Minden olyan helyiségben, ahol hulladék keletkezhet, fedhető szemétgyűjtő edényt kell elhelyezni. A tárolókat szükség szerint, rendszeresen kell kiüríteni. Megfelelő szabad terület esetén a hulladékot a szállás környezetében el lehet földelni, vagy égetni.

14. Szennyvíz. A keletkező szennyvíz kezeléséről és elhelyezéséről a mindenkori közegészségügyi előírások szerint kell gondoskodni.

15. Mentőláda. A mozgószálláson mentőládát kell elhelyezni. A mentőládák elhasznált fogyóanyagainak pótlásáról folyamatosan kell gondoskodni.

V. Közös szabály

A munkásszálláson és mozgószállásokon ki kell függeszteni a házirendet. A házirendet a helyi viszonyoknak megfelelően a szakszervezet és az egészségügyi szervek bevonásával, az utasításban felsorolt egészségügyi üzemeltetési előírások figyelembevételével kell összeállítani. A házirend tartalmazza a helyiségek használatára, a dolgozók magatartására, a tisztaságra és a rendre vonatkozó előírásokat.

Lábjegyzetek:

[1] A SZOT megszűnt.

[2] A szabályzatot az Egészségügyi Közlöny 1976. évi 16. száma közölte.

[3] Lásd az 1991. évi XI. törvényt.

Tartalomjegyzék